СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ата үміті. 6 сынып

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән: қазақ әдебиеті           Сынып: 6-сынып

Сабақтың тақырыбы: Дулат Исабеков «Ата үміті»

Сабақтың мақсаты:

білімділік - Дулат Исабековтың  шығармашылығына тоқталу, «Ата  үміті» шығармасының тақырыбы  мен  идеясын ашу;

дамытушылық- әр оқушының  өзіндік   қиялына  ерік бере  отырып, өзінше ой түюге баулу, тақырыптас шығармаларды салыстыры отырып  дамыту, шығармашылық  жұмыстар арқылы таным – түсініктерін  дамыту;

тәрбиелік- Дулат  Исабековтың  шығармасы  арқылы  адалдыққа, кішіпейілділікке,  үлкенді  сыйлай  білуге,  еңбек ақысын адал еңбекпен таба білуге тәрбиелеу;

Просмотр содержимого документа
«Ата үміті. 6 сынып»


Пән: қазақ әдебиеті Сынып: 6-сынып

Сабақтың тақырыбы: Дулат Исабеков «Ата үміті»

Сабақтың мақсаты:

білімділік - Дулат Исабековтың шығармашылығына тоқталу, «Ата үміті» шығармасының тақырыбы мен идеясын ашу;

дамытушылық- әр оқушының өзіндік қиялына ерік бере отырып, өзінше ой түюге баулу, тақырыптас шығармаларды салыстыры отырып дамыту, шығармашылық жұмыстар арқылы таным – түсініктерін дамыту;

тәрбиелік- Дулат Исабековтың шығармасы арқылы адалдыққа, кішіпейілділікке, үлкенді сыйлай білуге, еңбек ақысын адал еңбекпен таба білуге тәрбиелеу;

Көрнекілігі: тірек сызбалар,Дулат Исабековтың өмірі мен шығармашылығы (бүктемелі альбом, суреттер), концептуалдық кесте.

Сабақтың әдісі: деңгейлеп саралап оқыту технологиясы, дамыта оқыту технологиясы, талдау.

Сабақтың түрі: білік пен дағдыны қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс:өзін-өзі тану, биология

Техникалық жабдық: магнитафон, интерактивті тақта

Сабақтың барысы.

1.Ұйымдастыру :оқушылардың сабаққа қатысын тексеру,

2.Сабақ мақсатымен таныстыру.

3. Жаңа сабаққа жол .Өткен сабақ материалдарын пысықтай келе жаңа сабақпен байланыстыру.
























  1. «Автор орындығы» стратегиясы

  2. Эссе жазу


  1. Кейіпкерлер жүйесіне талдау

  2. Венн диограммасы

  3. Концептуалдық кесте


Шығармашылық саты


  1. Шығарманың композициялық құрылымы

  2. Сөздік жұмысы

Эвристикалық саты


  1. Исабековтың өмірі мен шығармашылығы

  2. Шығарманың мазмұны

  3. Үзінді бойынша сұрақтар

Алгоритмдік саты


Оқушы деңгейі


І. Оқушы деңгейі. Дулат Исабековтің өмірі мен шығармашылығы.







Шығарманың мазмұның еске түсіру.

Шығарма бойынша сұрақтар:

Үзінді неліктен «Ата үміті» деп аталды?

Үзінді саған қандай ой салады?

Адамның қандай қасиеттері сөз болған? т.б.

ІІ деңгей.

  1. Шығарманың композициялық құрылымы.

Оқиғаның басталуы.

Ата мен немеренің дермене теруге аттануы.

  1. Оқығаның байланысы.

Омаштың қосылуы.

  1. Оқиғаның дамуы.

Омаштың ұрлығы. Тоқсанбайдың қарсылығы.

  1. Оқиғаның шарықтау шегі.

Дермене сату. Омаштың опасыздығы. Ата мен немеренің алдануы.

  1. Оқиғаның шешімі.

Жарлы болсаң да, арлы бол.

  1. Сөздік жұмысы.

Дермене- жусанның дәрі жасайтын түрі.

Шайла – күрке.

Қада – күркенің төрт бұрышына қағатын ағаш.

Пәтір – бәтер.

Жасымықтай – ноқаттай.

Белесебет – велосипед.

Құлқайыр – қурай.

ІІІ деңгей.

  1. Кейіпкерлер жүйесіне талдау.







  1. Венн диаграммасы. Ұқсас кейіпкерлерді салыстыру.



  1. Тоқсанбай Ахмет

«Ата үміті» «Бір атаның балалары»







Омаш Федоров

«Ата үміті» «Бір атаның балалары»





  1. Концептуалдық кесте.

Кейіпкерлер

Өмірге қызығушылығы

Адамгершілік қасиеттері

Кейіпкерге беретін баға

Тоқсанбай

Жоғары

Жоғары

Жоғары

Омаш

Төмен

Төмен

Төмен

Ергешжан

Жоғары

Жоғары

Орташа

IV. Шығармашылық деңгей.

«Автор орындығы» стратегиясы бойынша шығарма кейіпкерлеріне хат жазу.

«Адамның ұяты бетінде, адамгершілігі ниетінде» деген тақырыпта эссе жазу.

Үйге тапсырма. Шығармаға пікір жазу.

Қорыту.

Оқушылар білімін бағалау.