СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 13.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

10 сынып қмж сабақ жоспар

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«10 сынып қмж сабақ жоспар»

№ 1 сабақ жоспары



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлімнің атауы: Геосаясат


Мектеп:


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Пәні: география

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы


Мемлекеттік аумақтың морфологиясы


Оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.5.1.8 мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу;

Бағалау критерийі


*морфология, анклав, шекара ұғымдарын ажыратады;

*созыңқы, біртұтас, шашыраңқы, құрамында анклавы бар елдерді жіктейді;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану, талдау

Сабақ мақсаты



Оқушылардың көпшілігі орындай алады: морфология, анклав, шекара ұғымдарын ажырата алады;

*Қазақстан мемлекетінің аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша сипаттай алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: саяси картаны қолдана отырып елдерді морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктей алады;

Тілдік мақсат

Оқылым-географиялық дерек көздерін оқиды, талдайды

Тыңдалым-бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды

Айтылым- өздерінің жасаған шығармашылық жұмыстарымен айтып таныстырады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шекара, анклав, морфология

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері:

Қазақстан Республикасының морфологиялық ерекшелігі...

.........................................

Құндылықтарға баулу

Өзіне құрмет басқаға құрмет

Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды.

Академиялық шынайлылық

Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді.

Өмір бойы оқу

Оқушы практикалық тапсырманы орындау барысында өткен сабақтың білімін қолданады.

Ынтымақтастық

Жұптық, топтық жұмысты орындау барысында өзара байланысқа түсе отырып берілген сұрақтардың жауабын табады.

Пәнаралық байланыс

тарих

АКТ –ны қолдану дағдылары

АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып презентация көрсетіледі.

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




0-2

Ұйымдастыру:

  • Тақырыпқа шығу: Мұғалім тақтадан бірнеше елдің шекарасы көрсетеді, сұрақ қояды, болжам жасауға шақырады. Бүгін біз қандай тақырып оқуымыз мүмкін?

  • Оқушылар ойларын айтады, дәлелдеуге тырысады.






Таныстырылым



2-3

Мұғалім: АКТ-ны қолдана отырып сабақтың тақырыбы, бағалау критерииі және оқу мақсатымен таныстырады


3-10

Миға шабуыл:

Елдердің шекарасының әртүрлі болуының қандай себептері бар? Қай кезде ел шекарасы өзгеруі мүмкін?

Оқушылар ойларын айтады. Мұғалім осы сұрақтардың жауабын білу үшін жұмыс жасауға шақырады.

Терминдермен жұмыс ұйымдастырады;

Терминдердің анықтамасын құрастырады;



10-12

(М) Мұғалім түсіндірмесі

Мұғалім оқушыларға елдердің морфологиялық ерекшеліктері туралы мәтін ұсынады.



Таратпа материал

Сабақтың ортасы

13-36








Тапсырма 1. Елдердің морфологиялық ерекшеліктеріне қарай түрлерін сипаттау;

Топтық жұмыс: Мұғалім елдердің морфологиялық ерекшеліктеріне қарай бөлінуі бойынша тапсырмаларды топтарға бөліп береді:

1топ- созыңқы елдер

2 топ- біртұтас елдер

3 топ- шашыраңқы елдер

4 топ- құрамында анклавы бар елдер


Оқушылар өз тапсырмаларымен танысқан соң, интернет материалдарын пайдалана отырып, тапсырманы орындайды, ұжымда талқылайды


Мұғалім топтық жұмыстан күтілетін нәтижені оқушылармен талқылап, оқушыларды бірін-бірі бағалауға шақырады.

Бағалау критерийлері:

1. Академиялық тіл, қорғау мәдениеті

2. Жұмыстың эстетикалық жағы

3. Жоспардың толық қамтылуы

4. Уақытты тиімді пайдалану


Өзара бағалау «Бағдаршам» әдісі


Дескриптор:

  • Созыңқы ұғымын сипаттайды; созыңқы елдерге мысалдар келтіреді;

  • Біртұтас ұғымын сипаттайды; біртұтас елдерге мысалдар келтіреді;

  • Шашыраңқы ұғымын сипаттайды; шашыраңқы елдерге мысалдар келтіреді;

  • Анклав ұғымын сипаттайды; құрамында анклавы бар елдерге мысалдар келтіреді;







Twig.kz


Үлестірмелі материалдар.



































Тапсырма 2. Жұптық жұмыс

Мұғалім оқушыларға Дүниежүзінің саяси картасын ұсынады

Оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды.

А) Төмендегі елдерді морфологиялық ерекшеліктеріне қарай жіктеңіз: Ресей Федерациясы, Моңғолия, Армения, Куба, Өзбекстан, АҚШ, Бразилия, Аустралия Одағы, Вьетнам, Корея Республикасы, Түркменстан, Аргентина, Боливия, Мексика;

В) Қазақстанның морфологиялық ерекшелігін сипаттаңыз;


Жұп арасында бірін- бірі бағалау. «Екі жұлдыз,бір тілек»


Дескриптор:

  • Елдерді морфологиялық ерекшелігіне қарай жіктейді;

  • Қазақстанның морфологиялық ерекшелігін сипаттайды;





кесте











Сабақтың

соңы

Кері байланыс

37-40

Рефлексия

«Сабақтан меңгерген бір факт » әдісі арқылы сабақты қорытындылап оқушылардың ұсыныстары мен ойларын тыңдау.



Қосымша ақпарат

Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?


Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ Құндылықтар

Барлық оқушылар оқушылар:

Шекара, анклав, морфология ұғымлдарын түсіндіреді. Елдердің морфологиялық ерекшеліктеріне сипаттама бере алады, мысалдар келтіре алады. Орта деңгей оқушыларына көмек жасалынады

Қабілеті жоғары оқушылар: Қосымша тапсырма беремін


Бағалау критерийлері



Тарих пәнімен байланыс

Ой толғау

Сабақ мақсаттары:





Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?


Бүгін оқушылар нені үйренді?


Оқыту ортасы қандай болды?


Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?


Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?



Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Жиынтық бағалау

Сабақтың қандай екі сәті сәтті өтті (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?

1:

2:

Сабақтың тиімділігін қандай екі жағдай жақстар еді (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?

1:

2:

Сабақты жүргізгенімде сынып туралы және сол сыныптың оқушылары туралы қандай ақпарат алдым, бұл ақпараттың келесі сабақты жоспарлауымда қандай көмегі тиеді?









Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Поделитесь с друзьями
ВКонтактеОдноклассникиTwitterМой МирLiveJournalGoogle PlusЯндекс