Просмотр содержимого документа
«Калктын жайгашуусу жана миграция»
Сабактын темасы: Калктын жайгашуусу,жыштыгы жана миграция
Сабактын максаттары: | Көрсөткучтөрү: |
Билим берүүчү: Калктын жайгашуусу,жыштыгы жана миграция боюнча түшүнүү менен тексттин мазмунун билишет жана айтып бере алышат. | Эгерде окуучу: Калктын жайгашуусу,жыштыгы жана миграция боюнча түшүнүү менен тексттин мазмунун билишет жана айтып бере алышса; |
Өнүктүрүүчү : Дүйнөдөгү калктын жайгашуусу жана орун которуусунун себептенине терең ой жүгүртүү менен тест жазууга жана картадан жайгашкан ордун аныкташат. | Дүйнөдөгү калктын жайгашуусу жана орун которуусунун себептенине терең ой жүгүртүү менен тест жазууга жана картадан жайгашкан ордун аныкташса; |
Тарбия берүүчү: Улуттар аралык ынтымакты сактоого,сабакка болгон кызыгүүсүн арттырууга,сергек,зээндүү болууга тарбияланышат. | Улуттар аралык ынтымакты сактоого,сабакка болгон кызыгүүсүн арттырууга,сергек,зээндүү болууга тарбияланышса; |
Күтүлүүчү натыйжа:
- Калктын жайгашуусу,жыштыгы жана миграция боюнча түшүнүү менен тексттин мазмунун билишти.
- Дүйнөдөгү калктын жайгашуусу жана орун которуусунун себептенине терең ой жүгүртүү менен тест,эссе жазууга жана картадан жайгашкан ордун аныкташты.
- Улуттар аралык ынтымакты сактоого,сабакка болгон кызыгүүсүн арттырууга,сергек,зээндүү болууга тарбияланышты.
Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору,
Колдонулуучу баалоо методдору:
Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы:
Дүйнөнүн калкынын картасы,таркатмалар, упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест
Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
№ | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
НК | ПК |
1. | Уюштуруу (3 мин) | Саламдашуу.Класстын тазалыгына,окуучулардын маанайына көңүл буруу менен алардын ойлорун бир жерге топтоо,сабакка кызыгуу үчүн жакшы сөздөр айтылат. | Окуучулар бири-бирине жагымдуу маанай тартуулашат жана алтын эрежени сакташат | НК3 | |
2. | Үйтапшырмасын суроо(5мин) | Дүйнонүн калкы канча?( 1999-жылы 12-октябрда 6 млрдка жеткен. ) Депопуляция деген эмне? (калктын санынын кыскарышы) Демография деген эмне? (калктын өсуп-өнүгүү мыйзам ченемдүүлүгү жөнүндөгү илим) Демографиялык жарылуу деген эмне? (калктын өсүп-өнүгүсү ,төрөлүү жана табигый өсүүнүн жогорулашы) Демографиялык саясат деген эмне? (калктын өсүүсүн жөнгө салуу) Дүйнө калкы канча рассага бөлүнөт? ( уч рассага бөлүнөт) | Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын суроолордун негизинде талкуулашат. | НК1 НК2 НК3 | ПК1 ПК2 ПК3 |
3. | Жаңы матерлдарды түшүндүрүү (10 мин) | Калк дүйнө боюнча бирдей отурукташкан эмес.Калктын орточо жыштыгы 1 км2 жерге 5 гана,орточо 45 кишиден туура келет. Миграция- калктын бир аймактан экинчи бир аймакка көчүп отурукташуусу. Азыркы кезде эмгек ресурстанын өзүнө тарткан үч борбор бар. Биринчиси-Батыш Европа ( ГФР,Франция,Улуу Британия,швейцария). Экинчиси-АКШ Үчүнчүсү-Перс булуңундагы нефть өндүрүп алучу өлкөлөр. | Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат | НК1 НК2 НК3 | ПК1 ПК2 ПК3 |
5 | Интерактивдүү тапшырма (10мин) | Мугалим окуучуларга “Чынжыр” ыкмасы менен теманы окуучулар суроо берүү менен талуулашат 1. Калктын жайгашуусу,жыштыгы жана миграция изилдөө | Окуучулар берилген тапшырманы биргеликте,топто, жупта аткарышат. | НК1 НК2 НК3 | ПК1 ПК2 ПК3 |
6 | Сабакты бышыктоо(6мин) | табилца менен иштөө № | Мамлекеттер,шаарлар | Аянты | Калкынын саны | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Окуучулар “Эки бетүү күндөлүк”ыкмасын пайдалануу менен тема боюнча маалымат алышат, дүйнө өлкөлөрүнүн чектешкен мамлекеттерди картадан көрсөтшүп айтышат жана маалытаттарды жазышат | НК1 | ПК1 ПК3 |
7. | Үй тапшырма (2мин) | §9.Калктын жайгашуусу,жыштыгы жана миграция боюнча (38-бет) окуу жана тест түзүү,эссе жазуу. | Маалымат жазуу жана карта,контур карта менен иштөө | ПК3 | ПК3 |
8. | Баалоо (2мин) | Мактоо сөздөр айтылат. Активдүү катышууга шыктандырат Упайлардын негизинде баалоо | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. | | |
табилца менен иштөө
№ | Шаарлар | Аянты | Калкынын саны |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |