СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Аққұс туралы аңыз"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл әдебиеттік оқу пәнінен өтілген ашық сабақтың қысқа  мерзімді жоспары.

Просмотр содержимого документа
«"Аққұс туралы аңыз"»

Жарық ЖОББ мектебі



Оразбек Бодықов

«Аққұс туралы аңыз»

(ашық сабақ)

ҚМЖ әдебиеттік оқу пәні







Өткізген: Алтайбаева Г.К.

3 «Б» сыныбы















2016 – 2017 оқу жылы

Тақырып: : Оразбек Бодықов. «Аққұс туралы аңыз»

Мектеп:Жарық ЖОББМ

Күні 02.02.2017 ж


Қатысушының саны 18

Қатыспағаны 2

Пән: әдебиеттік оқу

Мұғалімнің аты-жөні: Алтайбаева Г.К


Сынып: 3 Б

Оқыту

мақсаты:

1.Оқушыларға тақырыптың мазмұнымен таныстыру, мәтіндегі негізгі ойды, идеяны меңгерту, оқу мен жазу арқылы ойлау қабілеттерін түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын ,шығармашылық ізденістерін дамыту.

Оқыту

мақсаты/ Күтілетін нәтижелер:


Барлығы: Мәтінді мазмұндай алады, мәнерлеп оқи алады.

Көпшілігі: Өз ойларын еркін жеткізе біледі.

Кейбіреулері: Негізгі ойды, идеяны аша алады.

Тілдік мақсат:

Өнерге, өнер адамына деген құрмет сезімдерін ояту, сөздік қорын молайту. 

Алдынғы (бұрынғы) оқыту/

Әбілхан Қастеев туралы өмірі мен шығармашылығы жайлы біледі


Ж о с п а р

Жоспарлау уақыты (минутпен)

Жоспарланған іс-әрекеттер

Бағалау


Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Кіріспе 1 мин

5мин


3мин 

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру:

Ә.Қастеев мәтіні туралы сұрау «Ара» әдісі арқылы

3. Ой қозғау.
- Қазақ суретшілерден кімдерді білеміз ?
- Оның қандай туындыларын білесіңдер?
-Әбілхан Қастеев туралы кім қандай деректерді жинастырды ? Кім оқиды ?

-Ендеше , балалар , үй тапсырмасын тамаша орындап келген екенсіңдер .
-Суреттердің атауы бойынша топқа бөлінеміз .
-Қай топ қай суреттің атын дұрыс атайды , сол атпен аталады?

4. Топқа бөліну Ә.Қастеев шығармалары арқылы бөлу

Алтын ереже, топ басшысын сайлау.


«Ара» әдісі арқылы мәтіннің түсінгендерін айтады.
-Әбілхан Қастеев туралы жинаған деректерді оқиды.






Ә.Қастеев туындылыры арқылы топқа бөлінеді

1 топ: Жамбыл тобы

2топ: Амангелді тобы

3 топ: Жас Абай



Бас бармақ әдісі

Қосымша деректер Ә.Қастеев туралы

Презентация

5 мин

4. Мағынаны тану. Сөзжұмбақ шешу


1

2

3

4

5


Шәмші деген сөз шығады

Сөзжұмбақ шешеді

  1. ... қолы көпке ортақ.

  2. Ұстаздан ... озар.

  3. Өнерлі бала ... .

  4. Ата көрген оқ жонар,

Шеше көрген тон ... .

  1. Жігіт адамға ... өнер де аз.

Көк жолақпен белгіленген торкөздегі сөз туралы не білесіңдер?

Бас бармақ арқылы

Слайд

Негізгі бөлім

28 мин

IІІ. Жаңа сабақ 1. Біз жаңа сабақты ашудан бұрын Шәмші кім? деген сұрақ қою.

2. Бейнежазба көрсету. Содан кейін тақырыпты ашып алу.

Олай болса бүгінгі тақырыбымыз Оразбек Бодықовтың «Аққұс туралы аңыз»

Автор Шәмші Қалдаяқовпен бетпе-бет отырып сөйлескендегі әңгімесі.

3. Автор жайлы мағлұмат беру: О.Бодықов 1927 жылы 29 наурызда Қызылорда облысы, Шиелі ауданында туылған. Жазушы, аудармашы, драматург Республикалық жастар газетінде, Республикалық қуыршақ театрында, қазақ радиосында жұмыс істеді. Оның «Қанжар мен домбыра» «Дала тұтқыны» «Әл-Фараби» «Жас аңшы», «Аққұс», «Өмір жолдары», «Шәмші Қалдаяқов» атты шығармалары бар

4. Оқулықпен жұмыс

- Мәтінді оқу

Әр топтан 2 оқушыға оқыту.

