Мектеп: Рудный облысы КГУ «№10 мектеп – гимназиясы» |
Сабақ тақырыбы:3 бөлімі, «Таулар сыры» «Алатау»бөлімшесі» |
Күні: | Мұғалімнің есімі:Абдигалиева Замзагул Какимашовна |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны:15 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: | А.6.2.6.1 - тірек сөздерге сүйеніп, суреттер бойынша әңгіме құрастыру; О.6.3.1.1 – мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру; |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар:Тірек сөздерге сүйеніп сөз тікестерін құрастырады Оқушылардың басым бөлігі:Сөз тіркестерінен сөйлем құрастырады Кейбір оқушылар: Суреттер бойынша әңгіме құрастырады. Суреттер бойынша өз сөзімен әңгімелейді. |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | 1 Тірек сөздерге сүйеніп сөз тіркестерін құрастырады. 2. Сөз тіркестерінен сөйлем құрастырады. 3. Сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрастырады. |
Тілдік мақсаттар: | Тілдік дағдылар: айтылым,оқылым |
Терминология: Шың, нұр, бетпақдала |
Сөз тіркестері: тау жоталары-горый хребет, мұздықтар –ледники, қарлы шыңдар-снежные вершины, ала болып жатады – лежат пестрые, етегі, баурайы – у подножья горы, суы шипалы – вода лечебная, жері құнарлы-земля плодородная, сауықтыру – оздоровительные места. |
Құндылықтарды дарыту: | Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру |
Пәнаралық байланыстар: | География |
АКТ қолдану дағдылары: | Білімлэнд |
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім: | Қазақстан таулары |
Оқыту әдістері: | Сұрақ-жауап,топтық жұмыс, Ой қозғау«Бұл не деп сұрамаңыз?» ойыны, «Сөздер сөйлейді» әдісі, «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі, «Таулар сөйлейді» 3Б-БББ әдісі, «DEAL» әдісі, « Лимон» әдісі |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт: | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы: 6 минут | Психологиялық ахуал «Ауа райы » тренингі арқылы психологиялық ахуал орнату Оқушылар бүгінгі ауа райы қандай екенін сипаттап, бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Үлгі: Күнің сәтті өтсін, Күн көзіндей шуақты болсын.Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеймін,Ашық күндей көңілді өтсін. Не ортақ? ТАУ АҒАШ СУ немесе бұлақ т.б. Жауабы: «Табиғат» «Шырша, қарағай » сөздері арқылы топқа бөлу   Топта жұмыс жасау ережесі: 1.Сұрақтарға дұрыс жауап беру 2.Бір –бірінің жауабын тыңдай білу 3.Бір – бірін әділ бағалау. 4.Тәртіпті сақтау. Ой қозғау«Бұл не деп сұрамаңыз?» ойыны. Тақтаға суреттер ілінеді, оқушылар осы суреттерге қарай отырып, өз ойларын айтады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.    Ал, балалар сабақтың тақырыбын анықтап алдық. Ал,енді қалай ойлайсыңдар балалар бүгін сабақта не істейміз? Жаңа сөздермен танысамыз, сөз тіркестер құрастырамыз, Алатау жайлы жаңа ақпараттармен танысамыз, суреттер б/а әңгіме құрастырамыз. Бүгінгі сабақтың нәтижесін қорытындылау үшін біз бағалау парақтары б/а жұмыс жасаймыз.Әр тапсрыма сайыс өздерін бағалайсындар |  https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0f96/00012105-bdd40bbf/img0.jpg https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/12d4/0002222b-a4bc0fed/img3.jpg |
Ортасы: 31 минут 6.2.6.1 - тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру; | Айтылым алды «Бір минут» 5 мин Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сурет бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз жəне қатесіз сөздерді айтады.  Айтылым басы 1 тапсырма «Сөздер сөйлейді» әдісі Аралас сөз тіркестер арасынан суретке байланысты сөз тіркестерін табады. Үлгі: Биік шың, Алматыдағы Алатау, қалың ағаш, Алтаудың қары, әдемі гүлдер, таза өзен, таза ауа, көк майса шөп, ну орман, Алатаудың етегінде, тамаша табиғат,терең көл,биік тау. Дескрипторы -
