СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өнөрлүү өлбөйт.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Өнөрлүү өлбөйт.»


Сабактын темасы:Өнөрлүү өлбөйт.

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдүүСабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: . Жомоктун тексти.



Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим

берүүчүлүк

Окуучулар өнөр жөнүндөгү түшүнүктөргө ээ болушат

Окуучулар өнөр жөнүндөгү түшүнүктөргө ээ болушса

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар өнөрдүн баркын, өнөрлүү адам эч нерседен кем болбостугун түшүнүшөт

Окуучулар өнөрдүн баркын, өнөрлүү адам эч нерседен кем болбостугун түшүнүшсө

Тарбиялык

Өнөрдү туура багытта колдонууга тарбияланышат

Өнөрдү туура багытта колдонууга тарбияланышса

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети


Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Мугалим окуучуларга жомокту окуп берет. Жомокту окугандан кийин жомокту талкуулашат.



Саламдашат Жагымдуу маанай түзүүгө катышат.




Жаны тема







Өнөрдүн баркы.

Чоң энем дайыма кишинин пайдалуу иш жасашы керк экенин айтчу. Ар дайым тамакка олтурганыбызда мага:

  • Ар бир киши жыгачтан болобу, темирден болобу же башка нерседен болобу, өз колу менен адамзатка пайдалуу бир иш жасашы керек дээр эле.

  • Дүйнөдө жаш жигиттин ак мээнети менен бир чеберчилик үйрөнүп, пайдалуу бир эмгек калтырганынан артык нерсе жок. Ушундай өнөрүң барбы айтчы? Жөнөкөй бир үстөл жеотургуч , же бир табак, эң эл болбогондо кофе чөйчөгүн жасай аласыңбы? Колуңдан келген бир өнөрүң барбы, балам? -деп жемелүү көз карашы менен тиктеп калар эле. Билем, баары сени жазуучу деп эсептейт. Бир нерселерди эле чийгилеп жатасың, түшүнүп турам, балким бир жазуучусуң, бирок колуңдан келгени, үйдө тамекинин түтүнүнө толтургандан башка эч нерсе эмес. Менин оюмча ишке жарай турган , көзгө басар, колдонула турган нерсе жасашың керек. Бул өтө маанилүү, балам. Сага бир жомок айтып берейинби.

Илгери Иран ханынын бир баласы бар экен. Сүйүү деген ушундай болот турбайбы, ал бала бир кедей чабандын кызына ашык болуп калыптыр. Атасына келип:

  • Ата мен бир чабандын кызын жакшы көрүп калдым. Ошол кыз менен баш кошоюн дедим эле, дейт. Атасы каарданып:

  • Ошондой да болобу, балам? Сен хандын балсысың. Мен өлсм тактыма сен олтурасын. Чабандын кызы сарайга кантип жарашсын?

Хандын баласы атасына болбой , жалбарып:

  • Айланайын атаке, мен ал кызды өтө жакшы көрөм. Эгер ал кызга үйлөнбөсөм, өөм деп кулагын жейт. Атасы баласын кыя албай :

  • Мейли балам, жуучу жиберип кызды суратайын дейт.Ошонтип, вазирин кызга жуучу кылып жиберет. Вазири кызга барып, хандын уулу аны сүйгөнүн жана ага үйлөнгүсү келгенин айтат. Анда чабандын кызы:

  • -Макул, хандын уулу эмне иш кылат?-десе, вазир чочуп кетет:

  • Хандын уулубу? Бул кандай суроо? Хандын уулун да эмне иш кылат деп сурачу беле? Хандын уулу кайдан иштесин!-дейт.

  • Жок , дептир кыз. Хандын баласы болсо да, бир чеберчиликти үйрөнүш крек. Мен колунан эч нерсе келбеген бирөөгө, хандын баласы болсо да, турмушка чыга албайм. Вазир башын жерге салып, ханга айтат. Ага кыздын айкандарын айтып берет. Анда хан баласын чакырып:

  • -Эгер сен ал кызды ошондой эле катуу сүйсөң, бир чеберчилик үйрөн же ал сүйүүдөн баш тарт, дейт

Анда уулу: “Мейли, мен анда чий токуганды үйрөнөйүн” дейт экен. Айлар бою чарчабай, тажабай аракет, көңүл коюп , чий токуганды үйрөнө баштайт.

Барган сайын чеберчилиги артат. Кооз оймолорду жаратып, түрдүү-түрдүү түстөргө боеп, кооз чийлерди токуйт. Чеберчилиги өскөндөн кийин вазирди кайра жуучу кылып, колуна чий берип кызга жиберишет Вазир кызга “мына” деп хандын уулунун токуган чийлерин көргөзөт.

Чабандые кызы, өрүлгөн чийлерди көрүп, абдан кубанып, сунушуна макл болот. Ошонтип кыз келин болуп сарайга барат. Күндөрдүн биринде хандын баласы көчөдө сейилдеп басып жүрсө,бир кербен сарай учурайт. Кербендин ичи таза, эшик болсо ыссык болот, күндүн ысыгына чыдабай, ошол сарайга кирип, бир бурчка олтурат. Бирок ал сарай ууру, каракчылардын сарайы экен. Ал сарайга киргендерди каршылык кылууга мүмкүнчүлүк бербей, шап кармап, зынданга ыргытышчу экен. Көзүн кан баскан каракчылардын дагы мындай бир салты бар болчу. Колго түшкөндөрдүн семиздерин өлтүрүп, арыктарныа жедиришчү, Хандын баласы арык болгондуктан тирүү калыптыр.

Күндөрдүн биринде хандын баласы каракчыларга: “Мен сонун-сонун чийлерди токуйм. Бул чийлер абдан кымбат турат. Мага бир аз камыш, анан үстөлүмө чырак берсеңиздер, силерге эң кооз чийлерди токуп берейин”, -дейт. Каракчылар баланы угуп, айтканын кылышат. Арадан үч күн өтпөй бала түрдүү-түрдүү, кооз чийлерди токуп берет да,: “ Бул бойролорду алып, Иран ханынын сарайына барсаңар, чийлерди көрүп,силерге бир ууч алтын берет” дейт.

Каракчылар чийлердижондоруна көтөргөн бойдон, хандын сарайына жетип барышат. Хан бир көрүштө чийдин оймолоруна кооздугуна айран таң калат. Бойролорду келинине жиберет.

“Бул чийлерди сатып алышыбыз үчүн алып келишиптир, Эгер ал жакса, ал” деп кабар берет. Чабандын кызы ар оймону өз-өзүнчө изилдеп, оймолордун токулушунан ага жашыруун кабар жибергенин түшүнот. Хандын баласы кайсыл жакка качырылганын чийдин оймолору менен көргөзүптүр. Аялы катты окуур замат жүгүрүп келип, ханга айтат. Хан каракчылардын сарайына сакчыларын жиберип, сарайды басып алып, каракчларды кармашат .Хандын уулу сарайга , чабандын кызына кайтып келет, да:

“Кымбаттуум жарым, сен мени өлумдөн сактап калдың, сага карызмын” –дейт. Хан дагы чабандын кызынын акылдуулугуна абдан ыраазы болуп, аны жакшы көрүп, кучактайт. Ошонтип жомогун айтып бүтүргөн чоң энем: Түшундүңбү эми, жашоодо өнөрдүн маанисин?” дегенде, мен“Ооба, түшүндүм. Бир аз акча таап, араа, жыгач сатып алайын. Анан каалаганыңыздай бир үстөл же китеп текчесин жасап берем” дедим.



ПК 1

ПК 2

ПК 3

Бышыктоо









Мугалим мына балдар жомоктонкандай жыйынтык чыгардыңарбы?

Жомоктон эмнени түшундүңөр?

Өнөрдүн баркы канчалык экенин жомоктун негизинде түшүндүрүп бер?

Пайдалуу өнөрлөрдү санап бере аласыңарбы?

НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш


Окуучулар Өнөрлүү өлбөйт деген темада эссе жазышат.

уйдон жазышат.

НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет .


НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3
























































“____”_________-20 -жыл

ОББ:“текшердим”:

“____”_________-20 -жыл ОББ:“текшердим”:

“____”_________-20 -жыл

ОББ:“текшердим”:


Предмет


5 -класс

чейрек

Сабактын темасы: Элдин кыз балага, аялзатына болгон урматтуутмамилеси .

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдуу., Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: адеп китеби Курманжан дадканын , Уркиянын ж,б. Сүрөттөру.

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим

берүүчүлүк

Элибиздин кыз балага, аял затына болгон терең урматтоосун түшүнүшөт.

Элибиздин кыз балага, аял затына болгон терең урматтоосун түшүнүшсө.

Өнүктүрүүчүлүк

Аял затына мамиле жасоодобашка элдердин өрнөктүү көрүнүштөрүнөң да үйрөнүшөт

Аял затына мамиле жасоодобашка элдердин өрнөктүү көрүнүштөрүнөң да үйрөнүшсө

Тарбиялык

Аялга арналган аздектүү сөздөрүн чечмелей алышат.

Аялга арналган аздектүү сөздөрүн чечмелей алышса.

Негизги компетенттүүлнүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети




Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,

Уюштуруу. Саламдашуу

Мугалим окуучуларга Т. Кожомбердиевдин“Апа”деген чыгармасынан үзүндү окуп, ал жөнүндө түшүнүк берет.Окуучулардын оюн угат. Кыргыз акын-жазуучулардын эне жөнүңдө жараткан чыгармаларын эске алат.

Саламдашат





Жаны тема






10м

Апа

Мудугар элинде “аял” деген сөз жок, токсондогу кемпирди да , секелек кызды да , “апа” дешет. Энени сыйлабооукмуштуудай чоң күнөө, андай кылмыш үчүн аябаган катуу жаза колдонулат.


Сен жөнүндө баштаарымда ыр ырдап,

Сөздөр жайнап, чегирткедей чырылдап.

Сөздөр чууруп, кумурскадай капташып,

Жылдыз сымал бийиктердей жымыңдап.


Сен жөнүндө баштаарымда ырымды:

Телегейим келе калды төп болуп,

Жалкы нерсем санат жеткис көп болуп,

Столумдан сөздөр өсөт чөп болуп.


Калемине тийгизерде колумду,

Гүлдөр көзөп тактайланган полумду.

Чачыратып алтынданган карегин

Шүүдүрүмдөр жарык кылат жолумду.


Даярданып узак жолго басууга ,

Белеңденип терең жерди казууга,

Издейм сөздүн керектүүсүн, асылын.

Тиштеп көрөм, сала коюп азууга.


Саргаямын , салам бардык дилимди

Салым кошоор деп үйрөнөм илимди.

Кымындай да кынтыктуу сөз кирбесин

Жыттап көрөм, тийгиземин тилимди.


Жарты бөлбөй, жараш керек баарыга :

Балтыр бешик балага да карыга.

Көз ооруга сыйпаганга жарасын

Ашык тамчы кошулбасын дарыга.


Бир тал чөптөн, бир ийнени тапкандай,

Сокур зергер алтын шакек чапкандай.

Шүдүрүмдүн тамчыларын чогултуп-

Мөлтүр кашка булак кылсам, аккандай.

Турар Кожомбердиев


НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3


Бышыктоо









Мугалимдин сөзү:

Элибиз кыз баланы , аял затын терең урматтап, сыйлап келишкен. “Кызды сыйла , ал конок”, “Кызды урсаң, жарды болуп каласың”, “Аял заты үйдүн куту”, “Кыздын кырк чачы улуу” деген нуска сөздөрдү да таамай айтышкан. Аялзатына болгон мамилени аздектүү аракет жасашкан.

Кандай заманда, кандай гана шартта болбосун аялзаты адам баласы үчүн эң оболу-турмуштун туткасы, жашоого көрк берген жароокер жар , мээрман эне, сүйүктүү эже, сырдаш жеңе, боорукер карындаш, мээнеткеч тарбиячы жана үй-бүлөнүн ыйык куту.

