СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 5-класс

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Математика 5-класс»

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “текшердим”:

“____”_________-20 -жыл ОББ: “текшердим”:

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “текшердим”:


Предмет

Геометрия

9 -класс

чейрек

Сабактын темасы: Векторлордун суммасы жана айырмасы

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдуу. Өз алдынча иштөө, жупташып иштөө. Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим

берүүчүлүк

. Векторлор менен аткарылуучу амалдар . Векторлордун суммасы жана айырмасы

ж-дө түшүнүккө ээ болот

Векторлорду кошууну, кемитүүнү аткара алса


Өнүктүрүүчүлүк

Түшүнүктөрүн мисал иштөө аркылуу көрсөтүп, өз билимдерин өнүктүрөт. Топтордо иштөө аркылуу бири-бирин сыйлоого үйрөнөт

Чогуу көнүгүү иштеп, бирөөлөргө да түшүнүк бере алса.

Тарбиялык

. Ар түрдүү тапшырмаларды өз алдынча чыгара алса.

Чиймесин чийип, белгилеп көрсөтө алса.

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Саламдашат









Жаны тема








Векторлорду кошуу, кошулуучу векторлордун багытын өзгөртпөстөн, параллелограмм эрежеси б-ча же биринчи вектордун аягына экинчи вектордун башталышын, анын аягына үчүнчү вектордун башталышын ж.у.с. бириктирүү жолу м-н аткарылат (1–2-сүрөт). ж-а эки векторунун айырмасы деп векторуна кошкондо векторун берүүчү вектору аталат



НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3




Бышыктоо








НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш


Векторлордун кошуунун жана кемитуунун эрежелери боюнча 3 тон мисал жазуу.

НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма

берилет .

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет..

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3