Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: геометрия
Сабактын темасы: Эки грандуу бурчтар
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Интерактивдүү
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Эки грандуу бурчтар , сызыктуу бурчтар жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет. | Эки грандуу бурчтар , сызыктуу бурчтар жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай | Окуучуларга логикасын өстүрүү максатында бири бирине суроо берүүнү уюштуруу | Бири –бирине суроо берүү аркылуу талкуу жүргүзүшөт. Кызыктуу маалыматтардан айтышат. | 2 минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Бурч деген эмне? Кантип белгиленет? Кандай түрлөрү бар? Тегиздик деген эмне? жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | Окуучулар жоопторун айтышат. | 5 минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Чектөөчү жалпы түз сызыкка ээ болгон жарым эки тегиздик аркылуу түзүлгөн фигура эки грандуу бурч деп аталат. Чектеги L түз сызыгына ээ болгон α1 жана β1 жарым тегиздиктери аркылуу түзүлгөн эки грандуу бурчту α1 L β1 аркылуу белгилейбиз. Эгерде эки грандуу бурчту кырына перпендикулярдуу болгон тегиздик менен кессек , анада кесилиште пайда болгон бурч эки грандуу бурчтун сызыктуу бурчу деп аталат. Эгерде эки грандуу бурчтун сызыктуу бурчтары барабар болсо,анда ал эки грандуу бурчтар барабар болушат. | Угушат, көрүшөт, жазышат. L β1 α1 | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | Китептеги №1, №2, №3жана №7мисалдарды иштешет. №3 B C A D D B1 C1 A1 D1 ABB1A1ABABCD | №1 маселени өөз алдынча чыгарышат. №2 маселени оозеки иштешет. | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | №3 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат. | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Көп грандуу бурчтар жөнүндө түшүнук.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Интерактивдүү
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Көп грандуу бурчтар , анын түрлөрү жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Көп грандуу бурчтар , алардын түрлөрү жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай | Окуучуларга логикасын өстүрүү максатында бири бирине суроо берүүнү уюштуруу | Бири –бирине суроо берүү аркылуу талкуу жүргүзүшөт. Кызыктуу маалыматтардан айтышат. | 2 минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Бурч деген эмне? Эки грандуу бурч деген эмне ? Кандай белгиленет? Сызыктуу бурчу деген эмне? Кандай өлчөнөт? жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5 минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | О чекитинен чыгуучу шоолалары берилсин . Алардын удаалаш ар бир уч шоолаларынын чогуусу бир тегиздикте жатпасын. Анда берилген шоолалардын ар бир тугойу L ; L(а2 ,а3);...; L(аn, а1) жалпак бурчтарын аныктайт. Бул жалпак бурчтардан тузулгон фигура көп грандуу бурч деп аталат. Бул коп грандуу бурчту аркылуу белгилейбиз . о чекити коп грандуу бурчтун чокусу (белгилоодо биринчи орунга жазылат) шоолалары кырлары ал эми жалпак бурчтары анын грандары деп аталат . коп грандуу бурчтун ар бир жалпак бурчу анын калган жалпак бурчтарынын сумасынан кичине ал эми а жалпак бурчтарынын сумма | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат Угушат,көрүшөт, жазышат. О An А4 А1 а4 а1 а2 а3 А2 А3 | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | Китептеги №1, №2, жана №6 мисалдарды иштешет. №1 а) 800≤1300+700+1000 800≤3000 800+1300+700+1000 ≤3600 3800 ≤ 3600 Жообу: болбойт №2 450n ≤ 3600 n≤ 3600 /450 n≤8 жообу: 3,4,5,6,7 №6 360n ≤ 3600 n≤ 3600 /360 n≤10 жообу: 9 грандуу бурч | №1 б) 100≤ 200+400+800 +1600 100≤3000 100+200+400+800 +1600≤3600 3100 ≤ 3600 Жообу: болбойт 600n ≤ 3600 n≤ 3600 /600 n≤6 жообу: 3,4,5, 720n ≤ 3600 n≤ 3600 /720 n≤5 жообу: 4 грандуу бурч | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | №3 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Көп грандыктар жөнүндө түшүнук.