СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Биз изилдөөчүлөрбүз

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Химиялык алгачкы түшүнүктөр боюнча бышыктоо. 

Просмотр содержимого документа
«Биз изилдөөчүлөрбүз»

 Токтосунова Гулсара Кокумбековна Райкан Шүкүрбеков атындагы №38 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплексинин химия мугалими.

Токтосунова Гулсара Кокумбековна

Райкан Шүкүрбеков атындагы №38 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплексинин химия мугалими.

Биз изилдөөчүлөрбүз!

Биз изилдөөчүлөрбүз!

Сабактын максаты: Билим берүүчүлүк Химиялык белгилер, формулалар, реакциялар боюнча алган билимдерин кайталашат. Өнүктүрүүчүлүк Алгачкы химиялык тушунуктөр боюнча алган билим, көндүмдөрүн өстүрүшөт. Тарбия берүүчүлүк Химиялык формулаларды туура так жазууга, заттарды таанып билүүгө, эркин ойлонууга, өз алдынчалыкка үйрөнүшөт.

Сабактын максаты:

  • Билим берүүчүлүк

Химиялык белгилер, формулалар, реакциялар боюнча алган билимдерин кайталашат.

  • Өнүктүрүүчүлүк

Алгачкы химиялык тушунуктөр боюнча алган билим, көндүмдөрүн өстүрүшөт.

  • Тарбия берүүчүлүк

Химиялык формулаларды туура так жазууга, заттарды таанып билүүгө, эркин ойлонууга, өз алдынчалыкка үйрөнүшөт.

Сабактын тиби: кайталоо. Сабактын ыкмасы: интерактивдүү ыкмаларды колдонуу. Сабактын формасы: топтордо иштөө. Сабактын жабдылышы: дидактикалык карточкалар, слайд. Сабак аралык байланыш: кыргыз тили. Сабактын жүрушү: Уюштуруу : а) балдардын санын тактоо,  б) жагымдуу маанай түзүү:  Оюңар коргошундай салмактуу болсун,  Озүңор алтындай баалуу болгула. Ишиңер туздай татымдуу болуп,  Эмгегиңер болоттой өтүмдүү болсун. деген ой менен сабагыбызды баштайлы Уй тапшырмасын кайталоо : суроо-жооп менен класстер түзүү. Жаны тема : Алгачкы химиялык түшүнүктөрдү кайталоо.
  • Сабактын тиби: кайталоо.
  • Сабактын ыкмасы: интерактивдүү ыкмаларды колдонуу.
  • Сабактын формасы: топтордо иштөө.
  • Сабактын жабдылышы: дидактикалык карточкалар, слайд.
  • Сабак аралык байланыш: кыргыз тили.
  • Сабактын жүрушү:
  • Уюштуруу : а) балдардын санын тактоо,

б) жагымдуу маанай түзүү:

Оюңар коргошундай салмактуу болсун,

Озүңор алтындай баалуу болгула.

Ишиңер туздай татымдуу болуп,

Эмгегиңер болоттой өтүмдүү болсун.

деген ой менен сабагыбызды баштайлы

  • Уй тапшырмасын кайталоо : суроо-жооп менен класстер түзүү.
  • Жаны тема : Алгачкы химиялык түшүнүктөрдү кайталоо.
«Эркин ойлоо - ар кимдин кол тийгис укугу»  деп Жозеф Эрнест Ренан айткандай, ушул укугубузду пайдаланып, бүгүнкү сабакта эркин ойлоого, оюбузду эркин айтууга аракет кылалы.
  • «Эркин ойлоо - ар кимдин кол тийгис укугу»
  • деп Жозеф Эрнест Ренан айткандай, ушул укугубузду пайдаланып, бүгүнкү сабакта эркин ойлоого, оюбузду эркин айтууга аракет кылалы.
1-тапшырма: тамгаларды кураштырсаңар сүйлом келип чыгат. к б и ч Ү д м и л е

1-тапшырма: тамгаларды кураштырсаңар сүйлом келип чыгат.

к

б

и

ч

Ү

д

м

и

л

е

Күч билимде к б и Ү ч м д л и е

Күч билимде

к

б

и

Ү

ч

м

д

л

и

е

2-тапшырма: карточкадагы химиялык белгилерди окуп, атын атайбыз. H Na K Ca Ag Au O Mg Cu Al

2-тапшырма: карточкадагы химиялык белгилерди окуп, атын атайбыз.

  • H
  • Na
  • K
  • Ca
  • Ag
  • Au
  • O
  • Mg
  • Cu
  • Al
3-тапшырма: Сүрөттөгү 49 күкүрттүн чийинен 7 рамка түзүлгөн. 11 күкүрттүн чийин алып таштасанар рамкалар тамгаларга айланат да, эки элементтин аты келип чыгат.

3-тапшырма: Сүрөттөгү 49 күкүрттүн чийинен 7 рамка түзүлгөн. 11 күкүрттүн чийин алып таштасанар рамкалар тамгаларга айланат да, эки элементтин аты келип чыгат.

