Пән мұғалімі: | Оспанова Толқын Қуанышқызы |
Мерзімі: | |
Кабинеті: | |
Сыныбы: | 8 |
Пәні: | Қазақ тілі |
Сабақтың тақырыбы | «Адамгершілік-ұлы қасиет». |
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ |
Мақсаты: | Адамгершілік туралы оқушыларға толық мағлұмат беру. |
Міндеттері: | Жаңа тақырыпты меңгерту; Сөздік қорын молайту,сөйлеу қабілеттерін дамыту; Оқушылардың бойына рухани адамгершілік қасиеттерің ұялату,өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеу дағдысын қалыптастыру. |
Қолданылатын модуль | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер: диалогтік оқыту, Оқыту үшін бағалау, Оқытудағы АКТ пайдалану, Талантты және дарынды оқушыларды оқыту, Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытуды басқару және көшбасшылық |
Қолданылатын стратегиялар | Сұрақ қою техникасы (Түрткі сұрақтар), «Конверт сұрақ», «Claster», «Тірек сөздер», «Екі жұлдыз, бір тілек», мәдениеттану, этнографиялық, ойын технологиялары, деңгейлік, жұптық, топтық оқыту. |
Ресурстар | Интерактивті тақта, презентация, үлестірмелі қиынды, тапсырма парағы, сызба-кестелер, флипчарт, стикер, маркер, бағалау кестесі т.б. |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар рухани адамгершілікті игере отырып,өз бойларына асыл қасиеттерді игереді. Оқушылардың топпен жұмыс жасай отырып, сыни ойлау арқылы бір-біріне қарым-қатынастары нығайды. |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | 1 мин | Сыныпқа ену, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, сәлемдесу. «Өрмекшінің торы »тренингі арқылы ( оқушылар бір-біріне деген жақсы тілектер тілейді ) ұйымдастыру. Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу Оқушыларға үй тапсырмасын пысықтау мақсатында сұрақтар жазылған постер таратады. | Орындарынан тұрып сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.Ортада шеңбер құрып бір-біріне жақсы тілектер тілейді Оқушылар стикерді таңдау арқылы екі топқа бөлінеді.Топ басшысы сайланып,өз тобының қызметін таныстырады.(Топ басшы,таймпикер,қорғаушы,бақылаушы,хатшы)Топтық ережені қайталайды. Оқушылар топпен бірлесе отырып, тақырыбындағы жабық сұрақтарға жауап жазып оны қорғайды |
Қызығушылықты ояту | 2 мин | Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында видео көрсетілімі | Оқушыларға Алдар Көсе «Күтпеген қонақ»мультфильмі көрсетіле отырып,жаңа сабақтың тақырыбын ашады. |
Мағынаны тану | 6 мин | Жаңа тақырып бойынша не білетінін сұрайды. «Адамгершілік-ұлы қасиет» туралы не білеміз? | |
Жаңа материалды қолдану | 8 мин | Әр топқа оқулықтағы мәтінді оқуға уақыт береді
Топтық талқылауға уақыт береді. Сергіту сәті: «Ауызша волейбол».
| Әр топ мүшелеріне; -Алдар Көсе мулфильмінең не көрдіңдер? -Бай қандай адам екен? -Алдар Көсе қандай адам? -Сонымен адамның қандай жаман,жақсы қасиеттерің білеміз? Оқушылар шеңбер болып тұрып допты бір-біріне лақтыру арқылы өз бойындағы жақсы қасиеттерді айту керек. Бірлескен оқу жүреді.Барлық оқушы оқуға тартылады. Әр топқа мәтінңен үзінді беру.Мәтінді түсініп оқу,қалай түсінгенің айту.Мәтінге ат қою. Венн диаграмасы бойынша жағымды-жағымсыз қасиеттерді салыстыру. |
Ой толғаныс | 3 мин | Жаңа сабақты бекіту үшін«Синквейн» әдісін пайдалану | Оқушылар постерге « Адам болам десеңіз» деген өлең жолдарын қалай түсінуге болады? Ол қандай қасиеттер? 1-топ. Неден жирену керек? 2-топ. Неге үйрену керек? Бес жолды өлеңді пайдаланып,жаңа сабақты жинақтайды және қорытады. |
Рефлексия Қорытынды | 1 мин | «Бесбармақ» | Оқушылар стикерлерге бүгінгі өткен сабақ бойынша- Бүгінгі сабақ өте жақсы ұнады. – Бүгінгі сабақ орташа ұнады. – Бүгінгі сабақ ұнаған жоқ. |
Бағалау | 2 мин | Бағалау шкаласы алдын –ала таратылады«5»-күн суреті «4»-бұлт суреті «3»-тамшы суреті | Топтың әр мүшесі өзін-өзі алдын-ала берген бағалау шкаласын толтыра отырып бағалайды |
Үйге тапсырма | 1 мин | Мәтін әңгімелеу. | |