СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 08.07.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуу сабагы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мөөнөтү:                               21-ноябрь. 2019-жыл.

Предмети:                              «Адабий окуу».

Сабактын темасы:                 Калптар, Саякат, Чымын, Арстан менен күрөшкөндө;

Сабактын тиби:                     Жаңы билимди өздөштүрүү;

Сабактын усулу:                   Топто иштөө, аңгемелешүү, баалоо    ыкмалары;

Колдонулуучу каражаттар: Сүрөттөр, карточкалар, окуу китеби.

 

- Негизги компетенттүүлүктөр:

  1. Маалыматтык (НК 1);
  2. Социалдык-коммуникациялык;
  3. Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК 3).

 

- Предметтик компетенттүүлүктөр:

  1. Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК 1);
  2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (ПК 2)
  3. Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК 3);
  4. Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК 4)
  5. Аң сезимдүү окуу, угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК 5).   

 

Сабактын максаттары

 

 

 

1.

 

Билим берүүчүлүк

 

 Тексттерди  окуп, түшүнгөнүн айтып бере алышат.

 

 

2.

 

Өнүктүрүүчүлүк

 

Кабыл алуусу, эске тутуусу, көңүл буруусу, сөз байлыгы, сүйлөө кеби өнүгөт.

 

 

3.

 

Тарбия берүүчүлүк

 

Ойлоп тапкычтыкка чыгармачылыкка сөзмөрлүккө үйрөнүшөт.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

Компетент-түүлүктөр

Баалоо

НК

ПК

1.

Уюштуруу

Окуучулардын сабакка даярдыгын текшерүү. Жагымдуу маанай түзүү, топторго бөлүү.

1топ.Байчечекей

2топ. Жоогазын

3топ. Нарсиц

Топторго бөлүнүшөт. Жагымдуу маанай. Өздөрү бири-бирин мактоо иретинде. Ар бир топ өз аттарын чечмелеп беришет.

 

 

ПК 4

 

2.

Өтүлгөн теманы кайталоо

-Зат атооч деген эмне?

-Ат атооч деген эмне?

-Сан атооч деген эмне?

Ар бир топко бөлүп берет

Окуучулар суроолорго жооп беришип, мисал келтиришет.

 

 

 

3.

Үй тапшырма текшерүү

«Гүлдесте чогулталы»

тапшырмасын аткардынарбы?

Окуучулар  аткарган тапшырмасын окуп беришет.

 

 

ПК 4

 

4.

Жаңы теманы түшүндүрүү

 

А) Мугалим табышмак айтат.

Тегерете таш койдум,

 Кызыл өгүз бош койдум.

(тиш, тил)

Б) Божомолдоого суроолор:

1. Тиштер бири-бири менен чатакташабы?

2. Тилчи? Тил менен тиштерчи?

В) Сабактын максатын айтат.

«Тиштердин чатагы» деген текстти окуп изилдөө, этиш сөз түркүмү жөнүндө маалыматтарга ээ болуп, тишти таза күтө билүүнү үйрөнөсүңөр.

Сабактын «тиш» же «тил» жөнүндө боло тургандыгын окуучулар божомолдошот.

 

 

 

 

 

 

 

Ойлорун ортого салышат.

 

 

 

 

Окуучулар сабактын максаты менен таанышышат.

 

ПК 3

 

5.

Интерактив

дүү көнүгүүлөр

Түшүнүү

А) угуу, окуу жана визуалдык окуу иштери

 

 

 

А) Угуу

Текстти көркөм окуп берет жана аудиодон угузат.

Б) Окуу

Купуя окутат. Чынжырча окутат

В) Визуалдык окуу.

Сүрөттөрдү пайдаланып окутат жана суроо-жооптор

 

 

 

 

Окуучулар мугалимди угушат, түшүнүшөт.

 

Текстти купуя окуп чыгышат жана чынжырча окушат.

 

 

 

Үч топтон бирден окуучу чыгып, сүрөт боюнча сүйлоп беришет.

 

ПК 5

 

6.

Мааниси түшүнүксүз сөздөр менен иштөө

Сөздөрдүн мааниси менен түшүндүрөт.