| Суретке байланысты сөз тіркестерін дұрыс тауып алады. | | -
| Сөз тіркестерін дұрыс оқи алады. | | Кері байланыс «Сұрақ-жауап» әдісі Бұл суретте нені көріп тұрсыңдар? Бұл суретке қандай ат қоюға болады? Суретте қай жыл мезгілі бейнеленген деп ойлайсыңдар? Мәтінмен жұмыс Оқылым ортасы 15 мин 2-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Мәтінді мұқият түсініп оқып, өз топ атауына сәйкес бөліктегі мәтіннің негізгі және қосымша ақпарат -тарды анықтайды, сөйлем құрастырады. Оқушылар қайсысы негізгі, қайсысы қосымша ақпарат екенін, неге олай ойлайтынын топта талқылайды,түсіндіреді. Алатау Алатау тауы – бірнеше тау жоталарынан тұрады. Бұлар биік, шыңды-құзды, жоғарғы жағы қалың мұздақтар мен қарлы шыңдар болып келеді. Көпжылдық қардан таулар үнемі ала болып жатады. Соған байланысты Алатау аталған. Алатаудың табиғаты әсем, етегі қала, суы шипалы, ауасы таза, жері құнарлы. Жетпіс жылдай еліміздің астанасы болған жұмбақ қала Алматы мен Талдықорған қалалары да осы таудың баурайында орналасқан. Табиғаты әсем, жаратқанның жарылқап бере салған бір құт мекені. Алатаудан бастау алған Іле өзені Балқаш көліне құяды. Тау қойнауындағы Шымбұлақ демалыс және сауықтыру орны, Медеу мұзайдыны, шаңғы спортына арналған кешендер Алатаудың мәртебесін арттыра түседі. Мәтіннің мазмұны бойынша негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңыз. І топ. Негізгі ақпарат | ІІ топ. Қосымша ақпарат | | | Дескриптор: 1. | Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. (І топ) | | 2. | Мәтіндегі қосымша ақпаратты анықтайды. (ІІ топ) | | 3. | Өз ойын дұрыс жеткізе біледі. | | 4. | Мәтін мазмұнын түсініп, топта талқылай біледі | | 1. Кері байланыс «Таулар сөйлейді» 3Б-БББ әдісі  Айтылым соңы 11 мин 3 - тапсырма «DEAL» әдісі арқылы талдау жасаңыздар Тірек сөздер арқылы әңгімелеу. (Демалыс орыны, шаңғы тебеді, Шымбұлақ, сырғанау, бос уақыт, демалыс күні, демалады, отбасымен, серуендейді, көңіл көтереді, адамдар, ауа райы, күн ашық). «Лимон» әдісі бойынша сөйлем құрау. D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру).  « Лимон» әдісі бойынша бағалау Дескриптор 1. Суретке атау бере алды | | 2. Тірек сөздерді қолдана алды | | 3. Сөйлем құрай алады ( кемінде 1-2сөйлем) | | 4. Сөйлем құрай алады ( кемінде 3-4 сөйлем) | | 5. Сөйлем құрай алады ( кемінде 5-6 сөйлем) | | 6. Құрастырылған сөйлемдердің сурет сюжетіне сәйкес келуі | | Кері байланыс «3Қ» Маған ................... қызық болды (Маған мәтінге негізгі ақпаратты табу қызық болды) Маған ....................... қиын болды (дұрыс құрастыру қиын болды.(сурет б/а сөйлемдер құрау) Маған ....................... қажет болды(Маған сөйлем құрастыруда көршімнің көмегі қажет болды) Үй жұмысы: «Алатау» мәтіннің әңгімелеу. | https://go .mail.ru/ search_ images?q=% D0%B0%D0 %BB%D0% B0%D1% 82%D0% B0%D1% 83&fr=ffpult &gp=900201 http://go.mail.ru/redir?via_page=1&type=sr&redir=eJzLKCkpsNLXT83ILC7JL6rUy06sSszO0Csq1c_VtzAxsDQ1MTTSN7M0iDc0MLEPcHR39Ys3tDW0ZGAwNDWyNANKmlsy_PCxMaqeKfq7PPFewGRxRjUAU3EZVw |
