СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до 30.06.2025
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
БЕКИТЕМИН
Окуу бөлүмүнүн башчысы: З Оруналиева
«_____»___________2019-жыл
Математика 3-класс
Тема: «365-371-мисал, маселе»
Сабактын максаты:
Сабактын максаты: Окуучулар өтүлгөн темалар боюнча билимдерин терендетишип, өз алдынча мисал, маселелелерди иштөөгө машыгышат, математикалык тапшырмаларды аткарышат.
Эс тутуму жакшырат, кабыл алуу жөндөмдүүлүгү артат, логикалык ойлоосу, ой жүгүртүүсү өсөт, топтордо иштөө менен кызматташуу көндүмдөрү калыптанат.
Окуучулар тактыкка, тыкандыкка, эмгектене билүүгө, жоопкерчиликке тарбияланышат
Усулу: Интерактивдүү.
Колдонулган ыкмалар:
Сабактын формасы: Таймаш сабак
Жабдылышы: Сүрөттөр,карточкалар, флеш-карталар, баало учун пазлдар, проектор, ноутбук, тик бурчтуу таблица түзүү үчүн тегерекчелер,
Сабактын жүрүшү: А) Уюштуруу. Саламдашуу, окуу куралдарын толуктоо.
Б) Кайталалоо
Мында окууларга слайддан өтүлгөн тема боюнча тапшырмалар берилет, туура жоопторду беришет.
В) Жаӊы сабак.
№365 а) 3*4 көбөйтүндүсүн тегерекчелер менен тик бурчтуу таблицада сүрөттө.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
|||||||
![]() |
|||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
|||||||
б) Тик бурчтуу таблицадан көбөйтүндүнү жаз.
![]() |
2*3=6
![]() |
![]() |
||||
![]() |
![]() |
№366 Тегерекчелердин санын көбөйтүү амалы менен тап.
![]() |
|||||
![]() |
|||||
![]() |
|||||
№367 АВСD тик бурчтугунун аянтын тап.
АВ=3см, ВС=4см
S=3*4
S=12cм2
Тик бурчтуктун аянты анын узуну менен туурасынын көбөйтүндүсүнө барабар.
№368
![]() |
АВ=2см S= AB*AD
АD=5см S=2*5
S-? S= 10см2
№ 369 Узундугу 1 дм, 3см, 8 мм болгон кесинди сыз,ал канча милиметр?
АВ=138мм
№370 а) 40 тын 8ден бир, 5тен бир, 40тан бир бөлүгүн тапкыла
б) 12 жарымын, 3төн бирин, 4 төн бирин, 6дан бирин, 12ден бирин тап.
А) 40:8=5 40:40=1
40:5=8
Б) 12:3=4 12:4=3 12:6=2 12:12=1
Сабакты бышыктоо: Суроолор.
1. Бүгүнкү сабакта эмнелер жөнүндө сөз болду?
2. Аянт деп, биз эмнени айтат экенбиз?
3. Аянт менен периметрдин кандай айырмасы бар?
4. Аянтты кандай тамга менен белгилейбиз?
Кайтарым байланыш:
Билимдерин баалоо: Окуучулар сабактын жүрүшүндө пазл чогултушат.Мына ошол пазл боюнча топтук жана жекече баалоо жүрөт
Yйгө тапшырма: 371-мисал
Сабакты жыйынтыктоо.
© 2020, Сабырбекова Аида Акылбековна 1057