СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Арифметикалык квадраттык тамыр

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Арифметикалык квадраттык тамыр»

АЛГЕБРА 8-класс

Сабактынтемасы: АРИФМЕТИКАЛЫК КВАДРАТТЫК ТАМЫР

Сабактын максаты:

  • 1. Окуучулар арифметикалык квадраттык тамыр жън\ндъ т\ш\н\к алышат;

  • 2.Окуучулар квадраттык тамыр белгисинин астындагы туюнтмаларды чыгарууну \йрън\шът;

  • 3.Окуучулар топтордо иштъъ менен бири-бирине ынтымакта болушат, логикалык ой жүгүртүүгөбагыталышат;

Кърсътк\чтър\:

  • 1. Окуучулар арифметикалык квадраттык тамыр жън\ндъ т\ш\н\к алышса;

  • 2.Окуучулар квадраттык тамыр белгисинин астындагы туюнтмаларды чыгарууну \йрън\шсъ;

  • 3.Окуучулар топтордо иштъъ менен бири-бирине ынтымакта болушса, логикалык ой жүгүртүүгөбагыталышса;





Сабактын милдети:

Окуучу төмөнкүлөрдүбилишикерек:

  1. Арифметикалык квадраттык тамыр дегенэмнеэкендигин

  2. Бирден ж\згъ чейинки сандардын квадраттарын

Сабактын тиби: жаңы сабак

Сабактын усулу: салттык окутуу жана интерактивдүү окутуунун элементтери

Сабактын жабдылышы:

  • Программалык жабдылышы: РР программасындагы презентация “Арифметикалык квадраттык тамыр”

  • Аппараттык жабдылышы: компьютер, интерактивдүү доска, диск

  • маркер, баалоо үчүн сувенирлер

Сабактын структурасы:

  1. Окуучуларды сабакка уюштуруу (1 мин)

  2. Мээ чабуулу (1 мин)

  3. Сабактын максатын, милдетин билдирүү (1 мин)

  4. Жаңы теманы түшүндүрүү ( 12 мин)

  5. Сабактыжыйынтыктоо (3 мин)

  6. Үй тапшырма (1 мин)

  7. Баалоо. Баа коюу. (1 мин)

Баалоо критерийлери:

  1. Окуучунун алган билимдерин пайдаланып, маселе иштей алуусу

  2. Окуучунун так, туура жана тез жооп берүүсү

  3. Окуучунун топто өз ара кызматташтыгы жана активдүү иштөөсү

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

1.Окуучуларды сабакка уюштуруу

(1 мин)





  • Саламатсыңарбы!

Көптү билүү үчүн, көп окуш керек” (Монтескье) деген сөзүнөн улам бүгүнкү саякат сабагыбыз баштайлы. 1.Жагымдуу маанай тузуп алсак(бири-бирибизди карап, жылмайып алсак)


2.Сабактын максаты жана баалоо критерийлери менен тааныштыруу


саламдашышат






Бири-бирине жылмаюу тартуулашат


Сабактын максаты жана баалоо критерийлери менен таанышышат

  1. Мээ чабуулу

(1 мин)

Сабагыбызды баштаарга чейин төмөнкү сүрөттөргө көңул бургула. Бул сүрөттөрдө эмнелер көрсөтүлгөн?

Класс уч топко болунуп 1-топ “Арифметика”, 2-топ “Квадрат” 3-топ Тамыр (Слайд1). Топтор өз атыңарды коргоп бергилечи




суротту карап айтышат




Топтор оз аттарын коргошот

А)өз алдынча ойлонуп көргүлө

Б) ойлоруңарды кошунаңар менен бөлүшкүлө

В) топто иштейлик



  1. Сабактын максатын жана милдетин билдирүү

(1 мин)

Демек, бүгүнбиз“Арифметикалыкквадраттыктамырастындагы туюнтманы чыгарууну \йрънъб\з.

(Слайд2)


  1. Жаңы теманы түшүндүрүү


(12 мин)


































































































Сабактыжыйынтыктоо









Үйгө тапшырма:


Баалоо, баа коюу:


Эгердеквадраттынбиржагынынузундугубелгилүүболсо,андаанынаянтынтапсаболот.Ошол эле учурда ушуга тескеримаселенидачыгаруугаболот,башкачаайткандаквадраттынбелгилүүаянтымененанынжагынтабуукерек.

Мисалы:квадраттынаянты 100см2болсо,андаанынжагы 10смгебарабар.Мындабизквадратыаянттынберилгенмаанисинебарабарболгонсандытаапалдык.Мындай сандар жалпысынан алганда экөө:10жана -10.Бирок биз алардын ичинен терс санды алып кърд\к,себеби квадраттын узундугу терс сан менен туюнтулбайт.Эгер квадраттын жагы a болсо, анда анын S аянтын S=a2 формуласы менен эсептегенге болот. Ошондой эле математикада квадраттын жагын анын аянты аркылуу туюнтууга болот.Тийиштүү формуланы жазуу үчүн

символун киргизүү керек. белгиси квадраттык тамыр же радикал деп аталат. Ал эми S туюнтмасын Sтен квадраттык тамыр деп айтабыз.

Аныктама: S санынан алынган арифметикалык тамыр деп,квадраты S ке барабар болгон он санды айтабыз.

Каалаган санды квадратка көтөрүүгө болот,бирок каалаган сандан квадраттык тамыр чыгарганга болбойт. Ошентип болгондо ганамаанигеээ

( 2=S

Демекбалдар,биздинсабагыбызсаякатсабакболгондуктан «Ким алгаумтулса,бийиктиктибагынтат» дегенураанмененуламчокуга карай умтулабыз.Биздинсабактаүчнегизгичокубар,арбирининөз-өзүнчөшарттарыбар.Математикалык диктантты толтуруп бүтсөк бири-бирибиздикин текшерип,өз баанарды бересинер. Демек экинчи чокудан чыгуу үчүн №467.






Yчүнчү чоку: Жаны түшүнүктү киргизген окумуштуунун аты-жөнүн билүүдайымакызыктуу. Ал эмне ишкылдыэкен, мүмкүнжанытеореманыдалилдегендир,мүмкүнбир символ киргизгендир. Тапшырмалардыаткаруумененокумуштуунунатынфамилиясыменентабабыз.

24

5

0.28

6

100

1.1

д

е

р

н

к

Т

а


Чокудабир аз демалып,экрандагы слайд көрсөтүлөт.













4.Китеп менен иштөө.№472

№473

Доскага жазып текшеребиз.

а=3 а=-3


Сабактыжыйынтыктооүчүнрефлекциягажазабыз,сабакбүткөндөгүмаанайынкандайөзгөрдү?Бизэмнениүйрөндүк? Саякатчокугачыкканжактыбыбалдар?Арифметикалыкквадраттыктамырчыгаруунуүйрөндүк.


№470,475


Баалоокритерийлеримененбааланат,топторбири-биринбаалашат.
















а=10см
































Аныктама: Sсанынаналынганарифметикалыктамырдеп, квадратыSкебарабарболгон он сандыайтабыз





Үч топко математикалык диктант беребиз.

1. Сүйлөмдү толуктагыла:

математикада квадраттын жагын анын ... аркылуу туюнтууга болот

2. белгисинин синонимдерин ата

3.Терс эмес сандын синоними

4.Каалаган санды квадратка көтөрүүгө болот бирок, ... болбойт

5. Катасын тап 2 =S









1-топ:

2-топ:

6

3-топ:

2 5









маанайларын жазышат







дептерлерине жазышат




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!