СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дүйнө өлкөлөрү 10-класс

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Дүйнө өлкөлөрү 10-класс»

Сабактын темасы: Дүйнө өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүүүшү

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчү: Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшүн түшүнүү менен маалымат алышат.

Эгерде окуучу: Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшүн түшүнүү менен маалымат алышса;

Өнүктүрүүчү : Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшүн түшүнүү менен изилдеп,дүйнөнүн саясий картасындагы мамлекеттерди картадан изилдип контур картага жазуу,тест түзүп логикалык ой жүгүртүүсүн жакшыртышат.

Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшүн түшүнүү менен изилдеп,дүйнөнүн саясий картасындагы мамлекеттерди картадан изилдип контур картага жазуу,тест түзүп логикалык ой жүгүртүүсүн жакшыртышса;

Тарбия берүүчү: Сабак учурунда алтын эрежени сактоо менен сабакка көңүл коюп угууга жана берилген тапшырманы так аткарууга тарбияланышат.

Сабак учурунда алтын эрежени сактоо менен сабакка көңүл коюп угууга жана берилген тапшырманы так аткарууга тарбияланышат.

Күтүлүүчү натыйжа:

- Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшүн түшүнүү менен маалымат алышты..

- Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшүн түшүнүү менен изилдеп,дүйнөнүн саясий картасындагы мамлекеттерди картадан изилдип контур картага жазуу,тест түзүп логикалык ой жүгүртүүсүн жакшыртышты.

- Сабак учурунда алтын эрежени сактоо менен сабакка көңүл коюп угууга жана берилген тапшырманы так аткарууга тарбияланышты.

Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Дүйнөнүн физикалык жана саясий картасы, таркатмалар,батман,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест.

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)


Саламдашуу.Класстын тазалыгына,окуучулардын маанайына көңүл буруу менен алардын ойлорун бир жерге топтоо,сабакка кызыгуу үчүн “Изилдөөчүлөр“,”Окумуштуулар ”,”Саякатчылар“ деп үч топко бөлүнүшөт.

Окуучулар бири-бирине жагымдуу маанай тартуулашат жана алтын эрежени сакташат

НК3


2.

Үйтапшырмасын

суроо(5мин)

Суроо жана жооп иретинде жазылган суроолорго жооп берүү

Билим Пирамидасы”оюну аркылуу упайлар менен баалоо

1. Дүйнө жүзүнүн саясий картасында канча мамлекет бар? ( 231)

2. Дүйнө жүзүнүн калкы канча ? (6 млрдтан ашык)

3. Дүйнө жүзүндө аянты 3 млндон ашкан канча мамлекет бар? ( 7 өлкө бар.Алар Россия,Канада,

Кытай,АКШ,Бразилия,Австралия,Индия)

4. Дүйнө жүзүнүн калкынын саны 100 млндон ашкан канча алк бар? (11 өлкө бар.Алар Кытай,Индия,АКШ,Индонезия,Бразилия,Пакистан,Россия,Нигерия,Бангадеш Япония,Мексика)

5. Дүйнө жүзүндгү өлкөлөр канча канча топко бөлүүнөт? (3 топко 1)социалистик,2)капиталистик,

3)өнүгүп келе жаткан өлкөлөр деп бөлүнөт)

6.2008-жылы эгемендүү мамлекеттердин саны канчага жетти? (194 мамлекетке жетти)

Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын суроолордун негизинде талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү (10 мин)

Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшү,башкаруунун республикалык жана монархиялык негизги формалары менен өзгөчөлөнөт.

Республикалык башкаруу формасы өзгөчө кеңири тараган дүйнөнүн ¾ бөлүгү-Республика.Республика мыйзам чыгаруучу жогорку бийлик чыгаруучу жогрку бийлик шайланган өкүлдөргө-парламентке,ал эми аткаруу бийлиги- өкмөткө тиешелүү башкаруунун мамлекеттик формасы.

Монархиялык өлкөлөр миңдеген жылдар бою монархиялык башкаруу алдында келген Египет,Эфиопия,Иран сыякуу өлкөлөр да кийин республикалык жолго өткөн.

Президенттик республикада-АКШ,

,Германия,Италия,Израиль,Индия ж.б.

Аргентина,Бразилия мамлекеттери.

Парламенттик республикада-Кыргызстан Башкаруу монорхиялык формасы дүйнөдө азыраак(болгону 30)тараган.М: Бириккен Араб Эмирликтери, я,Ватикан АдминистрацияМалайзия,Улуу Британия,Японилык аймактык-аймактык түзүлүштөрдүн негизги формалары-унитардак жана федерациялык 22 мамлекет бар.Алар: Россия,Швейцария, Канада,Бельгия,Индия,Нигерия ж.б.

Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

5

Интерактивдүү тапшырма (10мин)

Мугалим окуучуларга “Билим кенчи” ыкмасы менен батмандарды топко бөлүп,тапшырма берет.алар тема боюнча маалыматтарды жазышат.

1. Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшүн изилдөө

Окуучулар берилген тапшырманы биргеликте,топто,

жупта аткарышат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2
ПК3


6

Сабакты бышыктоо(6мин)

“Пирамида “ оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде жоп беришет.

1.Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшү негизинен канча формага бөлүнөт. ( Экиге-республикалык жана монархиялык)

2.Республикалык башкаруу формасындагы мамлкеттерди атагыла?

3.Башкаруу монархиялык формасындыгы мамлекеттерди атагыла?

4.Япония өлкөсү боюнча маалымат бергиле?

5.Дүйнөдө федерациялык түзүлүштөгү канча мамлекет бар?

6.Кыргызстан кайсы башкаруу формасына кирет?

Окуучулар”Акыл чабуул” ыкмасын пайдалануу менен тема боюнча маалымат алышат, дүйнө өлкөлөрүнүн чектешкен мамлекеттерди картадан көрсөтшүп айтышат жана маалытаттарды жазышат

НК1

ПК1

ПК3

7.

Үй тапшырма

(2мин)

§3 Дүйнөнүн өлкөлөрүнүн мамлекеттик түзүлүшүн түшүнүү боюнча окуу жана дүйнөнүн саясий картасынатемадагы мамлекеттерди аныктап жазуу 5тен тест түзүү.

Маалымат жазуу жана карта,контур карта менен иштөө

ПК3

ПК3

8.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!