СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ат атооч 4-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ат атооч

Просмотр содержимого документа
«Ат атооч 4-класс»



Мооноту Сабак: Кыргыз тили

Сабактын темасы: Ат атооч

Негизги компетенттуулуктор

1. Маалыматтык

2. Социалдык-коммуникативдик

3. Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу:

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонулуучу ыкмалар:Айтып беруу,тушундуруу,ангемелешуу,суроо- жооп ж.б.

Керектелуучу каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар,карточкалар,суроттор,ж.б.

Предмет аралык байланыш:

Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1

Билим беруучулук: Ат атооч жонундогу маалыматтар менен таанышышат. «Кун менен шамал» текстин окуу менен тушунукторун айтып беришет.Тексттен ат атооч создорду табышат.Мисал келтируу менен суроого жооп беришет.

Ат атооч жонундогу маалыматтар менен таанышышышса. «Кун менен шамал» текстин окуу менен тушунукторун айтып беришсе.Тексттен ат атооч создорду табышса.Мисал келтируу менен суроого жооп беришсе.

2

Онуктуруучулук: Эске тутуусу,ой жугуртуусу,соз байлыгы,суйлоо кеби,билгичтиги онугот.


Эске тутуусу,ой жугуртуусу,соз байлыгы,суйлоо кеби,билгичтиги онуксо.

Туура,сулуу жазууга машыкса

3

Тарбиялык: Окуучулар текст аркылуу оройлуктан алыс болууга,сылыктыкка,бири-бирине ынтымактуулук менен мамиле жасоого,адептуулукко тарбияланышат.

Окуучулар текст аркылуу оройлуктан алыс болууга,сылыктыкка,бири-бирине ынтымактуулук менен мамиле жасоого,адептуулукко тарбияланышса.

Сабактын журушу:

Сабактын этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Компетент-

туулугу

Балоо

1.

Уюштуруу

3мин.

Окучулардын формаларына,окуу

Куралдарын,класстын гигиеналык

абалын козомолдойт.

Окуучулар оздорунун формаларына,

Гигиеналык абалдарын,окуу

Куралынын таза кармоого уйронушот.



Калып-

тандыруучу

баанын

негизинде

2.Отулгон теманы



3.Жаны теманы тушундуруу

3-5

Мин.



5-7

Мин.


Мугалим окуучулардан отулгон тема

боюнча тапшырманы сурайт.


Мугалимдин созу:Зат,сын,сан атоочтордун

Ордуна колдонулуп,алардын атын атабай,

Жалпылап корсоткон соз туркуму ат атооч

деп аталат.Мисалы:мен,сен,ал,биз ж.б.

Жаны тема боюнча кыскача маалымат

Берип,конугуу иштетуу менен бирге теманы терендетип тушундурот.

Окуучулар берилген суроого жооп берип,уй

Тапшырмасын айтып беришет


Ат атоочтун эрежеси менен таанышып,

Тушунот.

Сурот боюнча ат атоочторду

катыштырып суйлом тузо алат.

Тема боюнча мисал келтирип,келтирген мисалын далилдоо менен оз оюн эркин

билдире алат.

Берилген суроого так жооп берип,озу суроо бере алат.

Топто иштоодо бири- бирине комоктошо билишет.




4.Жаны теманы бышыктоо.

7-10

Мин.

1-2-конугуудо топто иштоону сунуштайт.

3-конугуу.Тексттин уч суйломун кочуруп

жазгыла.Зат атоочторду ат атоочтор менен

алмаштыргыла.

4-конугуу.

Асты сызылган зат атоочторду ат атоочко

Айлантып жазгыла.

Окуучулар конугуулор боюнча топто иштешет.

Аткарган иштерин презантациялашат.

Улгу:

Кун анын айтканына макул болду.

Ал анын айтканына макул.



5.Талкулоо учун суроолор.

10мин.



- Макалдардын мазмунун

талкуулагыла

1.Жылуулук- кундун жузундо.

2.Тийип тургуп жааган кундон тунул, кулуп суйлогон кишиден тунул.



6.Тема боюнча тыныгуу.

5мин.

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында

Темага байланыштуу оюн ойотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн

Ойношот.



7.Сабакты жыйынтык тоо

5мин.

Карточка берилет.

Суроолорго жооп беишет.



8.Уйго тапшырма беруу.

3мин.

- Жомок ойлогула.

Окуучулар 6-конуугуну аткарып келишет.