СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Биология 6-класс план №1 конспект

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Тиричилик

Просмотр содержимого документа
«Биология 6-класс план №1 конспект»

Биология 6-класс 1-сабак Сабактын темасы: Тиричилик жөнүндөгү илим жана анын пайда болушу.

Негизги компетенттуулүктөр:

1.Маалыматтык:

2.Социалдык-коммуникативдик:

3.Өз алдынча уюштурууу жана маселелерди чечүү:

Сабактын тиби:

Сабактын формасы:

Колдонулуучу ыкмалар: аңгемелешүү,суроо-жооп ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: түстүү сүрөттөр,таркатмалар,видео материал , ж.б.

Предмет аралык байланыш: география,тарых,экология.



Сабактын максаттары: (окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар)

Көрсөткүчтөр

1.Билим берүүчүлүк: тиричилик жөнүндөгү илим жана анын пайда болушу окуучулар жөнүндө маалымат алышат.Теманын үстүнөн чыгармычылык менен иштешет.

2.Өнүктүрүүчүлүк : тиричилик жөнүндөгү илим жана анын пайда болушу жөнүндө өз оюн кенен,эркин айтууга,таанып билүүчүлүгү,эске сактоосу,логикалык ой-жүгүртүү аркылуу чыгармачылыгы калыптанат.

3.Тарбиялык: тиричилик жөнүндөгү илим жана анын пайда болушу аркылуу ар кандай табият сырларын таанып билүүгө жана аларды ажырата билүүгө тарбияланышат.

1.Окуучулар тиричилик жөнүндөгү илим жана анын пайда болушу жөнүндө маалымат алышат.Топтордо теманын үстүнөн чыгармачылык менен иштешет.

2. Тиричилик жөнүндөгү илим жана анын пайда болушу жөнүндө өз оюн кенен,эркин айтууга,таанып билүүчүлүгү,эске сактоосу,логикалык ой-жүгүртүү аркылуу чыгармачылыгы калыптанат.

3.Тиричилик жөнүндөгү илим жана анын пайда болушу аркылуу ар кандай табият сырларын таанып билүүгө жана аларды ажырата билүүгө тарбияланышат.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын

этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент-

түүлүгү

Баа-

лоо

Уюштуруу

3 мин.

Сабактын темасын ,максатын айтат.

Окуучулар сабактын темасын,максатын угушат.




2.Өтүлгөн

теманы

кайталоо

3-5

мин

Мугалим окуучуларга өтулгөн темалар боюнча кыскача аңгеме жургүзөт.

- Тиричилик деген эмне?

Окуучулар берилген суроолорго жооп берүү жөнүндө өз ойлорун ортого салышат.




3.Жаңы теманы өтүү

5-7мин

Мугалим окуучулардын билимин текшерип кыскача суроо-жооп жүргүзөт..Окуучулардын оюн угуп,тема боюнча түшүндурмө берет.Тустүү сүрөттөр, таблицалар,видео материал колдонулат.

М угалим төмөнкүлөр боюнча кыскача айтып берет:

Тиричилик-бул тирүү организмдин өзүн-өзү тейлөөсү,башкаруусу,өзүнө окшогонду жаратуу процесинин системасы. Заманбап моделдерге ылайык, планетанын өзү болжол менен 4,5 миллиард жыл мурун пайда болгонуна карабастан, Жерде жашоо болжол менен 4,1–3,8 миллиард жыл мурун пайда болгон. Белгилүү болгон эң байыркы строматолиттер 3,7 миллиард жашта.

Жер бетинде жашоонун пайда болушу

Жерде жашоо кантип пайда болгон? Бул суроо адамдарды эзелтен бери эле тынчсыздандырып келет. 

Креационизмдин жактоочулары (латын тилинен creatio [жаратылыш] - «жаратуу») дүйнөнү өзүнүн көп түрдүүлүгү боюнча Кудай (же кудайлар) алдын ала ойлонулган план боюнча жараткан деп эсептешет. Дээрлик бардык диний окуулар адамды жана башка бардык жандыктарды Кудай жараткан деп ырасташат. Бул концепцияны колдой турган эч кандай далил жок. Креационизмдин жактоочуларынын негизги аргументи: тирүү организмдердин жана алардын жамааттарынын түзүлүшүнүн максатка ылайыктуулугу, жашоо шарттарына жакшы ыңгайлашуусу.


