СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ай - жердің серігі

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл материалда астрономия саласымен байланысы бар. 5 - сыныпқа арналған сабақ жоспары.

Просмотр содержимого документа
«Ай - жердің серігі»

Сабақтың тақырыбы: « Ай – жер серігі »

Сабақтың тақырыбы:

« Ай – жер серігі »

Сабақтың мақсаты: Білімділік мақсаты :Оқушыларға ай мен жер туралы мағлұмат бере отырып,аспан әлемі туралы білімдерін одан әрі жетілдіру. Тәрбиелік мақсаты :Оқушыларды осы өлкеге деген сүйіспеншіліктерін арттыру және табиғатты қорғауға тәрбиелеу. Дамытушылық мақсаты :Оқушылардың өз бетінше тұжырымдай білуіне бағыт беру,логикалық ойлау қабілетін арттырып, ойын еркін айтып жеткізе білуге дағдыландыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты :Оқушыларға ай мен жер туралы мағлұмат бере отырып,аспан әлемі туралы білімдерін одан әрі жетілдіру.

Тәрбиелік мақсаты :Оқушыларды осы өлкеге деген сүйіспеншіліктерін арттыру және табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Дамытушылық мақсаты :Оқушылардың өз бетінше тұжырымдай білуіне бағыт беру,логикалық ойлау қабілетін арттырып, ойын еркін айтып жеткізе білуге дағдыландыру.

Сабақтың түрі:  Ашық түрдегі дәстүрден тыс сабақ Ашық сабақтың өту әдісі:  Сайыс түрінде

Сабақтың түрі:

Ашық түрдегі дәстүрден тыс сабақ

Ашық сабақтың өту әдісі:

Сайыс түрінде

Көрнекіліктері: Глобус,макеттер, бейне-слайд материалдары, әртүрлі сұрақ-тапсырмалар,т.б.

Көрнекіліктері:

Глобус,макеттер, бейне-слайд материалдары, әртүрлі сұрақ-тапсырмалар,т.б.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәлемдесіп, оқушылардың назарын өтілетін ашық – сайыс сабағына аудару.Оқушыларды 2 топқа бөлеміз.  ІІ.Үй тапсырмасы.Ойын ережелерімен танысу.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәлемдесіп, оқушылардың назарын өтілетін ашық – сайыс сабағына аудару.Оқушыларды 2 топқа бөлеміз.

ІІ.Үй тапсырмасы.Ойын ережелерімен танысу.

І тур.“Лездік сұрақтар” Жер Күн жүйесіндегі нешінші планета? 2) Жер мен Күн арасындағы қашықтық 3)Экватор дегеніміз не? 4) Экватор сызығы жерді қандай жарты шарларға бөліп жатыр?

І тур.“Лездік сұрақтар”

  • Жер Күн жүйесіндегі нешінші планета?

2) Жер мен Күн арасындағы қашықтық

3)Экватор дегеніміз не?

4) Экватор сызығы жерді қандай жарты шарларға бөліп жатыр?

5) Экватор ұзындығы 6) Сағат белдеулері жер бетінде бірдей ме? 7) Көктемгі күн мен түн теңелуі қашан? 8) Күзгі күн мен түн қай кезде теңеледі? 9) Жердің шар тәрізді екенін алғаш кім айтқан? 10)Жер шарының шеңберінің ұзындығын 1-ші боп анықтаған кім?

5) Экватор ұзындығы

6) Сағат белдеулері жер бетінде бірдей ме?

7) Көктемгі күн мен түн теңелуі қашан?

8) Күзгі күн мен түн қай кезде теңеледі?

9) Жердің шар тәрізді екенін алғаш кім айтқан?

10)Жер шарының шеңберінің ұзындығын 1-ші боп анықтаған кім?

ІІ тур.“Полиглот” Жер тобының сұрақтары: Қ ызыл күлше тау асады  Ыстық нұрын шашады. 2) Теңізді,тауларды,халықты,  Ойлап тап көтерген алыпты. 3) Орақ болып туады,  Табақ болып тұрады.

ІІ тур.“Полиглот”

Жер тобының сұрақтары:

  • Қ ызыл күлше тау асады

Ыстық нұрын шашады.

2) Теңізді,тауларды,халықты,

Ойлап тап көтерген алыпты.

3) Орақ болып туады,

Табақ болып тұрады.

Ай тобының сұрақтары: Төңірегі тең көрініп,  Теген жатыр төңкеріліп,  Жас та сиған,кәрі де сиған  Астына оның бәрі сиған. 2) Азықсыз,көліксіз,сусынсыз,еріксіз,  Әлемді шарлайсыз жиһанкез болып сіз. 3) Біреуі біреуінен озбайды екен,  Болғанмен алтын астау,күміс күндеу.

