СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

5-класс Календардык план

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«5-класс Календардык план»


Предмет: Информатика Класс: 5 1-чейрек

Тема Коопсуздук техникасы

  • Эмнени билүү зарыл?

  • Эмнелерге тыюу салынат?

  • Авриялык кырдаалдагы коопсуздук

Ден ссолукка кантип зыян келтирбөө керек?

Сабактын тиби: жаны билимди өздөштүрүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

  • Маалыматтык (НК1)

Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1). Информатикалык жаңы маалымат-тарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу

  • Социалдык-коммуникациялык (НК2)

Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баа-лайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет

(ПК2) информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү

  • Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машы-гат;Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК3) Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү


Сабактын максаттары

Сабактын максаттары:


Максатка жетүүнүн индикатору же кɵрсɵткʏчʏ

1 когнитивдик максаты


Инфоматика илими, ЭЭМ, компьютер жонундо тушунук алышат. Компьютерде иштоодо эрежелерин ( техникалык коопсуздук жана гигиеналык талап) колдонуша алат.

Окуучулар информатика илими эмнени уйроторун, компьютер же ЭЭМ кандай кызмат аткараарын, теманын маанисин ачып беришет. Окуучулар компьютерде иштоодо коопсуздук эрежелерин жана гигиеналык талаптарды аткарышат.

2 Баалуулук(Өнүктүрүүчүлүк) максат


Туура отуруу маданиятына жана тыкан болууга тарбияланышат.


Окуучулар коомдук жайларда озун тура алып журушсө жана башка буюмдарга этият мамиле жасашсат

3 Жүрүм-турумдук (тарбиялык) максат


максатка умтулууга, эмгекти сүйүүгө, чыдамкайлыкка, көңүл коюучулукка, эсептөө техникаларын колдонууда тыкандык жана сарамжалдуулукка тарбияланышат

максатка умтулууга, эмгекти сүйүүгө, чыдамкайлыкка, көңүл коюучулукка, эсептөө техникаларын колдонууда тыкандык жана сарамжалдуулукка тарбияланышса


Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Коопсуздук эрежелерин жана гииеналык талаптарды билуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

Сабактын ресурстары:

ТСО, таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар…






Сабактын журушу:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р

Негизги (НК)

Пред-к (ПК)

1

Сабактын уюштуруу этабы: Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо

Окуучулар сабактын башталышында бири-бирине жылмаю менен комплимент айтышат

НК3

ПК3

2

Акыл чабуулу:

Окуучуларга логикасын остуруу максатында бири-бирине суроо беруунун уюштуруу

Акыл гимнастикасы:

  • Компьюдер деген өзү эмне?

  • Компьютер бизге кандай жардам алып келди?

Жакшы жагы жана жаман терс жактары кайсылар санап бергиле?

НК3

ПК3

3

Жаңы билимди калыптандыруу этабы: Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угуу, структуралык текстти окуу

Компьютер менен иштөөдө буларды аткаруу зарыл:

• жумуш ордуңар жайында экенине ынануу;

• дептерлерди жана окуу куралдарын компьютер менен иштөөгө

тоскоол болбогудай жайгаштыруу;

• компьютерге таза, кургак кол менен гана тийүү;

• компьютерлерди мугалимдин уруксаты менен гана жандыруу

жана өчүрүү;

• иштеп бүткөндөн кийин бардык активдүү программаларды жабуу

жана компьютерди туура өчүрүү;

• жумуш ордун тазалап коюу.

Ден соолугуңарга зыян келтирбеш үчүн компьютерде иштеп

жатканда, төмөнкү эрежелерди сактоо зарыл:

• компьютерде үзгүлтүксүз иштөө режими 20 мүнөттөн ашпашы

керек;

көз ачышканда, көрүү кескин начарлап кеткенде, колдун манжа-

лары жана муундары ооруганда, жүрөктүн согуусу тездегенде –

дароо ишти токтотуп, ал жөнүндө мугалимге билдирүү зарыл;

• экрандан көзгө чейинки аралык – 50-70 см (сунулган колдун ара-

лыгы);

• моюн бир аз ийилген, экран көздүн деңгээлинен бир аз ылдый

жайгашкан;

• далы түз, ийиндер эркин жана бош турат;

• чыканак менен тизелер тик бурч түрүндө болот;

• стулдун чекеси тизенин арткы жагын кыспайт;

• буттар учкаштырылбастан, түз жайгашкан.

НК1

ПК1

7

Бышыктоо:

Компьютерде иштөөнүн 5 жалпы эрежесин жазгыла.

Бул эрежелерге шайыр сүрөттөрдү тарткыла.

НК3

ПК3


Жыйынтыктоо:

Рефлекция.

 Сабактын максаты реалисттик болдубу?

 Силер бүгүн эмнеге үйрөндүңөр?

 ПК менен коопсуз иштөөнүн негизги эрежелерин айтып бере аласыңарбы?





Баалоо

Баалоо критерийинин негизинде бааланышат.




Уй тапшырма

Коопсуздук техникасы жана компьютер адамдын жашоосунда”

эрежелерди кайталоо, конспект тузуу , окуп келуу







Предмет: Информатика Класс: 5 1-чейрек

Тема: Информатика жана маалымат.

  • Информатика предмети эмнени үйрөтөт?

  • Маалыматты берүү ыкмалары

  • Тирүү жандыктардын сезүү органдары

Негизги компетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

  • Маалыматтык (НК1)

Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1). Информатикалык жаңы маалымат-тарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу

  • Социалдык-коммуникациялык (НК2)

Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баа-лайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет

(ПК2) информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү

  • Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машы-гат;Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК3) Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү


Сабактын максаттары

Сабактын максаттары:


Максатка жетүүнүн индикатору же кɵрсɵткʏчʏ

1 когнитивдик максаты


Инфоматика илими, ЭЭМ, компьютер жонундо тушунук алышат. Компьютерде иштоодо эрежелерин ( техникалык коопсуздук жана гигиеналык талап) колдонуша алат.

Окуучулар информатика илими эмнени уйроторун, компьютер же ЭЭМ кандай кызмат аткараарын, теманын маанисин ачып беришет. Окуучулар компьютерде иштоодо коопсуздук эрежелерин жана гигиеналык талаптарды аткарышат.

2 Баалуулук(Өнүктүрүүчүлүк) максат


Туура отуруу маданиятына жана тыкан болууга тарбияланышат.

Окуучулар коомдук жайларда озун тура алып журушот жана башка буюмдарга этият мамиле жасашат

3 Жүрүм-турумдук (тарбиялык) максат


Окуучулар топто жана жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Туура отуруу маданиятына жана тыкан болууга тарбияланышат.

Алтын эрежелерди сактоосу

Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Коопсуздук эрежелерин жана гииеналык талаптарды билуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

Сабактын ресурстары:

ТСО, таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар…


Сабактын журушу:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р

Негизги (НК)

Пред-к (ПК)

1

Сабактын уюштуруу этабы: Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо

Окуучулар сабактын башталышында бири-бирине жылмаю менен комплимент айтышат

НК3

ПК3

2

Акыл гимнастикасы:

Келгиле биздин сабактын темасын аныктап айтып көрөлү

Төмөнкҥ суроолорго жооп берип, сабактын максаттарын белгилейли:

Билүү керек_________________________________

Түшүнүү керек_______________________________

Үйрөнүү керек_______________________________


  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК3

ПК3

3

Жаңы билимди калыптандыруу этабы: Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угуу, структуралык текстти окуу

Информатика – бул маалымат алуу, берүү, иштеп чыгуу жана сактоо ыкмалары жөнүндөгү илим.

Түшүнүктүүлүк – бул маалыматтын башкы касиети.

Берүү ыкмасы боюнча маалыматтын төмөнкүдөй түрлөрүн

айырмалоого болот:

Сандык сандык мүнөздөмөлөр – сан, салмак, аянт ж.б.

