Негизги компетенттуулуктор Маалыматтык Социалдык-коммуникативдик Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу | Сабактын тиби: Аралаш Сабактын формасы: Колдонулуучу ыкмалар: Айтып беруу,тушундуруу,суроо-жооп,ангемелешуу ж.б Керектелуучу каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар,ватман,суроттор ж.б Предмет аралык байланыш: |
№ | Сабактын максаттары (Окуучулар учун кутулуучу натыйжалар) | Корсоткучтор |
1 | Билим беруучулук:Окуучулар «Боз торгой» чыгармасы менен таанышышат. Теманын устунон суроолорго жооп беруу менен чыгарманын мазмуну боюнча талкууларды уюштурушат. | Окуучулар «Боз торгой» чыгармасы менен таанышышса. Теманын устунон суроолорго жооп беруу менен чыгарманын мазмуну боюнча талкууларды уюштурушса. |
2 | Онуктуруучулук: Элестетуу жондомдуулугу,кыялдануусу,кабыл алуусу,эске тутуу жондомдуулугу,чыгармачылыгы онугот. | Элестетуу жондомдуулугу,кыялдануусу,кабыл алуусу,эске тутуу жондомдуулугу,чыгармачылыгы онуксо. |
3 | Тарбиялык: Жан- жаныбарларга аяр мамиле жасоого,адептуулукко,боорукерликке,кайрымдуулукка, адилеттуулукко,бири-бирине туура мамиледе болууга тарбияланышат. | Жан- жаныбарларга аяр мамиле жасоого,адептуулукко,боорукерликке,кайрымдуулукка, адилеттуулукко,бири-бирине туура мамиледе болууга тарбияланышса |
Сабактын этаптары | Убак- тысы | Мугалимдин ишмердуулугу | Окуучунун ишмердуулугу | Компетент- туулугу | Баа- лоо |
1.Уюштуруу | 3мин | Окуучулардын сабакка болгон даярдыгын козомолдойт. Жагымдуу маанай бири –бирине тартуулашат. *Эгер силер окуганды жакшы корсонор-башынарды ийкегиле. *Эгер силер шоколадды жакшы корсонор-ээгинерди кыймылдаткыла ж.б. … | Окуучулар сабакка даярданышат. *Башын ийкешет *Ээктерин кыймылдатышат * Учурашышат *Баштарын сылайт *Жылмайышат | | | |
2.Отулгон теманы кайталоо | 3-5 мин | Жалпы класска томондогудой суроо менен кайрылат: -Уй тапшырманы аткарып келдинерби? -Торпокту кандай муноздой аласынар? | Уй тапшырманы топто аткарышат. 1-топ,2-топ,3-топтогу окуучулар ырды бир куплеттен хор менен айтышат. Теманы кайталоо максатында суроолорго жооп беришет. | | | |
3.Жаны теманы тушундуруу | 5-7 мин | Табышмак айтылат.Анын жандырмагы менен жаны тема ачылат.«Боз торгой» чыгармасын окуп берип, тыным менен божомолдоо жургузулот.Балдарга чынжырча,жуп менен, хор менен шар,корком окууга тапшырма берет.Суроо-жооп иретинде ангеме жургузушот. | Табышмактын жандырмагын табышат.Окуучулар чыгарма менен таанышып,мазмунун тушунушот. Божомолдоо менен суроолорго жооп беришет.Шар,корком, жуп менен, топ менен, чынжырча окуй алышат.Берилген суроолорго так жооп беришет. | | | |
4.Жаны теманы бышыктоо | 7-10 мин | Мугалим окуучуларга чыгарма менен терен таанышып,тушунуу учун тапшырма берет.Тактада корсотулгон окурмандардын пикирлеринин тизмеси менен окуучуларды тааныштырат. | Окуучулар берилген тапшырма боюнча иштешет.Тактадан оздоруно ылайык келген пикирлердин тизмеси менен Таанышып,тапшырмаларды так аткарышат. | | | |
5.Талкуулоо учун суроолор | 10 мин | -«Шилекей алышкан дос»дегенди силер кандай тушуносунор? -Дагы кайсы канаттууларды,жаныбарларды адамга дос деп айтсак болот? -Эмне учун? | Суроолорго жооп беруу менен талкууларды уюштурушат. | | | |
6.Тема боюнча тыныгуу | 5 мин | Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнотот. | Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот. | | | |
7. Сабакты жыйынтыктоо | 5 мин | Суроолор берилет. Боз торгой эмне максатта баланын койнуна кире качты? Торгойдун кыргыйдан кутулуп кетишине ким себепкер болду? Силер баланын ордунда болсонор эмне кылат эленер? | Окуучулар суроолорго жооп беруу менен сабактарын жыйынтыкташат. | | | |
8.Уйго тапшырма беруу | 3мин | - Ангеме боюнча элестетип сурот тартып келгиле | Уйго берилген тапшырманы аткарышат. | | | |
| | | | | | |