1. Кудай Күндү, Айды жана жылдыздарды жаратат. Кенже Ян Брюгелдин сүрөтү , 1620-ж.

.

1 9-кылымга чейин көптөгөн табият таануучулар креационисттер болгон. Таксономиянын негиздөөчүсү, швед окумуштуусу Карл Линней өсүмдүктөр менен жаныбарлардын бардык түрлөрү дүйнө жаралгандан бери бар жана бири-биринен көз карандысыз Кудай тарабынан жаратылган деп эсептеген. Француз анатомисти жана палеонтологу Жорж Кювье Кудайдын жаратуу актынан кийин жердин бүткүл тарыхында кеңири кыйроолор (жер титирөө, суу ташкындары, жанар тоонун атылышы) болуп, андан кийин кыйраган жерлерге алыскы жерлердеги катаклизмдерден аман калган организмдер отурукташкан деп эсептеген. Кювьенин бул гипотезасы катастрофа теориясы деп аталат.

Күрүч. 2. Окумуштуулар креационизмдин жактоочулары: а - Карл Линней ; б - Жорж Кювье

.

Линней да, Кювье да түрлөрдүн өзгөрүшүн жана алардын эволюциясын четке кагышкан. Түрлөр дароо кемчиликсиз жаратылган жана жаратылгандай бойдон калат деп ишенишкен. Креационизмдин башка, кийинки жолдоочулары эволюциялык процесстин бар экендигине макул болушкан, бирок эволюциянын башталышы жаратуу актысы менен байланышкан деп эсептешкен. 

Креационизм концепциясын далилдөө да, жокко чыгаруу да мүмкүн болбогондуктан, аны илимий гипотеза катары кароого болбойт жана ишеним маселеси катары каралышы керек.

Жада калса азыркы илим да жашоонун келип чыгышы жөнүндөгү суроого бир так жооп бере албайт, анткени гипотетикалык билим ыктымалдуу, ишенимдүү эмес жана негиздөөнү талап кылат. Карап чыгуу жана далилдөө учурунда гипотезалардын кээ бирлери илимий теориялардын негизин түзөт, башкалары такталып, өзгөртүлөт, ал эми кээ бирлери текшерүүгө туруштук бербесе, жокко чыгарылат. 

Бул кызыктуу: илимий факты, гипотеза, теория

Жашоонун келип чыгышы жөнүндө бир нече илимий гипотезалар бар. Бул гипотезалардын бардыгы карама-каршы эки идеянын негизинде түзүлгөн. Биогенез идеясы (грек тилинен bios [bios] – “жашоо” жана генезис [генезис] – “келип чыгуу”) – жандуу нерселер тирүү нерселерден гана пайда болот. Абиогенез идеясы (лат. а - [a] - терс префикс) жандуу нерселер жансыз нерселерден пайда болгон (же дагы эле пайда болгон) фактысына негизделген.

Т уруктуу абал гипотезасы.Бул гипотеза Жер жана андагы жашоо эч качан пайда болгон эмес, түбөлүккө бар экенин айтат. Ошол эле учурда, тирүү жандыктар бир гана жандыктардан (биогенез идеясы) келип чыгышы мүмкүн жана бардык тирүү түрлөрдүн өнүгүү үчүн эки мүмкүнчүлүгү бар: санын сактоо же жок болуу. Бул гипотеза астрономиялык байкоолордун, геологиялык жана палеонтологиялык изилдөөлөрдүн маалыматтары менен жокко чыгарылды жана илим тарабынан олуттуу каралбайт.

Панспермия гипотезасы.Панспермия гипотезасына ылайык (байыркы грек тилинен pan [pan] - “бардыгы, бардыгы” жана сперма [сперма] - “тукум”) Жерге космостон жашоо алып келген. Бул түшүндүрмө, мисалы, бүткүл Ааламда жашоонун келип чыгышы жөнүндөгү маселени чечүүнү сунуш кылбайт, бирок анын биздин планетада пайда болушун гана түшүндүрөт.

Учуучу метеорит (реконструкция)

.

Бул гипотезаны жактагандардын негизги аргументи – кээ бир микроорганизмдер жана өзгөчө алардын споралары өтө катаал таасирлерде – суунун жоктугунда, өтө төмөн же жогорку температурада жана радиациянын таасири астында жашоого жөндөмдүү бойдон кала алат.

Ошол эле учурда космосто азырынча эч кандай тиричилик формасы ачылган эмес, бирок метеориттерди жана Марс топурагын изилдөөдө органикалык молекулалар табылган. Алардын синтези органикалык эмес заттардан абиогендик жол менен ишке ашырылган деп болжолдонууда.

Жашоонун стихиялуу мууну гипотезасы.Бул гипотеза – абиогендик каражаттар аркылуу тиричиликтин пайда болушу жөнүндөгү – тирүү организмдердин жаралышы жөнүндөгү креационисттик идеялар менен катар байыркы доорлордон бери бар. Спонтандык муун гипотезасынын жактоочулары тиричиликтин пайда болушу үчүн зарыл болгон шарттар бүгүнкү күндө да бар болгондуктан, алыскы өткөн заманда болгон деп эсептешкен. Ошентип, атактуу байыркы грек окумуштуусу Аристотель бака ылайдан жаралат деп ишенген; көпөлөктөр үй чаңынан пайда болот; Чириген эттен курттар менен чымындар чыгат; капуста жалбырактарында конденсацияланган шүүдүрүм курттарды пайда кылат, алар өз кезегинде капуста көпөлөктөрүн тууйт. Өсүмдүктөрдүн абалы да ушундай: алардын кээ бирлери гана уруктардан өнүгүп чыгат, бирок көбү жаратылыш күчтөрүнүн таасири астында өсүмдүктөрдүн айрым бөлүктөрүнөн чирип, чирип, чөптөн пайда болот.

Ч ычкандардын өзүнөн-өзү пайда болушунун далили: Ян ван Хелмонттун эксперименти.17-кылымдын башында. Голландиялык окумуштуу жана доктор Ян Баптиста ван Хелмонт эксперимент жүргүзгөн. Караңгы кампага кир кийим, буудай дандары жана бир ууч чаң салынган чопо идиш койду. Үч жумадан кийин изилдөөчү кампадан чычкандарды тапкан. Van Helmont белгилүү бир шарттарда - караңгыда, дан жана кир кир барда - чычкандар өзүнөн-өзү пайда боло алат деп сунуштады. Ван Хельмонт адамдын терин стихиялуу генерация процессинде активдүү принцип деп эсептеген.. 4. Ян ван Хельмонттун эксперименти

.Чымындардын личинкаларынын өзүнөн-өзү пайда болушун жокко чыгаруу: Франческо Рединин тажрыйбасы

Италиялык окумуштуу Франческо Реди 1668-жылы өзүнөн-өзү пайда болуу теориясын жокко чыгарган эксперименттердин жыйынтыктарын жарыялаган. Ал ачык же ичке зат менен капталган ар кандай идиштерге эт менен балыктын кесектерин чирип калтырып, чымындар жабылган идиштерде (ал чымын личинкаларын курт деп атаган) өзүнөн-өзү пайда боло албасын далилдеген. Бул тажрыйбанын негизинде Реди жаңы гипотезаны ортого салды: чымындар жана курттар чириген тамак-ашта өзүнөн-өзү пайда болбойт, алар башка чымындар таштаган жумурткадан чыгышат..5. Франческо Рединин эксперименти

.

Франческо Реди жана анын жолдоочуларынын эксперименттеринен кийин, илимий коомчулук салыштырмалуу чоң жаныбарлардын (тадкалар, курттар, курт-кумурскалар) өзүнөн-өзү пайда болушу мүмкүн эмес деген ойго ыктай баштады. 