Тексттик алфавиттик-санариптик формада жазылгандар

Үндүк биз уккан үндөр: сөз, музыка, чымчыктын сайраганы, автомобилдердин ызы-чуусу Графикалык жана видео Сүрөттөр, схемалар, фотосүрөттөр, карталар жана видеосүрөт-

Төлүштөр

Угуучуларга жеткиргиңиз келген бардык маалымат төмөнкү касиеттерге ээ

болушу керек:

1. аныктык,

2. түшүнүктүүлүк,

3. баалуулук,

4. тактык,

5. заманбаптык

(актуалдуулук).

НК1

ПК1

4

Бышыктоо

Бизди курчап турган дүйнө тууралуу билдирүүлөр маалымат деп аталат.

Информатика – бул маалыматты алуу, берүү, иштеп чыгуу Маалыматты адам сезүү органдарынын жардамы менен алат:

көрүү, угуу, даам сезүү, тери аркылуу сезүү, жыт сезүү.

Берүү формасы боюнча маалыматтын түрлөрү: сандык, үндүк, тексттик, графикалык, видеомаалымат.

Маалымат менен жасалуучу аракеттер: алуу, берүү, иштеп Маалыматтын касиеттери: аныктык, түшүнүктүүлүк, баалуулук, тактык, заманбаптык (актуалдуулук).

НК2

ПК2

5

Жыйынтыктоо:

Рефлекция.

Эмнени билдиңер_______________________

Эмнени түшүнөсүнөр_____________________

Эмнеге үйрөнөсүнөр______________________

Бүгүн силер кайсы түшүнүктөр менен тааныштыңар?

―Ким маалыматка ээ болсо – ал дҥйнөнҥ башкарат‖ деген фразаны кандай түшүнөсүнөр?



6

Баалоо

Баалоо критерийинин негизинде бааланышат.



7

Уй тапшырма









Предмет: Информатика Класс: 5 1-чейрек №3

Тема: Бит жана байт.

  • Бит жана байт деген эмне?

  • Маалымат компьютерде кантип сакталат?

  • Маалыматты өлчөө бирдиктери


Негизги компетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

  • Маалыматтык (НК1)

Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1). Информатикалык жаңы маалымат-тарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу

  • Социалдык-коммуникациялык (НК2)

Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баа-лайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет

(ПК2) информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү

  • Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машы-гат;Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК3) Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү


Сабактын максаттары

Сабактын максаттары:


Максатка жетүүнүн индикатору же кɵрсɵткʏчʏ

1 когнитивдик максаты


Негизги маалымат кантип сакталаарын, Бит жана Байт эмне экенин билишет.

Н.Ж.А.Э.(натыйжага жете алат эгер маалымат деген эмне экенин билсе.

2 Баалуулук(Өнүктүрүүчүлүк) максат


Окуучулар компьютнрдин эсептөө системасындагы эң кичине байт жана бит менен маалымат чыгараа аларын билет


Н.Ж.А.Э. технология эмне экенин билсе


3 Жүрүм-турумдук (тарбиялык) максат


Окуучулар топто жана жупта кызматташ-тыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Туура отуруу маданиятына жана тыкан болууга тарбияланышат.

Алтын эрежелерди сактоосу

Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Коопсуздук эрежелерин жана гииеналык талаптарды билуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

Сабактын ресурстары:

ТСО, таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар…


Сабактын журушу:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р

Негизги (НК)

Пред-к (ПК)

1

Сабактын уюштуруу этабы: Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо

Окуучулар сабактын башталышында бири-бирине жылмаю менен комплимент айтышат

НК3

ПК3

2

Акыл гимнастикасы:

Келгиле биздин сабактын темасын аныктап айтып көрөлү

Төмөнкҥ суроолорго жооп берип, сабактын максаттарын белгилейли:

Билүү керек

Түшүнүү керек

Үйрөнүү керек

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

НК3

ПК3

3

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:

БИТ – бул компьютердеги эң кичине көлөмдөгү маалымат.

БАЙТ (англ. Byte) – санариптик маалыматты иштетүү жана сактоо бирдиги;

бир убакта компьютерде иштетилип жаткан биттердин жыйындысы.

Курчап турган чөйрөдөн биз кабыл алып жаткан сигналдар көпчүлүк

учурда эки мааниде болот, мисалы: • жол ачык же жабык болушу мүмкүн;

• чырак күйүп турат же өчүп турат;

• алдыга же артка болгон кыймыл;

• буюм бар же жок.

Эки гана мааниге ээ болгон сигнал экилик деп аталат.

Маалыматты берүү процессинде түгөйлүү сигналдар менен биз өтө көп кезде-

шебиз:

жалган – чындык жок – ооба 0 – 1

Маалымат компьютерде кантип сакталат?

Маалымат сигналга өзгөртүлүп түзүлөт. Электрдик же магниттик сигнал-

дын бар экендигин 1 менен, ал эми анын жоктугун 0 менен белгилешет.

0 же 1 экилик сигналы БИТ деп аталат. БИТ – бул компьютердеги эң ки-

чинекей көлөмдөгү маалымат.

8 бит биригип 1 байтты түзөт: үн, цифра, тамга, тыныш белгилери.

Мисалы: Өтө катуу чыккан үн – 11111111 менен белгиленет

Экрандагы кара чекит – 00000000

5 цифрасы – 00000101 S тамгасы – 01010011

Бит: информатикада маалыматтын эң кичине бирдиги Биттерден жарым байттарды жана байттарды түзүшөт.

Жарым байт: жарым байт 4 биттен – төрт экилик белгиден турат

Информатикадагы өлчөө бирдиктери башка илимдерде колдонулуп жүр-

гөн бирдиктерден бир топ айырмаланат.

Математикада силер эселүү көбөйтүүчү катары 10 коэффициентин ала-

сыңар. Информатикада болсо өлчөө бирдиктери 2ге эселүү, анткени

берилип жаткан сигналдар – экилик сигналдар.

НК1

ПК1

4

Бышыктоо:

ЖАЛПЫЛОО:

Компьютердеги маалыматтар сигналдардын удаалаштыгы түрүндө сакталат.

БИТ – бул компьютердеги эң кичине маалымат бирдиги. Биттерден жарым байттар жана байттар түзүлөт.

БАЙТ – 8 биттен турган код.Маалыматты өлчөөчү бирдиктер 2ге эселүү.

НК2

ПК2

5

Жыйынтыктоо:

Рефлекция.

Эмнени билдиңер_______________________

Эмнени түшүнөсүнөр_____________________

Эмнеге үйрөнөсүнөр______________________

Бүгүн силер кайсы түшүнүктөр менен тааныштыңар?



6

Баалоо

Баалоо критерийинин негизинде бааланышат.



7

Уй тапшырма

1) «Кыймыл – бул өмүр!» деген сүйлөм канча байт маалыматты камтыйт?

2) 1 бит маалыматты камтыган маалыматтык билдирүүгө мисал келтиргиле.

3) 4 цифрасын жазуу





Предмет: Информатика Класс: 5 1-чейрек №4

Тема Экилик эсептөө системасы

  • Экилик маалымат деген эмне?

  • Маалыматтын түрлөрүн экилик код менен берүү

Сабактын тиби: бышыктоо

Негизги компетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

  • Маалыматтык (НК1)

Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1). Информатикалык жаңы маалымат-тарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу

  • Социалдык-коммуникациялык (НК2)

Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баа-лайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет

(ПК2) информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү

  • Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машы-гат;Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК3) Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү


Сабактын максаттары

Сабактын максаттары:


Максатка жетүүнүн индикатору же кɵрсɵткʏчʏ

1 когнитивдик максаты


Компьютерлер татаал математикалык амалдарды жана эсептөөлөрдү жүргүзө алат,ундүк,графикалык,иштеп чыгат.Ушул маалыматтар менен окуучулар камсыз болот

Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) окуучу темага жакшы түшүнсө экилик жана ондук эсептөө системасы менен эсептерди чыгарганды үйрөнсө

2 Баалуулук(Өнүктүрүүчүлүк) максат


Окуучулардын математика билими дагы өркүндөйт.Экилик жана ондук системалары менен кандай эсептер чыгарыларын түшүнөт жана иштей алат

Н.Ж.А.Э. сатематика сабагын өздөштүргөн,сабакка кунт коюп катышкан болсо

3 Жүрүм-турумдук (тарбиялык) максат


Окуучулар топто жана жупта кызмат-таштыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Туура отуруу маданиятына жана тыкан болууга тарбияланышат.