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Көп грандыктар жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет. Эйлердин теоремасы менен таанышышат.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Көп грандыктар жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Эйлердин теоремасы менен таанышышса. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай | Окуучуларга логикасын өстүрүү максатында суроо берет. Канча үч бурчтук бар. | Табат | 2 минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Эки грандуу бурч деген эмне ? Кандай белгиленет? Сызыктуу бурчу деген эмне? Кандай өлчөнөт? Көп грандуу бурчтар деген эмне? Элементтерин атап бергиле. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5 минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Бети (грандары) чектуу сандагы коп бурчтуктардан турган тело көп грандык деп аталат. Демек коп грандык мейкиндикте чектелген туюк фигура катары каралат. Алар бардык жагынан коп бурчтуктар менен чектелген . Грандардын жактары көп грандыктын кырлары, ал эми грандардын чокулары көп грандыктын чокулары деп аталат. Каалагандай томпок көп грандык учун жалпы бир касиет бар : e+f-k=2 | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №1 маселе оозеки эсептелинет. №3 1). Томпок ; (α,ВВ1β) 2). АА1В1В В1В В1С1СВ 3). 3 грандуу бурч №5 1). e+f-k=2 8+6-12=12 14-12=2 2=2 2). e+f-k=2 8+6-12=12 14-12=2 2=2 3). e+f-k=2 4+4-6=2 8-6=2 2=2 | №2 D1 C1 A1 B1 α1 β1 D C A B №4 О С А В | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | №6. №7 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Призманын бетинин аянты.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Призманын бетинин аянты жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Аянтты табуунун формулалары менен таанышышат.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Призманын бетинин аянты жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Аянтты табуунун формулалары менен таанышышса. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
| Жагымдуу маанай | Окуучуларга логикасын ,эске тутуу жөндөмдүүлүгүг өстүрүү максатында ПРИЗМА деген создон сөз куроо (орусча ,кыргызчы) тапшырмасын берет. Памир, мир, Замир,Рим,Рима,приз | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2 минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Көп грандуу бурч деген эмне ? Кандай белгиленет? Көп грандык деген эмне? Призма деген эмне? Элементтерин атап бергиле. Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. | | 5 минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Призманын каптал бетинин аянты анын перпендикулярдык кесилишинин периметирин каптал кырына көбөйткөнгө барабар. Натыйжа : тик призманын каптал бетинин аянты негизинин периметирин анын каптал кырына көбөйткөнгө барабар. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №1 Берилди: Чыгаруу: АА1=8см АВ=4см АА1=ЕЕ1=8см ВС=3см АС=5см =12(см) Sк.б=? А1 С1 Е1 В1 В1 А С Е В | №2 Берилди: Чыгаруу: SАА1В1В=8дм Sк.б=4*8=32 Sк.б =32дм2
В Sк.б=? №10 Берилди: Чыгаруу: Sт.б =80дм2 Sк.б=64дм2 80=64+2Sн 2Sн=16 h= ? Sн=8(дм2) Sн=а2 а2=8 а=2 64=4*2 *h =4 | ?16 минут. |
Үйгө тапшырма | №6. №7 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Параллелепипед.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Параллелепипед жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Параллелепипед жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | Окуучуларга логикасын өстүрүү эске тутуу жөндөмдүүлүгүн калыптандыруу максатында ЕЛЕЕДПАЛПИПРАЛ тамгаларынан сөз куроо тапшырмасын берет. | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Көп грандык деген эмне? Призма деген эмне? Элементтерин атап бергиле. Аянтын табуунун формуласын жазгыла Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Негизи параллелограмм болуп эсептелген призма параллелопипед деп аталат. Карама-каршы кырлары паралель жана барабар. Карама-каршы грандары параллель жана барабар. Параллелепипеддин диагоналдары бир чекитте кесилишет жана ал чекитте тең экиге бөлунушөт. Параллелепипеддин диагоналдарынын кесилишкен чекити анын симметрия борбору болот. Куб –бул бардык кырлары барабар б.а. бардык грандары квадраттар болгон тик бурчтуу параллелепипед. Тик бурчтуу параллелепипеддин диагоналынын узундугунун квадраты бир чокудан чыгуучу анын уч кырынын узундуктарынын квадраттарынын сумасына барабар. мында -тик бурчтуу параллелепипеддин диагоналы. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
. Бышыктоо, мисал иштөө | №3 а a=b=c d= d= d=a | №8 Берилди: a= 20см b=60см c=30см d=? Чыгаруу: d= d= d=70(см2) | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 8 (2) мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Параллелепипеддин бетинин аянты
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Параллелепипеддин бетинин аянты жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Формулаларды таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Параллелепипеддин бетинин аянты жөнүндө кеңири түшүнүк алышаса. Формулаларды таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | Окуучуларга логикасын өстүрүү эске тутуу жөндөмдүүлүгүн калыптандыруу максатында ЕЛЕЕДПАЛПИПРАЛ тамгаларынан сөз куроо тапшырмасын берет. | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | параллелепипед Үйгө берилген №8 маселени текшерет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Параллелепипед-бул призманын айрым түрү. Анын грандары параллелограммдар болуп эсептелинет. Ошондуктан параллелепипеддин толук бетинин аянты грандарындагы параллелограммдардын аянттарынын суммасына барабар. Параллелепипеддин карама-каршы грандары барабар. Бул шарт эсептөөнү кыйла жеңилдетет, анткени-анын бетинин аянтын табууда карама-каршы грандардын биринин гана аянтын табуу жетиштүү. Тик бурчтуу параллелепипединнегизинин жактары ажана b, ал эми каптал кыры с болсо б.а. үч өлчөмү берилсе анада Sk= 2c(a+b) SH=2ab ST= 2(ac+bc+ab) Куб үчүн: Sk= 4a2 ST= 6a2 болот. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. c b a | 18 минут |
. Бышыктоо, мисал иштөө | №1 Берилди: Чыгаруу: а=4см S=6a2 S=? S=6*42=96 S=96cм2 №2 Берилди: Чыгаруу: S=216дм2 S=6a2 6a2=216 а= ? a2=36 d=? a=6 d= a d=6 жообу: 6дм; 6 дм | №8 Берилди: ac= 21дм2 bc=36дм2 ab=42дм2 a=? b=? c=? Чыгаруу a2b2c2=24*36*42 abc= abc=7*6*3 abc=126 b= /21 b=6 a= /36 a=3.5 c= /42 c=3 жообу: дм; 3.5 ; | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 3мисалды иштешет жана формулаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Пирамида
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Пирамида жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Пирамида жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | + =8 + + - =6 13 8 | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Призма деген эмне? Элементтерин атап бергиле. Аянтын табуунун формуласын жазгыла Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Бир граны көп бурчтуктан, ал эми калган грандары жалпы чокулуу уч бурчтуктардан турган көп грандык пирамида деп аталат. Ал жалпы чокулуу үч бурчтуктар пирамиданын каптал грандары, алардын жалпы чокусу –пирамиданын негизги чокусу,ал эми калган граны- пирамиданын негизи деп аталат. Пирамиданын чокусунан чыгуучу кырлары пирамиданын кырлары деп аталат. Пирамиданын чокусунан анын негизинин тегиздигине түшүрүлгөн перпендикуляр пирамиданын бийиктиги деп аталат. Эгерде пирамиданын негизиндеги көп бурчтук n бурчтук болсо, анда аны n бурчтуу пирамида деп атайбыз. Туура пирамиданын каптал кырлары барабар. Туура пирамиданын каптал грандары бири-бирине барабар болгон тен капталдуу уч бурчтуктар болушат. Туура пирамиданын каптал грандагы тен капталдуу үч бурчтуктун бийиктеги пирамиданын апофемасы деп аталат. Эгерде пирамиданын негизи туура көп бурчтук болуп, анын чокусу ал көп бурчтуктун борборуна проекцияланса,анда ал туура пирамида деп аталат. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №1 1). 4 гран, 4 чоку, 8 кыр 2). 