Аяқталуы: 3 минут | Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі . Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: 1.бүгінгі сабақта мен жаңа тақырыпты ....түсіндім, 2...жаңа сөздерді ...білдім, 3.бүгін сабақта қуантқаны мен сабақтың мәтіннің түсіндім. 4. мен өзімді топтағы жақсы жұмысым үшін .... мақтар едим. мен өзімді..негізгі 3сөйлем құрай алғаным ...үшін мақтар едім. 5. маған ерекше ұнағаны.... сөз тіркестеріден сөйлем құрағаным.... (негізгі 3 сөйлемді ақпарат) 6. бүгін маған...топтата жұмыс істеудің сәті түсті. 7. қызықты болғаны..суретпен жұмыс жасау маған қызықты болды 8. маған... сурет б/а сөйлем құрау ...қиындық тудырды. 9. менің түсінгенім..Алатау бірнеше тау жоталарынан ....тұрады. 10.енді мен..мәтінмен жұмыс жасай....аламын. Ал, енді балалар мынау ағаш әдісі бойынша сендер қандай деңгейде деп ойлайсыңдар бүгін көп тапсырмалар орындадыңдар тақырыбымыз ашылды ма? Балалар сол кезде рубрикаттан өздерінің деңгейін оқып шығады.  | |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | Барлық оқушылар: Тірек сөздерге сүйеніпсөз тікестерін құрастырады Айтылым алды «Бір минут» Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сурет бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз жəне қатесіз сөйлейді 1 тапсырма «Сөздер сөйлейді» әдісі Суретке байланысты тірек сөздермен, сөз құрайды. Тірек сөздер: Тау, Алматы, биік, шыңдар, Алатау, қар, ағаштар Үлгі: Биік шыңдар, Алматы қаласы Қосымша карточка: Алатаудың қасындағы қала туралы әңгіме құрастыр, таблицаны толтыр: Үлгі: берілгн сөздер бойынша сөйлем және әңгіме құрастыр. Медеу | Медеу Алматы қаласында орналасқан | Алма | | Метро | | Театр | | Оқушылардың басым бөлігі: Сөз тіркестерінен сөйлем құрастырады 2-тапсырма. «Ойлан жұптас» әдісі.Мәтінді мұқият түсініп оқып, өз топ атауына сәйкес бөліктегі мәтіннің негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды,сөйлем құрастырады. Оқушылар қайсысы негізгі, қайсысы қосымша ақпарат екенін, неге олай ойлайтынын топта талқылайды,түсіндіреді. Қосымша карточка: Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер: Сұрақтар: Алатау қай жерде орналасқан? Қандай тау жоталары бар? Табиғаты қанай? Қандай өзендер ағып жатыр? Кейбір оқушылар: Сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрастырадыжәне өз сөзімен әңгімелейді 3 тапсырма «DEAL» әдісі арқылы талддау жасаңыздр D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру). Қосымша карточка: Берілген сөздерден сөлемдер құрастыр аға, өзен, су, шың, қар, табиғат: Үлгі: 1. Алатаудың табиғаты керемет |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдануды тексеру мақсатында әдіс-тәсілдер арқылы кері байланыс жасап, сөздердің тиімді қолдануларын байқадым. оқушылар кері байланысты өздерінің қай деңгейде түсінгендерін көрсетебілді және өз-өздерін бағалады. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Сабаққа қойлған мақсат: тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру Сабақ мақсатының критерийі: 1 Тірек сөздерге сүйеніп сөз тіркестерін құрастырады. 2. Сөз тіркестерінен сөйлем құрастырады. 3. суреттер бойынша әңгіме құрастырады. Дескрипторлары: Тірек сөздерден сөз тіркесін құрай алады. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды, сөйлем құрастырады. Сурет бойынша баяндай алады, суреттей алады. Сурет бойынша түсіндіре алады. Сурет бойынша талдай алады. Сурет бойынша қортынды жасай алады Сабақ мақсаттарының тапсырмалары оқушылардың ойлау деңгеігейіне сай құрастырылды. Сабақты бастау барысында оқушылармен психологиялық ахуал туғыза отырып, қызығушылығын ойяту мақсатында Не ортақ? Ойын жүргізілді. Сабақ барысында оқушының қызығушылығы арттқан жағдайда оқушының сабаққа деген қызығушылығы арта түседі. Сабақ жоспарымыздың негізгі бөлігі Сабақ ортасында қарастырылады. Менің сабақ мақсатым айтылыммен байланысты болғандықтан, Айтылым басы кезеңінде оқушыларға тақырыпқа сай сурет ұсынылып, суретте көрсетілген суретке қатысты сөздерді айтуға мүмкіндік беріліп, сол сөздерді тірек сөздер ретінде қолданып, сөз тіркестерін құрастырды. Бұл жерде оқушылар жеңілден күрделіге көшу сабақтың жалғасын табуға көп