СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақ тілі 3-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі 3-сынып

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі 3-сынып»

Пәні: Қазақ тілі, 2-бөлім

Сынып: 3 «» сыныбы

Күні:

Сабақ: № 84

Мектеп

Мұғалімнің аты-жөні:

Бөлім

Атақты тұлғалар

Тақырыбы

Етістік туралы білетінімді еске түсіремін

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілеме)

3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/фото

бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім) табу;

3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мәтін (нұсқаулық) құрау/компьютермен жұмыс.

Сабақ мақсатары

Етістік туралы білімдерін еске түсіреді. Сауатты, көркем жазады.

Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.

Берілген тапсырмалар бойынша ой қорыту жасай алады.

Алдыңғы

білімдер

2-сыныпта етістік тақырыбынан игерген білімдеріне негізделіп

меңгертіледі.

Бағалау критерийлері

- Берілген мәтіннің мазмұнын түсініп, сұрақтарға жауап береді;

- Мәтіндегі сөйлемдерге тиісті тыныс белгісін қойып, сан есімдерді табады;


Сөздік қор

«Қызыл қайың», «Балбырауын», «Сарыарқа», Құрманғазы Сағырбайұлы, Дина Нұрпейісова, отбасы, семья, family, ту, флаг, flag, балық, рыба, fish, адам, человек, person.


Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың бойында білімге талпынысын, кездескен қиындықтарды жеңу дағдыларын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

музыка, әдебиеттік оқу, өзін өзі тану.


АҚТ қолдану дағдылары

Аудио жазба

Бастапқы білім

Зат есім, етістікті ажыратады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин







Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат.

1. Психологиялық дайындық.

«Әр елдің амандасу салты»

Жаңа Зеландияға сапар шеккен жандар маори халқының «хонги» сәлемдесу рәсіміне куә болады. Бұл сәлемдесудің сан ғасырлық тарихы бар. Бір-бірін көрген жандар сәлемдескен кезде мұрындарын тигізіп амандасады.

Жапон халқы сәлемдесу рәсіміне аса мән береді. Бір-бірін көрген кезде олар иіледі. 

Кенияға сапар шеккен жандар масаи тайпасын кездестіреді. Масаи тайпасының халқы бір-бірін көргенде, билей бастайды. Би арқылы олар бір-бірімен амандасады

Тай елінің амандасу рәсімі «вай» деп аталады. Бір-бірлерін көрген жандар алақандарын біріктіріп, бастарына қояды.

Филиппин елінде сәлемдесу рәсімі жас ерекшеліктеріне байланысты әр қилы. Мысалы, жас жігіт үлкен кісіні көрген кезде ол басын изеп, оң қолымен үлкен кісінің оң қолын ұстайды. 

Ал біздің қазақ халқы амандасқанда төс түйістіріп, арқаларынан қағып амандасады.




Интербелсенді тақта





3 мин

2. Топқа бөлу.

Оқушылар әртүрлі карточкаларды алады. Ондағы өзі қалаған музыка кілті бойынша топтарға бөлініп отырады.

«Музыка кілттері»:

1- топ: «Қызыл қайың»

2- топ: «Балбырауын»

3- топ: «Сарыарқа»

Топ басшысын өзара ақылдаса отырып, таңдайды. Топ ережесін айтады.

ҚБ: «Керемет, Тамаша!»

Оқушылардың алдыңғы сабақтардан алған білімдерін байқап көру «Серпілген сауал» әдісі бойынша

1. Сөз таптарын атаңдар?

2. Етістік дегеніміз не?

3. Етістіктің сұрақтарын атаңдар?

4. Етістік сөздері бар сөйлем құрастырып айтыңдар?

Карточкалар



Сабақтың ортасы

6 мин


















84-Қоңырау. Етістік туралы білетінімді еске түсіремін.