Алтын эрежелерди сактоосу

Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Коопсуздук эрежелерин жана гииеналык талаптарды билуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

Сабактын ресурстары:

ТСО, таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар…


Сабактын журушу:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р

Негизги (НК)

Пред-к (ПК)

1

Сабактын уюштуруу этабы: Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо

Окуучулар сабактын башталышында бири-бирине жылмаю менен комплимент айтышат

НК3

ПК3

2

Акыл чабуулу: тесттик суролор

Келгиле биздин сабактын темасын аныктап айтып көрөлү

Төмөнкҥ суроолорго жооп берип, сабактын максаттарын белгилейли:

Билүү керек

Түшүнүү керек

Үйрөнүү керек

НК3

ПК3

3

Өтүлгөн сабакты кайталап түшүнбөй калган жерлерин мугалимден сурайт

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НК3

ПК3

4

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:

Экилик маалымат

Компьютер электрдик сигналдын эки маанисин гана колдонот – «жанган

(сигнал бар)» же «өчкөн (сигнал жок)». Мындай эсептөө системасы экилик эсептөө системасы (э.с.) деп аталат.

Математикада негизинен ондук эсептөө системасын колдонобуз. Бири-бирине сан жөнүндөгү маалыматты берүү үчүн байыркы адамдар манжаларын колдонушкан. Манжалардын саны маанилердин санын түшүндүрөт. Алардын саны 10го барабар.

Ондук эсептөө системасында буюмдардын санын эсептөө үчүн 0дөн 9га чейинки 10 цифра колдонулат. Ошондуктан эсептөө системасынын негизи 10го барабар деп айтышат.

256 санын карап көрөлү. Анда:

2 цифрасы − жүздүктөр позициясы;

5 цифрасы − ондуктар позициясы;

6 цифрасы − бирдиктер позициясы.

Бул санды жазуу үчүн биз үч цифраны колдонобуз. Мында улам кийинки позиция мурункусунан 10 эсеге көп болот:

Каалагандай санды жазуу үчүн керек болгон цифралардын жана белгилердин саны эсептөө системасынын негизи деп аталат. Ал бир гана сандык маанини пайдалануу менен алууга боло турган маанилердин санын көрсөтөт. Сандагы

ар бир цифранын орду позиция деп аталат.



4

Бышыктоо

Жалпылоо Компьютердеги маалымат экилик код менен коддолот.

Экилик эсептөө системасы электр сигналдарын сандарга айландырууга мүмкүндүк берет.Эсептөө системасы − бул санды жазуу ыкмасы. Эсептөө системасынын негизи сандын төмөнкү индекси аркылуу белгиленет.

НК3

ПК3

5

Жыйынтыктоо:Сабактын материалдары боюнча суроолор:


Рефлексия. Өзҥңөрдҥн маанайыңарды баалагыла. Азыр кандай? Сабакта өзҥңөрдҥн ишмердүүлүгүнөрдү баалоо үчүн ―кол чыракты жандыргыла‖.



6

Баалоо

Баалоо критерийинин негизинде бааланышат.



7

Уй тапшырма

  • Экилик маалымат деген эмне?

  • Маалыматтын түрлөрүн экилик код менен берүү










Предмет: Информатика Класс: 5 1-чейрек №5

Тема: Экилик ЭСнан ондук ЭС на жана тескерисинче өткөрүү ыкмалары.


Сабактын тиби: жаны билимди өздөштүрүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

  • Маалыматтык (НК1)

Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1). Информатикалык жаңы маалымат-тарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу

  • Социалдык-коммуникациялык (НК2)

Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баа-лайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет

(ПК2) информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү

  • Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машы-гат;Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК3) Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү


Сабактын максаттары

Сабактын максаттары:


Максатка жетүүнүн индикатору же кɵрсɵткʏчʏ

1 когнитивдик максаты


Окуучулар эсептоо системасы тушунугун бышыкташат. Берилген практикалык тапшырманы аткарышат. Т.а сандарды бир системадан экинчисине алып отушот.