4-тапшырма : «суроо-жооп» оюну. 1-топ Мезгилдик таблицаны ким түзгөн? Канча мезгил бар? Группа деген эмне? Мезгилдик таблица алгач түзүлгөндө канча элемент белгилүү болгон? Атом деген эмне? Жөнөкөй зат деген эмне? Физикалык кубулуш деген эмне? 2-топ Мезгил деп эмнени айтабыз? Группа канчага бөлүнөт? Мезгилдик таблицада канча элемент бар? Химиялык элементтердин белгилерин латынча аталыштар менен белгилейбиз деп ким сунуштаган? Химиялык кубулуш деген эмне? Молекула деген эмне? Татаал зат деген эмне?

4-тапшырма : «суроо-жооп» оюну.

  • 1-топ
  • Мезгилдик таблицаны ким түзгөн?
  • Канча мезгил бар?
  • Группа деген эмне?
  • Мезгилдик таблица алгач түзүлгөндө канча элемент белгилүү болгон?
  • Атом деген эмне?
  • Жөнөкөй зат деген эмне?
  • Физикалык кубулуш деген эмне?
  • 2-топ
  • Мезгил деп эмнени айтабыз?
  • Группа канчага бөлүнөт?
  • Мезгилдик таблицада канча элемент бар?
  • Химиялык элементтердин белгилерин латынча аталыштар менен белгилейбиз деп ким сунуштаган?
  • Химиялык кубулуш деген эмне?
  • Молекула деген эмне?
  • Татаал зат деген эмне?
5-тапшырма: тап-тап табышмак 1)Санскрит индия тилинде, жел дегенди билдирген. Феррум , катуу бекем деп, латынча аты төп келген. Эки миң жыл илгери, Египетте ээриткен. Ошондон бери адамзат, пайдаланып келишкен. Эмне экенин айткыла, тезирээк жообун тапкыла. 2)Баардык металл менден коркот, баатырмын мен талбаган. Мурун кыргыз элинде, шакар болгом кайнаган. Өсүмдүккө азык болуп, түшүм берем жайнаган. Сырын билсен элементтин, мен кайсы элементмин?

5-тапшырма: тап-тап табышмак

1)Санскрит индия тилинде, жел дегенди билдирген.

Феррум , катуу бекем деп, латынча аты төп келген.

Эки миң жыл илгери, Египетте ээриткен.

Ошондон бери адамзат, пайдаланып келишкен.

Эмне экенин айткыла, тезирээк жообун тапкыла.

2)Баардык металл менден коркот, баатырмын мен талбаган.

Мурун кыргыз элинде, шакар болгом кайнаган.

Өсүмдүккө азык болуп, түшүм берем жайнаган.

Сырын билсен элементтин, мен кайсы элементмин?

6-тапшырма: төмөндөгү реакцияларды аягына чыгаргыла. 1-топ 2-топ    HgO Na+ Al+ CuO+ Sn

6-тапшырма: төмөндөгү реакцияларды аягына чыгаргыла.

1-топ 2-топ

  •  

HgO

Na+ Al+

CuO+ Sn

1-топ   4Na+ 2 CuO+ Cu+O 2-топ  2HgO 2Hg+  4Al+3 2  Sn Sn+  O

1-топ

  •  

4Na+ 2

CuO+ Cu+O

2-топ

2HgO 2Hg+

4Al+3 2

Sn Sn+ O

7-тапшырма : 10грамм магнийдин оксиди алыныш үчүн канча грамм магний жана кычкылтек реакцияга кирет?    Хг Хг 10г Mg+  48г 32г 80г Xг Mg----10г Mg 48г Mg-----80г Mg x= = 6г  Хг Хг 10г Mg+  48г 32г 80г Xг ----10г Mg 32г -----80г Mg x= = 4г жообу: 6г Mg жана 4г реакцияга кирет

7-тапшырма : 10грамм магнийдин оксиди алыныш үчүн канча грамм магний жана кычкылтек реакцияга кирет?

  •  

Хг Хг 10г

Mg+

48г 32г 80г

Xг Mg----10г Mg

48г Mg-----80г Mg x= = 6г

Хг Хг 10г

Mg+

48г 32г 80г

Xг ----10г Mg

32г -----80г Mg x= = 4г

жообу: 6г Mg жана 4г реакцияга кирет

Жыйынтыктоо: ушуну менен изилдөөчүлүк ишибиз аягына келип жетти.  Д.И.Менделеев айткандай: «мезгилдик таблица химияга кызыккандар үчүн компас болуп эсептелет».

Жыйынтыктоо: ушуну менен изилдөөчүлүк ишибиз аягына келип жетти. Д.И.Менделеев айткандай: «мезгилдик таблица химияга кызыккандар үчүн компас болуп эсептелет».

Баалоо: өз ара баалоо. Үй тапшырмасы: Алгачкы химиялык түшүнүктөр боюнча кайталоо.
  • Баалоо: өз ара баалоо.
  • Үй тапшырмасы: Алгачкы химиялык түшүнүктөр боюнча кайталоо.