Биз адамдар , ар дайым жакшылык , тынчтык, адамгерчилик сыяктуу асыл-нарк дөөлөттөр жөнүндө көп айтабыз. Бтрок, бул асылдыктар биринчи кезекте аялзатынын бийик руху менен алтын колунан жасалып жаткандыгын адатта анча элес ала бербейбиз. Эн алгач алдей ырын энеден укканыбыз

НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш




НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма № берилет .

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет.

№ уйдон чыгарат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3




























































Сабактын темасы: Иштемчилдик.

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдүү

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: Адеп китеби, ак барак, түстүү карандаштар, диткатикалык таркатмалар, видео кассета, видео магнитафон.



Сабактын максаттары

Окуучулар,эмгекчил , сарамжал, мээнеткеч адамдар эканомикалык байлык жаратуучулар экендиги, бүгүн алардынкатарына бизнесчилер, ишкерлер тобунун кошулганы алардын жараткан аракетинин ээ болушат

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети


Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Мугалим окуучуларга жомокту окуп берет. Жомокту окугандан кийин жомокту талкуулашат.



Саламдашат Жагымдуу маанай түзүүгө катышат.




Жаны тема







Өнөрдүн баркы.

Чоң энем дайыма кишинин пайдалуу иш жасашы керк экенин айтчу. Ар дайым тамакка олтурганыбызда мага:

  • Ар бир киши жыгачтан болобу, темирден болобу же башка нерседен болобу, өз колу менен адамзатка пайдалуу бир иш жасашы керек дээр эле.

  • Дүйнөдө жаш жигиттин ак мээнети менен бир чеберчилик үйрөнүп, пайдалуу бир эмгек калтырганынан артык нерсе жок. Ушундай өнөрүң барбы айтчы? Жөнөкөй бир үстөл жеотургуч , же бир табак, эң эл болбогондо кофе чөйчөгүн жасай аласыңбы? Колуңдан келген бир өнөрүң барбы, балам? -деп жемелүү көз карашы менен тиктеп калар эле. Билем, баары сени жазуучу деп эсептейт. Бир нерселерди эле чийгилеп жатасың, түшүнүп турам, балким бир жазуучусуң, бирок колуңдан келгени, үйдө тамекинин түтүнүнө толтургандан башка эч нерсе эмес. Менин оюмча ишке жарай турган , көзгө басар, колдонула турган нерсе жасашың керек. Бул өтө маанилүү, балам. Сага бир жомок айтып берейинби.

Илгери Иран ханынын бир баласы бар экен. Сүйүү деген ушундай болот турбайбы, ал бала бир кедей чабандын кызына ашык болуп калыптыр. Атасына келип:

  • Ата мен бир чабандын кызын жакшы көрүп калдым. Ошол кыз менен баш кошоюн дедим эле, дейт. Атасы каарданып:

  • Ошондой да болобу, балам? Сен хандын балсысың. Мен өлсм тактыма сен олтурасын. Чабандын кызы сарайга кантип жарашсын?

Хандын баласы атасына болбой , жалбарып:

  • Айланайын атаке, мен ал кызды өтө жакшы көрөм. Эгер ал кызга үйлөнбөсөм, өөм деп кулагын жейт. Атасы баласын кыя албай :

  • Мейли балам, жуучу жиберип кызды суратайын дейт.Ошонтип, вазирин кызга жуучу кылып жиберет. Вазири кызга барып, хандын уулу аны сүйгөнүн жана ага үйлөнгүсү келгенин айтат. Анда чабандын кызы:

  • -Макул, хандын уулу эмне иш кылат?-десе, вазир чочуп кетет:

  • Хандын уулубу? Бул кандай суроо? Хандын уулун да эмне иш кылат деп сурачу беле? Хандын уулу кайдан иштесин!-дейт.

  • Жок , дептир кыз. Хандын баласы болсо да, бир чеберчиликти үйрөнүш крек. Мен колунан эч нерсе келбеген бирөөгө, хандын баласы болсо да, турмушка чыга албайм. Вазир башын жерге салып, ханга айтат. Ага кыздын айкандарын айтып берет. Анда хан баласын чакырып:

  • -Эгер сен ал кызды ошондой эле катуу сүйсөң, бир чеберчилик үйрөн же ал сүйүүдөн баш тарт, дейт

Анда уулу: “Мейли, мен анда чий токуганды үйрөнөйүн” дейт экен. Айлар бою чарчабай, тажабай аракет, көңүл коюп , чий токуганды үйрөнө баштайт.