Окуучулар эсептоо системасы тушунугун бышыкташса. Берилген практикалык тапшырманы аткарышса. Т.а сандарды бир системадан экинчисине алып отушсо.

2 Баалуулук(Өнүктүрүүчүлүк) максат


Ондук эсептоо системасындагы санды экилик системага откорушот. Экилик системада амалдарды аткаруу менен логикалык ойлоосун остурушот.

Ондук эсептоо системасындагы санды экилик системага откоруусу. Экилик системада амалдарды аткаруусу.

3 Жүрүм-турумдук (тарбиялык) максат


окуучулардын маалымат маданиятын, көңүл бурууну, тыкандыкты, тартиптүүлүккө тарбиялоо;


окуучулардын маалымат маданиятын, көңүл бурууну, тыкандыкты, тартиптүүлүккө тарбияланышса;


Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Коопсуздук эрежелерин жана гииеналык талаптарды билуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай

Сабактын ресурстары:

ТСО, таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар…


Сабактын журушу:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р

Негизги (НК)

Пред-к (ПК)

1

Сабактын уюштуруу этабы: Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо

Окуучулар сабактын башталышында бири-бирине жылмаю менен комплимент айтышат

НК3

ПК3

2

Акыл чабуулу:

Келгиле биздин сабактын темасын аныктап айтып көрөлү

Төмөнкҥ суроолорго жооп берип, сабактын максаттарын белгилейли:

Билүү керек

Түшүнүү керек

Үйрөнүү керек


НК3

ПК3

3

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:

1101 экилик санын ондук эсептөө системасына өткөрүү схемасы:

Санды экилик эсептөө системасынан ондук эсептөө системасына өткөрүү үчүн, эң кичинесинен баштап ар бир кийинки разряддын цифрасын тиешелүү даражадагы эсептөө системасынын негизине көбөйтүшөт жана алынган көбөйтүндүлөрдү кошушат.



Жообун жазабыз: 11012 = 1310

негизинин индекси – бул эсептөө системасын белгилөө.

Ондуктан экилик эсептөө системасына өткөрүү схемасы:

Ондук санды экилик санга өткөрүү үчүн тийинди экиден кичине болуп калганга чейин (б.а. ЭСнын негизи) 2 санына бөлүүнү колдонушат. Андан кийин акыркы тийиндини жазышат жана акыркысынан баштап калдыктарды катары менен жазат.

Муну 12 санынын мисалында карап көрөлү. Андагы тийиндини жана калдыктарды таблица түрүндө жайгаштыралы.

Жыйынтыгында 1100 экилик санын алабыз. Жообун жазабыз: 1210 = 11002

НК1

ПК1

4

Бышыктоо:

Компьютердеги маалымат экилик код менен коддолот.

Экилик эсептөө системасы электр сигналдарын сандарга айландырууга мүмкүндүк берет. Эсептөө системасы − бул санды жазуу ыкмасы. Эсептөө

системасынын негизи сандын төмөнкү индекси аркылуу белгиленет.

3) Сандарды экилик эсептөө системасына өткөргүлө:

1610 , 710 , 410

НК3

ПК3

5

Жыйынтыктоо:

Рефлексия.

Мен сабакта билдим...

Мен сабакта үйрөндүм...

Менин билгим келди...

Тема боюнча айтып бере алам...



6

Баалоо

Баалоо критерийинин негизинде бааланышат.



7

Уй тапшырма №2







Предмет: Информатика Класс: 5 1-чейрек

Тема Логика жана ой жүгүртүү

  • Логика деген эмне?

  • Логикалык айтымдар деген эмне?

Логикалык мисалдар Сабактын тиби: жаны билимди өздөштүрүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк

  • Маалыматтык (НК1)

Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1). Информатикалык жаңы маалымат-тарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу

  • Социалдык-коммуникациялык (НК2)

Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баа-лайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет

(ПК2) информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү

  • Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машы-гат;Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

(ПК3) Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү


Сабактын максаттары

Сабактын максаттары:


Максатка жетүүнүн индикатору же кɵрсɵткʏчʏ

1 когнитивдик максаты


Төмөнкү түшүнүктөрдү системалаштыруу: логикалык айтым, логикалык чоңдуктар, логикалык амалдар; татаал айтымдарды түзүү; ой жүгүртүү формаларын ажырата билишет;

Н.Ж.А.Э.(натыйжага жете алат эгер)

сабакка активдүү катышып темага түшүнсө


2 Баалуулук(Өнүктүрүүчүлүк) максат


Логикалык ой жүгүртүүнү, баарлашуу ыгын, алынган көндүмдөрүн практикада колдоно жана дал келтире билүүсүн өнүктүрүшөт.

Окуучулардын билгичтик шмердүүлүктөрүн, алализдөө ыктарын өнүктүрүшөт.

Логикалык ой жүгүртүүнү, аарлашуу ыгын, алынган көндүмдөрүн прак-тикада колдоно жана дал келтире билүүсүн өнүктүрүшсө.

Окуучулардын билгичтик ишмердүүлүктөрүн, алализдөө ыктарын өнүктүрүшсө.

3 Жүрүм-турумдук (тарбиялык) максат


Окуучулар топто жана жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.

Алтын эрежелерди сактоосу

Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп беруусу-1 упай

Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай

Коопсуздук эрежелерин жана гииеналык талаптарды билуусу – 1 упай

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упа

Сабактын ресурстары:

ТСО, таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар…


Сабактын журушу:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р

Негизги (НК)

Пред-к (ПК)

1

Сабактын уюштуруу этабы: Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо

Окуучулар сабактын башталышында бири-бирине жылмаю менен комплимент айтышат

НК3

ПК3

2

Акыл чабуулу:

Келгиле биздин сабактын темасын аныктап айтып көрөлү

Төмөнкҥ суроолорго жооп берип, сабактын максаттарын белгилейли:

Билүү керек

Түшүнүү керек Үйрөнүү керек

Бири-бирине суроо беруу аркылуу талкуу жургузушот.

Кызыктуу маалыматтардан айтышат.

НК3

ПК3

3

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:

Дүйнөнүн мыйзамдарын, кубулуштардын жана предметтердин түпкү маңызын, алардын жалпы касиеттерин билүү үчүн биз ой жүгүртүүнү пайдаланабыз.

Ой жүгүртүү – бул маалыматты кабыл алуу жана сиңирүү процесси.

Ой пикир – бул чындык же жалган мааниге ээ болгон жай сүйлөм менен берилген ой.

Ой жүгүртүү төмөнкүлөргө жардам берет:

жаңы маалыматтарды тапканга;

алынган маалыматтарды жалпылаганга;

кабыл алынган маалыматтардын негизинде логикалык жыйынтык чыгарганга;

касиеттер, объекттер жана кубулуштар жөнүндө маалымат алганга;

айлана-чөйрөнүн мыйзамдарын билгенге.

Адам маалыматты өзүнүн сезүү органдары аркылуу кабыл алат. Бирок

бул маалыматтар ар дайым эле туура боло бербейт. Көпчүлүк учурда кез-

дешкендей, бир эле маалыматты эки башка адам түрдүүчө кабыл алат.

Логикалык маселелерде баштапкы берилгендер кээде өтө эле чырма-

лышкан логикалык айтымдар болот. Логиканын эң негизги маселелери-

нин бири болуп, туура ой жүгүртүүнүн негизинде кантип жыйынтыкка келүү

керектигин аныктоо эсептелет.

Логика – ой жүгүртүүнүн мыйзамдарын жана формаларын, ой-пикирдин жана далилдөөнүн ыкмаларын изилдөөчү илим.

Логикалык айтымдар – бул чындык же жалган деп гана айтууга боло турган жай сүйлөм.

Мисалы: «Үч бурчтуктун бурчтарынын суммасы 1800ка барабар» – бул

айтым чындык болуп саналат.

«Бардык чымчыктар жакшы уча алышат» – бул жалган айтым.

