СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақ тілі ашық сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: «Дауыссыз б мен п»

Сабақтың мақсаты: Мақсаты:

 1.  Дауыссыз дыбыстардың түрлері және оларды пысықтау. Дауыссыз б мен п дыбыстары туралы толық түсінік беру.қатесіз жазуға үйрету. Дыбыстық талдау жасай білуге үйрету.

2. Оқушылардың ой-өрісін,есте сақтау қабілетін,тіл байлығын дамыту

3. Оқушыларды адамгершілікке,әдептілікке,тазалыққа,  бір-бірін сыйлай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша,жазбаша

Сабақтың көнекілігі: электрондық материалдар,слайдтар

 

Сабақтың барысы

 

1. Ұйымдастыру кезеңі:

Балаларды сабаққа дайындау.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі ашық сабақ»








Талғар қ.

Сакен Сейфуллин атындағы № 2 жалпы білім беретін шағын орталығы бар орта мектеп


Бастауыш сынып мұғалімі Алдабергенова Бахыт Мұстафақызы



Сабақтың тақырыбы: «Дауыссыз б мен п»

Сабақтың мақсаты: Мақсаты:

1. Дауыссыз дыбыстардың түрлері және оларды пысықтау. Дауыссыз б мен п дыбыстары туралы толық түсінік беру.қатесіз жазуға үйрету. Дыбыстық талдау жасай білуге үйрету.

2. Оқушылардың ой-өрісін,есте сақтау қабілетін,тіл байлығын дамыту

3. Оқушыларды адамгершілікке,әдептілікке,тазалыққа, бір-бірін сыйлай білуге тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша,жазбаша

Сабақтың көнекілігі: электрондық материалдар,слайдтар


Сабақтың барысы


1. Ұйымдастыру кезеңі:

Балаларды сабаққа дайындау.

2. Өткенді қайталау.

Дауыссыз дыбыстардың түрлерін жаттау. 5 сөзге дыбыстық талдау жасау

Оқушылар үйде жазғандарын оқып, дыбыстық талдау жасау

Тақтаға жазу

Дауыссыз дыбыстарды жатқа айту

Дыбыстарды естеріне түсіру




Есімізге түсірейік
















Тақтамен жұмыс жасау





3.Сергіту сәтін жасау

Тербеледі ағаштар

Алдымнан жел еседі

Кіп-кішкентай балалар

Үп-үлкен боп өседі

4.Жаңа сабақ

Көркем жазу б мен п балапан

5. жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру

Оқушылар біз бүгін «дауыссыз б мен п» әріпінің жазылуын үйренеміз


  • Б- дауыссыз, ұяң

  • П-дауыссыз, қатаң


Ендеше сабағымызды Тұманбай Молдағалиев аталарыңның «Күзгі дала» өлеңімен бастайық

Балалар сендер Тұманбай аталарың туралы не білесіңдер?

  • Өмір баяны

  • Тұманбай Молдағалиев (20.03.1935 жылы туған, Алматы облысы, Еңбекшіқазақ ауданы, "Жарсу" совхозында дүниеге келді - 10.10.2011, Алматы қаласы) — қазақтың біртуар ақыны. 2011

  • жылы қазанның 10 күні Тұманбай Молдағалиев дүниеден озды.



Жақында теледидардан ол кісінің дүниеден өткенін естідік

«Күзгі дала» өлеңін бір оқушыға оқыту.Өлеңнің мағынасын түсіндіру,сұрақтарға жауап беру

5. Жан-жақты білімін дамыту

Осы сурет қай мезгілді білдіріп тұр?


Күз мезгілін.

Күз мезгілінде табиғат қандай күйге енеді?

Жапырақтар сарғайады.Жемістер піседі.

Күз мезгілінде адамдар не істейді?

Егінін жинайды,қыс мезгіліне дайындық жасайды.

  • Дала жатыр демалып

  • Үлестіріп жемісін

  • Дүниедегі ең алып

  • Осы дала мен үшін.

  • Алма сыйлап бөбекке,

  • Алма ағаштарсарғайған

  • Төгілген тер шелектеп,

  • Елестеді маңдайдан






Өлеңнің астында берілген тапсырманы оқиықшы П.дыбысына аяқталып тұрған сөздерді тауып оқиық.

Оқушыларды оқыту арқылы сөздерді табу.

Осы сөздердің айтылуына мән беру. Сөз соңында б естіледі бірақ п әріпі жазылады.

П дыбысы дауыссыздың қай тобына жатады? П-қатаң

Дәптермен жұмыс жасау

126-жаттығуды орындау

П дыбысына аяқталып тұрған сөздерді көшіріп жазу.

Осы жерде ережені айта кету

Сөз соңында б дыбысы естілгенімен,п әріпі жазылады.

Мысалы:кітап, қап, доп


Оқушылар тақтаға көңіл аударайықшы. Тақтамен жұмыс жасау.


127-жаттығуын өздіктерімен жұмыс жасау

Оқушыларды жеке –жеке оқыту сөздердің оқылуы мен жазылуын салыстырып айту

128-жаттығу Ребусты шешу

Қандай сөз шықты?









Талапты

Осы сөзге қандай мақал-мәтел білеміз?

«Талаптыға нұр жауар»

Осы сөзге ауызша сөйлем құрату

Дәптермен жұмыс жасау

129-жаттығу Төмендегі суреттерден штаб,клуб сөздерін оқуға болады.Қалай



6.Сабақты бекіту: Оқушылар бүгінгі сабақты қалай түсінгенін сөздік диктант арқылы тексеру

Шап,жап,алып,барып,тәртіп, штаб, клуб

Осы сөздерді дауысты және дауыссыз екенін ажыратып, дауысты дыбыстардың астын бір сызықпен, дауыссыз дыбыстардың астын екі сызықпен сызамыз. Осы сөздердің біреуіне дыбыстық талдау жасау

Жазғандарымызды апайларға тексерту

7.Сабақты қортындылау

Сұраққа жауап беру

Оқушылар біз бүгін қандай тақырып өттік?

Б дыбысы дауыссыз дыбыстың қай тобына жатады?

П дыбысы ше?

Б дыбысы естілгенімен п дыбысы жазылады

Кітап ,доп, қап.



Штаб, клуб сөздерінің жазылуын есте сақтауын екерту

Бүгін біз қандай ақынмен таныстық?


Оқушыларды бағалау: жазған диктантары арқылы баға қою.

Үйге тапсырма беру

43бет 130-жаттығу

Мұғалім ,мектеп,оқу,талап, кітап тірек сөздерін пайдаланып, “Мектепте” тақырыбына әңгіме құрау.