Ай тобының сұрақтары:

  • Төңірегі тең көрініп,

Теген жатыр төңкеріліп,

Жас та сиған,кәрі де сиған

Астына оның бәрі сиған.

2) Азықсыз,көліксіз,сусынсыз,еріксіз,

Әлемді шарлайсыз жиһанкез болып сіз.

3) Біреуі біреуінен озбайды екен,

Болғанмен алтын астау,күміс күндеу.

ІІІ тур.“Сандар сөйлейді” Жер тобына тапсырма: 1) 4,5-4,6 млрд 2) 510 млн км 3) 29%

ІІІ тур.“Сандар сөйлейді”

Жер тобына тапсырма:

1) 4,5-4,6 млрд

2) 510 млн км

3) 29%

Ай тобына тапсырма: 1) 6357 км 2) 150 млн км 3) 20 004 км

Ай тобына тапсырма:

1) 6357 км

2) 150 млн км

3) 20 004 км

 IV тур. “Тұлғаларды танып біл”  ? ?  ? ?

IV тур. “Тұлғаларды танып біл”

? ?

? ?

V тур. “Жер мен Ай ”  Жер тобына тапсырма: Берілген «Жер» макетін алып,Жер туралы,Жердегі тіршілік жайлы,Ай мен Жер арасындағы айырмашылықты түсіндіреміз.

V тур. “Жер мен Ай ”

Жер тобына тапсырма:

Берілген «Жер» макетін алып,Жер туралы,Жердегі тіршілік жайлы,Ай мен Жер арасындағы айырмашылықты түсіндіреміз.

 Ай тобына тапсырма: Берілген Ай макетін алып,жалпы Ай туралы,ондағы тіршілік жайлы баяндап,өз тобының атын қорғап шығу қажет.

Ай тобына тапсырма:

Берілген Ай макетін алып,жалпы Ай туралы,ондағы тіршілік жайлы баяндап,өз тобының атын қорғап шығу қажет.

ІІІ.Жаңа сабақ Жоспары: 1.Ай туралы жалпы мағлұмат 2.Мәтінмен жұмыс 3.Сергіту сәті.Бейнематериал тамашалау.

ІІІ.Жаңа сабақ Жоспары:

1.Ай туралы жалпы мағлұмат

2.Мәтінмен жұмыс

3.Сергіту сәті.Бейнематериал тамашалау.

1.Ай туралы жалпы мағлұмат  Ай мен Жердің  Ай мен Жердің  ара қашықтығы 384400 км  Радиусы 1738 км  Температурасы -160°С  +120°С   ара қашықтығы 384400 км  Радиусы 1738 км  Температурасы -160°С  +120°С

1.Ай туралы жалпы мағлұмат

Ай мен Жердің

  • Ай мен Жердің

ара қашықтығы 384400 км

Радиусы 1738 км

Температурасы -160°С

+120°С

  • ара қашықтығы 384400 км Радиусы 1738 км Температурасы -160°С +120°С

 Ай жерден 4 есе кіші

Ай жерден 4 есе кіші

  Жерді 28 тәулікте айналып шығады.

Жерді 28 тәулікте айналып шығады.

Ай фазалары

Ай фазалары

 Ай тұтылуы

Ай тұтылуы

1-ші ғарыштық скафандр 1950 жылы жасалынды. Ол әртүрлі төзімді материалдардың 17 қабатынан тұрады. Салмағы 90 кг Гермеикалық шілемі, қауіпсіздік тартпалары,тіршілікті қамтамасыз ететін басқару пульті,тіршілікті қамтамасыз ететін арқалық жүйесінен тұрады екен.  .

1-ші ғарыштық скафандр 1950 жылы жасалынды.

Ол әртүрлі төзімді материалдардың 17 қабатынан тұрады.

Салмағы 90 кг

Гермеикалық шілемі, қауіпсіздік тартпалары,тіршілікті қамтамасыз ететін басқару пульті,тіршілікті қамтамасыз ететін арқалық жүйесінен тұрады екен.

.

IV . Жаңа сабақты бекіту

IV . Жаңа сабақты бекіту

V .Үйге тапсырма. Венн диаграммасын құру

V .Үйге тапсырма. Венн диаграммасын құру

VI .Бағалау Сабақ бітісімен жеңіске жеткен топты анықтап,ұпай сандарын есептеп,марапаттау және белсене араласқан оқушыларды бағалау.

VI .Бағалау

Сабақ бітісімен жеңіске жеткен топты анықтап,ұпай сандарын есептеп,марапаттау және белсене араласқан оқушыларды бағалау.

Назарларыңызға рахмет!!!

Назарларыңызға рахмет!!!