«Ура, каникул!» – ал эми бул сүйлөм болсо логикалык айтымга кирбейт.

Логикалык маселелерди чыгаруу менен биз логикалык айтымдардын

негизинде жыйынтыкка, ой-корутундуга келебиз.

НК1

ПК1

7

Бышыктоо:

Логикалык маселелерди чыгаруу менен биз логикалык айтымдардын негизинде жыйынтык чыгарабыз. Логикалык айтымдар – бул чын же жалган деген эки маанини гана алган ырастоо.

Тапшырма

1) Төмөнкү сүйлөмдөр логикалык айтымдар боло алабы:

Күн желеси көк түстө. Тамак ичээрде колуңарды жуугула!

Жамгырдан кийин карга кайсы даракта конуп олтурат?

Күзүндө күн кыскара баштайт.

Жер квадрат формасында.

2) Бул айтымдардын кайсынысы чындык экенин аныктагыла:

а) Клавиатура – бул маалыматты чыгаруучу түзүлүш.

б) Бардык геометриялык фигуралардын бурчтары бар.

в) 10 саны 3кө калдыксыз бөлүнөт.

г) Ай Жердин спутниги.

НК3

ПК3


Жыйынтыктоо:




Баалоо

Баалоо критерийинин негизинде бааланышат.




Уй тапшырма №3,№4





Предмет: Информатика Класс: 5 1-чейрек

Тема: текшерүү иши

Сабактын тиби: билимдерди балоо


Сабактын максаттары:


Максатка жетүүнүн индикатору же кɵрсɵткʏчʏ

1 когнитивдик максаты


Когнитивдик максат: Өтүлгөн темалар боюнча берилген тапшырманы аткара билишет

Эгерде окуучулар сабактын жүрүшүндө:

  • Тест тапшырмаларын туура, так аткарышса

2 Баалуулук(Өнүктүрүүчүлүк) максат


2 Баалуулук(Өнүктүрүүчүлүк) максат окуучулар тапшырмаларын аткарууда билгичтиктерин калыптандырышат

окуучулар тестберилген тапшырмаларын аткарууда билгичтиктерин калыптандырышса

3 Жүрүм-турумдук (тарбиялык) максат


Туура отуруу маданиятына жана тыкан болууга тарбияланышат.

Алтын эрежелерди сактоосу

Сабактын ресурстары:

ТСО, таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар…


Сабактын журушу:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет-р

Негизги (НК)

Пред-к (ПК)

1

Сабактын уюштуруу этабы: Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо

Окуучулар сабактын башталышында бири-бирине жылмаю менен комплимент айтышат

НК3

ПК3

2

Акыл чабуулу:

Окуучуларга логикасын остуруу максатында бири-бирине суроо беруунун уюштуруу

Бири-бирине суроо беруу аркылуу талкуу жургузушот.

Кызыктуу маалыматтардан айтышат.

НК3

ПК3

3

Өтүлгөн сабакты кайталап түшүнбөй калган жерлерин мугалимден сурайт

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НК3

ПК3

4

Тапшырмалар:

1) Мультфильм көрүүнү маалымат берүү процесси катары

эсептөөгө болобу? Бул процессте маалымат менен дагы кандай иш-аракеттер жасалат?

2) Маалымат кандай касиеттерге ээ болушу керек?

3) 4 цифрасын жазуу үчүн канча көлөмдөгү маалымат керек?

5) Экилик эсептөө системасында берилген сандарды өсүү тар-

тибинде жайгаштыргыла:

1012, 10002, 1102, 1002, 112.

6) Бул айтымдардын кайсынысы чындык экенин аныктагыла:

а) Клавиатура – бул маалыматты чыгаруучу түзүлүш.

б) Бардык геометриялык фигуралардын бурчтары бар.

в) 10 саны 3кө калдыксыз бөлүнөт.

г) Ай Жердин спутниги.

НК3

ПК3

5

Жыйынтыктоо:окуучулардын тапшырмаларын текшерип билимин баалоо



6

Баалоо

Баалоо критерийинин негизинде бааланышат.



7

Үй тапшырма кайталоо