Тема: Способи творення прикметників.Найуживаніші суфікси прикметників. Написання не з прикметниками.
Мета:
Особистісна:
стимулювати до самостійного здобування знань;
формувати індивідуальний досвід участі школяра в навчальному процесі, уміння, бажання організовувати свою працю для успішного результату;
сприяти оволодінню вміннями саморозвитку та самоконтролю;
Метапредметна:
формувати ключові компетентності:
спілкування українською мовою: викликати пізнавальний інтерес до вивчення української мови, формувати вміння володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;
комунікативну: виробити в учнів уміння комунікативно виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях, удосконалювати ці вміння й навички в усіх видах мовленнєвої діяльності;
інформаційну: навчити працювати з підручниками;
соціальну й громадянську: навчити поважати учнів через мову культурні надбання та традиції інших народів, формувати любов до мистецтва слова.
Предметна:
-поснити учням теоретичний матеріал про способи творення прикметників,написання не з прикметниками,
- вдосконалювати вміння учнів використовувати вивчені правила на практиці;
-розвивати логічне мислення;
-формувати вміння утворювати прикметники, користуватися цими правилами на практиці.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-подорож.
Методи й прийоми:
методи метод-зацікавлення, метод емоційного сплеску та заохочення, метод усного контролю «Мозковий штурм» ( фронтальне та індивідуальне опитування);
прийоми – бесіда, опитування, виконання вправ, робота з картками, коментоване письмо. .
Обладнання: листок самооцінювання, підручник, картки, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель. Вітаю вас! Діти, сьогодні у нас гості, давайте ми до них привітаємося.
Побажання:
-Хочу вам сьогодні побажати щоб ви:
Не просто слухали, а чули учителя і один одного;
Не просто дивилися, а бачили вивчені мовні явища;
Не просто читали, а розуміли, аналізували, вивчали
ІІ. Мотивація навчання школярів. (1 хв.)
Учитель. Як ви розумієте цей вислів?(на дошці)
« Якщо хочеш досягти успіху, продовжуй вірити в себе і тоді, коли в тебе вже ніхто не вірить »
Авраам Лінкольн
- Про що тут йдеться?
-Що для вас означає слово успіх?
- Що потрібно для успіху?
Складові успіху | Що заважає досягти успіху |
Талант | Лінь |
Натхнення | Байдужість |
Працьовитість | Неуважність |
Інтуїція | |
Досвід | Безвідповідальність |
Знання | Заздрість |
Зібраність | |
Систематичність |
Учитель. Пам`ятайте, діти, успіх приходить до тих, хто не боїться діяти.
Бажаю вам успіху!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Вашим дом. завданням було повторити все, що вивчали на попередніх уроках про прикметник, давайте пригадаємо.
Продовжіть речення
Прикметник - це…сам. частина мови, що називає ознаку предмета
Прикметники змінюються за…родами (в однині), числами, відмінками
У реченні прикметник…найчастіше виступає означенням, рідше присудком
Назвати групи прикметників за значенням (якісні, відносні, присвійні)
Якісні прикметники вказують на … ознаку, що може виявлятися більшою чи меншою мірою (який?)
Відносні прикметники вказують на … відношення одного предмета до іншого( який?)
Присвійні прикметники вказують на … належність предмета людини чи тварини(чий?)
2.«Навчаюся -вчуся» - на дошці написані групи слів — визначити тему уроку. Слайд
а) -енн-/-анн-:
здоров-е́нн-ий←здоро́в-ий,
широч-е́нн-ий ← широ́к-ий;
-ав-:
біл-я́в-ий ← бі́л-ий,
зелен-а́в-ий ← зеле́н-ий,
чорн-я́в-ий ← чо́рн-ий
б) пре-:
пре-до́брий ← до́бр-ий,
пре-га́рний ← га́рн-ий,
над-:
над-поту́жний ← поту́жн-ий,
над-швидки́й ← швидк-и́й,
в) загальноосвітній(загальна освіта),
легкоатлетичний (легка атлетика),
мовностильовий(мовний стиль),
народногосподарський (народне господарство),
г) невсипущий, негайний, непохитний, недбалий, невблаганний,небагатий (бідний), неважкий (легкий), негарний (поганий).
ІV . Оголошення теми і мети уроку. Слайд
-Тема сьогоднішнього уроку - «Способи творення прикметників. Найуживаніші суфікси прикметників. Написання не з прикметниками».
Отже , запишіть тему уроку у зошити.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Запишіть число ,класна робота.
Яким з точки зору походження є слово «грудень»? (Це слово запозичене).
Воно походить від латинського числівника «децембер», що означає «десятий».
- Чому в нашому календарі назва останнього, дванадцятого, місяця походить від слова «десятий»? (Календар до нас прийшов з давнього Риму, а там новий рік починався 1 березня, тому грудень був десятим місяцем у році) У Японії і сьогодні відзначають Новий рік 1 березня.
- Грудень - місяць приємних клопотів. Що це за клопоти?(Скоро День Святого Миколая, Новий рік)
-Чи хотіли б ви дізнатися про те ,як святкують Новий рік у різних країнах?
-Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами вирушимо у подорож, але вона не звичайна, а заочна. Ви матимете змогу побувати в різних країнах, дізнатися, як зустрічають Новий рік різні народи, а заодно поповнимо свої знання новою інформацією з теми,яку ми щойно записали.
- Рушаймо!
Мандрівка перша. Італія. Слайд
Щойно ми покинули Донбас
Та ще багато справ цікавих в нас.
Дружно у автомобіль усі сідаєм
І в Італію ми вирушаєм!
1.Розповідь учителя. Слайд
Італійський Дід Мороз — Баббо Натале. Цей новорічний чарівник заходить до будинку через комин, біля якого йому залишають чашечку молока. Подарунки кладе у червоні шкарпетки, підвішені біля каміна. У Баббо Натале є подруга — відьма Бефана. Зовні схожа на Бабу-Ягу з російських казок — горбатий ніс, сиве волосся, яке стирчить з-під хустки, одягнена в лахміття і літає на мітлі.
2.Складіть речення про чарівницю Бефану, знайдіть прикметники ,виділіть суфікси. (КАРТКИ) Слайд
Робота в парах
1.Сьогодні всі італійські діти знають, що ця чарівниця на мітлі принесе їм шоколадки, льодяники, медові горішки.
2.У панчосі в покарання за витівки, здійснені ними за минулий рік, вони обов'язково знайдуть і чорні цукрові вуглинки.
3.Опрацювання теоретичного матеріалу с.92.
- За допомогою яких суфіксів утворилися ці прикметники?
Які ще є способи творення прикметників?
Звернемося до наших підручників, опрацюємо теоретичний матеріал
- Скільки способів творення прикметників існує?
Висновок роблять діти
Вирушаймо далі!
Мандрівка друга. Японія. Слайд
Ми знову в подорож рушаєм,
Тож у літак мерщій сідаєм.
Це прекрасний, дивний край
Світ цікавий відкривай!
1.Розповідь учителя. Слайд
Японський Дід Мороз Сегацу-сан кардинально відрізняється від свого колеги з Росії. Дослівно ім'я цього старця можна перекласти на російську як «Пан Березень». Жителі Країни висхідного сонця протягом цілого тижня чекають, коли в їхній будинок прийде Сегацу-сан і привітає зі святом. Що цікаво - подарунків новорічний чарівник НЕ дарує ні дітям, ні дорослим. Не так давно в Японії з'явився другий новорічний чарівник. Його звуть Одзи-сан. Все просто: Одзи-сан, так само як і багато інші новорічні чарівники, приносить подарунки дітям, які добре себе вели протягом року. Не дивно, що багато малюків з нетерпінням чекають саме його на своє свято.
2."Утворіть прикметник".Слайд
(Індивідуальні картки)
1) .Суфікси, що виражають предметне значення суб’єктивної оцінки (відтінки кольорів, смаків; частковість, неповнота ознаки; зменшена, пестлива ознака; збільшена, згрубіла ознака)
-уват-: біл-ува́т-ий ← бі́л-ий, кисл-ува́т-ий ← ки́сл-ий, хрипл-ува́т-ий ← хри́пл-ий;
-еньк-: вуз-е́ньк-ий ← вузьк-и́й, солод-е́ньк-ий ← соло́д(к)-ий, темн-е́ньк-ий ← те́мн-ий;
-есеньк-/-ісіньк-/-юсіньк-: мал-е́сеньк-ий ← мал-и́й, свіж-і́сіньк-ий ← сві́ж-ий, тон-ю́сіньк-ий ← тон(к)-и́й;
-ав-: біл-я́в-ий ← бі́л-ий, зелен-а́в-ий ← зеле́н-ий, чорн-я́в-ий ← чо́рн-ий;
-енн-/-анн-: здоров-е́нн-ий ← здоро́в-ий, широч-е́нн-ий ← широ́к-ий;
-езн-/-елезн-: велич-е́зн-ий ← вели́к-ий, довж-еле́зн-ий ← до́вг-ий.
2).Суфікси, що виражають значення присвійності, властивості:
-ів-: ковал-і́в ← кова́ль, шевц-і́в ← швець, бра́т-ів ← брат;
-ин-1: се́стр-ин ← сестр-а́, О́льж-ин ← О́льг-а, сва́ш-ин ← сва́х-а;
-ин-2: лебед-и́н-ий ← ле́бідь, змїj-і́н-ий ← зміj, орл-и́н-ий ← оре́л;
3).Суфікси, що виражають значення відношення до предмета:
-н-: во́д-н-ий ← вод-а́, губ-н-и́й ← губ-а́, футбо́ль-н-ий ← футбо́л;
-ан-: греч-а́н-ий ← гре́ч-а, скл-ян-и́й ← скл-о, соло́м’-ян-ий ← соло́м-а;
-альн-: музик-а́льн-ий ← му́зик-а, префікс-а́льн-ий ← пре́фікс, театр-а́льн-ий ← теа́тр;
-арн-: легенд-а́рн-ий ← леге́нд-а, молекул-я́рн-ий ← моле́кул-а, фрагмент-а́рн-ий ← фрагме́нт;
-ивн-: агрес-и́вн-ий ← агре́сія, експрес-и́вн-ий ← експре́сія, прогрес-и́вн-ий ← прогре́с;
-ичн-/-ічн-: аналог-і́чн-ий ← анало́гія, демократ-и́чн-ий ← демокра́тія, термінолог-і́чн-ий ← терміноло́гія;
-ен-: бри́тв-ен-ий ← бри́тв-а, бу́кв-ен-ий ← бу́кв-а, е́кстр-ен-ий ← е́кстр-а;
-ов-/-ев-: верміше́л-ев-ий ← верміше́ль, ліс-ов-и́й ← ліс, степ-ов-и́й ← степ;
-ськ-/-зьк-/-цьк-: сіль-ськ-и́й ← сел-о́, пра́-зьк-ий ← Пра́г-а, юна́-цьк-ий ← юна́к;
-ист-: плеч-и́ст-ий ← плеч-е́, колос-и́ст-ий ← ко́лос, ребр-и́ст-ий ← ребр-о́;
-ат-: голов-а́т-ий ← голов-а́, зуб-а́т-ий ← зуб, крил-а́т-ий ← крил-о́.
--Давайте глянемо у підручник, які з них найуживаніші.
Висновок дітей.
3.Опрацювання теоретичного матеріалу с.98-99. Слайд
4. Робота з підручником . Впр. 263 («Ланцюжком») .
-ев-,єв- | -ов- |
Зграєвий моржевий овочевий поверхневий грушевий вишневий стрижневий миттєвий | річковий сніговий вербовий односкладовий дубовий змістовий вахтовий стартовий мировий |
«Говорити і не думати-те саме, що стріляти і не цілитись»
-Зробіть висновки.
Молодці! Рушаймо далі! До наступної країни !
Фізкультхвилинка (пісня « Новорічна» )
Мандрівка третя. Франція. Слайд
В підлотці швидко місця ми займаєм
І до столиці Франції вирушаєм.
Про дива країни дізнаємось там
Буде цікаво у Парижі нам.
1.Розповідь учителя. Слайд
-Французького Діда Мороза називають Пер Ноель. Він приходить до кожного будинку, роздає подарунки, а діти для нього танцюють, співають, читають вірші.
-Чи можете ви щось розказати про нього?
( У перекладі його ім’я означає Батько Різдва. Пер Ноель схожий на Санту, але замість оленів він пересувається на віслюку. У Новий рік спускається по димарю в будинок, де перед каміном у вітальні діти залишають сабо, порожні дерев’яні черевики, і чемно йдуть спати. Пер Ноель приїздить не сам, а з компаньйоном Пер Фуетаром — суворим стариганем з різками. Він на вушко нашіптує "Санті", як увесь рік поводили себе діти і чого заслуговують більше — солодощів чи покарання.)
