СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қима мен тілік түрлері 1. 10 сынып

Категория: ИЗО

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қима мен тілік түрлері 1.docx

Просмотр содержимого документа
«Қима мен тілік түрлері 1. 10 сынып»

Графика және жобалау

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім: Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру

Сабақтың тақырыбы:

Қима мен тілік түрлері

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

  • 10.2.4.1 Сызбадағы қима мен тіліктердің біртұтастығын (маңыздылығын) білу және түсіну

  • 10.2.4.2 Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану

  • 10.2.4.3 Қима мен тіліктер орындау барысында шарттар мен жеңілдетулерді қолдану

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар үйренеді:

Барлығы Қима мен тілікті сызбада қолдану мақсатын біледі және түсінеді

КөбісіСызбада тиісті қиманы және бөлшектің қимасын табады

  • КейбіреулеріҚиманы немесе тілікті қолданудың орындалуы туралы қорытынды жасай алады

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • Нақтыбөлшектерүшінқиманемесетіліктің орындауалгоритмінбеледі


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы





Сабақ басында:

  • Оқушылармен амандасу /тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.

  • Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.

Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер






Ортасы





ЖЖ/ҚЖ"миғашабуыл" - 3 минут

түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Тілік және қима

Кесіндіде жер қабатының суреті бар слайд көрсетіледі. География мен жаратылыстану пәндерін оқу кезінде біз глобус және жер жаилы плакаттар қолданамыз? (разрездер).

Біз жер бөлігінде не көреміз?

Ал сызбаны жобалауда кесінділермен қалай қолданады? Егер деталь әр түрлі тесіктері, ойықтары, және т.б. бар ішкі беті болса, онда осы ішкі контурды көрсету үшін штрих сызықтарды пайдалануға болады. Алайда, өте қажетсіз қабат штрихтарды пайдалануға болмайды. Неліктен?

Штрихты сызықтардың көп саны болган кескіндемеде , қиушыжазықтықтыққолданған жақсы. Кескінде і бейнеленген зат елестетілетінқиушы жазықтықпен қиылады, бұл ретте қиушыжазықтықтың алдында орналасқан заттың бөлігі алынып тасталған деп болжанады,заттың қалған бөлігі проекцияның әдеттегі тәсілімен бейнеленеді.

Егер біз кесу жазықтығында көрінген нәрсені бейнелейтін болсақ, онда алынған сурет қима деп аталады. Егер тіліктің жазықтығында көрінетін нәрсе және оның әр жағындағы нәрсе сызылса, онда сурет тілік деп аталады.

Әдетте бөлшектің көлденең пішінін және ұсақ егжей – тегжейін анықтап беретін көріністі қимадеп атаймыз. Қима детальдың ішкі құрылысын анықтайды.

Сізге белгілі тұрмыстық заттар (құралдар және т. б.) қалай көрінеді? соны анықтайық .

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты: оқушылардың тілік және қима үрдісінің түсінігін меңгеруі

Тапсырма№ 1:сіз ұсынған заттарғақима суретін орындаңыз (кемінде 4 сурет))

6 мин



Тапсырма № 2 сізге жақсы таныс заттардың қимасын белгіленген қима жазықтықтар бойынша орындаңыз. 6 мин

жеке жұмыс 20 минут

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі










Прекциялау тақырыбына сызбалар түсіреді.

Дискриптор

Оқушылар:Нақтыбөлшектерүшінқиманемесетіліктің орындауалгоритмінбеледі


Тексеріс журнал









1-2 слайд



http://cherch.ru/graficheskoe_otobrazhenie/proetsirovanie_na_tri_vzaimno_perpendikulyarnie_ploskosti_proektsii.html

http://kuza.my1.ru/publ/uroki_cherchenija/tema_proecirovanie/proecirovanie_na_odnu_dve_i_tri_vzaimno_perpendikuljarnye_ploskosti_proekcij/5-1-0-9


Аяқталуы






Рефлексия:

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті/кедергі жасады?

Егер сізге мұғалімге ұсыным беру мүмкіндігі болса, сіз мұғалімге ұсынасыз ба?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2: