№42 Т.Сатылганов мектеби
Математика
6-класс
Надырбекова Гулипа Эркинбековна
Тема: Айлананын узундугу. Тегеректин аянты.
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Айлана жана тегерек жөнүндө түшүнүк алышат. | Формулаларды колдонуп өз алдынча айлананын узундугун , тегеректин аянтын табууну билишет. | Жоопкерчилик-түүлүккө, тырышчаактыкка, топтордо өз оюн эркин айтууга тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжа:
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Айлана жана тегерек жөнүндө түшүнүк алышса. | Формулаларды колдонуп өз алдынча айлананын узундугун , тегеректин аянтын табууну билишсе. | Туура так иштөөгө, тырышчаактыкка, топтордо өз оюн эркин айтууга тарбияланышса. |
Сабактын тиби: Жаны теманы өздөштүрүү
Сабактын усулу: Интерактивдүү
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, циркуль, проектор , быйтыкчалар , фигуралар, сурөттөр ж.б.
Уюштуруу:
1) Жоктоо
2) Класстын тазалыгын кароо
Быйылкы жыл биздин райондо кандай жыл деп жарыяланды?
Топторго бөлүү:
Ички айлана
Сырткы айлана
«Сократтын семинары» стратегиясы
Байкоочулар
Талкуулоого катышкан окуучулар
«Сократтын семинары» стратегиясы («сократтык семинар» , «сократтык маектешүү» , «эвристикалык сүйлөшүү» катары дагы белгилүү ). Байыркы грек философу Сократ өзүнүн окуучулары менен колдонгон методиканын негизинде иштелип чыккан окутуу стратегиясы.
Жагымдуу маанай:
Бир орундуу сан ойлон;
Ага андан кийинки санды кош;
Келип чыккан санга 9ду кош;
Келип чыккан санды 2ге бөл;
Келип чыккан сандан биринчи ойлогон санды кемит;
Канча чыкты?
Алтын эреже:
| Эреже | Белги | Штрафтык санкция |
1-эреже | Тазалыкты сактоо | | Тазалык жөнүндө декламация |
2-эреже | Активдүү катышуу | | Формула суроо |
3-эреже | Мугалимдин сөзүн угуу | | |
4-эреже | Тынч отуруу | | Бийлеп берүү |
5-эреже | Убакытты туура пайдалануу | | Макал айтуу |
Үй тапшырмасын текшерүү:
« Мурдагы билимдерди кайталоо жаны билимдерге жол ачат.» Н.Лейбниц.
1,6 : 0,2- 3,4*10 = 46
2,3 + 0,7- 2 ¾ *8 =2
Жаңы темага өбөлгө түзүү.
Тегерек деген эмне? Айлана деген эмне?
О – айлананын борбору,
ОА, ОС, ОД – радиустары,
СД – диаметри
Айлана тегерек турмушта:
Айлананын узундугу
Аныктама : Айлананын узундугу деп , турактуу сандын айлананын диаметрине болгон көбөйтүндүсү аталат.
– 3,14
санынын келип чыгуусу гректин «периферия» деген сөзүнүн баш тамгасынан алынган . Ал сөз «айлана» дегенди билдирет. Л. Эйлер 17-кылымда киргизген.
санынын атайын күнү дагы бар.
Ал 14- мартта өткөрүлөт. Америкалык форматта (айы / күнү) 3,14 деп белгиленет.
: Сиэтлдеги сурөт музейинин алдындагы тепкичке
эстелиги орнотулган.
Тегеректин аянты
Турактуу сандын тегеректин радиусунун квадратына болгон көбөйтүндүсү тегеректин аянты деп аталат.
Тегеректин аянты- S=
r²
Мында, S- тегеректин аянты
3,14 барабар
r- тегеректин радиусу
Физминутка:
Кыргыз Республикасында 2021-жыл «Жаштарды колдоо жана элдин ден соолугун чыңдоо» жылы
Китеп менен иштөө:
Сырткы айлана Ички айлана
R=5 см R=3,5см
С= 2
3,14
= 31,4 (см) С= 3,14 · 2·3,5 = 21,98 (см)
d = 2 м d=6,1м
С= 3,14
2 = 6,28 (м) С= 3,14 · 6,1 = 19,154 (м)
R=4м R=5м
S= 3,14 ·
(м)² S=3,14
Жыйынтыктоо :
Бүгүнкү сабак силерге эмнеси менен кызыктуу болду?
2. Сабакта кандай жаңы маалымат алдыңар?
3. Турмушта айлананын узундугун, тегеректин аянтын кантип табасынар?
Үйгө тапшырма:
Баалоо: