Бөлім: | 5.1C Жай бөлшектер |
Күні: | 20.10.2022 |
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Аралас сандар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары | 5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу; 5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен ажырата алады; Басым бөлігі: аралас санды бұрыс бөлшекке, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыра алады; Кейбір оқушылар: натурал санды аралас сан түрінде жаза алады, шамаларды аралас сан түрінде өрнектейді. |
Бағалау критерийлері | - Аралас сандарды бұрыс бөлшек және керісінше бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады -натурал санды, шамаларды аралас сан түрінде жазады |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу және түсіну, қолдану |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 минут | Оқушылармен амандасу, түгендейді, өзара ынтымақтастық атмосферасын құрады. | Назарын сабаққа аударады, бір-бірлеріне сәттілік тілейді. | | |
| Сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау: «Адасқан әріптер» әдісі | Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды | Қолпаштау | Слайд |
Үй тапсырмасын тексеру 1 минут | Үй тапсырмасын ауызша тексеру №427 есеп | Көршісімен дәптерін алмастырады. | Жұптық бағалау | Слайд |
Өткенге шолу 3 минут | «Миға шабуыл» стратагиясы Оқушыларға сұрақ қою. -Үлес дегеніміз не? -Берілген бөлшекті оқып, алымы мен бөлімін атаңдар: ; -Бөлшектің негізгі қасиеті? -Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтір. -Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтір. -Қандай сан аралас сан деп аталады? Мысал келтір. | Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, ережені еске түсіреді. | Қолдау көрсету, қолпаштау: Жарайсың, жақсы | Слайд |
Сабақтың ортасы 10 минут | «Сағат-дос» әдісі бойынша жұптық жұмыста келесі тапсырмаларды joyteka білім беру порталында орындайды. 1-тапсырма: Бос орынды толтыр: 2-тапсырма: Тік төртбұрыштың ауданы 21м2, ұзындығы 5м болса, ені қанша метр? 3-тапсырма: Аралас сан түрінде өрнекте: 3 км 500 м, 5 кг 321 г, 12 см 3 мм 4-тапсырма: Жаяу адам 4 сағатта 22 км жол жүреді. Оның жылдамдығы қандай? | Оқушылар тапсырманы орындап, бірін-бірі бағалайды | Оқушыларға дескриптор ұсынылады Жұптық бағалау | https://joyteka.com/ru |
10 минут Топтық жұмыс | Тарсия әдісі. Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазады, жауаптарын сәйкестендіреді | Оқушылар пирамида құрастырады. | Дескриптор ұсынылады, Топтық бағалау | Тапсырмалар |
3 минут Оқулықпен жұмыс | Тапсырма №3 Өрнекті ықшамда Оқулықтан №426 | Аралас санды бұрыс бөлшек түріне келтіреді | Жұптық бағалау Тақтада жауабы мен шығару жолдары көрсетіледі | Оқулық Математика, 1-бөлім. |
Сергіту сәті 1 минут | Жаттығу: аралас санды айтқан кезде қолдарын жоғары көтереді, бұрыс бөлшекті айтқанда қол соғады, дұрыс бөлшекті айтқанда | Барлық оқушы жаттығу жасайды | | Слайд |
5 минут Саралау тапсырмасы | №429 оқулықтан Дескриптор: Білім алушы - формуланы жазады -белгісіз шаманы табу үшін санды өрнек құрып, бөлуді бөлшек арқылы жазады - бөлшекті аралас сан түрінде жазады Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету. Оқушылардың тапсырманы орындауға көмектесетін бағыттаушы сұрақтар қояды, бағыттайды. | Оқушылар тапсырманы жұпта орындайды. Алдымен өзі, содан кейін жұппен талқылап жұмыс жасайды. Оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. | Жұптық бағалау | Слайд, карточка |
Сабақтың соңы 7 минут | Тест тапсырмасы | Әркім өзі орындайды. | Өзін-өзі бағалау | https://b.socrative.com/teacher/#results/64784302 |
Рефлексия 2 минут | «Бес саусақ» әдісі | Оқушылар алақанға не үйренгені туралы өз ойын жазып толтырады. | Өзін-өзі бағалау | |
Үй тапсырмасын беру, бағалау |
а) Марат базардан төрт апельсин сатып алды. Ол екі апельсинді жеді, ал оның інісі басқа апельсиннің
-ін жеді. Олар қанша апельсинді жеді?
б) Эмир күнде таңертең сүттің 1 стаканын, ал кешке стаканның үштен бірін ішеді. Ол күніне қанша сүт ішеді?
Жаяу адам 4 сағатта 22 км жол жүреді. Оның жылдамдығы қандай?