СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Алиппе 1 -класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Алиппе 1 -класс»

САБАКТЫН ПЛАН-КОНСПЕКТИ 1-КЛАСС

Окуу предмети: Алиппе Сабактын темасы: Сс тыбышы

Максаттар:


1

Билим беруучулук:

«Сс» тыбышы менен таанышышат.

2

Онуктуруучулук:

Мисалдарды келтиришет. Талкууларга активдуу катышышат.

3.

Тарбия беруучулук:

Жупта иштөөгө,жолдошторунун пикирин уга билүүгө багыт алышат

Сабактын методу: Аңгемелешүү, көрсөтмөлүүлүк,таблица менен иштөө,жупта иштөө.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, тамга кассасы, темага байланыштуу сүрөттөр, муундарды таблицасы, с тыбышынын басма, жазма тамгалары,

Сабактын журушу:

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

Комп.

Баалоо

1

Уюштуруу

Окуучулардын формаларына, гигеналык абалдарына,класстын санитардык абалына, окуу куралдарына көңүл бурат.

Окуучулар формаларына, гигеналык абалдарына,класстын санитардык абалына, окуу куралдарына жооп беришет.

НК 3

Мактоо

2

Уй тапшырмасы

Суроолорду берет:

-Ж тыбышы кандай тыбыш?

-Бул темадан эмнени түшүндүңөр?

-Жапар эмне кылып жатат? -Анын жылкылары кандай экен? -Жарганат эмне экенин билесиңерби?

Окуучулар мугалим берген суроолорго оюн эркин айтуу менен жооп беришет.

НК2

ПК1

Мактоо смайликтер- ди берүү.

3

Жаны теманы тушундуруу


Сабактын максаты жана темасы менен тааныштырат.

Жаңы тыбышты туура так айтууга уйрөтөт. С тыбышын чогуу айттыруу. Стыбышынын артикуляциялык белгилерине басым жасоо. С тыбышынын тамгасы менен тааныштыруу.



С с тыбышы башында, ортосунда, аягында келген сөздөрдү таптыруу, талдатуу, сүйлөм түздүрүү.



Сүрөткө карай аңгемелешүү.

Сабактын максаты жана темасы менен таанышышат.
Жаңы тыбышты туура так айтышат. С тыбышын чогуу айттышат. С тыбышынын артикуляциялык белгилерине басым жасоо менен үнсүз, каткалаң тыбыш экенин айтышат.

С тыбышынын тамгасын үйрөнүшүп, с тамгасы эмнеге окшош экенин айтышат (айга, орокко ж.б.) С с тыбышы башында, ортосунда, аягында келген сөздөрдү табышат, талдашат, сүйлөм түзүшөт.

Сүрөткө карай аңгемелешүү.

НК 1

ПК1

ПК4

Мактоо смайликтер- ди берүү

4

Жаңы теманы бышыктоо


Жалпы класс менен иштөө.

1) «Жүз суроо, жүз жооп» оюну.

-Сен азыр каякта отурасың?

Мектепке эмне көтөрүп келдиң?

-Эмне шакылыктайт?

-Асманда …учуп баратат.

-Колуңду жууйсуң?

-Убакытты билдирет?

-Жашылча

-Уйдан эмне саалат?

-Асманга эмне атылат?

-Өң-түс

2) Карточкалар менен иштоо

С тыбышы менен башталган буюмдардын, жаныбарларды, мөмө-жемиштерди, жаныбарларды табуу.

3) «Муундардын таблицасы»




-Сабакта

-Сумка

-Сагызган

-Самолет

-Суу, самын

-Саат

-Сабиз

-Сүт

-Салют

-Сары

Карточкаларды чогултушат.





Муундардан сөз курашат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК1

ПК4

Мактоо смайликтер- ди берүү

5

Талкуулоо учун суроолор

-Бугун кайсы тыбышты өттүк?

- С тыбышы кандай тыбыш экен?

-Жаңы сөздөрдү түшүндүңөрбү?


Окуучулар суроолорго жооп беришет. Дептерлерине суроолорго жооп жазышат

НК2

НК3

ПК1

Мактоо смайликтер- ди берүү

6

Сабакты жыйынтык-тоо.

