СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Гидросфера суу катмары

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

гидросфера суу катмары

Просмотр содержимого документа
«Гидросфера суу катмары»

Сабактын темасы: Гидросфера суу катмары

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: Кыргызстандын физикалык картасы

  • Билим берүү: Суунун абалы жана тиричиликтеги манисин окушат.

  • Өнүктүрүү максаты: Таза суунун түгөнбөстүгүн билишет.

  • Тарбиялык максаты: Окуучуларды ынтымактуулукка тарбияланышат.

.



Сабактын максаттары:



:





Литосферада, атмосферада, гидросферада болуп жаткан процесстер менен кубулуштарды сыпаттайт.



Кутулуучу натыйжалар:











Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

  1. Географиялык документтерди талдоо жана интерпретациялоо (ПК1)

  2. Географиялык процесстер менен кубулуштарды түшүндүрүү (ПК2)

  3. Географиялык объектилердин комплекстүү мүнөздөмөсүн берүү жана мейкиндикте багыт алуу(ПК3)

Сабактын жүрүшү:


Сабактын
кадамдары (убак-
тысы)

Мугалимдин
ишмердүүлүгү

Окуучулардын
ишмердүүлүгү

Компетент-түүлүктөр

Баалоо

НК

ПК

1

Уюштуруу: Класстын тазалыгына көңүл буруу, иш ордун уюштуруу. Окуучуларды толуктоо.

Окуу китеби, ручка, сызгыч, колдонмо дептерин даярдатат.

Окуу куралдарын
даярдашат.








“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2

Yй тапшырманы суроо.
(5–8 мүн.)

Тесттик материалдар таркарылып, окуучулардын алган баалары журналга коюлат

Литосфера болүмү боюнча окуучулар мугалим менен бирдикте эске салышат.


НК3

ПК1

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу.

3

Жаңы тема
менен тааныш-
тыруу
(5–8 мүн.)

Суу – бул даамы да түсү да жыты да жок өзгөчө бир зат. Аны жашоо үчун керексин деп айтууга болбойт. Ал жашоонун өзү. Суусуз жашоо жок. Суу жаратылышта 3 абалда кездешет.

Суюк – бул суу, катуу – бул муз, газ – бул аба.Биздин планетабыздын көпчулүк бөлүгүн суу ээлеп турат. Таза суунун түгөнбөстүгү айланууга байланыштуу. Мында күн ысыган мезгилде атмосферага эң зор өлчөмдө суу буусу океандан көтөрүлүп, шамал сүрүлүп материктин үстүнө жаан – чачын түшөт. Материктен океанга куюлат.

Окуучулар кунт коюп угушат. Тушунбогон суроолору болсо беришет.

НК1

ПК2








Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

4

Бышык-
тоо
(3 мүн.)

Суу тууралуу белгилүү акындары айтылып, суунун тазалыгы даңкталат.М: Барпы Алыкулов “ Аккан суу”.


Билген ырларын жатка айтышат.


ПК1

ПК2

ПК3

Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

Калыптандыруучу.

5

Баалоо

.

Окуучулардын баарын баалаганга мугалим аракеттенет.


НК1



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.Суммативдик

6

Yйго тапшыр-
ма беруу

Теманы окуп,”Суу бар жерде, жашоо бар” деген темада эссе жазып келүү.

.


Берилген
тапшырма боюнча
суроолору болсо беришет.

НК2

ПК1

ПК3