СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

11-класс Алгебра

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

логарифмик функциянын туундусу

Просмотр содержимого документа
«11-класс Алгебра»

Классы: 11 Предмети: Алгебра

Тема: Логарифмалык функциянын туундусу

Негизги компетенттүүлүктөр:

Маалыматтык компетенттүүлүк:

логарифмалык функция жөнүндө билишет;

Социалдык комуникативдик компетенттүүлүк: окуучулар китептен маалымат алышат, пикир алмашышат.

Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү: маалыматтардын маанисин ача билишет жана коорутунду чыгара алат.

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Таанып билүү жана илимий суроолорду коё билүү:

2.Математикалык кубулуштарды илимий түшүндүрүү:

Табыгый илимий билимдерин белгилүү кырдаалда колдонот.

3. Илимий далилдөөлөрдү пайдалануу:

Илимий фактыларды, маалыматтарды маанисин ача билет.

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжа:

1

Билим берүүчүлүк: логарифмалык функция туундусу жөнүндө түшүнүк алышат

логарифмалык функция туундусун таба алса;

2

Өнүктүрүүчүлүк: окуучулардын ой-пикир, талкуу жүргүзүүсү өсөт

логарифмалык функция туундусу боюнча мисал маселелерди чыгара алса;

3

Тарбиялык: мекенчилдикке, патриоттуулукка тарбияланышат;

Классты, мектепти, окуу-куралдарын таза сактаса, бири-бирин уга билсе;

Сабактын тиби: аралаш Сабактын методу: түшүндүрүү, суроо-жооп

Сабактын жабдылышы: карточка, плакат Сабактын жүрүшү: Уюштуруу

Этап

Убак-тысы

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетенттүүлүк баалоо

Уюштуруу

2 мин

Окуучулар менен саламдашат. Окуучуларды тактайт.

Жагымдуу маанай тартылоо

Окуучулар бири-бирине

жагымдуу маанай тартуулашат.

НК1

ПК1

Диогнос-тикалык


Өтүлгөн теманы кайталоо

5мин

1) Көрсөткүчтүү функция кандай көрүнүштө болот.

2) Көрсөткүчтүү функциянын туундусу кандай табылат?

3) е саны кандай сан?

Салыштыруу:

А) у=34х функциясынын туундусун тапкыла

Б) у=2sinx функциясынын туундусун тапкыла

В) log37 жана log315 сандарын салыштыргыла

Г) log0,423жана log0,432 сандарын салыштыргыла

1) у=ax

2) (ax)/=(exlna)/=exlna(xlna)/=exlnalna

(ax)/=axlna

3)х)/х kx+b)/=kеkx+b

4) е=2,718281828459≈2,72

А) у/=(34х)/=4·34хln3

Б) у/=(2sinx)/ = cosx2sinxln2

В) log37 315 анткени у=log3х функциясы өсүүчү б.а логарифмдин негизи а1 жана 7

Г) log0,423 log0,432 анткени

у=log0,4х функциясы кемүүчү б.а логарифмдин негизи а1 жана 2332

НК1

ПК1

Калыптан-дыруучу


Жаңы темага багыт

5 мин

Жаңы темага тиешелүү сөздөрдүн маанилерин эске салып алабыз:

2) Туунду- ∆у функция өсүндүсүнүн ∆х аргументтин өсүндүсүнө болгон катышынын ∆х→0 нолго умтулгандагы пределине айтылат.

Туундунун касиеттери:

а) (u+v)/=u/+v/

б) (u-v)/=u/-v/

в) (u·v)/=u/v+uv/

г)

1) у=logax-логарифмалык функция

3. а)

б)

в)

г)

д)

е)

ж)

з)





Жаңы

тема


20мин

f(x)=ax жана g(x)=logax функциялар тескери функциялар. Бул функциялар аныкталуу областтарында дифференцирланат.

Логарифмалык функциянын туундусу

Далилдейли: f(x) жана g(x) функциялардын графиктерин а1 де карайлы. Бул функциялар графиктери у=х түз сызыгына карата симметриялуу болот. f(x) графигинде жаткан каалагандай М чекитинен жаныма өткөрөбүз. Бул жаныма х огу менен α бурчун түзөт. Мындан tgα=f/(x) экени келип чыгат. Эми g(х) функция графигине N жанымасын өткөрөбүз. Бул жаныма х огу менен бурчун түзөт. Мындан болот. Демек тескери функциялардын туундусу болот.

y=lnx →

Аныкталуу областына тиешелүү бардык х тар үчүн логарифмалык функциянын туундусу
га барабар

1-мисал: y=log3x

2-мисал: y=lg5x

3-мисал: y=ln2(5x+1)

5-мисал: y=lnx функция графигине (е; 1) чекитте өткөрулгөн жаныма теңдемесин түзгүлө

Чыгаруу:

Жаныма теңдемеси: y=f(x0)+f/(x0)(x-x0)

f(x0)=lne=1

Ж:

4-мисал:

НК2

ПК2

Калыптан-дыруучу


Бышык-тоо

10мин

№69 а) y=log2x

б) y=3log5x

д) y=x3lnx y/=3x2lnx+x2=x2(3lnx+1)

e) y=exlnx y/=exlnx+exx-1=ex(lnx+1/x)





Үй тап-шырмасы

2 мин

№70

Аткарып келишет





Жыйынтык-тоо

1 мин

Окуучуларга баа коюу.




Өтүлгөн теманы кайталоо: суроо-жооп

1) Көрсөткүчтүү функция кандай көрүнүштө болот.

2) Көрсөткүчтүү функциянын туундусу кандай табылат?

3) е саны кандай сан?

Салыштыруу:

А) у=34х функциясынын туундусун тапкыла

Б) у=2sinx функциясынын туундусун тапкыла

В) log37 жана log315 сандарын салыштыргыла

Г) log0,423жана log0,432 сандарын салыштыргыла

1) у=ax

2) (ax)/=(exlna)/=exlna(xlna)/=exlnalna

(ax)/=axlna

3) (ех)/х kx+b)/=kеkx+b

4) е=2,718281828459≈2,72

А) у/=(34х)/=4·34хln3

Б) у/=(2sinx)/ = cosx2sinxln2

В) log37 315 анткени у=log3х функциясы өсүүчү б.а логарифмдин негизи а1 жана 7

Г) log0,423 log0,432 анткени

у=log0,4х функциясы кемүүчү б.а логарифмдин негизи а1 жана 2332


y=log3x туундусун тапкыла


y=lg5x туундусун тапкыла


y=ln2(5x+1)

туундусун тапкыла

y=lnx функция графигине (е; 1) чекитте өткөрулгөн жаныма теңдемесин түзгүлө


туундусун тапкыла

y=exlnx туундусун тапкыла



y=log2x туундусун тапкыла


y=3log5x туундусун тапкыла

y=x3lnx туундусун тапкыла


функциясы берилген,



болсо,


болсо,