Мугалим окуучулардын дептерге жазгандарын карап, оз оюн билдирип, сабакты жыйынтыктайт

Окуучулар жазган жоопторун мугалимге текшертип, каталары болсо оңдошот.

НК2

ПК4


7

Уйго тапшырма

Текстти муундап шар окуу.

Окуучулар муундап шар окуп келишет.



8

Баалоо

Эмоционалдуу баалоо (Кол чабуу жана смайликтерди саноо)




































САБАКТЫН ПЛАН-КОНСПЕКТИ 1-КЛАСС

Окуу предмети: Математика Сабактын темасы: Узундукту ченөө

Максаттар:


1

Билим беруучулук:

Узундук жана узундукту ченөө жөнүндө маалымат алышат.Узундуктун чен бирдиги сантиметр жөнүндө түшүнүк алышат.

2

Онуктуруучулук:

Мисалдарды келтиришет. Талкууларга активдуу катышышат.Өзүнүн иш-аракеттерин башкалар менен айкалыштыра билишет, керектүү маалымыттарды өзүнө ала алышат.

3.

Тарбия беруучулук:

Жупта иштөөгө,жолдошторунун пикирин уга билүүгө багыт алышат.

Сабактын методу: Аңгемелешүү, көрсөтмөлүүлүк,жупта иштөө.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, темага байланыштуу сүрөттөр, окуу куралдары.

Сабактын журушу:

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

Комп.

Баалоо

Уюштуруу

Окуучулардын формаларына, гигеналык абалдарына,класстын санитардык абалына, окуу куралдарына көңүл бурат.

Окуучулар формаларына, гигеналык абалдарына,класстын санитардык абалына, окуу куралдарына жооп беришет.

НК 3

Мактоо

Уй тапшырмасы

Суроолорду берет:

-Балдар 0 саны бизге эмне учун керек?

-О санын колдонбой койсок эмне болот?

-Нөл саны жөнүндө дагы эмнелерди билдиңер?


Окуучулар мугалим берген суроолорго оюн эркин айтуу менен жооп беришет.

НК2

ПК1

Мактоо смайликтер- ди берүү.

Жаны теманы тушундуруу


Сабактын максаты жана темасы менен тааныштырат.

Ар кандай буюмдардын, сызыктардын узундугун ченоо учун ченоонун бирдигин кабыл алуу зарылчылыгы келип чыккан. Алардын узундугун таякчаларды коюу же башка нерселер аркылуу аныкталат. Сүрөттө белгилүү мультфильмдеги жыландын (Удавдын) узундугун ченөө учуру көрсөтүлгөн. Жыланды маймыл менен тоту куш менен ченешти. Эки башка сан чыкты. «Тоту куш менен ченегенде узунураак экенмин» дейт. Эмне үчүн? Тоту куш маймылдан кичине. Демек, ал жыланды ченөөдө маймылга караганда көп жолу коюлат. Ченөөчү өлчөм канча чоң болсо, ошончо аз сан чыгат.

Сызыкты , кесиндини сызгычтын жардамы менен ченейбиз. Сантиметр модели таныштырылат.



Сабактын максаты жана темасы менен таанышышат.








Сызык жана кесинди жөнүндө маалымат алышат. Өз алдынча сызгыч менен иштешет. Кесиндинин узундугун сантиметр менен эсептеп, белгилешет.



НК 1

ПК1

ПК4

ПК3

Мактоо смайликтер- ди берүү

Жаңы теманы бышыктоо


Көрсөтмөлөрдүн жардамы менен маселелерди иштетип, кесиндилер чийдирилет.

Окуу китебинин 1,2-көнүгүүсүн аткаруу сунушталат.

Ар бир окуучуга тасма таратылып берилет.

Окуу китебинин 3,4-көнүгүүлөрүн аткаруу сунушталат.


Көрсөтмөлөрдүн жардамы менен маселелерди иштешет, кесиндилер чийишет.

Окуу китебинин 1,2-көнүгүүсүн аткарышат.


Окуучулар тасманын узундугун ченешип, жоопторун айтышат.


Окуу китебинин 3,4-көнүгүүлөрүн аткарышат.




НК 1

НК 2

НК 3

ПК1

ПК4

Мактоо смайликтер- ди берүү

Талкуулоо учун суроолор

-Узундукту ченөөдө бизге эмне керек?

-Айткылачы 5см узунбу же 7см узунбу?

-Силер буга чейин сызгыч колдондуңар беле?

Окуучулар суроолорго жооп беришет.

НК2

НК3

ПК1 ПК4

Мактоо смайликтер- ди берүү

Сабакты жыйынтык-тоо.

Мугалим окуучулардын дептерге жазгандарын карап, оз оюн билдирип, сабакты жыйынтыктайт

Окуучулар жазган жоопторун мугалимге текшертип, каталары болсо оңдошот.

НК2

ПК4


Уйго тапшырма

5-көнүгүү.




Баалоо

Эмоционалдуу баалоо (Кол чабуу жана смайликтерди саноо)








































САБАКТЫН ПЛАН-КОНСПЕКТИ 1-КЛАСС

Окуу предмети: Алиппе Сабактын темасы: Созулма өө тыбышы Сабактын түрү жана формасы: Жаңы билимди оздөштүрүү Колдонулуучу методдор жана ыкмалар: Аңгемелешүү, көрсөтмөлүүлүк Колдонулуучу каражаттар: Телевизор, ноутбук, сүрөттөр Предмет аралык байланыш: Мекен таануу

Н





егизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык (НК1) 1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК1) 2. Социалдык-коммуникациялык(НК2) 2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (ПК2) 3. Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү(НК3) 3. Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК3) максаты: 4. Сүйлөм текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК4) 2 5. Аң-сезимдүү окуу,угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу 3 компетенттүүлүгү (ПК5)



Максаттар


1

Билим берүүчүлүк

Созулма өө тыбышын таанышат. Созулма өө тыбышы катышкан сөздөрдүтуура атоого, окууга,талдоого үйрөнүшөт.

2

Өнүктүрүүчүлүк

Жаңы создөрдү үйрөнүшөт жана аны сөздүк корунда пайдаланышат.Таанып-билүүсү өстүрүлөт.

3

Тарбиялык

Окуучулар бири-биринин баалуулуктарын сыйлоо жана урматтоо менен мамиле кылышат.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

Компет

Баалоо

1

Уюштуруу

Саламдашуу жана шыктандыруу

-Саламатсыӊарбы, балдар! Ар дайым талыкпай билим алып, аракет кылуу маданиятыӊарды өстүргүлө.”Көп окуган, көптү билет” Анда эмесе “Алиппе ” сабагына даяр болсоӊор,сабагыбызды жакшы маанай менен баштайлы. Бүгүнкү сабакта бардыгыӊарга ийгилик каалаймын. Сабагыбыз көӊүлдүү өтсүн!

Мугалим менен учурашууда эрежелерди сакташат.

Окуу куралдарын толук даярдап, жумушчу ордуларына байкоо жүргүзүшөт.







Мактоо

2

Билимдерди актуалдашты-руу

-Балдар, “Жашырынган тамгалар” оюнун ойнойбуз. Бул дарактын артында кайсы тамгалар жашырынган? (Слайд 2)

-Кана, тапкылачы? (Слайд 3)

Дарактын артында кайсы тамгалар жашынганын табышат.

НК2

НК3


Калып-чу баалоо Жылдызча берүү

3

Максатты коюу

-Балдар, сүрөттөн эмнелерди көрүп турасыӊар? (Слайд 4)

-Бул-төө

Бул-чөө

Бул-сөөлжан

Бул- сүлөөсүн.

Келгиле, сөздөрдү кайталайбыз.

Ушул сөздөрдү айтып жатып, эмнени байкадыңар?

-Ооба, бул сөздөрдү айтып жатканда, өө тыбышы созулуп айтылды. (Слайд 5)

-Анда, бүгүнкү биздин өтө турган темабыз “Созулма өө тыбышы жана тамгасы” (Слайд 6)

Сабактын максаты тааныштырылат. (Слайд 7)

Окуучулар сүрөттөн көргөндөрүн айтышат.




Сөздөрдү кайталашат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК3

Калып-чу баалоо

Кол белги менен баалоо

4

Жаңы материал менен иштөө

-Келгиле, созулма өө тыбышын туура угуп, 3 жолу кайталап айтабыз.

