Просмотр содержимого документа
«Геометрия боюнча»
Өтүлгөн убагы:
Сабактын темасы: Көнүгүү иши
Сабактын тиби: Өтүлгөндөрдү бышыктоо
Сабактын формасы: жуптарда иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, таблица,чиймелер
Сабактын максаты:
| Максаттар: окуучулар….. | Окуучулардан күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Эки түз сызыктын ар бирин үчунчу түхз сызыкка параллель болушун билишет | Эки түз сызыктын ар бирин үчунчу түхз сызыкка параллель болорун билишсе |
| Түз сызыктардын өз ара параллель болорун билишет | Түз сызыктардын өз ара параллель болорун билишсе |
| Теоремаларды далилдөө аркылуу тактыкка тарбияланат | Тактыкка тарбияланса |
Сабактын жүрүшү:
| Уюштуруу | Жагымдуу маанай түзүү | НК | ПК |
| Үй ишин текшерүү | Жуп- жуптарда | | |
| Кайталоо: | Вертикал бурчтар Кайчылаш түз сызыктар | 1 | |
| Темадан: | Теорема -6: Эгерде эки түз сызыктын ар бири 3- түз сызыкка параллель болсо,анда алар өз ара параллель болушат (далилдөөсү) | ь 1 б | |
| Көнүгүү иши: | № 5,7,8 | | |
| Бышыктоо: | Тик бурч деп кандай бурчту айтабыз? Эки түз сызык кесилишет деген белгини кантип коебуз? | | |
| Үйгө тапшырма: | №10 | | |
| Баалоо : | Көрсөткүчтүн негизинде бааланат | | |
Өтүлгөн убагы:
Сабактын темасы: Параллель тегиздиктер
Сабактын тиби: Жаӊы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын формасы: жуптарда иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, таблица,чиймелер
Сабактын максаты:
| Максаттар: окуучулар….. | Окуучулардан күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Эки параллель тегиздиктин аныктамасы менен таанышат | Эки параллель тегиздиктин аныктамасын билсе |
| Тегиздиктин параллелдик белгиси жөнүндөгү теорема жана анын далилдөөсүн үйрөнөт | Тегиздиктин параллелдик белгиси жөнүндөгү теорема жатка билсе, жана анын далилдөөсүн аткара алса |
| Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланат | Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланса |
Сабактын жүрүшү:
| Уюштуруу | Жагымдуу маанай түзүү | НК | ПК |
| Үй ишин текшерүү | Жуп- жуптарда | | |
| Кайталоо: | Параллель түз сызыктар деп кандай түз сызыктарды айтабыз? Түз сызык менен тегиздиктин параллелдүүлүк теоремалары (Т-3,Т-6) | 1 | |
| Жаӊы тема: | Эки тегиздиктин параллелдүүлүгүнүн аныктамасы, белгилениши Теорема -7: Эгерде бир тегиздикте жаткан кесилишүүчү эки түз сызыктын ар бири экинчи тегиздикке параллель болсо, анда ал тегиздиктер параллель болушат. Натыйжа:Эгерде бир тегиздикте жаткан кесилишүүчү эки түз сызык экинчи тегиздикте жаткан тиешелүү эки түз сызыкка параллель болсо , анда ал тегиздиктер параллель болушат. | ь 1 б | |
| Көнүгүү иши: | № 1 | | |
| Бышыктоо: | Параллель тегиздиктер деп кандай жайланышкан тегиздиктерди айтабыз? Теорема 7 ден келип чыккан натыйжа кандай аталат? | | |
| Үйгө тапшырма: | № 2 §4 | | |
| Баалоо : | Көрсөткүчтүн негизинде бааланат | | |
Өтүлгөн убагы:
Сабактын темасы: Көнүгүү иши
Сабактын тиби: Өтүлгөндөрдү бышыктоо
Сабактын формасы: жуптарда иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, таблица,чиймелер
Сабактын максаты:
| Максаттар: окуучулар….. | Окуучулардан күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| 8-9-теорема менен жана андан келип чыккан натыйжа менен таанышат | 8-9-теорема менен жана андан келип чыккан натыйжаларын билсе |
