Просмотр содержимого документа
«Жеке сабақ "Мамандықтар"»
Жеке сабақ. Тіл дамыту
Сабақтың тақырыбы: «Мамандықтар»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Баланың әртүрлі мамандықтар туралы білімдерін толықтыру.
2. Коррекциялығы: Баланың сөйлеу қабілеттерін белсендіру. Сөздік қорын дамыту. Буынмен жұмыс жасауға дағдыландыру.
3. Тәрбиелігі: Баланың қызығушылықтарын арттыру, үлкендердің еңбегін бағалап, құрметтеуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру, көрсету, ойын, сұрақ-жауап.
Көрнекілік: Әртүрлі мамандықтардың суреттері.
Сөздік жұмыс: Мамандық, тігінші, жүргізуші, дәрігер, шаштараз, мұғалім.
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
Шаттық шеңбер
- Қайырлы таң, көздерім! Қайырлы таң, құлақтарым! Қайырлы таң, қолдарым!
- Қайырлы таң, аяқтарым! Сендер ояндыңдар ма? Ия біз ояндық!
- Көздерім көріп тұр
- Құлақтарым естіп тұр
- Қолдарым қол соғып
- Аяқтарым топылдатты. Біз ояндық! Жарайсыңдар балалар!
II. Өткен сабақты пысықтау:
Дидактикалық ойын: «Шардың түсіне қарай орналастыру»
Мақсаты: Балалардың ойлау, сөйлеу қабілетін қалыптастыру.
Тыныс алу арқылы тілді дамыту жаттығуы.
Артикуляциялық жаттығулар арқылы тілді дамыту:
Бұзық тілді жазала;
Күресші- тіл:
Логомассаж
1) Бет бұлшық еттерін уқалау.
2) саусақ жаттығуларын жасау.
III. Жаңа сабақ:
Біздің бүгінгі өтетін сабағымыздың не екенін мен жұмбақтарлы шешу арқылы табамыз;
Аяқ киімді... жөндейді. (етікші)
Ұшақты... жүргізеді. (ұшқыш)
Тамақты... дайындалады. (аспазшы)
Ауырып қалғанда ... емдейді.(Дәрігер)
Өртті... сөндіреді.( өрт сөндіргіш)
Балаларды... оқытады.( Мұғалім)
Біз бүгін мамандықтар жайында сабақ өтетін боламыз.
енді суретке назар аударайықшы, сөйлем құрастырайық.
Мысалы – дәрігер маманы кім? – ол кішкентай балалармен үлкендерді емдейді.
Аспазшы маманы кім? – дәмді ас пісірумен айналысады.
Құрылысшы маманы кім? – көп қабатты, зәулім үйлер салады.
Мұғалім маманы кім? – оқу мен жазуды, білім беретін апай.
Сатушы кім? – ол азық – түліктер сататын адам.
Шаштараз маманы кім? – түрлі шаш сәндейтін адам
Буынмен жұмыс: Менімен бірге қайтала
Ма-ман- дық, ті- гін- ші, жүр- гі зу- ші, дә- рі- гер, шаш- та- раз, мұ- ға- лім.
V. Бекіту кезеңі: Дидактикалық ойын: « Сөзді есіңе сақта, суретті көрсет»
Мақсаты: Балалардың сөздерді түсінуін, көру зейінін, сәйкестеу дағдыларын дамыту.
VI. Бағалау: Сабаққа қатысқан балаларды жеке-жеке мадақтау.
VII. Қорытынды: