Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу.
|
Мектеп: А. Фердауси ЖОМ КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Каныбекова Нагима
|
Сынып: 7 "В"
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Процесстерді электронды кестеде модельдеу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.3.3.1- деректердің типін жіктеу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы: электронды кестедегі деректердің типін анықтау
Көпшілік оқушылар:деректерді мәтіндік, математикалық, графикалық типте модельдей алу
Кейбір оқушылар:деректерді типі бойынша жіктеп алу
|
Ойлау дағдылары
|
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау
|
Бағалау критерийі
|
- электронды кестедегі деректердің типін анықтайды
- деректерді мәтіндік, математикалық, графикалық типте модельдей алады
- деректерді типі бойынша жіктеп алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология:
Кесте, мәтін, формула, сан
|
Лексика және терминология:Число (Сан),Выравнивание (Туралау, теңестіру), Шрифт (Қаріп), Граница (шегара, жиек), Заливка(Құйып бояу) Защита (Қорғау)Кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ, форматтау,теңестіру
|
Құндылықтарға баулу
|
Топта бірлескен жұмыс орнату, бір-бірлерінің пікірін тыңдау, құрметтеу арқылы білім алу
|
Пәнаралық байланыс
|
Компьютерде амалдар орыс тілінде орындалады. Кестеде математикалық ақпараттармен жұмыс жасалады, Тапсырма география пәнімен байланыстырылып жасалған.
|
Алдыңғы білім
|
Электронды кесте элементтерін пішімдеу
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
«Мозайка» әдісі
2 мин
Үй тапсырмасы
«Блиц кездесу» әдісі
5 мин
«Кубизм» әдісі.
5 мин
|
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу
Топқа біріктіру
Оқушылар жолбарыс, бүркіт, маса суреттерінің қиындыларын құрастыру арқылы «Аңдар», «құстар», «жәндіктер» типі болып топқа бірігеді.
«Блиц кездесу» жұптасып бір-бірлеріне жақсы қасиеттерін айтады.
Үй тапсырмасын пысықтау:
Оқушылар кубиктің алты қырындағы тапсырмаларды орындайды
- Пішімдеу деген не? Не үшін қолданылады?
- Ұяшықты форматтау терезесінде қандай амалдар бар?
- Пішімдеуді қандай пернелер арқылы іске асыруға болады?
- Ұяшықтарды көшіру, ішін тазалау, өшіру әрекеттері қандай командалар арқылы орындалады
- Пішімдеудің қандай түрлері бар?
- Ұяшықтарды бояу үшін қандай амал орындау керек?
«Медаль» арқылы бағалау
|
Аңдар, құстар, жәндіктердің суреттерінің қиындылары
Кубик
|
Сабақтың ортасы
5 мин
«Ұшқыр ой» әдісі
5мин
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
5 мин
«Тұжырымдамалық карта» әдісі
6 мин
|
Миға шабуыл:
Сұрақ қою:
Біз топқа бірігу кезінде қандай типтер арқылы бірікдік?
Адамдар қандай типтерге бөлінеді?
Компьютердегі ақпараттардың типі бола ма?
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты өздері ашады.
Топтық жұмыс
Тапсырма 1
Берілген мәтін бойынша Қазақстандағы таулар туралы ақпаратты кестеге жазыңдар
Сарыарқа тауы Солтүстік Қазақстанда орналасқа. Биіктігі 600 м. Мұғалжар тауы Оралда орналасқан. Биіктігі 657м. Қаратау-Бесшоқы тауы. Биіктігі 556 м. Хан-Тәңірі тауы. Биіктігі 6995м. Жоңғар Алатауы, биіктігі 3580м.
Дескрипторлар:
- Ақпаратты мәтіндік типте модельдей алады
- Ақпаратты сандық типте модельдей алады
Медальдар арқылы бағалау
Жұптық жұмыс
Тапсырма 2
1 тапсырма бойынша Қазақстандағы таулардың орташа биікітігін есептеңдер
Дескрипторлар:
Деректерді формула типінде орындай алады
Ауызша мадақтау, ынталандыру
Жеке жұмыс
Тапсырма 3
Қазақстан тауларының биіктері бойынша мониторингін шығарыңдар
Дескриптор:
Деректерді графикалық типте жасай алады
Медальдар арқылы бағалау
|
Оқулық 96 - бет
А4 парағы
компьютер
Компьютер, А4 парағы
Компьютер, А4 парағы
|
Сабақтың соңы
3 мин
2 мин
|
Сәйкестендіру кестесі
Кестедегі мәліметтерді сандық, мәтіндік және формула типтері бойынша сәйкестендіреді
«Бутерброд» әдісі .
Сабақ туралы алдымен жағымды пікір, екінші құрылымды сын, үшінші тағы жағымды пікір айтады
|
А4 парағы
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Кері байланыс және қалыптастырушы бағалау тапсырмалары кезінде оқушылардың бүгінгі сабақтан түсінген, түсінбеген тұстарын саралап, қабілеттеріне қарай қосымша тапсырма дайындаймын. Қабілеті жоғары балаларға ізденушілік, шығармашылық бағыттағы тапсырмаларды дайындаймын.
|
ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру.
- Оқушылар өзара бағалайды.
- Медаль арқылы бағалайды.
- «Бутерброд» әдісі арқылы оқушыларды бағалау.
- Кері байланыс арылы бағалау
|
Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
Оқушылар жұптаса немесе топтық жұмыс жасау кезінде бір-біріне көмектесіп, қиындықтарды жеңіп жеке тұлғалық құндылықтары дамиды
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
|
|