көмегін тигізеді. Айтылым ортасы кезінде оқушыларға дайын мәтін беріліді. Ойлан, жұптас, бөліс» әдісіМәтінді мұқият түсініп оқып, өз топ атауына сәйкес бөліктегімәтіннің негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды,сөйлем құрастырады. Оқушылар қайсысы негізгі, қайсысы қосымша ақпарат екенін, неге олай ойлайтынын топта талқылайды,түсіндіреді. Айтылым соңы жұмысы барысында «DEAL» әдісі арқылы талддау жасау ұсынылды. Ол үшін оқушыларға үлгі ұсынылды. D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру). Ол мәтіндегі сөздермен оқушылар айтылым басы кезінде жұмыс жасаған болатын. Сабағымды қорытындылай келе, сабаққа қойылған мақсат оқушылардың жас ерекшелігіне сай және шынайы болды. Себебі осы мақсатта жүргізілген тапсырмаларды оқушылар орындай алды. Бүгін оқушылар тақырып бойынша сөздерден сөз тіркес, сөйлем құрастыррды Сыныптағы оқушылардың көңіл-күйлері жақсы Болды. Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды. Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім. |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.«Таулар сөйлейді» әдісі білемін, білдім,білгім келеді әдісінде оқушылар бүгінгі сабақта нені түсінгенін, түсінбегенін стикерлерге жазып, таудың биіктігіне байланысты стикерлер жабыстырады, осы әдіс оқушыларға қаншалықты тиімді болғанын анықтауыма, бүгінгі сабаққа қорытынды жасауыма тиімді болды. 2.DEAL әдісі тиімді болды, оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергеп шыққандарын көрсетті бұл әдісте оқушылар суреттеді, бір-біріне түсіндірді, талдау жасап, қорытынды шығарды осы әдіс тиімді болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Келесі сабаққа АКТ-ны қолдануды жоспарлаймын. 2. кері байланыс түрлерін өзгертуді жоспарлаймын Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? Сабақта қиындық туғызған кезеңдері анықталды: - Мәтін бойынша сөйлем құрастыру кезінде - Сурет бойынша талдау кезінде 2. Оқушылардың стикерге жазған, қиындық туғызған сөздерін келесі сабақта қайта оралуды жоспарлаймын. |
2. Сөз тіркестерінен сөйлем құрастырады.
3. суреттер бойынша әңгіме құрастырады.
Тірек сөздерден сөз тіркесін құрай алады.
Сабақ мақсаттарының тапсырмалары оқушылардың ойлау деңгеігейіне сай құрастырылды. Сабақты бастау барысында оқушылармен психологиялық ахуал туғыза отырып, қызығушылығын ойяту мақсатында Не ортақ? Ойын жүргізілді. Сабақ барысында оқушының қызығушылығы арттқан жағдайда оқушының сабаққа деген қызығушылығы арта түседі. Сабақ жоспарымыздың негізгі бөлігі Сабақ ортасында қарастырылады. Менің сабақ мақсатым айтылыммен байланысты болғандықтан, Айтылым басы кезеңінде оқушыларға тақырыпқа сай сурет ұсынылып, суретте көрсетілген суретке қатысты сөздерді айтуға мүмкіндік беріліп, сол сөздерді тірек сөздер ретінде қолданып, сөз тіркестерін құрастырды. Бұл жерде оқушылар жеңілден күрделіге көшу сабақтың жалғасын табуға көп көмегін тигізеді. Айтылым ортасы кезінде оқушыларға дайын мәтін беріліді. Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Мәтінді мұқият түсініп оқып, өз топ атауына сәйкес бөліктегімәтіннің негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды,сөйлем құрастырады. Оқушылар қайсысы негізгі, қайсысы қосымша ақпарат екенін, неге олай ойлайтынын топта талқылайды,түсіндіреді.
Ол мәтіндегі сөздермен оқушылар айтылым басы кезінде жұмыс жасаған болатын.
Сабағымды қорытындылай келе, сабаққа қойылған мақсат оқушылардың жас ерекшелігіне сай және шынайы болды. Себебі осы мақсатта жүргізілген тапсырмаларды оқушылар орындай алды.
Болды. Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды.
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім.