СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ҚМЖ 3-сынып №73Негізгі және туынды зат есім

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім беру ұйымының  атауы

Алмалы ОМ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Д.Кушукбаева

Күні:

 

Сынып: 3 «   »

  Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

 Сабақтың тақырыбы:

№73Негізгі және туынды зат есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

3.3.4.1* мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттермен мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құрастыру/ компьютерде теру

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты:

мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер бойынша мәтіннің мазмұнын болжап айтады. өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап оқиды; мұғалімнің көмегімен  хат жаза алады. негізгі, туынды зат есімдерді анықтап, теріп жазады.

Құндылықты дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,  қарым-қатынас жасау қабілеті

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

 Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық ахуал қалыптастыру.

ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Сұрақ менен, жауап сенен»

-Сөз таптарын ата.

-Зат есім дегеніміз не?

-Зат есімнің түрлерін ата

-Жалқы есім дегеніміз не?

-Жалпы есім дегеніміз не?

-Негізгі зат есім дегеніміз не?

-Туынды зат есім дегеніміз не?

ІІІ.Ой қозғау

Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар  сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.

 

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 1

 

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма.  (Ұ.Ж)

28-жаттығу. Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжа.

-Мәтінді «Спираль» әдісі арқылы оқиды.

-Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жаз.

Мүсін,мүсінші,қала,мұражай,Алматы,Абай,Абылай хан,Әлия Молдағұлова,Мәншүк Мәметова,ескерткіш,шығарма.

ЕБҚ тапсырма

Мәтінді оқиды.

2-тапсырма.

29-жаттығу. Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқы.

29-жаттығу.

Сәлеметсіз бе,аға!

Халіңіз қалай?Жұмысыңыз  жақсы жүріп жатырма ? Аға,мен жазғы демалысымды қалада өткізгім келеді. Сондықтан Астанаға баруды жоспарлап отырмын.Астанадағы ғимараттарды көрсем деймін.Аға,кездескенше сау болыңыз!

Қарындасыңыз Мерей.

-Қалай ойлайсың,хат дұрыс жазылған ба?

-Нені өзгертіп, нені қосуға болады?

-Хат жазғанда мына нұсқаулықты басшылыққа алып жаз.

ЕБҚ тапсырма

Мұғалімнің көмегімен хат жазады.

3-тапсырма

30-жаттығу.Қайрат пен Гүлжан пілдің суретін салды. Суреттері әдемі-ақ, бірақ олардың салғаны түрліше болып шықты.

Себебі,пілдің суреті Қайратқа алдынан тұрса,ал Гүлжанға пілдің суреті жанынан көрініп тұр. Сол себепті,салған суреттері түрліше болды деп ойлаймын.

-Суреттердің түрліше болу себебін дәлеледе.

ЕБҚ тапсырма

 

 

 

Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжап айтады.

 

 

Мәтінді «Спираль» әдісі арқылы оқиды.

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазады.

 

 

 

 

 

 

Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқиды.

 

Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.

 

 

 

Суреттердің түрліше болу себебін дәлелдеп айтады.

 

 

 

Дескриптор:

- Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжап айтады; (1б)

-Мәтінді оқиды; (1б)

-Сұрақтарға жауап береді;(1б)

- Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазады.(1б)

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-Хатты оқиды;(1б)

-Хаттың дұрыс жазылуын анықтайды;(1б)

- Нені өзгертіп, нені қосуға болатынын айтады;(1б)

- Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.(1б)

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-Сурет бойынша әңгіме құрайды;(1б)

- Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.

 

 

 

Слайд  2

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд  3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 4

 

 

 

 

 

 

Слайд 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

10 мин

Сабақты бекіту

Үй тапсырмасы: Өз өнерлері туралы жазу.

Бағалау

  Рефлексия

 

 

 

 

Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді

 

 

Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 7

             

 

 

 

Білім беру ұйымының  атауы

Алмалы ОМ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Д.Кушукбаева

Күні:

 

Сынып: 3 «   »

  Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

 Сабақтың тақырыбы:

№73Негізгі және туынды зат есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

3.3.4.1* мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттермен мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құрастыру/ компьютерде теру

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты:

мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер бойынша мәтіннің мазмұнын болжап айтады. өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап оқиды; мұғалімнің көмегімен  хат жаза алады. негізгі, туынды зат есімдерді анықтап, теріп жазады.

Құндылықты дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,  қарым-қатынас жасау қабілеті

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

 Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық ахуал қалыптастыру.

ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Сұрақ менен, жауап сенен»

-Сөз таптарын ата.

-Зат есім дегеніміз не?

-Зат есімнің түрлерін ата

-Жалқы есім дегеніміз не?

-Жалпы есім дегеніміз не?

-Негізгі зат есім дегеніміз не?

-Туынды зат есім дегеніміз не?

ІІІ.Ой қозғау

Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар  сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.

 

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 1

 

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма.  (Ұ.Ж)

28-жаттығу. Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжа.

-Мәтінді «Спираль» әдісі арқылы оқиды.

-Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жаз.

Мүсін,мүсінші,қала,мұражай,Алматы,Абай,Абылай хан,Әлия Молдағұлова,Мәншүк Мәметова,ескерткіш,шығарма.

ЕБҚ тапсырма

Мәтінді оқиды.

2-тапсырма.

29-жаттығу. Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқы.

29-жаттығу.

Сәлеметсіз бе,аға!

Халіңіз қалай?Жұмысыңыз  жақсы жүріп жатырма ? Аға,мен жазғы демалысымды қалада өткізгім келеді. Сондықтан Астанаға баруды жоспарлап отырмын.Астанадағы ғимараттарды көрсем деймін.Аға,кездескенше сау болыңыз!