Демек, тыбышты оозубуз менен айтып, кулагыбыз менен уктук. Ал эми тамганы көрөбүз, жазабыз. окуйбуз.(Слайд 8)

-Бул созулма өө тамгасынын басма түрү, ал эми бул жазма түрү. Созулма өө тыбышын тамга менен белгиледик.(Слайд 9)

Кайталайбыз, Тыбыш тамга менен белгиленет.

Келгиле, созулма өө тыбышын дагы 3 жолу кайталайбыз. Эмнени байкадыңар?

Созулма өө тыбышын айтканда өпкөдөн чыгып келе жаткан аба тоскоолдукка учурабай, созулуп ичке айтылды.

-Демек, өө тыбышы ичке, созулма үндүү. Эми талдоо ишин жүргүзөбүз.

-Бул эмне? (Слайд 10)

-Сөздү айтып жатып кайсы тыбыштарды уктуңар? (Слайд11)

-Бул сөздө канча тыбыш жана тамга бар? Балдар, созулма үндүүлөрдү айтып жатканда кулагыбызга 1 тыбыш угулат. Бирок, эки тамга менен белгиленет.

-Ооба

-Муунга бөлөбүз. Бир муундан турат.

-Кийинки сөзгө талдоо жүргүзөбүз.

-Бул көөкөр? (Слайд 12)

-Көөкөр. Кайталайбыз.

Көөкөр- шири идиштеринин кооз түрү. Атайын кымыз куюуга колдонгон. Аны жасоо үчүн чеберлер уйдун, төөнүн терисин тандашкан.

-Сөздөгү тыбыштарды атагылачы?

-Аанда бул сөздө 5 тыбыш, 6 тамга бар .

-Эки муунга бөлүндү.

Балдар, созулма үндүүлөрдү айтып жатканда кулагыбызга 1 тыбыш угулат. Бирок, эки тамга менен белгиленет. (Слайд 13)

  • Азыр ушул сөздөрдү катыштырып сүйлөм түзүп көрөлү. (Слайд 13)

Сүйлөм канча сөздөн түзүлөт экен?

Төө чөлдө жашайт.

-Бул сүйлөм 4 сөздөн түзүлдү(Слайд 14)

Апам көөкөргө кымыз куйду.

Демек, балдар, сүйлөм сөздөрдөн түзүлдү.

-Эми муундарды окуйбуз. (Слайд 15)

Сөздөрдү окуйбуз. (Слайд 16)

-Эми, балдар, мен силерге “Төө менен бугу” жомокту окуп берейин. (Слайд 17)

-Эми жомокту чогуу окуйбуз. (Слайд 18,19,20)

-Жакшы, мени менен кошо жакшы окудуңар.

-Балдар, кезекти кызыктуу маалыматтарга берели. Силер билеси-ңерби, төө абдан чыдамдуу жаныбарлар. Ошондуктан алар чөлдө көп болушат. Алар тамактанбай 1 ай, ал эми суусуз 14-15 күн жашай алышат. Күндүн ысыгына өтө чыдамдуу.Алардын негизги тамагы болуп эрмен, шыбак, тикен өсүмдүктөрү. Төөнүн жинине тийбеш керек. Анткени, бетиңе түкүрүп салат. Төөнүн жүнү абдан жылуу болот. Төөлөр бир суу ичкенде 100л суунун бир ичишет. Муну биле жүрөлү.

Созулма өө тыбышын айтышат.








Кайталашат.









-Бул-төө

[т], [ө]


2 тыбыш, 3 тамга бар


Бир муундан турат.









[к], [ө], [к], [ө], [р]











-Сүйлөм 3 сөздөн түзүлөт.Биринчи сөз төө. Сүйлөм түзүшөт.

Сүйлөм тузүшөт.


Муундарды окушат.

Сөздөдү окушат

Жомокту кунт коюп угушат.


Текстти окушат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

Калып-чу баалоо

5

Бышыктоо

Доскага созулма өө катышкан сөздөрдү жазышат.

-Балдар, бул жерде бир нече сүрөттөр жана муундар берилген. (Слайд 22)

-Бул сөздөр кайсы муун менен аяктайт? Сөздүн акыркы муунуна карата сүрөттөрдү ордуна коёбуз. (Слайд 23,24,25,26,27)

-балдар бүгун сабакта кандай жаңы сөздөрдү билдиңер? –Келгиле сөздөрдүн дубалына көңүл буралы.(Слайд 28)

-Бул сөздөрдү кебиңерде колдонуп жүргүлө.

Төө, чөө, сөөк





Сүрөттөрдү муундарга туура жайгаштырышат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК3

Калып-чу баалоо


Жыйынтыктоо

Кана, балдар, сабагыбызды жыйынтыктап, эсибизге сактайлы. Бүгүн эмнелер менен тааныштык? (Слайд 29)


Бүгүн силер созулма өө тыбышы жана тамгасы менен тааныштыңар.

-Созулма өө тыбышы созулуп айтыларын, бир тыбыш 2 тамга болорун, созулма өө тыбышы сөздүн башында, ортосунда, аягында кездешерин билдик.

- Созулма өө тыбышы катышкан сөздөрдү туура атап, муундарга бөлүп, сүйлөм туздүк.

-Муун, сөз, сүйлөм, текстти окудук.

-Жаңы сөздөр менен тааныштык.

НК2

НК3



6

Баалоо

-Келгиле, бүгүнкү иштерибизди баалайлы. --Ким канча жылдызча чогултту?

Алган жылдызчаларын көторүшүп, өзүн-өзү баалашат.


Калып-чу баалоо

7

Үйгө тапшыр-ма

53-бет










САБАКТЫН ПЛАН-КОНСПЕКТИ 1-КЛАСС

Окуу предмети: Математика Сабактын темасы: Кошулуучулардын орундарын алмаштыруу, аны □+5,6,7,8,9 учурлары үчүн колдонуу Сабактын түрү жана формасы: Жаңы билимди оздөштүрүү Колдонулуучу методдор жана ыкмалар: Аңгемелешүү, көрсөтмөлүүлүк Колдонулуучу каражаттар: Телевизор, ноутбук, сүрөттөр Предмет аралык байланыш: Мекен таануу

Н





егизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр: 1.Маалыматтык (НК1) 1.Математикалык жаңы маалыматтарды аң-сезимдүү кабыл алуу(ПК1) 2. Социалдык-коммуникациялык(НК2) 2. Математикалык түшүнүгүн тереңдетүү, бышыктоо (ПК2) 3. Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү(НК3) 3. Математикалык көндүмдөрдү талдоо компетентүүлүгү (ПК3) максаты: 4. Жашоо-тиричилик менен байланыштыруу компетенттүүлүгү (ПК4) 2

Са Сабактын максаты:

Максаттар


1

Билим берүүчүлүк

Кошуунун орун алмаштыруу касиетин үйрөнүшөт.

2

Өнүктүрүүчүлүк

Эсептөө көндүмдөрү өнүтүрүлөт. Кошуунун орун алмаштыруу касиетине карата мисалдарды иштешет.

3

Тарбиялык

Математикалык алган билимдерин турмушта колдоно алышат.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

Компет

Баалоо

1

Уюштуруу

-Саламатсыӊарбы, балдар! Ар дайым талыкпай билим алып, аракет кылуу маданиятыӊарды өстүргүлө.”Көп окуган, көптү билет” Анда эмесе “Математика ” сабагына даяр болсоӊор,сабагыбызды жакшы маанай менен баштайлы. Бүгүнкү сабакта бардыгыӊарга ийгилик каалаймын. Сабагыбыз көӊүлдүү өтсүн.

Мугалим менен учурашууда эрежелерди сакташат.

Окуу куралдарын толук даярдап, жумушчу ордуларына байкоо жүргүзүшөт.

НК3

Калып. баалоо

2

Билимдерди актуалдашты-руу

-Балдар, биз азыр “Чынжыр” оюнун ойнойбуз. Ар бир туура жооп үчүн жылдызча аласыңар. (Слайд 4)

Эми сандардын составы боюнча кайталоо жүргүзөбүз.Ар бир туура жооп үчүн жылдызча аласыңар. (Слайд 5-9)

Барабардыкты жана барабарсыздыктарды салыштырабыз. (Слайд 10)

Тапшырмаларды аткарышат.

