СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Аралас сандарды қосу және азайту 5 сынып

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі;

Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі;

Натурал санға  аралас санды қосуды және азайтуды біледі;

Аралас санға натурал санды қосуды және азайтуды біледі;

Просмотр содержимого документа
«Аралас сандарды қосу және азайту 5 сынып»

Бөлім: 5.2А Сандарға амалдар қолдану

Мектеп: №15 орта мектеп

Күні: 29.11.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Демекова Т.А.

Сынып: 5 «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Аралас сандарды қосу және азайту.

Сабақтың түрі:

Қорытындылау, бекіту сабағы

Сабақ мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;

Сабақ мақсаттары

Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі;

Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі;

Натурал санға аралас санды қосуды және азайтуды біледі;

Аралас санға натурал санды қосуды және азайтуды біледі;

Жай бөлшекке аралас санды қоса алады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі;

Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі;

Натурал санға аралас санды қосуды және азайтуды біледі;

Аралас санға натурал санды қосуды және азайтуды біледі;

Жай бөлшекке аралас санды қоса алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушы: екендігін түсінеді.

Аралас сандарды қосып, азайту үшін бөлшек бөліктерінің ең кіші ортақ бөлімге келтіру керектігін түсінеді.

Аралас сандардың бөлшек бөліктерінің ең кіші ортақ бөлімін табуды біледі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бұл есептегі .... аралас сан, себебі, ...

... аралас санды қосу үшін, ... деп ойлаймын

... аралас санды азайту үшін, .... деп ойлаймын

... ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз және ...

Бұл аралас санның бүтін бөлігін ...

Құндылықтарды дарыту




Үшбұрыштың периметрін табуға есеп беру арқылы Бейбітшілік және Келісім сарайының әрбір жағы үшбұрыш болатынын мысалға келтіріп, «Қазақстан тәуелсіздігі және Астана» және «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылықтары арқылы патриоттық сезімдерін қалыптастырамын.

Пәнаралық байланыстар

Құрастырғанда шығатын әр түрлі фигуралар бейнелу өнерінде, технологияда қол өнер бұйымдарын дайындағанда қолданылады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Натурал сан ұғымы, аралас санның анықтамасы, жай бөлшектерді қосу және азайту, аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтың басы

10 мин


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет




1. Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

2. Оқушыларды стикерге жазылған сандар арқылы «Натурал сан», «Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек», «Аралас сан» топтарына топтасады. 3. Психологиялық ахуал яғни сабаққа назарын шоғырландыру үшін стикерге жазылған әріптерді пайдаланамын.

4. Өтілген материалдарды қайталау мақсатында әр топтан бір оқушы немесе топ оқушылары топтың атына байланысты жан-жақты мәлімет айтады.

Ресурстар





Сандар жазылған стикер





Сабақтың ортасы

20 минут






















































5. Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын анықтаймын.

Жаңа білім.

Ширату жаттығуы

Топтық жұмысқа «Таrsia» моделін қолданамын:




























Жұптық жұмысқа сәйкестік тестті қолданамын:


Бүтін бөлік пен бөлшек бөліктен тұратын сан

Аралас сан дегеніміз

Дұрыс бөлшек дегеніміз

Алымы бөлімінен кіші бөлшек


Сергіту сәті.

Жеке тапсырма: А, В, С деңгейлік тапсырмалар





А деңгей

В деңгей

С деңгей

Бағалау дескрипторы:

  1. Аралас сандарды қосады;

  2. Аралас сандарды азайтады.



Интербелсенді тақта






























Үлестірмелі қағаздар



















Математика, 5. Шыныбеков Ә.Н.

Bilimland.kz








































Сабақтың соңы

10 мин

Сабақтың соңында бүгінгі тақырыпты күнделікті өмірмен байланыстыру үшін Бейбітшілік және келісім сарайын мысалға ала отырып, үшбұрыштың периметрін табуға есеп беремін.


Кері байланыс «Бағдаршам әдісі»


Интербелсенді тақта































Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы оқушылардың сөйлеу дағдысын жетілдіру мақсатында сұрақ-жауап жүргіземін. Сабақ барысында топтық, жұптық, жеке тапсырмалар орындалады. Сабақты талқылауды топтасып, ынтымақтастықпен жұмыс жасауда «Таrsia» моделін алдым. Жеке оқушыларға қолдау көрсетемін. Тақырыпты жинақтау өмірмен байланыстыру мақсатында мәтін есеп беремін

Дер кезінде кері байланыс беру арқылы, топтар бірін – бірі бағалайды, оқушылар бірін – бірі бағалайды және смайликтер арқылы бағалаймын.

Оқушылар интербелсенді тақтаны қолданып есептер шығару барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды ескеру керек.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Excel бағдарламасымен топқа бөлу тиімді болды.


2: Топтық жұмыста деңгейлік тапсырманың болуы.


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылардың математикалық тілде сөйлеу және топпен жұмыс істеу қабілеттерін арттыру керек.


2: Сабақта диалоктік оқыту болу керек.


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Бұл сабақта сыныптағы оқушылар жақсы жұмыс жасады. Топтық жұмыстарда 1-2 оқушы топпен араласып жұмыс жасай алмады. Келесі сабақта




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!