СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

9 сыныпқа арналған қмж

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

9 сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспар 

Просмотр содержимого документа
«9 сыныпқа арналған қмж»

Сабақ жоспарлау үлгісі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9.3 Компьютерді таңдаймыз

Мектеп: №61 жоббм

Күні: 26.04.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Зиябекова А.Д.

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютер бағасының есебі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.1.1.Электронды кестеде үдерістердің моделін (физикалық, биологиялық, экономикалық және т.б) өңдеу және зерттеу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Модель және оның түрлері туралы ұғымды біліп, электрондық кестеде физикалық, биологиялық, экономикалық үдерістерді өңдеуді және зерттеуді түсінеді.


Оқушылардың басым бөлігі: Модельдеудің негізгі кезеңдерін және экономикалық есептердің түрлерін ажырата отырып талдау жасайды.


Кейбір оқушылар: Компьютерлік бағдарламада физикалық, биологиялық, экономикалық модельдердің обьектілерін жасайды.


Бағалау критерийі

- Модель және оның түрлері, электрондық кестеде физикалық, биологиялық, экономикалық үдерістерді өңдеуді және зерттеуді біледі

- Модель түрлері және экономикалық есептердің түрлерін ажыратады, түсінеді.

- Компьютерлік бағдарламада физикалық, биологиялық, экономикалық модельдердің обьектілерін практикалық жұмыста қолданады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар

Компьютерлік бағдарламаларда физикалық, биологиялық, экономикалық және т.б модельдер мен модельдеуді біледі.

Пәнге тән лексика және терминология: Экономикалық модель, аппараттық құралдар, программалық қамтамасыз ету

  • Экономикалық модель - Экономическая модель-Economical model

  • Аппараттық құралдар – Аппаратные средства-Harduare

  • Программалық қамтамасыз ету – Программное обеспечение - Software


Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

  • Модельдеудің нысаны не болуы мүмкін …

  • Экономикалық модельдеудің мақсаты неде? Мысал келтіріңдер

  • Физикалық пен биологиялық модельдің айырмашылығы неде?

Талқылауға арналған сұрақтар

- Электрондық кестелер …, ….,…., т.б. ғалымдар үшін ыңғайлы және көптеген сандық мәліметтермен жұмыс жасауға мүмкіндік береді.

- Модельдер не үшін қажет? …..

Құндылықтарға баулу




-шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау арқылы қабілеттерін дамыту.

-Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Пәнаралық байланыс

Физикалық формулалар, математикалық есептерді шешу кезінде және ағылшын тілінде термин сөздерді қолдану

Алдыңғы білім


Программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептің модельін құру.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

































5 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу

Психологиялық ақуал жүргізу

«Алтын орындық» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізу

Мақсаты: бір-біріне деген сенімін арттыру және кемшіліксіз адам болмайтынын білдіру. Шеңберге тұрып, ортаға орындық қойып, өз қалауымен бір адам отырады. Жүргізуші «қара орындық» деп айтқанда ол адамның бір кемшілігі айтылады, «алтын орындық» дегенде 2 жақсы қасиеті айтылады.Сонан соң сол адамның есімі айтылып «Біз саған сенеміз» деп хормен дауыстап айтады.



«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы топтарға бөлу



1–топ «Физикалық модель»

2- топ «Биологиялық модель»

3-топ «Экономикалық модель»



Үй тапсырмасын тексеру үшін «Пирамида» әдісі арқылы оқушыларға пирамиданың қиылған кесінділерін таратамын.Оқушылар «Пирамиданы» құру арқылы үй тапсырмасын тексереді.



Кітаптар

бір ұсыныс, екі жағымды қасиеті

Орындық.


























Пирамида бейнелен қағаз

Сабақтың ортасы


4 мин













8 мин























13 мин



Жаңа сабақты ашу мақсатында

«Ой қозғау» әдісі аpқылы оқушыларға бейнематериал көрсетіледі.

Оқушыларға бүгінгі тақырыпқа байланысты түрткі сұрақтар:

1.Қоршаған ортада қандай модельдермен таныссыңдар?

2.Модельдеу үрдісінің негізгі кезеңдерін атаймыз?

3.Модельдің кішірейтілген түрін қалай атаймыз
• Модель мен модельдеудің айырмашылығы неде?