| 8-9- теоремалардын далилдөөсун маселелерди чыгарууда колдонууну үйрөнөт | Маселелерди чыгарууда 8-9- теоремалардын далилдөсүн колдоно билсе |
| Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланат | Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланса |
Сабактын жүрүшү:
| Уюштуруу | Жагымдуу маанай түзүү | НК | ПК |
| Үй ишин текшерүү | Жуп- жуптарда | | |
| Кайталоо: | Параллель тегиздиктер деп кандай жайланышкан тегиздиктерди айтабыз? Теорема 7 ден келип чыккан натыйжа кандай аталат | 1 | |
| Темадан: | Теорема -8: Эгер // эки тегиздик 3- тегиздик менен кесилишсе, анда алардын кесилишиндеги түз сызыктар // болушат. Теорема -9: Тегиздиктен тышкары жаткан чекит аркылуу ал тегиздикке // болгон бир гана тегиздик жүргүзүүгө болот Натыйжа: Эгер берилген эки тегиздиктин ар бири 3- тегиздикке // болсо, анда берилген 2 тегиздик өз ара // болот | ь 1 б | |
| Көнүгүү иши: | № 3,4 | | |
| Бышыктоо: | Параллель тегиздиктер Теорема 8, анын далилдөөсү Теорема 9, далилдөөсү Натыйжа | | |
| Үйгө тапшырма: | № 4 | | |
| Баалоо : | Көрсөткүчтүн негизинде бааланат | | |
Өтүлгөн убагы:
Сабактын темасы: Көнүгүү иши
Сабактын тиби: Өтүлгөндөрдү бышыктоо
Сабактын формасы: жуптарда иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, таблица,чиймелер
Сабактын максаты:
| Максаттар: окуучулар….. | Окуучулардан күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Түз сызык параллель тегиздиктердин бирин кесип өтсө, анда ал экинчисин да кесип өтөрү боюнча айтылган теоремалар менен таанышат | Түз сызык параллель тегиздиктердин бирин кесип өтсө, анда ал экинчисин да кесип өтөрү боюнча айтылган теоремаларды жатка билсе |
| Теоремалардын далилдөөсүн мисалдарды чыгарууда колдонууну үйрөнөт | Теоремалардын далилдөөсүн мисалдарды чыгарууда колдоно алса |
| Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланат | Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланса |
Сабактын жүрүшү:
| Уюштуруу | Жагымдуу маанай түзүү | НК | ПК |
| Үй ишин текшерүү | Жуп- жуптарда | | |
| Кайталоо: | Параллель тегиздиктер Теорема 8, анын далилдөөсү | 1 | |
| Темадан: | Теорема -10: Эгер түз сызык // эки тегиздиктин бирин кесип өтсө, анда ал 2-син да кесет (далилдөөсү) Теорема -11: Эгерже тегиздик // түз сызыктын бирин кесип өтсө анда ал 2-син да кесип өтөт. (далилдөөсү) | ь 1 б | |
| Көнүгүү иши: | № 5,6 | | |
| Бышыктоо: | Теорема 9, далилдөөсү Натыйжа | | |
| Үйгө тапшырма: | Т-9,10 далилдөө | | |
| Баалоо : | Көрсөткүчтүн негизинде бааланат | | |
Өтүлгөн убагы:
Сабактын темасы: Көнүгүү иши
Сабактын тиби: Өтүлгөндөрдү бышыктоо
Сабактын формасы: жуптарда иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, таблица,чиймелер
Сабактын максаты:
| Максаттар: окуучулар….. | Окуучулардан күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Параллель тегиздиктердин арасында жаткан параллель түз сызыктардын кесиндилери барабар болору менен таанышат | Параллель тегиздиктердин арасында жаткан параллель түз сызыктардын кесиндилери барабар болорун билсе |
| Теоремалардын далилдөөсүн мисал чыгарууда колдоно билет | Теоремалардын далилдөөсүн мисал чыгарууда колдоно билсе |
| Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланат | Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланса |
Сабактын жүрүшү:
| Уюштуруу | Жагымдуу маанай түзүү | НК | ПК |
