СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақстанның тамақ өнеркәсібі

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақстанның тамақ қнепкәсібі жайында тоқталамыз.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстанның тамақ өнеркәсібі»

Пәні: География

Сынып: 9 «А», «Ә»

Күні:24.01.2019ж

Сабақтың тақырыбы: Тамақ өнеркәсібі

Сабақтың мақсаты:

Білу: Еліміздегі тамақ өнеркәсіптің дамыған салалары туралы білу.

Түсіну: Тамақ өнеркәсіпінің құрылымын, тамақ өнеркәсібінің салаларын түсіндіру

Қолдану: Тамақ өнеркәсіптің дамыған салалары, олардың орналасу принципін анықтау.

Талдау: Тамақ өнеркәсібінің өзара салааралық байланысын талдау.

Жинақтау: Ұқсатушы өнеркәсіптің агроөнеркәсіптік кешеннің құрамындағы маңыздылығын түсіндіру.

Бағалау: Тамақ өнеркәсібі туралы білімдерін нақтылау.


Көрнекілік: Қазақстанның экономикалық картасы, таратпа қағаздар,түрлі түсті асықтар, суреттер, бағалау бетшелері, видеоролик т.б.

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың әдісі: топтық,жұптық жұмыс

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі(3мин)

Сәлемдесу

Сыныпты түрлі түсті асық арқылы 4 топқа бөлу

  1. Ет өнеркәсібі

  2. Ұн тарту-жарма және қант өнеркәсібі

3. Сүт өнімдері өнеркәсібі

4. Балық өнеркәсібі


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(2+4мин)

Графикалық бақылау жұмысы(«+» дұрыс, «-»дұрыс емес)


р/с

Сұрақтар мазмұны

Жауабы


1

Қой, ірі қара, түйе-мал шаруашылығының қосымша саласы


-

2

Қой шаруашылығы дала, шөл, шөлейт және биік таулы аудандарда дамығын

+

3

Жартылай биязы жүннен кілем тоқитын жіп өндіріледі


+

4

Мүйізді ірі қара мал шаруашылығы тек қана сүтті бағыттағы шаруашылық

-

5

Қазақы жылқыны жабы жылқысы,адай жылқысы, көшім жылқысы, қостанай жылқысы деп бөледі

+

6

Шошқа шаруашылығының негізгі аудандары-Солтүстік Қазақстан мен Шығыс Қазақстан облыстары.

+

7

Түйе шаруашылығы мал шаруашылығының ішіндегі ерекше әрі шағын саласы.

-

8

Омарта шаруашылығы Қазақстанның жазық жерлерінде орналасқан

-

9

Құс шаруашылығымен еліміздің Батыс Қазақстан облысы айналысады

-

10

Жібек құрты Оңтүстік Қазақстан облысында мақтаға қосымша сала ретінде өсіріледі.

+


ІІІ. Жаңа сабақ.

Қазақстанның тамақ өнеркәсібі туралы қысқаша бейнебаян көрсетемін(2-3мин)


1-тапсырма:

Оқушыларға мәтінмен танысуға және тапсырманы топта талдауға (3мин+3мин)


2-тапсырма:

1-топ: «Өндіріс» «Өнім» «Өсім» (4мин).

Оқушылар «Ет өнеркәсібі» тақырыпшасынан жинақтаған білімдеріне сүйене отырып «Өндіріс» «Өнім» «Өсім» сұрақтарына диаграмма немесе сызбанұсқа құруы тиіс.



2-топ:Практикалық жұмыс (4мин).

Қазақстанның сүт өнімдері өнеркәсібінің орталықтарының номенклатурасын түсіру және түсіндіру тапсырылады.




3-топ: Қазақстанның ұн тарту және қант өнеркәсіптерін ОСКТТ бойынша талдайды. (4мин)


Анықтама



Ерекшелігі


Салыстыру

Қорытынды




4-топ: балық өнеркәсібіне, кондитерлік тағамдарға жарнама жасайды (актерлік шеберліктерімен сомдау). (4мин)



IV.Қорытындылау(3мин)

Ұлт жоспары «100 нақты қадам»

35-қадам: Ауылшаруашылық жерлерді тиімді пайдалану.

60-қадам: Сүт және сүт өнімдері өндірісін дамыту үшін стратегиялық инвесторлар тарту.

61-қадам: Ет-өндірісі мен өңдеуді дамыту үшін стратнгиялық инвесторларды тарту.


V.Рефлексия (2мин)

VI.Бағалау. (Әр топтың топ басшылары бағалайды)


VII.Үйге тапсырма: 1. Қазақстанның тамақ өнеркәсібі

2. Қосымша мәлімет

3. Атласпен жұмыс.






Бағалау парақшасы


р/с

Оқушының

аты-жөні

Үй

тапсырма

сы

Тақырыпты түсіне білуі,ойын толық жеткізуі

шығармашылық тапсырма орын дауы

Топпен жұмыс жасауы

Жобаны қорғау

Қоры

тынды

баға

1









2









3









4








5











Бағалау парақшасы


р/с

Оқушының

аты-жөні

Үй

тапсырма

сы

Тақырыпты түсіне білуі,ойын толық жеткізуі

шығармашылық тапсырма орын дауы

Топпен жұмыс жасауы

Жобаны қорғау

Қоры

тынды

баға

1









2









3









4









5










Бағалау парақшасы


р/с

Оқушының

аты-жөні

Үй

тапсырма

сы

Тақырыпты түсіне білуі,ойын толық жеткізуі

шығармашылық тапсырма орын дауы

Топпен жұмыс жасауы

Жобаны қорғау

Қоры

тынды

баға

1









2









3









4









5