Жаңа тақырыпты игеру

1 тапсырма.Топтық жұмыс

«Лездеме» әдісі арқылы
Жаңа ақпаратты үш топтың оқушыларына бүгінгі сабақтың негізгі сөздерін түсіндіру үшін беріледі. Топтарға үш минут беріледі. Конверттен бір сөзді бір рет алады. Сөздің өзін атамай іс –қимыл арқылы келесі топтарға түсіндіреді(ұқсас суретін салуға мүмкіндіктері бар). Сөзді тапқан бірінші топ конверттен келесі сөзді таңдайды және қалғандарына түсіндіреді.

1 топ -" Физикалық модель "

Электрондық кестенің тарихы
2 топ -" Биологиялық модель "

Биоритм дегеніміз не?
3 топ – " Экономикалық модель "

Физикалық, биологиялық, экономикалық модельдеудің тиімді жақтары


ҚБ: Оқушылар өзара бағалау жүргізеді


Компьютердегі практикалық жұмыс:

Тапсырма №2.

Жеке жұмыс«Жас модельшілер» әдісі

“Салымшылар” мәліметтер қорының желілік құрылымы берілген (7.4-сурет).Бұл құрылымды кесте бейнесіне түрлендіріңдер.

А деңгейі




В деңгейі

“Менделеев кестесі” мәліметтер қорының иерархиялық құрылымы келтірілген (7.5 сурет).Бұл құрылымды кесте бейнесіне түрлендіріңдер.



С деңгейі

“Мектеп” деген иерархиялық мәліметтер қорын 7.5 суреттегі кестеге сәйкес құрып, толтырыңдар.



Дискриптор

- Электрондық кестеде модель түрін қолдана отырып, “салымшылар” моделін құрып түрлендіреді.

-Электрондық кестеде Менделеев кестесін құра отырып бірнеше модель түрлерін толтырады

- “мектеп” иерархиялық модельін құрып және оны кесте түрінде толтырып көрсетеді.


Қалыптастырушы бағалау


bilimland.kz

Бейне көрсетілім














Плакат, түрлі – түсті қағаздар, маркер, кітаптар, сұрағы бар конверт.






















Компьютер, тәжірибелік тапсырмалар

Мектеп баспасы, 9 сынып

36-37 бет

http://expert.mektep.kz/ru/shop/105049-9_klass/107873-informatika_9/1
















































Бәрін Әлі де көп Көмекті қажет

түсіндім білгім келеді етемін







4 – мин





























Тапсырма №3. Жеке жұмыс

Сабақты қорытындылау үшін «Бәйге» әдісін қолданып, АКТ технологияны пайдалану арқылы «Learning.Apps.org» бағдарламасы бойынша тест аламын.

Дескриптор

  • «Learning.Apps.org» бағдарламасын ашып тіркеледі

  • Тест жұмысын орындату арқылы оқушылардың білімін тексереді


ҚБ: оқушылар өзін-өзі бағалайды


« Learning.Apps.org» бағдарламасындағы тестер, телефон






























Сабақтың соңы



Бағалау

3 – мин


Сабақ соңында оқушылар «Білім шамы» арқылы рефлексия жүргізеді:

жаңа сабаққа байланысты кері байланыс жасайды.

- барлығын түсіндім;

- енді түсініп келемін, сұрақтарым бар;

- тақырыпты түсінбедім;





Білім шамы бейнеленген плакат







Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылаpдың жеке қабілеттеpін ескеpе отыpып, "Ой қозғау" әдісі арқылы қолдау көрсете отырып, түрткі сұрақтар қоямын. Жалпы бұл әдістер оқушы мен мұғалім арасындағы кедергіні жойып, диалогты қарым-қатынасты орнатады. Топтық жұмыста «Лездеме» әдісі арқылы оқушыларды сыни – тұрғыдан ойлау қабілетін дамытады.

«Жас модельдеушілер» әдісі арқылы практикалық жұмыстарда деңгейлік тапсырмалар беремін, сол тапсырмаларды орындау арқылы ЖАДА жүргіземін.


  • Ынталандыру сөздері

  • Оқушылар өзара бағалау жүргізеді

  • оқушылар өзін-өзі бағалайды

  • практикалық жұмыс қалыптастырушы бағалау ретінде жүргізіледі










Кабинетте техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау













Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:




2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?























Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!