Қарындасыңыз Мерей.

-Қалай ойлайсың,хат дұрыс жазылған ба?

-Нені өзгертіп, нені қосуға болады?

-Хат жазғанда мына нұсқаулықты басшылыққа алып жаз.

ЕБҚ тапсырма

Мұғалімнің көмегімен хат жазады.

3-тапсырма

30-жаттығу.Қайрат пен Гүлжан пілдің суретін салды. Суреттері әдемі-ақ, бірақ олардың салғаны түрліше болып шықты.

Себебі,пілдің суреті Қайратқа алдынан тұрса,ал Гүлжанға пілдің суреті жанынан көрініп тұр. Сол себепті,салған суреттері түрліше болды деп ойлаймын.

-Суреттердің түрліше болу себебін дәлеледе.

ЕБҚ тапсырма

 

 

 

Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжап айтады.

 

 

Мәтінді «Спираль» әдісі арқылы оқиды.

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазады.

 

 

 

 

 

 

Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқиды.

 

Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.

 

 

 

Суреттердің түрліше болу себебін дәлелдеп айтады.

 

 

 

Дескриптор:

- Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжап айтады; (1б)

-Мәтінді оқиды; (1б)

-Сұрақтарға жауап береді;(1б)

- Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазады.(1б)

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-Хатты оқиды;(1б)

-Хаттың дұрыс жазылуын анықтайды;(1б)

- Нені өзгертіп, нені қосуға болатынын айтады;(1б)

- Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.(1б)

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-Сурет бойынша әңгіме құрайды;(1б)

- Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.

 

 

 

Слайд  2

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд  3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 4

 

 

 

 

 

 

Слайд 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

10 мин

Сабақты бекіту

Үй тапсырмасы: Өз өнерлері туралы жазу.

Бағалау

  Рефлексия

 

 

 

 

Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді

 

 

Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 7

             

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ 3-сынып №73Негізгі және туынды зат есім»


Білім беру ұйымының атауы

Алмалы ОМ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Труспекова Г

Күні:


Сынып: 3 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

73Негізгі және туынды зат есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

3.3.4.1* мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттермен мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құрастыру/ компьютерде теру

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты:

мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер бойынша мәтіннің мазмұнын болжап айтады. өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап оқиды; мұғалімнің көмегімен хат жаза алады. негізгі, туынды зат есімдерді анықтап, теріп жазады.

Құндылықты дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық ахуал қалыптастыру.

ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Сұрақ менен, жауап сенен»

-Сөз таптарын ата.

-Зат есім дегеніміз не?

-Зат есімнің түрлерін ата

-Жалқы есім дегеніміз не?

-Жалпы есім дегеніміз не?

-Негізгі зат есім дегеніміз не?

-Туынды зат есім дегеніміз не?

ІІІ.Ой қозғау

Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады.








Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.

суреттер









Слайд 1


Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма. (Ұ.Ж)

28-жаттығу. Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжа.

-Мәтінді «Спираль» әдісі арқылы оқиды.

-Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жаз.

Мүсін,мүсінші,қала,мұражай,Алматы,Абай,Абылай хан,Әлия Молдағұлова,Мәншүк Мәметова,ескерткіш,шығарма.

ЕБҚ тапсырма

Мәтінді оқиды.

2-тапсырма.

29-жаттығу. Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқы.

29-жаттығу.

Сәлеметсіз бе,аға!

Халіңіз қалай?Жұмысыңыз жақсы жүріп жатырма ? Аға,мен жазғы демалысымды қалада өткізгім келеді. Сондықтан Астанаға баруды жоспарлап отырмын.Астанадағы ғимараттарды көрсем деймін.Аға,кездескенше сау болыңыз!

Қарындасыңыз Мерей.

-Қалай ойлайсың,хат дұрыс жазылған ба?

-Нені өзгертіп, нені қосуға болады?

-Хат жазғанда мына нұсқаулықты басшылыққа алып жаз.

ЕБҚ тапсырма

Мұғалімнің көмегімен хат жазады.

3-тапсырма

30-жаттығу.Қайрат пен Гүлжан пілдің суретін салды. Суреттері әдемі-ақ, бірақ олардың салғаны түрліше болып шықты.

Себебі,пілдің суреті Қайратқа алдынан тұрса,ал Гүлжанға пілдің суреті жанынан көрініп тұр. Сол себепті,салған суреттері түрліше болды деп ойлаймын.

-Суреттердің түрліше болу себебін дәлеледе.

ЕБҚ тапсырма




Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжап айтады.



Мәтінді «Спираль» әдісі арқылы оқиды.


Сұрақтарға жауап береді.



Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазады.







Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқиды.


Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.




Суреттердің түрліше болу себебін дәлелдеп айтады.




Дескриптор:

- Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжап айтады; (1б)

-Мәтінді оқиды; (1б)

-Сұрақтарға жауап береді;(1б)

- Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазады.(1б)








Дескриптор:

-Хатты оқиды;(1б)

-Хаттың дұрыс жазылуын анықтайды;(1б)

- Нені өзгертіп, нені қосуға болатынын айтады;(1б)

- Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.(1б)








Дескриптор:

-Сурет бойынша әңгіме құрайды;(1б)

- Хат жазғанда м нұсқаулықты басшылыққа алып жазады.




Слайд 2

Суреттер



















Слайд 3













Слайд 4







Слайд 5










Соңы

10 мин

Сабақты бекіту

Үй тапсырмасы: Өз өнерлері туралы жазу.

Бағалау

Рефлексия





Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді



Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 6










Слайд 7