СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок у першому класі за темою " Алфавіт. Звуки мовлення. Букви ".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: формувати уявлення учнів про алфавіт, послідовність букв в алфавіті, повторювати алфавітні назви букв, закріпити знання учнів про звуки мовлення та позначення їх буквами; продовжувати роботу над каліграфією, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, навички виразного читання; розвивати уміння слухати; виховувати у дітей охайність під час письма, чуйність, уважність, доброту, створення позитивного, емоційного стану.

Просмотр содержимого документа
«Урок у першому класі за темою " Алфавіт. Звуки мовлення. Букви ".»

Тема. Алфавіт. Звуки мовлення. Букви Мета: формувати уявлення учнів про алфавіт, послідовність букв в алфавіті, повторювати алфавітні назви букв, закріпити знання учнів про звуки мовлення та позначення їх буквами; продовжувати роботу над каліграфією, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, навички виразного читання; розвивати уміння слухати; виховувати у дітей охайність під час письма, чуйність, уважність, доброту, створення позитивного, емоційного стану.

Обладнання: плакат «Правильно сиди під час письма», алфавіт комп’ютер, презентації фізкультхвилинок,картки з малюнками, зошит.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Привітання.

Вчитель: Любі діти, у наш клас завітали гості щирі.

Привітаймо в добрий час гостей посмішкою і миром.

Діти (разом) : Ми вам раді люди добрі і вітаєм щиро вас,

І запрошуємо ласкаво на урок у 1 клас

  • Тихенько сідаємо, руки положили на парти, ноги поставили на підлогу спинки рівно. І починаємо наш урок.

II. Актуалізація опорних знань учнів

-Діти , давайте пригадаємо , а що називали найпершою стежечкою до мудрості? ( абетку).

- Хто пам’ятає, як народ каже про абетку? (Азбуки вчиться – завжди пригодиться. Азбука до мудрості дорога)

- Діти , а ми покажемо нашим гостям, яку ми пісеньку знаємо про азбуку? (так)

Буки – алфавіт для нас, Ка, еЛ, еМ, еН, О, Пе, еР -

Вивчити напам’ять час . Знаємо про це тепер.

А, Бе, Ве, Ге, Де, Е - еС, Те, У, еФ, Ха, Це, Че,

Перших сім буков вже є жодна буква не втече.

Є, Же, Зе, и, І, Ї, иЙ - Ша, Ща, (м’який знак), Ю, Я

Це порядок їх такий. Це вся азбучна сім я.

  • Сьогодні в азбучній сім ї заховалися чарівні букви, давайте знайдемо їх. (на дощці алфавіт з пропущеними буквами Мм , Яя, діти по черзі вставляють пропущені букви )

  • Що ми можемо сказати про літеру Мм ? (велика і маленька літера Мм, позначає звук {м}).

  • Що ми можемо сказати про літеру Яя ? (велика і маленька літера Яя позначає звук й, а ).

  • А ще який звук позначає ця буква ? ( а )

  • А коли вона буде позначати звук а ? (коли вона стане після приголосного звука.)

  • І тоді відбуватимуться чари з буквою Я. Що зробить буква Я з попереднім приголосним? (вона його пом’якшить і позначить один звук а )

  • А якщо буква Я буде стояти на початку слова або після голосного що ми тоді знаємо про цю букву?(що вона позначає два звука й, а )

  • А що ви пам’ятаєте про звук й ? (він завжди м’який)



ІІІ Повідомлення теми уроку

Отже, тема нашого уроку така: « Алфавіт . Звуки мовлення. Букви.»

ІV Вивчення нового матеріалу

  1. Каліграфічна хвилинка

— Давайте пригадаємо правила сидіння за партою.

  • Сидіти по­трібно зручно,

  • ноги тримати на підлозі повною ступнею,

  • спину тримати прямо,

  • голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті,

  • лікті лежать на парті

  • між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

  • Діти, відкрийте «Післябукварик» на сторінці 27. Виконаємо вправу № 1. Прочитайте завдання. (напиши каліграфічно)

Зошит швидко розкриваю,

Ручку правильно тримаю,

З чистотою я дружу

Дуже гарно я пишу.

  • Увага ! Почали! (діти каліграфічно записують з підручника слова з вправи 1)

  1. Робота по підручнику.

Завдання 2

  • Прочитайте завдання. (Пофантазуй ! Які звуки можна почути в природі )

  • Діти , я зараз включу аудіо запис, а ви уважно слухайте, потім скажете мені , які ви почули звуки . (звучить фонограма звуків природи)

  • Які ж звуки ви почули серед природи ? ( спів пташок, хор коників стрибунців, дзюрчання струмка, шелест листя, порив вітру і т. п.)

  • От ми підійшли до того, щоб виконати вправу 3.

Завдання 3

  • Прочитайте завдання (Пограйте у гру « Хто які звуки подає ?»)

(на дошці малюнки тварин і відповідний запис)

  • Діти , так хто які звуки подає ?