-Зверніть увагу на речення. Пригадайте, чому частка не зі словом Снігуронька пишеться окремо? Як пишуться іменники з часткою не?
2. Прочитайте речення . Слайд
Батьків рішучий вигляд і невблаганний погляд свідчив про його твердий намір серйозно поговорити з сином.
Невеселе обличчя дівчини викликало співчуття.
Дівчинка намагалася одрізати скибку хліба не гострим, а тупим боком ножа.
На жаль, відповідь студента на іспиті не вдумлива (тобто не є вдумлива).
Чи зможемо ми на основі здобутих знань про правопис частки не- з іменниками зробити висновок: коли не- з прикметниками пишеться разом,окремо?
3. Робота з підручником
Учитель. Давайте звіримося з правилами за підручником( стор.101), чи всі правила ми згадали.
А ми рушаємо далі! Прийшов час нам повертатися додому.
VІ Узагальнення й систематизація отриманих знань.
Мандрівка четверта. Повернення додому.
Ми додому вирушаєм,
Тож у вертоліт сідаєм.
Хай в Алчевськ несе нас прудко,
Вдома будемо ми хутко.
-Дуже багато про що ми дізналися , тому треба закріпити набуті знання.
1. "Одним словом".(усно)
Називається спосіб творення прикметників та його короткий лексичний зміст, а вам треба назвати цей прикметник. За кожну правильну відповідь зараховується один бал (слова записуються у зошит).
Префіксальний спосіб: дуже чудовий (пречудовий);
Складання основ: солодкий з кислим присмаком (кисло-солодкий);
Префіксальний: який охоплює весь народ (всенародний);
Суфіксальний: дуже великий (величезний);
Складання: який діє з південного сходу (південно-східний);
Префіксальний: дуже давній (прадавній);
Суфіксальний: який говорить правду, діє по правді (правдивий);
Префіксальний: який перебуває при школі (пришкільний);
Складання основ: який любить волю (волелюбний);
Префіксальний: позбавлений спокою, тривожний (неспокійний);
Суфіксальний: з широкими плечима (плечистий);
Складання основ: білий з сріблястим відтінком (сріблясто-білий).
(перевірити)
2.Коментоване письмо
Списати, розкриваючи дужки. Пояснити свій вибір за допомогою правила.
(не)гайне засідання; його будинок (не)високий, а низький; (не)веселе обличчя; негострий ніж ; (не)густе волосся; (не) мічна людина; (не)людяний господар;; (не)вблаганний погляд ; (не) гострий, а тупий; (не) сумний, а веселий.
ВІДПОВІДЬ:
негайне засідання(терміновий, немає прикм. гайний);
його будинок не високий, а низький
невеселе обличчя( синонім безрадісне, сумне);
Негострий ніж (синонім тупий);
негусте волосся(синонім рідке);
Немічна людина(слабка, безсильна. немає прикм. мічна)
нелюдяний господар(синонім бездушний);
невблаганний погляд (непохитний, незламний. немає прикм. балаганний).
не гострий, а тупий;
не сумний, а веселий;
3.Від поданих словосполучень та пар слів способом складання утворіть прикметники. ( усно)Слайд 10
Два кольори, три поверхи, чотири яруси, багато слів, хліб і булка, український та англійський, світлий синій, яскравий червоний.
VІІ .Підсумок уроку
-Підведемо підсумки!
Гра «Сніжинка»
Охарактеризувати урок, використовуючи слова частини мови, яку почали сьогодні вивчати. На дошці висять смужки, на яких написані різні прикметники. Учні виходять до дошки й утворюють «сніжинку» з потрібних прикметників.
- УРОК (який?) цікавий, творчий, корисний, пізнавальний, дослідницький, плідний, пошуковий, смачний, осінній, справжній, відкритий, новий тощо.
- Пам’ятайте, що слова – це кольорові камінці. Мало їх назбирати, треба ще навчитися з них візерунки викладати.
Учитель Отож, діти, учіться створювати візерунки із слів. Збагачуйте своє мовлення.
(Самооцінювання )
VІІІ .Домашнє завдання.
Вивчити правила стор.92-102
Напишіть, як святкують Новий рік у вашій родині.