5 гран, 5 чоку, 8 кыр №4 тетраедр. | №2 п+1 гран, п+1 чоку, 2п кыр №5 1). төрт үч грандуу бурч 2). Беш 3). n №6 1). 8 эки грандуу бурч 2). 12 эки грандуу бурч 3). 2n эки грандуу бурч | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 8 (2) мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Кесилген пирамида.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Кесилген пирамида жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Кесилген пирамида жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Пирамида деген эмне? Элементтерин атап бергиле. Аянтын табуунун формуласын жазгыла Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Пирамиданын негизи менен ал негизге параллель болгон кесүүчү тегиздиктин арасындагы пирамиданын бөлүгү кесилген пирамида д.а.SABCDEпирамиданын негизине параллель тегиздик менен кескенде пайда болгон кесилген пирамидаABCDEA1B1C1D1E1 болот. Анын параллель грандары – негиздери б.э.каптал грандары –бул каптал бетинде жаткан грандар,ал эми каптал кырлары бул негиздеринде жатпаган кырлар. Кесилген пирамиданын каптал грандары трапециялар болушат. Кесилген пирамиданын негиздеринин арасындагы аралык анын бийиктиги деп аталат. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №1 Берилди: Чыгаруу: АА1=9см А1С1= =2 АD=10см АС= =10 А1С1=2см СН=АК= А1К=? 10 - d=? -2 )= d = d=11см | №3 Берилди: Чыгаруу: АD=0,8дм A1D1=0,2дм OO1=0,4дм А1С1= = 0,2 АС= = 0,8 S= h= Жообу: 0,2 | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 4мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Туура көп грандыктар .
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Туура көп грандыктар жөнʏндө тʏшʏнʏшөт. Туура томпок көп грандыктардын чокуларынан чыккан кырлар менен грандардын байланышын изилдөөдө көп грандыктартын пайда болуу тарыхын жана анын өнʏгʏшʏ жөнʏндө таанышышат. | Туура көп грандыктар жөнʏндө тʏшʏнʏшсө. Туура томпок көп грандыктардын чокуларынан чыккан кырлар менен грандардын байланышын изилдөөдө көп грандыктартын пайда болуу тарыхын жана анын өнʏгʏшʏ жөнʏндө таанышышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | Cөздөрдү уланткыла: Параллелепипед, диоганал, Лейбниц , цилиндр, ромб, бурч, ж.б... | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Эгерде көп грандык томпок, анын бардык грандары бири-бирине барабар туура көп бурчтуктар, ар бир чокусунда бирдей сандагы грандар, бардык эки грандуу бурчтары барабар болсо анад ал туура көп грандык д.а. туура коп грандыктын беш түрү бар. Туура тетраэдр б.а. үч бурчтуу пирамида, анын бардык грандары туура үч бурчтуктар. Куб , анын бардык грандары квадраттар. Сегиз туура үч бурчтуу грандардан турган жана ар чокусунда төрттөн грандары болгонкөп грандык октаэдр д.а. Жыйырма туура үч бурчтуу грандардан турган көп грандык икосаэдр д.а. Бир чокуда үч грандан биригип,он эки туура беш бурчтуу грандардан турган көп грандык додекаэдр д.а. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №1 6 граны, 8 чокусу 12 кыры Грандары Квадрат №4 8 граны, 6 чокусу, 12 кыры бар. Тең жактуу үч бурчтуктар, алар бири-бирине барабар. | №2 4 граны, 4 чокусу 6 кыры Үч бурчтук. №6 20 граны, 12 чокусу, 30 кыры бар. Ар бир граны бири-бирине барабар болгон үч бурчтуктар. | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 7 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Туура көп грандыктардын беттеринин аянттары.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Туура көп грандыктардын беттеринин аянттары жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Формулаларды таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Туура көп грандыктардын беттеринин аянттары жөнүндө кеңири түшүнүк алышаса. Формулаларды таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | Жаа атуу оюну: | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
| | Кубдун аянты |
| ST= 2(ac+bc+ab) | Пирамиданын аянты |
| | Призманын аянты |
| | Параллелепипеддин аянты |
| | Кесилген пирамиданын аянты |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Көп грандык деген эмне? Түрлөрүн атап бергиле. Үйго берилген тапшырманы маселени да ушулардын катарында текшере кетет жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Туура көп грандыктын толук бетинин же жөн эле бетинин аянты деп, анын грандарынын аянттарынын суммасын айтабыз. Туура көп грандыктардын беш түрү бар экендиги белгилүү. Алардын ар биринин гранды өз ара барабар болушат. Ал грандар же тең жактуу үч бурчтуктар, же квадраттар, же туура беш бурчтуктар б.э. бул шарт берилген көп грандыктын бетинин аянтын табууну жеңилдетет. Кандайдыр туура көп грандыктын бетинин аянтын табуу үчүн анын бир эле гранынын аянтын таап, алынган натыйжаны грандардын санына көбөйтүү жетиштүү.туура көп грандыктын бетинин аянты S=S1n формуласы аркылуу аныкталат. S1-бир гранын аянты, n-грандардын саны. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №1 = = №21 S=36см2 = | №4 = = №18 S=54см2 d= ? ? d= инин аянты Ыүн анын бир эле гранынын аянтын таап, алынган натыйжаны грандардын санына көбөйтүү ж см | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 2 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Айлануу телолору жөнүндө түшүнүк.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Айлануу телолору жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Айлануу телолору жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
| 1. Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | Фигуралардын катарын эстеп калгыла | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет.
Көп грандыктар | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Мейкиндикте l огунун айланасында β бурчуна айландыруу деп, төмөндөгү 4 шарт аткарылгандай кылыпөзгөртүүнү айтабыз. Мейкиндиктеги ар кандай М чекити ажан анын түспөлү болгон M1 чекити l огуна перпендикляр болгон бир α элетегиздигинде жатат. М жана М1 чекиттеринен окко чейинки аралыктар барабар: ОМ=ОМ1 МОМ1 берилген β бурчуна барабар: β=LМОМ1 Эгерде β болсо, ОМ ди ОМ1 ди көздөй айландыруу багыты саатын жебесинин айлануу багытына карата бирдей болот. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө |
А №3 В | №1 жана №2 маселени өз алдынча иштешет. | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 4мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Цилиндр.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Цилиндр жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Цилиндр жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
| 1. Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Айлануу бети деген эмне? Айлануу фигураларын атагыла. Айлануу телосу деген эмне? Аларга кайсы телолор кирет Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Тик бурчтукту анын бир жагынын айланасында айландыруудан пайда болгон тело Цилиндр д.а. негизи
C D C каптал бети радиус
B бийиктик А АВ=СD кесиндилери барабар эки тегеректи сызат, алар цилиндрдин негиздери деп аталат. Цилиндердин негизинин радиусун (AB же DC) цилиндрдин радиусу деп атайбыз. Цилиндер пайда болгудай кылып тик бурчтук айландырыла турган жак (BC) цилиндирдин огу болуп саналат. Мында ABCD тик бурчтугунун ADга барабар болгон ар бир кесиндиси цилиндрдин каптал бети деп аталат. Эгерде цилиндирди анын огу аркылуу отуучу тегиздик менен кессек кесилиште тик бурчтук пайда болот. Анын бир жагы бириккен цилиндирдин түзүүчүсүнө барабар, ал эми экинчи жагы болсо цилиндрдин негизинин диаметирине (2АВга ) барабар боло тургандыгы түшүнүктүү . | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №3 Берилди: Чыгаруу: R=8см S= 8см*20см= h=20см =160см2 S=? №5 Берилди: Чыгаруу: d=4дм D2= 42+32=16+9=25 h=3дм D=5 d=? D=5см | №4 Берилди: Чыгаруу: S=48см 2 4R=48 h=4см R=48/4 R=? R=12 R= 12см №6 Берилди: Чыгаруу: R=2,5см h2= 102-2,52 d=10см h2=100-6,25 h=? h2=94,75 h=5см | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 1, №2 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Цилиндрдин бетинин аянты.
