СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Геометриялык прогрессия

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Геометриялык прогрессия жөнүндө түшүнүк алат

Просмотр содержимого документа
«Геометриялык прогрессия»


Сабактын темасы: Геометриялык прогрессия .

Сабактын тиби: жаны материалды түшүндүрүү

Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция

Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик

Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар

Сабактын максаты:

Когнитивтик: геометриялык прогрессиянын аныктамасын, бөлүмү, n – мүчөсүн табууну түшүндүрүү.


Ишмердүүлүк: Геометриялык прогрессия сан удаалаштыгы ,геометриялык прогрессия менен арифметикалык

прогрессиянын окшоштугун жана айырмачылыгын көрсөтүү.

Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,

өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.

Күтүлүүчү натыйжа

Көрсөткүчтөр

1)Геометриялык прогрессияны аныктайт,бөлүмүн табат

1) Геометриялык прогрессия аныктамасын айтып берет

n-мүчөсүн формула боюнча табат.

мүчөлөрүн атап берет.





2)Геометриялык прогрессия менен арифметикалык

2)эрежени пайдаланып геометриялык прогрессиянын

прогрессиянын окшоштугун жана айырмачылыгын

мүчөлөрүн табат.

билет,турмуштан мисал келтирет.


3)сабакта тынч отурат,бири бирин угат, топто иштейт,

3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт,

көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз

суроолорго жооп берет.

алдынча иштейт.


Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык

П-1

Геометриялык прогрессия, бөлүмү, n-мүчөсүнүн форму

Геометриялык прогрессияны аныктайт, сандуу туюнтма

ласы жөнүндө маалыматка ээ болот.

нын маанисин табат.




П-2

Социалдык коммуникативдик

Геометриялык прогрессиянын бөлүмүн, n-мүчөсүнүн

Геометриялык прогрессия , бөлүмү, n-мүчөсүнүн

формуласы боюнча мүчөлөрүн табат.

формуласын айтат, бири биринин жоопторун ондошот.






Өз алдынча иштөөнү уюштуруу


Өз алдынча геометриялык прогрессияны аныктай алат,


бөлүмүн, мүчөлөрүн табат.






Сабактын жүрүшү:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Усулдар

Н.К

П.К

Баалоо

Уюштуруу:





Саламдашуу.






Окуучулардын катышын ,сабакка даяр-

Физикалык чөйрө түзүлөт.





гын тактоо.

Сабакты жакшы кабыл алууга





Класста жагымдуу жагдай түзүү.

өбөлгө түзүлөт.





Өтүлгөн материалды кайталоо





Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт.





Өтүлгөн материал боюнча суроолор :

Суроолорго жооп беришет.





1)Арифметикалык прогрессия

Өтүлгөн материал боюнча билимде-





2)Арифметикалык прогрессиянын касиет

ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се-





3)n-мүчөсүнүн формуласы, алгачкы n мү

зими ойгонот,ойлонот,изденет,





чөсүнүн суммасы.

табат.








Мугалимдин ишмердүүлүгү:

Окуучунун ишмердүүлүгү:

Усулдар

Н.К

П.К

Баалоо

Жаны материалды түшүндүрүү





Окуучулардын тема боюнча билимин

Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун





билүү максатында суроолорду берет.

билгендерин айтышат.





Окуучулардын оюн угат.

Мугалимден тема боюнча маалымат





Тема боюнча маалымат берет.

алышат.Керектүү маалыматты депте-





Геометриялык прогрессия деп биринчи

рине жазышат.Суроолорго жооп бери





мүчөсү нөлдөн айырмалуу, ал эми экин

шет.Өз билими менен мугалим бер-





чи мүчөсүнөн баштап улам кийинки мү

ген маалыматты салыштырышат.





чөсү мурункусуна нөлдөн бөлөк бир эле

Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо-





турактуу санды көбөйткөндөн пайда бол

горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү





гон сан удаалаштыгын айтабыз.

өсөт,көнүл буруусу жогорулайт.





Кийинки мүчөнү мурунку м үчөгө бөлгөн

Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт.





дө бир эле сан чыгат.Бул сан геометрия

лык прогрессиянын бөлүмү деп атала





b1,b2, b3,....bn,… bn+1=bn*o o=bn+1:bn






Эгер b1,b2, b3,....bn,…бөлүмү о болгон геом

етриялык прогрессия болсо анда





анын n – мүчөcү bn =b1*on-1






Бышыктоо






Жыйынтыктоо






Суроолор:

Сабактын максатына кайрылышат.





Геометриялык прогрессия, бөлүмү,n-мү

Эстеп, далилдеп айтып беришет.





чөсүнүн формуласы.

Суроолорго жооп беришет.

















Үй тапшырма





Мугалим тапшырма берет.

Тапшырманы күндөлүккө жазышат.











Баалоо





Мугалим окуучуларды топто,жекече

Жылдызчаларын санашат,баа алышат





баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу

Күндөлүктөрүнө баа койдурушат.





жоопторду белгилейт.









Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!