1 клас Урок 5
Музика – мистецтво звуків
Тема. Хто створює музику.
Мета: ознайомити учнів з двома видами музики — народною та композитоською; збагатити знання учнів про творчість композиторів (В.-А.Моцарт); учити на елементарному рівні висловлювати враження від музичних творів, виразно співати; формувати навички співацької постави, розвивати чуття ритму; виховувати любов до музичного мистецтва.
Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація, підручник.
Музичний матеріал: В.А. Моцарт «Менует».
Хід уроку
I. Організаційна частина. Музичне вітання.
Добрий день, чудовий день.
Ми гарних чекаємо в гості пісень!
II. Актуалізація опорних знань.
Пригадайте, які пісні ми вивчили на попередніх уроках?
Яка з них вам сподобалась найбільше?
Як потрібно правильно співати?
Покажіть співацьку поставу стоячи, сидячи.
Розгляньте малюнки. Які музичні твори вони вам нагадали?
Хто, на вашу думку, є автором цих творів?
Як ви розумієте вислів народна музика?
III. Оголошення теми уроку.
Звичайно, у кожної пісні є свій автор — людина, яка, її створила. Але є
твори, які не мають одного автора
З давніх часів народ складав музику. Така музика називається народною.
Виконання пісні (з рухами) на вибір дітей.
IV. Розучування народної пісеньки «Сів шпак на шпаківню» за допомогою схеми.
Сів шпак на шпа-ків-ню,
за-спі-вав шпак пів-ню:
— Ти не вмі-єш так, як я,
так, як ти, не вмі-ю я!
Про кого розповідається у лічилці?
Що ви можете розповісти про цих птахів?
Як називається будиночок для шпака?
Виконання лічилки у ролях, проплескування музичного пульсу.
V. Ознайомлення з авторською музикою.
1. Гра «Назви професію».
Людина, яка вчить дітей ... (вчитель)
Яка лікує ... (лікар)
Яка пише вірші ... (поет)
Яка малює картини ... (художник)
Художник малює портрети,
письменник складає історії,
віршують рядочки поети...
А музика? Хто її створює?
—Хто пише музику? (Композитор)
Запам’ятайте, композитор – це людина, яка створює музику.
2. Робота з підручником. Розучування поспівочки за допомогою дзвіночків (підручник, с. 24) під керівництвом вчителя.
Композитор повсякчас
пише музику для нас.
Пише танці та пісні
і дарує їх мені.
3.Гра «Композитор»
Уявіть, що ви композитори. Перетворіть цей вірш на пісеньку!
VI. Слухання музики.
Сьогодні я ознайомлю вас із творчістю відомого австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта. Його справедливо називали музичним дивом: у чотири роки він грав на різних музичних інструментах і робив спроби писати музику.
А коли хлопчику виповнилося шість років (він був вашим однолітком), то
створив п'єсу «Менует».
Менует — це старовинний танець, який танцювали на балах.
Слухання: Вольфганг Амадей Моцарт «Менует»
Яка музика прозвучала: велична, легка, ритмічна, плавна, чітка?
Що ви уявили під час слухання?
Розгляньте малюнок , спробуйте підібрати танцювальні рухи.
Танець «Менует» у виконанні дітей.
VII. Підсумок уроку.
Що нового ви дізналися на уроці?
Як називається музика, яку створив народ?
Хто такий композитор?
3