Сабактын темасы: Арифметикалык прогрессия
Сабактын тиби: жаны материалды т ш нд р
Усулдар: жекече ишт , топто ишт ,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: арифметикалык прогрессиянын аныктамасын, арифметикалык прогрессиянын биринчи м ч с н,
б л м н,жалпы м ч с н н формуласын т ш нд р .
Ишмерд л к: арифметикалык прогрессия сан удаалаштыгы ,арифметикалык прогрессиянын м ч л р кандай
т з л р н к рс т .
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн б лб й уга бил г , тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
з алдынча иштей бил г , эмгекчилдикке тарбиялоо.
К т л ч натыйжа К рс тк чт р
1)арифметикалык прогрессияны аныктай алат, биринчи 1)сан удаалаштыгынан арифметикалык прогрессияны
м ч с н, айырма табат, жалпы м ч с н н формуласын аныктайт,биринчи м ч н , айырманы табат.
т ш н т.
2)сан удаалаштыгынан арифметикалык прогрессияны 2)эрежелерди пайдаланып мисалдар чыгарат.
табат,биринчи м ч н , айырманы табат.
3)сабакта тынч отурат,бири бирин угат, топто иштейт, 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт,
к н л н топтой алат,бири бирине жардамдашат, з суроолорго жооп берет.
алдынча иштейт.
Негизги компетентт л к Предметтик компетентт л к
Маалыматтык П-1
Арифметикалык прогрессия, арифметикалык прогрес- Арифметикалык прогрессияны аныктай алат, биринчи
сиянын биринчи м ч с ,айырма, жалпы м ч с н н м ч с н, айырманы табат.
формуласы ж н нд маалымат алат.
П-2
Социалдык коммуникативдик Арифметикалык прогрессиянын жалпы м ч с н н
Арифметикалык прогрессия,арифметикалык прогрес- формуласы боюнча табат.
сиянын биринчи м ч с ,айырма ,жалпы м ч с н н
формуласын айтып берет
з алдынча ишт н уюштуруу
Арифметикалык прогрессияны аныктоого,биринчи
м ч с н, айырманы жалпы м ч н табууга мисалдарды
з алдынча чыгара алат.
Сабактын ж р ш :
Мугалимдин ишмерд л г Окуучунун ишмерд л г Усулдар Н.К П.К Баалоо
Уюштуруу:
Саламдашуу.
Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- Физикалык ч йр т з л т.
гын тактоо. Сабакты жакшы кабыл алууга
Класста жагымдуу жагдай т з . б лг т з л т.
т лг н материалды кайталоо
Тапшырманы текшерет. Тапшырманы к рс т ш т.
т лг н материал боюнча суроолорду Суроолорго жооп беришет.
берет. т лг н материал боюнча билимде-
Суроо: 1)Удаалаштыктын аныктамасы ри терендейт, з н з баалайт,ан се-
2)Сан удаалаштыгынын берил жолдо- зими ойгонот,ойлонот,изденет,
ру табат.
Мугалимдин ишмерд л г : Окуучунун ишмерд л г : Усулдар Н.К П.К Баалоо
Жаны материалды т ш нд р
Окуучулардын тема боюнча билимин Мугалимдин суроолоруна з ойлорун
бил максатында суроолорду берет. билгендерин айтышат.
Окуучулардын оюн угат. Мугалимден тема боюнча маалымат
Тема боюнча маалымат берет. алышат.Керект маалыматты депте-
Мугалим доскага бир топ сан удаалаш- рине жазышат.Суроолорго жооп бери
тыктарын жазат,алардан арифметика- шет. з билими менен мугалим бер-
лык прогрессияны б л п к рс т т, баш- ген маалыматты салыштырышат.
ка сан удаалаштыгынан айырмачылыгын Т ш н процесси ж р т.Билими жо-
к рс т т. Ушул эле мисалда биринчи м - горулайт.Тема боюнча ой ж г рт с
ч с н, б л м н т ш нд р т. с т,к н л буруусу жогорулайт.
Мугалим арифметикалык прогрессия- Айырмалап бил г йр н ш т.
нын аныктамасын, жалпы м ч н н фор-
муласын т ш нд р т.
Класста №11, №12, №13 мисалдар чыгар ылат.
№11 мисалда биринчи м ч н , б л мд пайдаланып ,арифметикалык прогрес
сиянын м ч л р н табуу.
№12 мисалда арифметикалык прогресси янын биринчи м ч с н к рс т ,
айырма кийинки м ч с н н мурунку м ч с н кемит менен табуу.
№13 мисалда арифметикалык прогресси янын жалпы м ч с н н формуласы
менен табуу.
an=а1+d*(n-1) a1-биринчи м ч d- айырма d= an-an-1
a1, a2, a3, . . ., an,....-арифметикалык прогрессия
Бышыктоо
№11 Так маалыматтарды ажырата алышат.
a)a1=2 жана d =1/2 болсо , анда арифме- Толук жыйынтык чыгарганга йр н -
тикалык прогрессиянын алгачкы беш ш т.
м ч с н тап
a2=a1+d=2+1/2=2.5 a3=a2+d=2.5+0.5=3 a4=a3+d=3+0.5=3.5 a5=a4+d=3.5+0.5=4
b)a5=4 жана d=-5 болсо, анда арифметик алык прогрессиянын алгачкы т рт
м ч с н жазгыла
a4=a5-d=4-(-5)= 4+5=9 a3=a4-d=9-(-5)=9+5=14
a2=a3-d=14-(-5)=14+5= 19 a1=a2-d=19-(-5)= 19+5= 24
№12 Т м нк арифметикалык прогресси янын биринчи м ч с , айырмасы эм-
неге барабар
a)6 , 8 , 10 ,... a1 =6 d =8-6 = 2 b) 7 ,9 , 11 ,... a1= 7 d= 9-7 = 2
B) 25, 21 , 17,.. a1=25 d = 17-21=-4
Жыйынтыктоо
Суроолор: Сабактын максатына кайрылышат.
1)Арифметикалык прогрессиянын Эстеп,далилдеп айтып беришет.
аныктамасы Суроолорго жооп беришет.
2)Арифметикалык прогрессиянын
айырмасы
3)Арифметикалык прогрессиянын жалпы
м ч с н н формуласы
й тапшырма
Мугалим тапшырма берет. Тапшырманы к нд л кк жазышат.
Баалоо
Мугалим окуучуларды топто,жекече Жылдызчаларын санашат,баа алышат
баалайт. зг ч л нг н,оригиналдуу К нд л кт р н баа койдурушат.
жоопторду белгилейт.