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Цилиндрдин аянты жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Формулаларды таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Цилиндр аянты жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Формулаларды таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
| 1. Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | Cөздөрдү уланткыла: Цилиндр, радиус,синус, ж.б | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Цилиндр деп эмнени айтабыз? Элементтерин атагыла. Октук кесилиши Огуна перпендикуляр тегиздик менен кескенде кандай фигура п.б. Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
| Цилиндрдин каптал бетинин аянты анын негизинин айланасынын узундугун бийиктигине көбөйткөнгө барабар – цилиндрдин негизинин аянты | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №1 =2RH a=2R b=H №4 a=H b=R №7 R= H= | №2 R=a H=a = №5 | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 3 мисалды иштешет жана формулаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Конус
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Конус жөнүндө кеңири түшүнүк алышат.Элементтерин таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Конус жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
| 1. Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Цилиндр деп эмнени айтабыз? Элементтерин атагыла. Каптал бетинин аянтын табуунун формуласы Толук бетинин аянтын табуунун формуласы Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Тик бурчтуу уч бурчтук анын катетинин айланасында айландыруудан пайда болгон тело конус деп аталат. Конус пайда болгудай кылып,тик бурчтуу уч бурчтук айландырыла турган катет (ВС) конустун огу д.а.радиусу деп аталат. Конустун каптал бети, тузуучусу, бийиктиги жаныма тегиздиги цилиндрдегиге окшош аныкталат. Эгерде конусту огу аркылуу өтүүчү тегиздик менен кессек кесилиште тен капталдуу уч бурчтук пайда болот, анын капталдары конустун түзүчүсүнү (АСга) ал эми негизи конустун негизинин диаметирине (2 АВга) барабар болот | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. С
В А | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | №3 Берилди: Чыгаруу: R=0,6дм С h=0,8дм
0,80,8 Sо.к=? 0,6 В А №5 Берилди: Чыгаруу: Sо.к=72м 2 72= x= м r=? h=? | №4 Берилди: Чыгаруу: Sо.к=54м 2 54= 9a h=9м a=12 R=? R=6 = | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 1, №2 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |
Класс: 11-класс
Өтүлүүчү күнү:
Предмети: Геометрия
Сабактын темасы: Кесилген конус
Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк
Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...
| Сабактын максаты | Көрсөткүчтөрү |
| Цилиндрдин аянты жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Формулаларды таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат. | Цилиндр аянты жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Формулаларды таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса. |
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Убакты |
| 1. Уюштуруучулук | Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок? | Саламатсызбы Баары жакшы Бүгүн сабакта баары бар. | 1минут |
Жагымдуу маанай. Мээге чабуул. | Cөздөрдү уланткыла: Цилиндр, радиус,синус, ж.б | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | 2минут |
Өтүлгөндөрдү кайталоо | Цилиндрдин каптал бетинин аянтын табуунун формуласы Толук бетинин аянтын табуунун формуласы Конус деген эмне? Элементтерин атагыла. Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет. жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет. | | 5минут |
Жаңы теманы түшүндүрүү. | Тик бурчтуу трапециянын анын кичине каптал жагынын айланасында айладырууда пайда болгон тело кесилген конус деп аталат. Кесилген конустун каптал бети, тузуучусу (EN), бийиктиги(О ) жаныма тегиздиги цилиндрдегиге окшош аныкталат. Кесилген конустун октук кесилишинде тең kапталдуу трапеция пайда болоору тушунуктуу, анткени- ал трапециянын негиздери кесилген конустун негиздеринин диаметрлери, каптал жактары кесилген конустун тузуучулору болот. Толук конусту негизинде параллель болгон тегиздик менен кескенде кесилген конус пайда болот деп да дароо караго болот. Чындыгында эле толук конустун негизинде параллель болгон тегиздик менен кескенде ал эки болуко болунот:биринчиси толук конуска окшош болгон кичине конус экинчиси кесилген конус болот. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.
N O О N Е | 18 минут |
Бышыктоо, мисал иштөө | | | 16 минут. |
Үйгө тапшырма | № 1, №2 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат | Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат | 2минут |
Баалоо, жыйынтыктоо | Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат. | Күндөлүктөрүнө койдурушат | 1минут |