СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қима мен тілік түрлері 2 . 10 сынып

Категория: ИЗО

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қима мен тілік түрлері 2 .docx

Просмотр содержимого документа
«Қима мен тілік түрлері 2 . 10 сынып»

Графика және жобалау

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім: Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру

Сабақтың тақырыбы:

Қима мен тілік түрлері

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

  • 10.2.4.1 Сызбадағы қима мен тіліктердің біртұтастығын (маңыздылығын) білу және түсіну

  • 10.2.4.2 Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану

  • 10.2.4.3 Қима мен тіліктер орындау барысында шарттар мен жеңілдетулерді қолдану

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар үйренеді:

Барлығы Қима мен тілікті сызбада қолдану мақсатын біледі және түсінеді

КөбісіСызбада тиісті қиманы және бөлшектің қимасын табады

  • КейбіреулеріҚиманы немесе тілікті қолданудың орындалуы туралы қорытынды жасай алады

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • Нақтыбөлшектерүшінқиманемесетіліктің орындауалгоритмінбеледі


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы





БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал)

Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

Өткен сабақ материалдарын қайталау

Көптеген штрих сызықтары бар бөлшек көрсетіледі.

Мұғалім сыныптан өткен сабақтың материалы бойынша қорытынды жасауды сұрайды. Қима және кесу не үшін қажет?

Қорытынды: штрихты сызықтардың айтарлықтай саны бөлшектің ішкі пішінін анықтауға көмектесудің орынына керісінше, сызбаны оқуын қиындатады.

БЫМ(бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: оқушылардың қималары мен қималары туралы білімдерін тереңдету.

Оқушыларға № 1 слайд ұсынылып, қандай қиманың қандай белгіге сәйкес келетінін анықтау және өз жауабын түсіндіру ұсынылады. Әрбір жағдайда қималар алты, ал жауаптар бес болуы мүмкін екенін ескеру қажет. Бұл оқушыларға бес жауаптың бәрін ойластыру үшін жасалған.

Сұрақ: тиісті қима суретін табыңыз?

Тапсырма: әріптермен белгіленген бөлшек бөлшектеріне сандармен белгіленген қиманың тиістілігін топта анықтау және салыстыру .

Бүгін біз Сізбен қандай міндеттерді шешеміз, бөлшектер үшін қандай тәсілдерді қолданатын боламыз?

Сабақтың тақырыбына шығу. ОМ

ОМ:Қима кескінінің және кесіндінің сызбадағы ережелерін білу және қолдану

Сіздің мақсатыңыз қандай?

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер






Ортасы





ЖЖ/ҚЖ"миғашабуыл" - 3 минут

түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Қима мен қиманы қолданудың орындылығы

Мақсаты оқушыларға тіліктің қимадан айырмашылығын меңгеруге көмектесу

Үлгі немесе көрнекі сурет арқылы, мұғалім тілік деп аталатын терминді қысқаша еске салады

Күтілетін нәтижекеңістікте ойлауды дағдыларын белсендіру шешім іздеу, нысанды талдау ұқсастықтар мен айырмашылықтарды және өзара сәйкестікті анықтау

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты: оқушылардың кесу және қиу процесін меңгеруі

Тапсырма№ 1Түрлер, қималар, тіліктер және көрнекі бейнелер берілген сурет бойынша үш түрлі, бірақ пішіні бойынша ұқсас бөлшектер берілген (62-сурет) сәйкес әріптік белгілерді табу, оны дәптерге сызып, кестеге енгізу.

Бұл бөлшектер үшін қималар емес , тілік орындау қажет екенін түсіндіріңіз.

Қимасы бар сызба

1

2

3

Көрнекі сурет




Тілік




Әдістемелік ұсыныстар:

Екінші тапсырмаға жауапты суреттерді терең талдау негізінде ғана алуға болады. Қимадағы және тіліктегі формасы толық көрсетілуін салыстыра отырып, оқушылар логикалық жолмен осы жағдайда қандай бейнеге артықшылық беру керектігін анықтауы тиіс. Тіліктер қимаға қарағанда заттың кеңістіктік қасиеттеріне үлкен ақпарат береді және бөлшектің пішінін ішінара ғана емес (белгілі бір жерде), сонымен қатар тұтастай анықтауға көмектеседі.

№ 4 слайд бойынша (64 сурет) сызбаларда өз бетінше жұмыс істеу үшін тапсырмаларды болжауға болады.

Тапсырма № 2 Тілігі бар сызбалар бойынша көрнекі бейнелерді тауып, оны дәптерге, тиісті әріптік белгілерге сәикестендіріп сызып, кестеге енгізу керек. К және Л нүктелері проекциясынсызбаға еңгізіңіз

Мақсаты: оқушыларды сызбаларды оқу кезінде тіліктерді талдауға үйрету.

Бұл тапсырма оқушылардың назарын пәндердің ішкі құрылысын айқын және нақты анықтауға көмектеседі.

Қимасы бар сызба

1

2

3

Көрнекі сурет




Профильді тілік




Содан кейін мұғалім сурет салынған плакатты немесе оқулықтың иллюстрациясы бойынша қарапайым қиманы көрсетеді түсіндіреді. Қиушыжазықтықтың орналасуына байланысты тіліктер тік (фронтальды және профильді) көлденең және көлбеу болып бөлінетінін түсіндіреді.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі










Прекциялау тақырыбына сызбалар түсіреді.

Дискриптор

Оқушылар:

Нақты

Бөлшектер

Үшін

Қима

Немесетілік

тің орындау

алгоритмін

біледі


Тексеріс журнал









1-2 слайд



http://cherch.ru/graficheskoe_otobrazhenie/proetsirovanie_na_tri_vzaimno_perpendikulyarnie_ploskosti_proektsii.html

http://kuza.my1.ru/publ/uroki_cherchenija/tema_proecirovanie/proecirovanie_na_odnu_dve_i_tri_vzaimno_perpendikuljarnye_ploskosti_proekcij/5-1-0-9


Аяқталуы






Рефлексия:

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті/кедергі жасады?

Егер сізге мұғалімге ұсыным беру мүмкіндігі болса, сіз мұғалімге ұсынасыз ба?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2: