СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қысқа мерзімді жоспары

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Атом құрамы мен құрылысы. Изотаптар. 

АКТ мүмкіндіктерін пайдалан отырып "Ой қозғау" стратегиясы

Просмотр содержимого документа
«Қысқа мерзімді жоспары»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2 Атомдар. Молекулалар. Заттар.


Мектеп: М.Әбенова атындағы жалпы орта мектеп.


Күні:2.03.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Жусупова Гулзат


СЫНЫП:7

Қатысқандар : 25


Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Атом құрамы мен құрлысы. Изотоптар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.5 –протон, электрон, нейтрондарды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядың білу.

7.1.2.6- алғашқы 20 элементтің атом құрлысы (р +, n 0, е-) мен атом ядросының құрамын білу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • атомдағы ұсақ бөлшектерді біледі.

  • алғашқы жиырма элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • элементтің атом ядросындағы нейтрон санын есептеп шығарады.

Кейбір оқушылар:

  • кейбір элементердің нейтрон сандары әр түрлі болатының біледі

Бағалау критерийі

  • алдыңғы жиырма элементтің таңбасын біледі.

  • атомның элементар бөлшектерін біледі және анықтама береді.

  • эленттердің атом құрлысы мен атом ядросының құрамын біледі.

Тілдік мақсаттар

Арнайы пәндік лексика мен терминология

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

Атом

Атом

Atom

Атом құрылысы

Атомная структура

Atomic structure

Протон

Протон

Proton

Нейтрон

Нейтрон

Neutron

Электрон

Электрон

Electron

Ядро

Ядро

The nucleus


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Атом құрылысында ... болады.

Нейтрон ... тең

Атом құрамында ....... болады

Нейтрон саны бірдей болмайды, себебі ...

Атомдағы ядро ....... тұрады


Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау қарым- қатынас жасау қабілеті, денсаулық достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, топтық жұмыс, жауапкершілік.

Пәнаралық байланыс

Физика, Жаратылыстану5.3.1.1

Алдыңғы оқу


7.1.2.1-атомдар мен молекулалар айрмашылығы.

7.1.2.2-әр бір элементтін таңбамен белгілетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу

7.1.2.5-протон, электрон , нейтронды және олардың атомдағы орналасау тәртібін, массасын, зарядың білу.

Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы

8 мин

1мин

5 мин












3мин






Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу

АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып

«Ой қозғау»

«серпілген сауал әдісі»

  • - ең кіші бөлінбейтің бөлшек.

  • -протондар мен нейтрондардан тұратың бөлінбейтің бөлшек.

  • -теріс заряды бар бөлшек.

  • -заряды жоқ элементтар бөлшек

  • - оң таңбалы заряды бар бөлшек

Қалыптастырушы бағалау. Жарайсын, керемет деп оқушыларды сабақ барасында ынталандырып отырамын

«Мозайка әдісі»-оқушыларды 3 топқа біріктіру. (қағаз қиындылары».

І – Протон ІІ- Нейтрон ІІІ- Электрон

(Мақсатым тақырыптағы тірек сөздер негізінде протон, нейтрон, электрон ұғымдары туралаы сабақ тақырыбымен байланыстыру)

Электрондық оқулық

Интербелсенді тақтада (слайд)

Сұрақтар көрсетіледі






смайлик



Сабақтың ортасы

32 мин

5 мин

5 мин
















3 мин





5 мин


























3 мин








5 мин

Оқулықпен жұмыс.

Тапсырма 1

Мәтінмен жұмыс – «денотатты граф әдісімен оқушылар оқыған мәтіннің не туралы екенің анықтайды мәтіннің мазмұнын сурет арқылы көрсетеді.

Берілген сурутті зерделей отырып атом моделдерін қай ғалымдар ұсынды. Атом құрлысын түсіндірдер.



а)планетарлық б) « мейіз қосылған пудинг»

атомдық модель атомдық модель

Дискриптор:

-атом моделін ұсынған ғалымдарды атайды;

-атом құрлысын түсіндіреді;

ҚБ: Қол шапалақтау

Басбармақ әдісімен бағаланады


Тапсырма 2

«Сәйкестендіру кестесі»

Түсініктермен анықтамалары арқылы сәйкестікті анықта

түсінік

Түсінік анықтамасы

А) химиялық элемент заттың кіші бөлшегі.


Ә) молекула тұратын зат.


Б) атом бөлшек.


В) ядро.


Г) пратон.


Ғ) нейтрон.


Д) электрон


  1. Теріс заряды бар бөлшек.

  2. Химиялық қасиетін анықтайды.

  3. Химиялық бөлінбеітін ең кіші бөлшек.

  4. Заряды жоқ элементтар бөлшек.

  5. Оң таңбалы зарядты бар бөлшек.

  6. Пратондр мен нейтрондардан құралатың бөлінбейтін бөлшек

  7. Анықталған атомтүрі.

Дескриптор:

-түсініктермен анықтамаларды сәйкестендіреді.


Кесте дұрыс толтырылса топ оқушылары өзара бағалау жасайды


Сергіту сәті: көз жаттығулары


«Ойлан тап, жұптас-әдісі»

Тапсырма 3.

кестедегі элементердің элементар бөлшектерін дұрыс жазып, атаныз және кестені толтырыңыз(нейтрон табу формуласы

N=Ar-Z пайдалана отырып).

І топ

элемент таңбасы

атауы

протон саны

нейтрон саны

электрон саны

P






натрий






8






19






5

ІІ топ

элемент таңбасы

атауы

протон саны

нейтрон саны

электрон саны

S






магний






10






16






7


ІІІ топ

элемент таңбасы

атауы

протон саны

нейтрон саны

электрон саны

O






кальций






15






13






20



Дескриптор:

-элементердің таңбасын жазады;

-элементтің атауын атайды;

-элементтердің пратон саның көрсетеді;

- элементтердің нейтрон саның көрсетеді;

-элементтердің электрон саның көрсетеді;


Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам»








Әр топқа таратпа материалын беру (мәтін)














































Жұптық жұмыс





Сабақтың соңы

5 мин


3+2мин




Үй тапсырмасын беру. Алғашқы жиырма элементтің атом құрылысы мен атом ядросының құрамын анықтау. Кері байланыс «Бес саусақ»

Бағалау дескриптор арқылы қорытынды бағалары қойылады.

Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2Барлық оқушылар: Атомдағы ұсақ бөлшектерді біледі.

Атомдағы бөлшектердің таңбасын таниды.

Элемент атауы бойынша және оны атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттама береді.

Оқушылардың басым бөлігі: элементтіңатом ядросындағы нейтрон санын есептеп шығарады.

Кейбір оқушылар: кейбір элементердің нейтрон сандары әр түрлі болатының біледі.

1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау. Мақтау мадақтау арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу.

3. Рефлексия.(жазбаша)

4. Дайын үлгі жауап

5. Әр оқушының ОМ жеткендігін аныұтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану


Сергіту жаттығуы

қимылмен көрсету:

-бөлшектердің қозғалысы;

-өзгеріс жасау;

-жаңа заттың түзілуі.

Қауіпсіздік техникасы ережелері

қимыл қозғалыс кезінде құлап қалмау;


Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.







Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?