Реди эксперименттерди жүргүзүп жаткан учурда, окумуштуулар жаңы ойлоп табуу - микроскопту активдүү колдоно башташты. Микроскоп аркылуу жүргүзүлгөн байкоолор микрокосмостун - кичинекей тирүү организмдердин дүйнөсүнүн бар экенин далилдеди. Маселен, бир нече убакыт өткөндөн кийин чөптүн инфузиясында же эттин сорпонунан көп сандагы микроорганизмдер табылганы белгилүү болду (аларды Animalcules - латын тилинен "кичинекей жаныбарлар" деп аташкан). Тирүүлүктүн өзүнөн-өзү пайда болушунун жактоочулары бул микроорганизмдер абада жансыз материяны жандуу материяга айландыруучу “турмуштук күчтүн” болушунан улам суюктуктарда пайда болот деп ишенишкен.

Микроорганизмдердин өзүнөн-өзү пайда болушун жокко чыгаруу аракети: Лацзаро Спалланзани эксперименти

18-кылымдын экинчи жарымында. Италиялык изилдөөчү Лацзаро Спалланзани азыктандыруучу чөйрөдө микроорганизмдердин өзүнөн-өзү пайда болуу мүмкүнчүлүгүн текшерүүчү экспериментти сунуштады. Окумуштуу микроорганизмдер абадан эмес, башка микроорганизмдерден пайда болот деп эсептеген. Кайнатуу микроорганизмдерди өлтүрөрү белгилүү болгон, ошондуктан Спалланзани эттин сорпосун айнек колбаларга куюп, кайнаткан. Ал контролдук колбаларды ачык калтырып, эксперименттик колбаларды бекитип койду. Натыйжада микроорганизмдер ачык колбаларда гана пайда болгон (башкача айтканда, алар ал жакка абадан алынып келинген), бул окумуштууга алардын өзүнөн-өзү пайда болушу мүмкүн эмес деген тыянак чыгарууга мүмкүндүк берген. 

Бирок Спалланзанинин атаандаштары багынышкан жок. Алардын ою боюнча, кайнатуу учурунда колбалардагы микроорганизмдер менен бирге ошол эле «жашоо күчү» да жок кылынган жана бул күч жок жерде жаныбарлар пайда болушу мүмкүн эмес..микроорганизмдердин стихиялуу муундун акыркы жокко чыгаруу: Луи Пастер эксперименттери.Өзүнөн-өзү пайда болуу мүмкүнчүлүгү жөнүндөгү маселени француз биологу Луи Пастер акыры чечкен. Бул 19-кылымдын экинчи жарымында гана болгон. 

П астер горизонталдуу S формасындагы мойну бар колбаларды колдонгон. «Жашоо күчү» абадан ачык моюнга кирип, микроорганизмдердин споралары түтүктүн ийилген жерине жайгашып, колбага кирген эмес. Колбадагы аш болумдуу сорпосу стерилдүү бойдон калып, анда микроорганизмдер пайда болгон эмес. Бир катар эксперименттердин натыйжасында Пастер акыры жашоонун өзүнөн-өзү пайда болушу жөнүндөгү теорияны жокко чыгарып, биогенез теориясынын негиздүүлүгүн далилдеди: «бардык тирүү нерселер жандыктардан».

. 6. Луи Пастер (а) жана S формасындагы мойну бар Пастердин колбасы (b)

Бул кызыктуу: Пастер, пастеризация, асептика жана антисептика

Б иохимиялык эволюциянын Опарин-Халдан гипотезасы.Кийин 19-кылымдын орто ченинде. Пастердин эксперименти тирүү организмдердин абиогендик келип чыгышынын мүмкүн эместиги жөнүндөгү суроого чекит койду, ал тургай эң примитивдүү организмдер да, биздин планетада жашоонун келип чыгышынын илимий маселеси көпкө чейин ачык бойдон калды.

Александр Иванович Опарин

.

1924-жылы орус биохимиги Александр Иванович Опарин көмүртек камтыган молекулалардын акырындык менен химиялык эволюциясында биринчи тирүү организмдердин пайда болушу жөнүндө гипотезаны айткан. Окумуштуу мындан 4—4,5 миллиард жыл мурда байыркы Жердин атмосферасында күн радиациясынын, күчтүү электрдик разряддардын (чагылгандын) жана жанар тоолордун атылышынын таасири астында органикалык эмес заттардан жашоонун пайда болушу үчүн зарыл болгон эң жөнөкөй органикалык бирикмелер пайда болушу мүмкүн деп болжолдогон. . Байыркы океандын сууларында органикалык молекулалардын үймөктөрүнүн өз алдынча уюшушу азыркы бактерияларга окшош биринчи примитивдүү бир клеткалуу жандыктардын пайда болушуна алып келген.

А

б

В

Г

Күрүч. 8. Байыркы Жердин шарттары: а - бат-баттан күн күркүрөшү; б - катуу ультрафиолет күн радиациясы; в - катуу жанар тоо активдүүлүгү; g - жансыз океан

.

А.И.Опарин менен бир убакта тиричиликтин келип чыгышынын мүмкүндүгү жөнүндө ушундай көз караштарды америкалык окумуштуу Жон Халдейн да айткан. Алардын гипотезасы илимпоздордун стихиялуу муун (абиогенез) идеяларына болгон кызыгуусун жандандырды.



А р бир адам жаратылыштын мыйзамдарына таянып, єз тиричилигин улантса гана анын бакубат жашоосу камсыз болот. Жаратылыш миллиарддаган жылдар бою өзүн түзгөн мыйзамдардын алкагында өкүм сүрүп келет келет.Алар тууралуу жазылган табият таануу, биология, физика, химия ж.б. илимдерди окуп-үйрөнүү аркылуу жаратылыштын мыйзамдарына сүңгүп кирүүгө болот. Єүсмдүк, жаныбар, адам жана башка жандуу жаратылышты түзүлүшунө көңул буруп, кунт коюп карасак, алардын ар бири єзүн-єзү камсыз кылып турганын байкайбыз. Мисалы, өсүмдүктөр өүнө зарыл болгон азык затты өзү түзүп алып, анын эсебинен өсөт, гүлдөйт, уругу жетилет. Жаныбарлар да азыктаныш їчїн аракеттенип, єз алдынча жашай алат, тукум калтырат жана аны жетилтет. Демек, тиричилик деген бул жандуу жаратылыштагы белгилїї мыйзам ченемдїїлїктїн негизинде жїрїп жаткан процесстердин системасы болуп эсептелет. Мисалы, жапайы єсїмдїктєрдїн єсїшї, жаныбарлардын тичилиги. Ошентип, ар бир организм айлана-чєйрө менен байланышта болуп, тиричилик єткєрєт. Мунун натыйжасында жаратылыш байлыктары, кооздуктар, кубулуштар гармониясы же шайкештиги, үндөштүгү жаралып турат.

Окуучулар бизди курчап турган дүйнө кантип үйрөнүү керек жана алардын окуп үйрөнүүнүн мааниси чоң экендиги жөнүндө айтып беришет.



Теманын үстүнөн талкууларга активдүү катышышат.



Түшунбөгөн жерлерин мугалимден сурашат.



Мугалимге суроо берүүнү,оз оюн кенен айтууга үйрөнушөт

















Окуучулар бул бизди курчап турган дүйнө кантип үйрөнүү керек,билимди алуу аркылуу табият сырларын таанып билүү экендигин айтып беришет.







4.Жаңы

теманы

бышыктоо

15 мин.

Мугалим тиричиликтин маанисин видео тасма аркылу көрсөтүп берет.

1. Тиричилик деген эмне жана аны эмне үчүн үйрөнүшүбүз керек?

2. Тиричилик жөнүндөгү илим кантип пайда болгон?

3. Биология эмнени изилдейт?

Окуучулар курчап турган дүйнө жөнүндө видео тасма боюнча ой пикирлерин талкуу кылышат.Тиричиликке керектүү болгон каражаттарды ажыратып, таанышат.







5.Талкуу

10 мин

Мугалим талкуулоо үчун каражаттарды таркатат.

Алдындагы каражат,буюмдарды кандай учурда,эмнеге ,каерде пайдаланса болоорун айтып беришет.







6. Баалоо

3 мин

Сабакта жакшы катышкан топторду жана окуучуларды баалайт.

Окуучулар бааларын угушат.







7.Үй тап.

2 мин

Тиричилик деген эмне?

Дептердеги 1-2-3-4-5-көнүгүүлөрдү аткаруу.