НК2

НК3

ПК2

ПК3

ПК4

Калып. баалоо

3

Жаңы теманы түшундүрүү

Бүгүнкү сабактын темасы жана максаты түшундүрулөт(Слайд 2,3)

-Балдар, азыр кайсы мезгил?

-Анда. кышкы токойго саякатка барабыз. Токойдо бара жатып биз мына ушул изди көрүп калдык. Бул эмненин изи? Кирпиникиби же аюунукубу?

-Анда эмесе, бул из кайсы жаныбардыкы экенин билиш үчүн төмөнкү мисалдарды чыгарышыбыз керек экен. (Слайд 13)

Андан ары кетип бара жатып, токойдогу суунун жээгине келдик. Суунун жээгинде түлкү менен карышкыр бир нерсе жөнүндө талашып жатышат. Көрсө, түлкү 2 чоң жана 3 кичинекей балык кармаптыр, Ал эми карышкыр 3чоң балык жана 2 кичинекей балык кармаптыр. Алар мен көп балык кармадым деп,мелдешип жатышыптыр. (Слайд 16)

-Кана, балдар, биз карышкыр менен түлкүгө жардам беребиз. Ал үчүн силер эксперимент жасашыңар керек. Партанын үстүнө 3 үч бурчтук жана 2 квадрат койгула.

-Бардыгы канча фигура болду?

-5 саны кантип алдыңар?

Сумманы кантип жазабыз.(Слайд 17)

1-кошулуучу 3, 2-кошулуучу 2, сумма 5

Эми,фигуралардын ордун алмаштырып койгула. 2 квадрат жана 3 үч бурчтук. -Бардыгы канча фигура болду?

-5 саны кантип алдыңар?

Сумманы кантип жазабыз?

1-кошулуучу 2, 2-кошулуучу-3, сумма 5

-Кошулуучуларда кандай айырма бар?

-Кошулуучулардын ордун алмаштыруудан сумма өзгөрдүбү?

Демек, мындай жыйынтык чыгарабыз. Кошулуучулардын ордун алмаштыруудан сумма өзгөрбөйт.(Слайд 18)

-Андан ары жол улантабыз.Жолдон тобурчактарды көрдүк. Ал токойдогу тыйын чычкандардын негизги тамагы болот. Бактагы тыйын чычкан бизди көрүп ийинине жашынып калды да,коңулдан чыгып бизге өзүнүн ойногон карточкаларын ыргытты. Анда төмөндөгүдөй тапшырма бар экен. (Слайд 21)

-Андан ары тоңкулдакка жолуктук. Ал бизден эмнелерди аткара аларыбызды текшерди. Келгиле, тез-тез мисалдарды чыгарабыз.(Слайд 23)

Эмне үчүн суммалары бирдей?




-Кыш



-Жок. Алар кышкы чээнде



-Коёнек












Партанын үстүнө 3 үч бурчтук жана 2 квадрат коюшат.


-5

3кө 2ни коштук.


Окуучулар партанын үстүнө 2 квадрат жана 3 үч бурчтук коюшат.

-5 2ге 3тү коштук

2+3=5


Алар орун алмашты.


Жок







Тапшырманы аткарышат.




Тапшырманы аткарышат.





Анткени, кошулуучулардын ордун алмаштыруудан сумма өзгөрбөйт.

НК1

НК2

ПК1

ПК2

ПК4

Калып. баалоо


Бышыктоо

1-иш 15-бет

-1ге 6ны кандай ыкма менен кошсо, оңой болот?

1ди 6га кошконго караганда 6га 1ди кошуу оңой, анткени жыйынтык өзгөрбөйт, кошулуучуларды орун алмаштыруудан сумма өзгөрбөйт.

НК2

НК3

ПК3

ПК4



Жыйынтыктоо

Бүгүнкү сабакта эмнелерди билдик? (Слад 25)

Кошулуучулардын орун алмаштыруу касиетин билдик.

Кошулуучулардын орун алмаштыруу касиетин колдонуп мисал иштедик.




Үйгө тапшырма

5-иш 15-бет