Курка … ( кудкудакає) ; Зозуля… (кує); Корова … (мукає);

Качка … (крякає); Бджола … (дзижчить); Ворона … (каркає).

У світі існує необмежена кількість різних звуків. Вітер шелестить листям, грає скрипка, працює мотор... Серед усіх звуків, які нас оточують, невелику групу становлять звуки людської мови. Узяті окремо звуки мови не називають ні предметів, ні явищ, ні дій. Тільки в певному поєднанні відбуваються чари – утворюються нові слова. Отже, зі звуків складаються слова.

Завдання 4

- Діти , прочитайте пари слів. (слова записані на дошці).

Будяк – буряк парта – карта клас – квас

Пиріг – поріг сосна – соска квітка – клітка

  • Якими звуками вони різняться ? Вимовте ці звуки.

  • Отже, за допомогою звуків мови розрізняються слова . НАПРИКЛАД: будяк – буряк, парта – карта .

  • Звуки бувають … (голосні та приголосні) (разом)

  • Звуки, в основі яких лежить голос, називають … голосними. ( разом)

  • Звуки, в основі яких лежить лише шум або шум з голосом, називають ….приголосними. (разом)

  • В українській мові 38 звуків: 6 голосних і 32 приголосних.

  • Запишіть слова одного стовпчика на вибір і підкресліть букви , якими розрізняються слова кожної пари. Увага ! Почали!

3.Фізкультхвилинка (під музику ритмічні вправи)

V. Узагальнення вивченого матеріалу

Завдання 1

- Дітям подарували гарні іграшки. Тарасику дістався тигр, а Каті – кошеня. А що подарували іншим дітям ? Увага на дошку (на дошці : у першому ряду імена дітей, у другому – малюнки предметів ). Подумайте і з’єднайте стрілочками.

Марійці Павлику Олі Людмилі Володі





папуга олівці м’яч велосипед лялька

  • Молодці ! Ви добре справилися з цим завданням !

Завдання 2.

  • Прочитайте прислів’я.

Весняний день – рік годує.

Хто спить весною – плаче зимою.





  • Поясніть , як ви їх розумієте . ( з приходом весни починаються весняні турботи люди працюють на полях , на городах, у садах, щоб забезпечити країну овочами , фруктами, молоком, м’ясом та іншими харчами на весь рік)

  • Спишіть.

  • Підкресліть голосні букви, що позначають два звуки.

  1. Гімнастика для очей та для рук .

* Швидко моргати очима, закрити очі та спокійно сидіти, повільно рахувати до 5-ти. Повторити 4-5 разів.

*Витягти праву руку вперед.Слідкувати очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вказівного пальця витягнутої руки ліворуч та праворуч, вгору і вниз. Повторити 4-5 разів.

*Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1-4, потім перевести погляд вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

*В середньому темпі виконувати колові рухи очними яблуками ліворуч, та стільки ж праворуч. Розслабити очні м'язи, подивитися вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 1-2 рази.

*Вправа виконується сидячи. Відкинутися назад, зробити глибокий вдих, потім, нахилившись вперед, видих. Повторити 5-6 разів.

*Виконується сидячи. Руки на поясі, повертаючи голову праворуч дивитися на лікоть правої руки; повертаючи голову ліворуч, дивитися на лікоть лівої руки, повернутися у вихідне положення. Повторити 5-6 разів.

*Виконується сидячи. Підняти очі догори, зробити очима колові рухи за годинниковою стрілкою, потім зробити очами колові рухи проти годинникової стрілки. Повторити 5-6 разів.

*Виконується сидячи. Руки вгору, подивитися на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих), слідкувати очима за руками, не підіймаючи голови, руко опустити (видих).Повторити 4-5 разів.

VІ Підсумок уроку

1.«Скринька запитань»

Якщо букви записані в певній послідовності, як це називається?

З якої букви починається алфавіт?

Якою буквою закінчується?

Які букви позначають голосні звуки?

Які букви завжди позначають два звуки?

Які буквосполучення позначають один звук?

Що цікавого ви можете сказати про букви Я, Ю, Є?

Що цікавого ви можете сказати про м’який знак?

2. Давайте з вами підсумуємо наш урок, вже вивчений нами віршик.

Я показую букви, ви їх називаєте і продовжуєте розповідати вірш.

А, Б, В — коник у траві живе,

Г, Г, Д, Е — мамо донечку веде,

Є, Ж, З — по стежині жук повзе,

И, І, Ї та Й — гріється на сонці змій,

К, Л, М — лисенятко під кущем,

Н, О, Т — в полі житечко росте,

У, Ф, Х — я сміюся — ха-ха-ха!

Ц, Ч, Ш — кіт в дорогу вируша.

Щ, Ю, Я — гарна пісенька моя,

Знак м’який — помічник він мовчазний.

Не мовчи , ти абеточку учи.



  • Молодці , діти, ви гарно попрацювали. Дякую вам за урок !