| Үй ишин текшерүү | Жуп- жуптарда | | |
| Кайталоо: | Параллель тегиздиктер деп кандай жайланышкан тегиздиктерди айтабыз? Теорема 9 ден келип чыккан натыйжа кандай аталат | 1 | |
| Темадан: | Теорема -12: Параллель тегиздиктердин арасында жаткан параллель түз сызыктардын кесиндилери барабар болот. (далилдөөсү) | ь 1 б | |
| Көнүгүү иши: | № 10,12 | | |
| Бышыктоо: | Параллель деген сөздүн мааниси кандай аталат Параллель тегиздиктер мейкиндикте кандай жайгашат Теорема 12, далилдөөсү | | |
| Үйгө тапшырма: | Т-12 далилдөө | | |
| Баалоо : | Көрсөткүчтүн негизинде бааланат | | |
Өтүлгөн убагы:
Сабактын темасы: Эки түз сызыктын арасындагы бурч, перпендикулярдуу түз сызыктар
Сабактын тиби: Жаӊы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын формасы: жуптарда иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, таблица,чиймелер
Сабактын максаты:
| Максаттар: окуучулар….. | Окуучулардан күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Бир тегиздикте жатуучу эки түз сызыктын кесилишинде пайда болгон бурчтардын жайгашуу ордун табууну үйрөнөт | Бир тегиздикте жатуучу эки түз сызыктын кесилишинде пайда болгон бурчтардын жайгашуу ордун таба алса |
| Вертикал жана жандаш бурчтар менен таанышат | Кандай бурчтар вертикал жана жандаш экендигин билсе |
| Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланат | Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланса |
Сабактын жүрүшү:
| Уюштуруу | Жагымдуу маанай түзүү | НК | ПК |
| Үй ишин текшерүү | Жуп- жуптарда | | |
| Кайталоо: | Кайчылаш түз сызыктар 2-теорема 7-теорема, натыйжасы | 1 | |
| Жаӊы тема: | Эки түз сызыктын кесилишинде пайда болгон бурчтар(вертикал, жандаш) Ал бурчтардын бири белгилүү болсо, калган бурчтарын табууга болору Мейкиндиктеги эки түз сызыктын арасындагы бурчтарды аныктоочу шоолалардын багыттарынын ролунун чоӊдугу Теорема 13:Жактары параллель жана бирдей багытталган эки бурч барабар болот | ь 1 б | |
| Көнүгүү иши: | № 1, 2 | | |
| Бышыктоо: | Вертикал бурчтар Жандаш бурчтар | | |
| Үйгө тапшырма: | Т-13 далилдөө | | |
| Баалоо : | Көрсөткүчтүн негизинде бааланат | | |
Өтүлгөн убагы:
Сабактын темасы: Көнүгүү иши
Сабактын тиби: Өтүлгөндөрдү бышыктоо
Сабактын формасы: жуптарда иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, таблица,чиймелер
Сабактын максаты:
| Максаттар: окуучулар….. | Окуучулардан күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
| Кайчылаш эки түз сызыктын арасындагы бурчту табууну үйрөнөт | Кайчылаш эки түз сызыктын арасындагы бурчту таба алса |
| Перпендикулярдуу түз сызыктар жөнүндөгү түшүнүктөрүн кеӊейте алышат | Перпендикулярдуу түз сызыктар жөнүндөгү түшүнүктөрүн кеӊейте алса |
| Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланат | Ой жүгүртүүсүн өстүрүү аркылуу тактыкка тарбияланса |
Сабактын жүрүшү:
| Уюштуруу | Жагымдуу маанай түзүү | НК | ПК |
| Үй ишин текшерүү | Жуп- жуптарда | | |
| Кайталоо: | Вертикал бурчтар Жандаш бурчтар Кайчылаш түз сызыктар | 1 | |
| Темадан: | Мейкиндиктеги эки түз сызыктардын арасындагы бурчту аныктоо | ь 1 б | |
| Көнүгүү иши: | № 4,5,6(1,2) | | |
| Бышыктоо: | Тик бурч деп кандай бурчту айтабыз? Эки түз сызык кесилишет деген белгини кантип коебуз? | | |
| Үйгө тапшырма: | №7(2) | | |
| Баалоо : | Көрсөткүчтүн негизинде бааланат | | |