Английский язык, 5 класс.
Тема: Изучение английского. Повторение: буквы i-r.
Цели и задачи урока:
1. Образовательная:
1) повторить следующие 10 букв английского алфавита;
2) повторить звуки [dʒ], [k], [l], [m], [n], [p], [kw], [r];
3) Познакомить со словами ink, jam, kite, lemon, melon, nest, orange, pen, queen, robot;
4) развивать умение использовать в речи структуру «What’s this?»;
5) освоение правил чтения буквы «I» и правильного произношения гласных звуков [ai], [i];
6) развивать навыки и умения диалогической речи, соблюдая нормы речевого этикета.
2. Развивающая:
1) способствовать формированию положительного интереса к изучению английского языка;
2) развивать навыки во всех видах речевой деятельности;
3) развивать коммуникативные способности.
3. Воспитательная:
1) способствовать формированию толерантности при работе в паре;
2) воспитывать культуру общения.
Тип урока: Урок изучения нового и первичного закрепления.
Ход урока
Организационный момент.
(учитель проверяет готовность учащихся к уроку, приветствует учащихся, создает эмоциональный настрой).
Good morning. Sit down, please. What a nice day! How are you? I hope you are well today.
Речевая разминка
Look at the blackboard. You can see the tongue-twister. Read and translate it. On which letter is the tongue twister? What is the theme of our lesson?
So, the theme of our lesson is the English alphabet. Part II.
(Учащиеся отвечают на вопрос, формулируют тему урока, записывают тему урока в тетрадь).
Проверка домашнего задания
Let’s check up your home task. (учитель проверяет знание слов и грамматических правил предыдущего урока, выполнение задания в тетради).
Изучение слов, повтор букв английского алфавита (Ii-Rr)
Open your books at p.14. ex.1. (Аудиозапись №1).Listen and repeat. Which letters are sound the same in your language? ( Отвечают на вопросы, слушают аудиозапись с опорой на текст упражнения и повторяют. После чего записывают слова в тетрадь - словарик).
Развитие умений орфографически грамотного письма
Look at the p.14. Ex.2.(Аудиозапись 2). Complete the words. Listen and read. Then spell. (Учащиеся работают самостоятельно, вставляя пропущенные буквы в слова, опираясь на материал учебника, слушают аудиозапись, повторяют и проверяют написанные ими слова, по очереди называют слова по буквам.).
Физкультминутка
Закрепление в речи активной лексики
Let’s read the text at p.15 Ex.3. Let’s sing the song. Look at the screen. (Видео «The English Alphabet. Part II»). (Читают текст, прослушивают запись, поют песню).
Развитие фонематического слуха
Last lesson we studied the rules of reading. Let's repeat and continue. Ex.4 p.15.( Аудиозапись 4). Listen and repeat after the speaker. (После прослушивания учащиеся записывают слова в тетрадь – словарик).
Освоение звуко-буквенных соответствий в изученных словах (3 мин).
Look at the p.15. ex.5. Say a word. Use the last letter to say another word.
( учитель предлагает внимательно посмотреть на слова на страницах 12-15, закрыть книги и выполнить задание по цепочке).
Знакомство и освоение в речи структуры «What’s this?»
Ex.5 p.15.Look at Ex.1-2. Guess the word.( учащиеся играют в парах, ученик А задумывает слово и пишет начальную и конечную букву, задает вопрос «What’s this?», ученик В угадывает слово.).
Освоение правил чтения буквы «I» и правильного произношения гласных звуков[ai], [i] ( учитель организует отработку названия буквы и ее чтения в разных позициях, просит привести собственные примеры. Запись правила в тетрадь).
Ex.6 p.15. ( Аудиозапись 6).Listen, repeat and give your own examples.
Знакомство с английскими личными именами
Ex.7 p.15.( Аудиозапись 7). Listen and repeat. Read out the English names.( учащиеся читают имена, поясняя как в данном имени произносится гласная « I»).
Освоение в речи формы приветствия и знакомства
Ex.8 p.15. ( Ауидозапись 8). Listen and repeat. Act out similar dialogues.
( Учащиеся читают диалог, после чего обыгрывают его и записывают новые выражения встретившиеся в тексте в тетрадь – словарик).
Рефлексия деятельности на уроке, выставление оценок
Did you like our lesson? What did we do? What did we learn? What was difficult? Your marks are…(Учитель подводит итоги, спрашивает, чему научились, что получилось хорошо и в чем были затруднения).
Домашнее задание
Прочитай текст. В предложениях после текста выбери слова по содержанию текста, запиши полученные предложения. Hi Henry! How are you? My name is Chris and I’m ten years old. I go to Green School. My favourite subject is PE. I also like History and English. I have a lunch break from 12:30 to 1:30 every day. My favourite day at school is Friday. I have History, English and PE on this day. Well, that’s about it. Please write soon and tell me about your school. Bye for now. Chris 1. Chris is 9/10 years old. 2. Chris goes to Yellow/Green School. 3. His favourite subject is Information Technology/Physical Education. 4. He likes Science and Maths/English and History too. 5. Chris starts lunch at 12.30/1.30. 6. His favourite day at school is Friday/Thursday. |
Прочитай текст. В предложениях после текста выбери слова по содержанию текста, запиши полученные предложения. Hi Henry! How are you? My name is Chris and I’m ten years old. I go to Green School. My favourite subject is PE. I also like History and English. I have a lunch break from 12:30 to 1:30 every day. My favourite day at school is Friday. I have History, English and PE on this day. Well, that’s about it. Please write soon and tell me about your school. Bye for now. Chris 1. Chris is 9/10 years old. 2. Chris goes to Yellow/Green School. 3. His favourite subject is Information Technology/Physical Education. 4. He likes Science and Maths/English and History too. 5. Chris starts lunch at 12.30/1.30. 6. His favourite day at school is Friday/Thursday. | Прочитай текст. В предложениях после текста выбери слова по содержанию текста, запиши полученные предложения. Hi Henry! How are you? My name is Chris and I’m ten years old. I go to Green School. My favourite subject is PE. I also like History and English. I have a lunch break from 12:30 to 1:30 every day. My favourite day at school is Friday. I have History, English and PE on this day. Well, that’s about it. Please write soon and tell me about your school. Bye for now. Chris 1. Chris is 9/10 years old. 2. Chris goes to Yellow/Green School. 3. His favourite subject is Information Technology/Physical Education. 4. He likes Science and Maths/English and History too. 5. Chris starts lunch at 12.30/1.30. 6. His favourite day at school is Friday/Thursday. |
Прочитай текст. В предложениях после текста выбери слова по содержанию текста, запиши полученные предложения. Hi Henry! How are you? My name is Chris and I’m ten years old. I go to Green School. My favourite subject is PE. I also like History and English. I have a lunch break from 12:30 to 1:30 every day. My favourite day at school is Friday. I have History, English and PE on this day. Well, that’s about it. Please write soon and tell me about your school. Bye for now. Chris 1. Chris is 9/10 years old. 2. Chris goes to Yellow/Green School. 3. His favourite subject is Information Technology/Physical Education. 4. He likes Science and Maths/English and History too. 5. Chris starts lunch at 12.30/1.30. 6. His favourite day at school is Friday/Thursday. | Прочитай текст. В предложениях после текста выбери слова по содержанию текста, запиши полученные предложения. Hi Henry! How are you? My name is Chris and I’m ten years old. I go to Green School. My favourite subject is PE. I also like History and English. I have a lunch break from 12:30 to 1:30 every day. My favourite day at school is Friday. I have History, English and PE on this day. Well, that’s about it. Please write soon and tell me about your school. Bye for now. Chris 1. Chris is 9/10 years old. 2. Chris goes to Yellow/Green School. 3. His favourite subject is Information Technology/Physical Education. 4. He likes Science and Maths/English and History too. 5. Chris starts lunch at 12.30/1.30. 6. His favourite day at school is Friday/Thursday. |
Прочитай текст. В предложениях после текста выбери слова по содержанию текста, запиши полученные предложения. Hi Henry! How are you? My name is Chris and I’m ten years old. I go to Green School. My favourite subject is PE. I also like History and English. I have a lunch break from 12:30 to 1:30 every day. My favourite day at school is Friday. I have History, English and PE on this day. Well, that’s about it. Please write soon and tell me about your school. Bye for now. Chris 1. Chris is 9/10 years old. 2. Chris goes to Yellow/Green School. 3. His favourite subject is Information Technology/Physical Education. 4. He likes Science and Maths/English and History too. 5. Chris starts lunch at 12.30/1.30. 6. His favourite day at school is Friday/Thursday. | Прочитай текст. В предложениях после текста выбери слова по содержанию текста, запиши полученные предложения. Hi Henry! How are you? My name is Chris and I’m ten years old. I go to Green School. My favourite subject is PE. I also like History and English. I have a lunch break from 12:30 to 1:30 every day. My favourite day at school is Friday. I have History, English and PE on this day. Well, that’s about it. Please write soon and tell me about your school. Bye for now. Chris 1. Chris is 9/10 years old. 2. Chris goes to Yellow/Green School. 3. His favourite subject is Information Technology/Physical Education. 4. He likes Science and Maths/English and History too. 5. Chris starts lunch at 12.30/1.30. 6. His favourite day at school is Friday/Thursday. |