Мәтінді оқып отырып, таныс емес кісі аттарын түртіп алып, астын сызып отыру.

- Л. Бетховен, Б. Байқадамов жайлы оқушыларға мағлұмат беру.

4. Оқулықпен әрі қарай жұмыс жүргізу

5. Ш.Қалдаяқов кім? Әнші туралы оқушыларға мағлұмат беру. Шәмші Қалдаяқов 2мин
- Шымкент облысы Отырар ауданы , Шәуілдір ауылында 193О жылы 30 тамызда дүниеге келген. Аса көрнекті сазгер, -Қазақстан мәдениетіне еңбегі сіңген қайраткер, Қазақ эстрадасының негізін салушылардың бірі, 300-ге жуық әндері бар. 

- Әншінің бойында қандай ерекше қасиет болған?

- Автор Ш. Қалдаяқовтан не жайында сұрады?

- Аққұс туралы аңызды Шәмші аға кімнен естіген?

- Аққұстың әніне табиғат, адамдар қалайша табынған?

- Қарақұс неліктен Аққұстың көзін жоймақшы болды?

- Аққұстың ақырғы өтініші не еді?

- Аққұс ажалдан қалай құтылды?

- Автор әннің құдіретін не арқылы көрсеткен?

IV. Дәптермен жұмыс

  1. Мәтіннен табиғаттың Аққұс әніне табынған жерін суреттейтін тұстарды тауып дәптерлеріне жазып алу.

V. Сергіту сәті

VI. Шығармашылық жұмыс

  1. Аққұс пен Қарақұсқа мінездеме беру.


VІІ.Үйге тапсырма:

Мәтінді әңгімелеу, Ш.Қалдаяқов туралы мәлімет жинастыру.

Қойылған сұраққа жауап береді.

Бейнежазба көреді.







О.Бодықов өмірбаянымен танысады.









Мәтінді оқиды.



Кісі аттарын астын сызып отырады.




Шәмші туралы білгендерін айтады.

Қосымша деректер тыңдайды.


Топпен жұмыс:

1топ: Шәмшінің талантының құндылығы

2 топ: Анадан естіген хикая

3 топ: Аққұс әнінің құдіреті

Қарақұстың ән әуеніне бас июі (оқушылар өз пікірлерін осы бөлімдер бойынша айтады)

Сөздік жұмысы

Тау мүлгіп – тау ұйқыға кетіп

Көл тынып – көл тып-тыныш күйге түсіп.

Аспан егіледі – аспан жылағандай күйге түседі.











Дәптермен жұмыс жасайды.

Мәтіннен табиғаттың Аққұс әніне табынған жерін суреттейтін тұстарды тауып дәптерлеріне жазып алады.



Венн сызбасы

Мінездеме беру



https://youtu.be/r0wybAOvtGk





О.Бодықов суреті















Л. Бетховен

А.Байқадамов портреті














































Ән тыңдау

Рефлексия

3 мин

Аққұс қанатына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазыңдар.

Аққұс қанатына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.

Бағдаршам әдісі


Қосымша ақпараттар

Дифференциация

Қатысушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз?

Анағұрлым дағдысы қалыптасқан қатысушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?


Бағалау – қатысушылардың білімін/прогресті қадағалауды қалай жоспарлайсыз? (ақпартатты қорытындылау/бағалау идеясы)

Пән аралық байланыс музыка, бейнелеу өнері.








Рефлексия

Оқыту/сабақтың мақсаттарына жете алдыңыз ба?

Бүгін қатысушылар нені үйренді?

Оқытуда атмосфера қалай болды?

Менің дифференцирленген әдіс-тәсілдерім жұмыс барысында қаншалықты орындалды?

Мен кестеге сай жұмыс жасадым ба?

Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуіме болады және неге?

Бұл орынды өз сабағыңыз бойынша бақылау барысын жазуға қолданыңыз. Сол жақ бағанда жазылған сұрақтарға жауап бере өз сабағыңыз бойынша жазыңыз


Қорытынды бағалау


Сәтті болған екі жағдайды атаңыз (оқу мен оқыту)

1:

2:

Сабақты жақсартуға мүмкін болатын екі жағдайды атаңыз (оқу мен оқыту)

1:

2:

Сынып/аудитория жайында мен қандай жаналық білдім, сонымен қатар жеке қатысушылар туралы не білдім, менің келесі сабақты өткізуіме осы аталғандар қалай әсер етеді/қалай көрініс табады?