Просмотр содержимого документа
«Ачык сабак Ромб»
Предмет: Геометрия 7-класс
Сабактын темасы: Ромб.
Сабактын максаты: 1. Билим берүүчүлүк:
Окуучулар ромб жөнүндө түшүнүк алышат.
2. Өнүктүрүүчүлүк:
Окуучулар ромбдун формуласын
билишет,мисалдарды иштейт аныктамасын айтып
беришет.
3. Тарбия берүүчүлүк:
Окуучулар бири-бирин сөзүн уга билип,башкалардын
ой пикирин урматтоо менен кабыл
алууга тарбияланышат.
Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.
Сабактын жабдылышы: Слайд,тесттик суроолор,баш катырмалар,видео
ролик ж.б
Сабактын жүрүшү:
Саламдашуу.дептерлерди текшерүү,катышууну аныктоо,классты
топко бөлүп сабакка даярдоо.
Уй тапшырмасын текшеруу.
3.Жаңы теманы түшүндүрүү
4.Бышыктоо: кахут программасы менен тест аркылуу.
5.Үйгө тапшырма берүү
6.Баалоо
Ромб.
Ромб (грекче rhomboc) – жактары барабар болгон параллелограмм. Диагоналдары өз ара перпендикуляр жана алардын кесилишинде тең экиге бөлүнүшөт. Тик бурчтуу Ромб квадрат деп аталат. Ромбдун аянты: S = d^dj2 же S = a2sina, мында a – жагы, dt ,d2 - диагоналдары, a – бурчтарынын бири.
АВСD ромб . Ал пареллограммдын бир түрү болгондуктан пареллограммдын бардык касиеттери жана ал жөнүндөгү теоремалар ромб үчүн да туура болот.
Мында АВ = ВС= СD = DA болору түшүнүктүү .
Ромбдун диагоналдары өз ара перпендикулярдуу жана алар бурчтарын тең экиге бөлөт.
Далилдөө: АВСD АС ВD –диагоналдар АС ВD 1= 2 болоорун далилдейбиз.
АО= ОС АВD –тен капталдуу анда DО мединасы анын бийиктиги да биссектрисасы да болот.
41-теорема: Эгерде пареллограммдын диагоналдары перпендикулярдуу болушса, анда ал ромб болот.
Ромдун формулалы
А