Жүдөө, чатак, бир ооздон, тиш сүргүч, кызмат, эки маал.

Дептерлерине жазып алышат. Ал сөздү катыштырып сүйлөм түзүшөт.

 

 

 

7.

Текстти изилдөө

1-көнүгүү

Суроолорго жооп бергиле.

-Эмне үчүн текст ушундайча аталды?

-Силер тишиңерге кандай камкордук көрөсүңөр?

-Эмне үчүн тиштер улам түшүп чыга бербейт?

 

Суроолорго ой жүгүртүү менен кезектешип жооп беришет.

 

 

 

8.

Эрежелерге баш ийүү.

Этиш  

Заттын кыймыл-аракетин билдирип, эмне кылды ? Эмне кылып жатат? Эмне кылат? Деген суроолорго жооп берген сөздөр этиш сөз түркүмү деп аталат.

М: Асел окуду.

Эмне кылды?

Айдар окуйт.

Эмне кылат?

Бермет окуп жатат.

Эмне кылып жатат?

 

Этиш тууралуу маалымат алышат. Мисал келтирүүнү, суроосун угуп түшүнүшөт.

 

ПК 5

 

9.

Эс алдыруу мүнөтү

Мугалим ыңгайына жараша көнүгүү жасатат.

 

Окуучулар көнүгүү жасашып колдорун эс алдырышат.

 

ПК 3

 

10

Карточка менен иштөө

Мугалим үч топко тапшырма берет

Ар бир топ тапшырманы аткарышат.

 

 

 

11

Бышыктоо

Ысык картошка оюнун ойнотот.

Картошканын ичиндеги суроолорго жооп алат

 

Картошканы бири-бирине ыргытуу менен суроолорго жооп беришет.

Жооп бере албаган окуучунун колу күйөт.

 

ПК 5

 

12

Жыйынтык

тоо

Кичи тест менен сабакты жыйынтыктайт

Өз алдынча иштешет

 

 

 

13

Баалоо

Топ башчыларына баалатат.

Топ башчылары окуучуларды баалашат.

 

 

 

14

Үй тапшырма

5-көнүгүү

«Силер тишиңерди кантип сактайсыңар? Этиштерди сызып көрсөткүлө

Күндөлүктөрүнө тапшырманы жазып белгилешет.

 

 

 

 

 

Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу сабагы»

Мөөнөтү: 21-ноябрь. 2017-жыл.

Предмети: «Адабий окуу».

Сабактын темасы: Калптар, Саякат, Чымын, Арстан менен күрөшкөндө;

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү;

Сабактын усулу: Топто иштөө, аңгемелешүү, баалоо ыкмалары;

Колдонулуучу каражаттар: Сүрөттөр, карточкалар, окуу китеби.



- Негизги компетенттүүлүктөр:

  1. Маалыматтык (НК 1);

  2. Социалдык-коммуникациялык;

  3. Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК 3).



- Предметтик компетенттүүлүктөр:

  1. Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК 1);

  2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (ПК 2)

  3. Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК 3);

  4. Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК 4)

  5. Аң сезимдүү окуу, угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК 5).



Сабактын максаттары




1.


Билим берүүчүлүк


Тексттерди окуп, түшүнгөнүн айтып бере алышат.



2.


Өнүктүрүүчүлүк


Кабыл алуусу, эске тутуусу, көңүл буруусу, сөз байлыгы, сүйлөө кеби өнүгөт.



3.


Тарбия берүүчүлүк


Ойлоп тапкычтыкка чыгармачылыкка сөзмөрлүккө үйрөнүшөт.


Сабактын жүрүшү

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

Компетент-түүлүктөр

Баалоо

НК

ПК

1.

Уюштуруу

Окуучулардын сабакка даярдыгын текшерүү. Жагымдуу маанай түзүү, топторго бөлүү.

1топ.Байчечекей

2топ. Жоогазын

3топ. Нарсиц

Топторго бөлүнүшөт. Жагымдуу маанай. Өздөрү бири-бирин мактоо иретинде. Ар бир топ өз аттарын чечмелеп беришет.



ПК 4


2.

Өтүлгөн теманы кайталоо

-Зат атооч деген эмне?

-Ат атооч деген эмне?

-Сан атооч деген эмне?

Ар бир топко бөлүп берет

Окуучулар суроолорго жооп беришип, мисал келтиришет.




3.

Үй тапшырма текшерүү

«Гүлдесте чогулталы»

тапшырмасын аткардынарбы?

Окуучулар аткарган тапшырмасын окуп беришет.



ПК 4


4.

Жаңы теманы түшүндүрүү


А) Мугалим табышмак айтат.

Тегерете таш койдум,

Кызыл өгүз бош койдум.

(тиш, тил)

Б) Божомолдоого суроолор:

1. Тиштер бири-бири менен чатакташабы?

2. Тилчи? Тил менен тиштерчи?

В) Сабактын максатын айтат.

«Тиштердин чатагы» деген текстти окуп изилдөө, этиш сөз түркүмү жөнүндө маалыматтарга ээ болуп, тишти таза күтө билүүнү үйрөнөсүңөр.

Сабактын «тиш» же «тил» жөнүндө боло тургандыгын окуучулар божомолдошот.








Ойлорун ортого салышат.





Окуучулар сабактын максаты менен таанышышат.


ПК 3


5.

Интерактив

дүү көнүгүүлөр

Түшүнүү

А) угуу, окуу жана визуалдык окуу иштери




А) Угуу

Текстти көркөм окуп берет жана аудиодон угузат.

Б) Окуу

Купуя окутат. Чынжырча окутат

В) Визуалдык окуу.

Сүрөттөрдү пайдаланып окутат жана суроо-жооптор





Окуучулар мугалимди угушат, түшүнүшөт.


Текстти купуя окуп чыгышат жана чынжырча окушат.




Үч топтон бирден окуучу чыгып, сүрөт боюнча сүйлоп беришет.


ПК 5


6.

Мааниси түшүнүксүз сөздөр менен иштөө

Сөздөрдүн мааниси менен түшүндүрөт.

Жүдөө, чатак, бир ооздон, тиш сүргүч, кызмат, эки маал.

Дептерлерине жазып алышат. Ал сөздү катыштырып сүйлөм түзүшөт.




7.

Текстти изилдөө

1-көнүгүү

Суроолорго жооп бергиле.

-Эмне үчүн текст ушундайча аталды?

-Силер тишиңерге кандай камкордук көрөсүңөр?

-Эмне үчүн тиштер улам түшүп чыга бербейт?


Суроолорго ой жүгүртүү менен кезектешип жооп беришет.




8.

Эрежелерге баш ийүү.

Этиш

Заттын кыймыл-аракетин билдирип, эмне кылды ? Эмне кылып жатат? Эмне кылат? Деген суроолорго жооп берген сөздөр этиш сөз түркүмү деп аталат.

М: Асел окуду.

Эмне кылды?

Айдар окуйт.

Эмне кылат?

Бермет окуп жатат.

Эмне кылып жатат?


Этиш тууралуу маалымат алышат. Мисал келтирүүнү, суроосун угуп түшүнүшөт.


ПК 5


9.

Эс алдыруу мүнөтү

Мугалим ыңгайына жараша көнүгүү жасатат.


Окуучулар көнүгүү жасашып колдорун эс алдырышат.


ПК 3


10

Карточка менен иштөө

Мугалим үч топко тапшырма берет

Ар бир топ тапшырманы аткарышат.




11

Бышыктоо

Ысык картошка оюнун ойнотот.

Картошканын ичиндеги суроолорго жооп алат


Картошканы бири-бирине ыргытуу менен суроолорго жооп беришет.

Жооп бере албаган окуучунун колу күйөт.


ПК 5


12

Жыйынтык

тоо

Кичи тест менен сабакты жыйынтыктайт

Өз алдынча иштешет




13

Баалоо

Топ башчыларына баалатат.

Топ башчылары окуучуларды баалашат.




14

Үй тапшырма

5-көнүгүү

«Силер тишиңерди кантип сактайсыңар? Этиштерди сызып көрсөткүлө

Күндөлүктөрүнө тапшырманы жазып белгилешет.









Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!