СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

NEW HOPES (8 Form)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок в 8 классе по теме "New Hopes" с использованием ИКТ, метода "3 угла", ресурсов BBC.

Просмотр содержимого документа
«NEW HOPES (8 Form)»

Учитель: Комейко Алина Викторовна
Класс: 8 «Б» СШ № 20

Дата: 26.01.2016

Тема урокаNew Hopes.

Количество часов в теме – 18

Место урока в теме - 7
Цели урока:

обучающие: создать условия для развития коммуникативной компетенции учащихся в рамках темы «Обычаи и традиции РБ и стран изучаемого языка»;

развивающие: способствовать развитию умений работать в парах, развитию памяти, внимания, мышления;

воспитательные: способствовать развитию интереса к предмету и к стране изучаемого языка.
Задачи личностного развития:

- знать лексические единицы по теме «Обычаи и традиции»,

- показать практические навыки владения устной речью,

- уметь выполнять здания самостоятельно и в парах.
Планируемый результат: учащиеся должны овладеть лексическим материалом и закрепить его, активизировать изученный материал по теме, показать практические навыки владения устной речью, применять полученные знания в новой ситуации, понимать поставленные задачи и выполнять их.
Тип урока: комбинированный урок.

Оборудование и материалы: мультимедийная установка, презентация Microsoft Office Power Point, интернет-ресурсы BBC, учебник, раздаточный материал.

Используемые технологии: информационно-коммуникационные технологии.





Этап урока


Задачи каждого этапа


Содержание этапа

Режим работы

Время

мин.

Примечание

1. Организационный момент

Введение в атмосферу иноязычного общения





Введение в тему






Мотивирование познавательной деятельности учащихся

1. Приветствие.

Good morning! Sit down, please. I am glad to see you! How are you? Today we have an unusual lesson. We have some guests, but don’t be afraid, be active. Let’s start our lesson.


2. Беседа с классом.

You know, this month we are speaking about holidays. And each lesson we discuss a new holiday. Let’s watch a video. You’ll watch it and say what we are going to speak about.


3. Целеполагание.

So, we are going to speak about New Year in Britan. The theme of our lesson is “New Hopes”. Do you know how British people celebrate New Year?
What do you expect from the lesson? What is our aim? Our aim is to find out more information about the way people celebrate New Year in Britain.
Today at the lesson we’re going to revise the words on holidays, read and speak, do mind maps and write resolutions.

T – Cl








T – Cl ,





T – P1,

T – P2,


1







3






2

Slide 1






Slide 2






Slide 3



2. Основная часть урока

Подготовка артикуляционного аппарата к речи

4. Речевая зарядка.

Say as many things as you can about what people do at Christmas in the UK?

T – Cl


1

Slide 4


Активизация лексики

5. Remember 10 things that you do at New Year.

T – P1, T – P2,

T – P3

1

Slide 5


Развитие навыков восприятия и понимания речи на слух

6. Do you know what is the weather like in the UK in winter? Would you like to know? Let’s listen to the song “Let it snow” to feel special winter atmosphere.


What is the weather like outside? What picture can you imagine?


T – P1, P2, P3, P4

2

Slide 6

The song “Let it snow” by Frank Sinatra

Ex.2b, p.98 (SB)



Развитие лексических навыков (предтекстовый этап)

7. Before we find out some information about New Year celebration in Britain, we will pay attention to the unknown words. Look at the screen.

Hogmanay [ˌhɔɡməˈneː] -   is the Scots word for the last day of the year,

Band – a music group,

Auld Lang Syne [ˈɔːl(d) lɑŋˈsəin] - is a Scots poem written by Robert Burns in 1788 and set to the tune of a traditional folk song.

T – Cl

1

Slide 7




Развитие навыков чтения (текстовый этап)

8. Read the text about New Year celebrations and resolutions in the UK. Answer the question. How do people celebrate the New Year in the UK?

P1, P2,

P3, P4

5

Slide 8

Раздаточный материал

Text “Read UK: New Year”


Развитие навыков чтения (послетекстовый этап)

9. Look through the text and do these exercises to check your understanding. Circle True or False for these sentences. And complete the gaps with the correct name from the box.

Now let’s check.



P1, P2, P3, P4



T – P1, P2, P3

5

Раздаточный материал




Совершенствование навыков говорения (создание ситуации успеха)

10. Write your names on these cards. Give them to me. I’ll ask you some questions, you should choose the corner you like and then explain your choice.

  1. Do you like to celebrate New Year?

  2. Is it your favourite holiday?

  3. Would you like to become better this year?

  4. Do you feel any special emotions on New Year’s Day?

  5. Would you like to celebrate New Year in Britain?


T – Cl


T – P1, P2, P3

3

Slide 9

Метод «3 угла»


Физкультминутка

11. Are you tired? Let’s have a rest.


T – Cl

1



Развитие навыков диалогической речи

12. Some years are better or more enjoyable/successful than others. We remember these years and the special things that happened. Tell your partner why the year was special: What happened?, What did you do?, Who did you meet?, Where did you go?. Interview your classmate about his year. Was it a good year? You can use the information from the board.

P1 – P2, P3 – P4,

P5 – P6

6

Slide 10


Совершенствование навыков говорения

13. Today we have found out that British people make resolutions. Would you like to make some resolutions? Some people write their resolutions in a diary, in their notebook or on a piece of paper. I’ll give you a special form, complete it. Write your resolutions. Are you ready? Who wants to share it?

P1, P2, P3, P4, P5

4

Slide 11


Совершенствование навыков письма и говорения

14. Do you remember what mind maps are? We did them last term. Let’s do mind maps of New Year celebration. You will work in 2 groups. You have 4 minutes.

Now please, tell us about New Year celebration.



P1, P2, P3, P4 – P5, P6, P7, P8

6

Slide 12

3. Домашнее задание


15. At home you’ll have to write how you celebrate the New Year (10-12 sentences).



T – P1, P2, P3

1

Slide 13

Ex.6, p.101 (SB)

4. Рефлексия


16. Are you happy with the results of the lesson? Today we’ve revised some words, read the text, answered the questions, worked in pairs, did some exercises and wrote our resolutions. Did we achieve the aim of the lesson? Let’s sum it up! You can see a hand. There are some notes on it. If you coped with the text, turn down the finger, if you coped with the dialogue, turn down the other one and so on. Show me you hands.

Well done! I’m satisfied with your work. Your marks are…..

Thank you for the lesson, you may be free. Good-bye!


T – P1, P2, P3

T – Cl

3

Slide 14