Барган сайын чеберчилиги артат. Кооз оймолорду жаратып, түрдүү-түрдүү түстөргө боеп, кооз чийлерди токуйт. Чеберчилиги өскөндөн кийин вазирди кайра жуучу кылып, колуна чий берип кызга жиберишет Вазир кызга “мына” деп хандын уулунун токуган чийлерин көргөзөт.

Чабандые кызы, өрүлгөн чийлерди көрүп, абдан кубанып, сунушуна макл болот. Ошонтип кыз келин болуп сарайга барат. Күндөрдүн биринде хандын баласы көчөдө сейилдеп басып жүрсө,бир кербен сарай учурайт. Кербендин ичи таза, эшик болсо ыссык болот, күндүн ысыгына чыдабай, ошол сарайга кирип, бир бурчка олтурат. Бирок ал сарай ууру, каракчылардын сарайы экен. Ал сарайга киргендерди каршылык кылууга мүмкүнчүлүк бербей, шап кармап, зынданга ыргытышчу экен. Көзүн кан баскан каракчылардын дагы мындай бир салты бар болчу. Колго түшкөндөрдүн семиздерин өлтүрүп, арыктарныа жедиришчү, Хандын баласы арык болгондуктан тирүү калыптыр.

Күндөрдүн биринде хандын баласы каракчыларга: “Мен сонун-сонун чийлерди токуйм. Бул чийлер абдан кымбат турат. Мага бир аз камыш, анан үстөлүмө чырак берсеңиздер, силерге эң кооз чийлерди токуп берейин”, -дейт. Каракчылар баланы угуп, айтканын кылышат. Арадан үч күн өтпөй бала түрдүү-түрдүү, кооз чийлерди токуп берет да,: “ Бул бойролорду алып, Иран ханынын сарайына барсаңар, чийлерди көрүп,силерге бир ууч алтын берет” дейт.

Каракчылар чийлердижондоруна көтөргөн бойдон, хандын сарайына жетип барышат. Хан бир көрүштө чийдин оймолоруна кооздугуна айран таң калат. Бойролорду келинине жиберет.

“Бул чийлерди сатып алышыбыз үчүн алып келишиптир, Эгер ал жакса, ал” деп кабар берет. Чабандын кызы ар оймону өз-өзүнчө изилдеп, оймолордун токулушунан ага жашыруун кабар жибергенин түшүнот. Хандын баласы кайсыл жакка качырылганын чийдин оймолору менен көргөзүптүр. Аялы катты окуур замат жүгүрүп келип, ханга айтат. Хан каракчылардын сарайына сакчыларын жиберип, сарайды басып алып, каракчларды кармашат .Хандын уулу сарайга , чабандын кызына кайтып келет, да:

“Кымбаттуум жарым, сен мени өлумдөн сактап калдың, сага карызмын” –дейт. Хан дагы чабандын кызынын акылдуулугуна абдан ыраазы болуп, аны жакшы көрүп, кучактайт. Ошонтип жомогун айтып бүтүргөн чоң энем: Түшундүңбү эми, жашоодо өнөрдүн маанисин?” дегенде, мен“Ооба, түшүндүм. Бир аз акча таап, араа, жыгач сатып алайын. Анан каалаганыңыздай бир үстөл же китеп текчесин жасап берем” дедим.



ПК 1

ПК 2

ПК 3

Бышыктоо









Мугалим мына балдар жомоктонкандай жыйынтык чыгардыңарбы?

Жомоктон эмнени түшундүңөр?

Өнөрдүн баркы канчалык экенин жомоктун негизинде түшүндүрүп бер?

Пайдалуу өнөрлөрдү санап бере аласыңарбы?

НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш


Окуучулар Өнөрлүү өлбөйт деген темада эссе жазышат.

уйдон жазышат.

НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет .


НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3