СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Әдебиеттік оқу 3-сынып ҚМЖ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Әдебиеттік оқу 3-сынып ҚМЖ

Просмотр содержимого документа
«Әдебиеттік оқу 3-сынып ҚМЖ»


Пән: Әдебиеттік оқу

Сынып:3

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Күй құдіреті

Оқу мақсаттары

3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу

3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп/ шолып/ түртіп алып/ қажетті ақпаратты тауып/ белгі қойып/сын тұрғысынан бағалап оқу


Сабақ мақсаттары

Шығарманы іштей саналы түрде түсініп оқиды

Көркем -бейнелі сөздерді қолдана отырып,өз ойын жеткізеді

Шығармаға байланысты қажетті ақпаратты тауып, көркем оймен жалғастырады

Бағалау критерийлері

  • Аңызды түсініп оқиды

  • Көркем -бейнелі сөздерді қолдана отырып,өз ойын жеткізеді

  • Шығармаға қажетті ақпаратты табады


Тірек сөздер

Қыпшақ, құдіреті

Құндылықтарды дарыту

Ішкі тыныштық құндылықтары

Пәнаралық байланыстар

Өз ойын жүйелі жеткізуде сөйлемдегі сөздердің байланысын дұрыс қолдану, сөз мағынасының дұрыс қолданылуы арқылы қазақ тілі пәнімен байланыс жасалады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білімді игеру

Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннен қажетті ақпаратты табады



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

1-5минут

-Амандасу -Түгендеу Психологиялық ахуал «Гүлмен тілек»(сергіту және топқа біріктіру)Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сандар бойынша топқа біріктіріледі. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийін оқушылармен бірлесе құрастыру немесе таныстыру. Оқушыларға кесте таратылады, кестеге «білемін» бөлігін толтырады.

Білемін

Білдім







Гүл











Кесте






Сабақтың ортасы









































23-27минут














28-35минут

  1. Жұмбақты шеш.

Қос қазық, екі желі, сегіз ноқта,

Сөйлейді шежіредей адам соқса.

Тағы бір мінезі бар таңғажайып,

Ешуақытта сөйлемейді адам жоқта.

Шешімі: домбыра

Дескритор:

1. Жұмбақты оқиды.

2. Жұмбақтың шешімін табады.

Бағалау: Мадақтау сөздер арқылы

2.Аңызды түсініп оқы.

Күй құдыреті

Бірде Фараби өмір сарайына барыпты. Онда әкімдер, ғалымдар, өнерпаздар көп жиналған екен. Қыпшақтарша киінген Фараби елеусіз ғана бір шеттен орын алады. Ол өзі жасап алған домбырасымен күй тартса, жұрттың бәрі күліп, мәз-мейрам болады. Енді бір күйін тартқанда, әлгілер қамығып, жылай бастайды және бір күй тартқанда, бәрі маужырап, ұйықтап қалыпты. Фараби «Бұл күйлерді тартқан- қыпшақ әл-Фараби» деп хат жазыпты да, өзі сарайдан шығып кетіпті. Әмірші оны қанша іздесе де, таба алмапты.

Қыпшақ-рудың аты.

Құдіреті-күші қасиеті.

Талдау:

  1. Аңызда кім туралы айтылған?

Аңызда Фараби мен жиналған халық туралы айтылған.

  1. Фараби күй тартқанда не болады?

Фараби күй тартқанда жұрттың бәрі күліп, мәз-мейрам болады. Енді бір күйін тартқанда, әлгілер қамығып, жылай бастайды және бір күй тартқанда, бәрі маужырап, ұйықтап қалады.

  1. Хатта не деп жазып қалдырыпты?

«Бұл күйлерді тартқан- қыпшақ әл-Фараби» деп хат жазыпты.

Дескриптор:

1. Аңызды түсініп оқиды.

2. Жаңа сөздермен танысады.

3. Аңыз бойынша сұрақтарға жауап береді.

Бағалау: Смайлик арқылы

3.Суретке зер сал. Күйші қандай күй тартып отыр деп ойлайсың ? Неліктен?

(Ж,Т) «Мозайка» әдісі

Әрбір топқа сурет қиындыларын тарату. Оқушылар сурет қиындыларынан сурет құрастырып,суретке қарап әңгіме құрастырады. Әңгіме құрастыру кезінде көркем -бейнелі сөздерді қолдана отырып,өз ойын жеткізеді

Дескриптор:

  1. Суретті құрайды.

  2. Берілген сұраққа жауап іздейді.

Бағалау: «Қол шапалақтау»

Тапсырманы дұрыс орындағандарды қол шапалақтау арқылы бағалау

4.Фараби тартқан күйдің құдіреті неде деп ойлайсың? Мәтінге сүйеніп, жауап бер.


Күлдіртеді, мәз-мейрам қылады .

Күй құдіреті қамықтырып, жылатады.

ұйықтатады


Дескриптор:

  1. Мәтінді оқиды.

  2. Сұраққа жауап береді.

  3. Кестені толтырады.

Бағалау: Мадақтау сөздер арқылы

4.Әмірші Фарабиді неге іздеді деп ойлайсың? Болжа.

Әмірші Фарабиді хат жазып қалдырған соң іздеді. Себебі хатта өз атын жазып қалдырған. Оның осындай керемет өнеріне тәнті болды.

ҚБ «Бір-бірін бағалау»

Топтар бір-бірінің жұмысын бағалау арқылы әр топ өз жұмысында нені жақсарту керектігін анықтайды.

6. «Кім жылдам?» ойыны. Суреттегі домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді тап.

Д-оркестрді басқарушы

О-музыканттар ұжымы

М-пәннің атауы

Б-ұрмалы аспап

Ы-күйшінің аты

Р-дыбыс ырғағы

А-музыкалық аспап

Дескриптор:

  1. Ойынның шартымен танысады.

  2. Өнерге қатысты сөздерді табады.

  3. Сәйкес сөздерді анықтайды.

Бағалау: «Бағдаршам»

Жасыл түс(тапсырманы толық,дұрыс орындаса)-Өте жақсы

Сары түс(тапсырманы толық орындамаса)-Жақсы

Қызыл түс(тапсырма толық емес және қателіктер болса)-Орташа

7. Қандай күй тыңдағанды ұнатасың? Қазіргі өнер сахнасындағы күйшілерді білесің бе?

Құрманғазы атындағы ұлт аспаптар оркестрі

ҚБ «Бағдаршам»

Жасыл түс(тапсырманы толық,дұрыс орындаса)-Өте жақсы

Сары түс(тапсырманы толық орындамаса)-Жақсы

Қызыл түс(тапсырма толық емес және қателіктер болса)-Орташа


Оқулық









Оқулық



















https://www.youtube.com/watch?v=7lDWtxLMh2g











Сурет

























Кесте













Домбыраның суреті













Бағдаршам















Сабақтың соңы

36-40 минут

Рефлексия:

Кестені толықтырады, «Білдім» бөлігін толықтырады

Білемін

Білдім




кесте

Саралау

1-тапсырмада

Ынтымақта бірлікте жұмыс жасап, білгенін жолдастарымен бөлісіп, тақырыпты ортаға салып талқылайды

2-тапсырмада

Топта балалар бірге жұмыс жасайды және өз идеяларын айтуға үйренеді

3-тапсырмада

Көмек қажет ететін оқушыларға түсіндіру жұмысымен бірге қосымша уақыт беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар кестені өз бетінше жалғастырады

4-тапсырмада

Топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады. Оқушылар бір-бірін тыңдайды және толықтырады

Бағалау

«Бір-бірін бағалау» әдісі

«Қол шапалақтау» әдісі

«Бағдаршам» әдісі

Дескриптор

-Аңызды түсініп оқиды

-Көркем -бейнелі сөздерді қолдана отырып,өз ойын жеткізеді

-Қажетті ақпаратты тауып, көркем оймен жалғастырады


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топ ережесін сақтау ескеріледі

Желіммен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелері ескертіледі

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?















Білемін

Білдім





Білемін

Білдім





Білемін

Білдім







Білемін

Білдім