4.Сөзжұмбақты шешу. «Болжау» стратегиясы

Сөзжұмбақтың шешуіндегі сөзге сөйлем құра

Дескриптор

Сөзжұмбақты шеше алады

Шешуіндегі сөзге сөйлем құрайды

ҚБ:мұғалімнің бағалауы

Мәтінмен жұмыс. «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі арқылы жеке, топта, ұжымда оқулықтағы тапсырманы ауызша орындау.

Мәтін дауыстап оқытылып, топта мазмұны талқыланып, берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі.

Саралау «Диалог және қолдау көрсету» әңгіме құрау барысында қиындық болған жағдайда көмек көрсетемін.

Мәтінмен жұмыс

Тізбектей оқу

Сұрақтарға жауап беру

Мәтінде кім туралы айтылған? Дина туралы не білетініңді айт

Мәтінде күйші Дина апамыз жайлы айтылған.Дина қазақтың әйгілі күйшісі,композиторы. Домбыраны Құрманғазыдан үйренген

Дескриптор

 мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады.

 шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды.

 берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.

ҚБ: Топтық бағалау. «Өте жақсы. Ұсыныс.»



Берілген мәтін бойынша Құрманғазы Сағырбайұлының «Ерке сылқым» күйін тыңдатқызу.




Тақтамен жұмыс. «Көркем жазу» әдісі

Мәтіндегі мақалды көркем етіп жұмыс дәптеріне жазу етістіктердің астын сыз.

Ерінбеген етікші болады.

Өнер иесі өзін көп алдында еркін ұстауы керек.

Мәтінге сүйеніп өнер адамы қандай болу керектігі туралы нұсқаулық жаз.

Өнер иесі өзін көп алдында еркін ұстауы керек.

Ең алдымен үнді,дыбысты сүйе білу керек оған өзіңше мін бере біл

Ерінбеу,ұялмау,қысылмау керек.

Дескриптор

Мақалды жұмыс дәптеріне көркем етіп жазады

Етістіктердің астын сызады

Мақалдың мағынасын ашады

ҚБ: смайлик арқылы бағалау

Шығармашылық тапсырма. «Ширату, ой қозғау» әдісі

Дескриптор

Әріптер реті бойынша мақалды тауып оқиды

Мақалдан етістікті таба алады

Оның қай сөзбен байланысып тұрғанын айтады

ҚБ:шапалақ ұру арқылы бағалау

Топтық жұмыс.

1- топ: «Еркін жазу» стратегиясы бойынша өлең құрастыру «Ұйқасын тап» етістіктің астын сыз

Сабақтан мен______________
Жаман бала_______________
Жақсылармен_____________
Айтқан серттен_____________
Үлкендерді________________
Айтқандарын______________
Көмектесем_______________
Көріңдер, мен_____________



2- топ: «Үштілділік» стратегия бойынша мақалды толықтырып, орысша, ағылшынша аудармасын табыңдар. Шешуіндегі сөзге етістігі бар сөйлем құрастыр.

... отбасынан басталады.

Туған жерге ... тік.

Бақа көлінде - патша,

... суында – патша,

... елінде патша.


3- топ: «Ойлан, тап» әдісі бойынша жұмбақтың шешуін тауып, шешуіндегі сөзге етістігі бар сөйлем құрастыр.

Қалпағы ақ қарасаң,

Дәрігер емес, бірақ ол.

Дәм мәзірін қаласаң,

Алға ұсынып тұрады ол.

Ол кім?

ҚБ: Топтық бағалау. «Өте жақсы. Ұсыныс.»



Оқулық

Интербелсенді тақта




















әуен






































Интербелсенді тақта











Интербелсенді тақта

Постер






















4 мин


10. «Кубизм» әдісі

- Етістік дегеніміз не?

- Етістіктің сұрақтарын ата?

- «Үшінші» сөзі қандай сұраққа жауап береді?

- «Мен екі сынып оқимын» сөйлемі дұрыс құралған ба, қалай өзгертер едің, неліктен?

- «Нешеу?» сұрағына мысалдар келтір?

Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді;

ҚБ: «Керемет, Тамаша!»


Кубик

3 мин

Рефлексия: «Бір ауыз сөз»




Интербелсенді тақта