СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуу иштелме

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу иштелме»

Адабий окуу 24.01.19.

Сабактын максаты: КУРМАНЖАН ДАТКАНЫН НАСААТЫ



Сабактын максаттары:

билим берүүчүл\к: дилинде акыйкат жана акылман Курманжан энебиз эл ичинде кадыр-баркка жетишип, «Алай ханышасы» деген ардактуу наамга ээ болуп, ал өзуруусунунганабашкаруучусуэмес, бүтүндөйкыргызэлининсая­сийишмери, насаатчысы, балдардынкамкорэнесиболгонунбилишет.

өнүктүрүүчүлүк: кепке жатыгуу жөндөмдүүлүктөрүбааланып, алардытур­муштаколдонуугатарбияланышат.

тарбия берүүчүлүк: элдин бейпилдигин сактоого, сөзкадырынбаалап, аларды турмушта колдонууга үйрөнүшөт.85



Көрсөткүчтөр:

Жогорудагы максаттар ишке ашат, эгерде:

• чыгарманын мазмунун түшүнсө; чыгарманыөзсөзүмененайтыпбереалса;

• эненин калыстыкка, адилетикке карата айткан накыл сөздөрүнүнүнмаани­синчечмелепайтып берсе; чыгарманы талдай алса; өзоюндалилдүүайтаалса;

• тексттерди өзалдынчаокупчыгып, группадаталкуулайалса; биргелешипайтыпберүүаркылуужалпытексттинмазмунунанмаалыматалса;

• окуганын башка группаларга айтып берсе;

• чыгарманын мазмунуна жараша калыстыкка, ак ниеттүүлүккө, акыйкаттуу­луккаүйрөнсө.



Сабактын тиби: аралаш



Колдонулган ыкма: бирин-бири окутуу



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, с\ръттър.



Сабактын жүрүшү:

  1. Уюштуруу.

  2. /й тапшырмасын суроо

  3. Жаёы тема

Курманжан датка энебиздин насааты.

- Курманжан датка ким болгон?

- Ал каерде ханыша болгон?

- Курманжан датка жън\ндъ билгениёерди айтып бергиле.

- Балдар б\г\н биз Курманжан датка энебиз жън\нд\ кененираак билип алабыз



1. Окуучулар берилген тексттерди өзалдынчаокупчыгышатжана жупта талку­улашат. Өзүнүн жубуна түшүндүрүпайтыпберүүүчүндаярданышат (15–20 мин.).

2. Тексттин 1-номерден баштап даярданган тексттерин ирети менен бири-бирине айтып берүүаркылуубиргелешип, жалпытексттинмазмунунанмаалыматалышыпүйрөнүшөт.



Потенциал: Бул ыкма аркылуу өз алдынча жана жупта иштөөгө, тексттикунткоюпокууга, окуганынкайрабашкаларгаайтыпберүүкөндүмдөрүнөээболушат.



Мугалим балдарды талкууга тартуу максатыңдасуроомененкайрылат:

1. Топто талкуулап иштөөнүнкандайартыкчылыгынбайкадыңар?

2. Маалымат алмашып, бири-бириңердиокуткандаөзүңөрдүкандайсездиңер?

3. Кандай жаңымаалыматтардыалдыңар?

4. Курманжан датка энебизге эмне үчүн«Алайханышасы»дегенатактуунаамдыберишининсебебиэмнедедепойлойсуңар?

5. Эмне үчүнКурманжандатканебересиненкулагыңарбарбы? -депсурады.

Силер бул сөздүнмаанисинкандайтүшүндүңөр?86

6. Эненин калыстыкка, адилетикке карата айткан накыл сөздөрүнүнмаанисинчечмелеп, айтыпкөргүлөчү?

7. Адамдагы калыстык, ак ниеттүүлүк, акыйкаттуулукдегенсапаттардынтурмуш­тада кандай мааниси бар экенин байкадыңарбы?

8. Макалдардын маанисин чогуу чечмелешет: Адамдын адамдыгы - адамгерчи­лик.

Окуучулардын билими сабактын максаттарына ылайык берилген көрсөткүчтөрдүннегизиндебааланат.

• эгерде көрсөткүчтөгүшарттардын (9 шарткөрсөтүлгөн) баарынабалажети­шеалса, анда«5»дегенбаакоюлат;

• көрсөткүчтөгүшарттардын 6–7 шарты гана аткарылса «4»;

• көрсөткүчтөгүшарттардыжарымжартылайаткарылса«3».

Үйгө тапшырма катары төмөнкүлөрберилет:

1. Чыгарманы окуп, мазмунун дагы жакшылап түшүнүпайтыпберүүгөмашыккыла.

2. Чыгарманын мазмунуна ылайык макалдарды таап, маанисин түшүнүп, класска айтып бергиле.