СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ҚМЖ 3- сынып, қазақ тілі №77 Зат есімнің тәуелденуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім беру ұйымының  атауы

 

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Д.Кушукбаева

Күні:

 

Сынып: 3 «   »

  Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

 Сабақтың тақырыбы:

№77 Зат есімнің тәуелденуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

3.2.5.1* берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықта

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету

3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу

Сабақтың мақсаты:

мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, әңгіме құрай алады; берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден сызбадағы сөздер туралы маңызды тұстарын анықтап алады; жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жаза алады; тәуелдік жалғауларының қолданысын анықтап жазады.

Құндылықты дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,  қарым-қатынас жасау қабілеті

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

 Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық ахуал қалыптастыру.

ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Сұрақ менен, жауап сенен»

-Сөз таптарын ата.

-Зат есім дегеніміз не?

-Зат есімнің түрлерін ата

-Жалқы есім дегеніміз не?

-Жалпы есім дегеніміз не?

-Негізгі зат есім дегеніміз не?

-Туынды зат есім дегеніміз не?

ІІІ.Миға шабуыл (Т.) 

Әжемнiң қалпақты таяғы,

Қолына алса жүгiрер,

Шорланып белi бүгiлер.  

                        (Ұршық)

Жүнді жайып өрнектеп, шиге орап тептік төпелеп.

Сосын аштық көрмек боп, дап-дайын тамаша

                      (Текемет)

Ұқсайтын шеңберге қабырғасы жиылып,керіледі. Жиһазы мол кең бөлме, төбесінен жұлдыздар көрінеді                                                   (Киіз үй)

Жұмбақтың жауабын үш жақта тәуелдеп беру

Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмбақтың шешуін табады. Жауабын үш жақта тәуелдеп айтады.

 

Оқушылар  сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.

 

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 1

 

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

Ережені еске түсіру

 Ережемен жұмыс

   Заттың біреуге меншікті екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулар деп атайды:Өнер-ін, әке-м, әже-ң, ат-ы, ата-сы. Тәуелдік жалғаулар үш жақта, жекеше және көпше түрде айтылады: дос-ым, дос-ың, дос-ыңыз, дос-ы; дос-ымыз, достар-ың, достар-ыңыз, достар-ы.

Есіңе сақта!

     Зат есімнің тәуелдік жалғаулары

Жақ

Жекеше

Көпше

I

жақ

-ым, -ім

-ымыз, -іміз

II жақ

-ың,-ыңыз,

-ің, -іңіз

-ыңыз, -іңіз

IIIжақ

-ы, -і, -сы,-сі

-ы, -і, -сы, -сі

 

1-тапсырма.  (Ұ.Ж)

44-жаттығу.Сурет бойынша әңгіме құра. Әңгімеңде  тәуелдеулі және туынды зат есімдерді  пайдалан.

Бірінші суретте не бейнеленген?

-Кілемді тоқу үшін қандай құралдар керек деп ойлайсың?

-Екінші суретте қандай ыдыс түрлері бейнеленген?

-Ол ыдыстарды қандай материалдан жасайды?

-Үшінші суретте қандай ұлттық бұйым жасалуда?

Гаухар кішкентай кезінен кесте,өрнек тоқуға құмар болды. Оған әжесі көмектесті,өсе келе ол кілем тоқи алатын дәрежеге жетті.

Алмастың өзінің жеке шеберханасы бар.Ол шеберханасында түрлі ою-өрнек салынған ағаш ыдыстар жасайды.

Әлия мен Мадина екеуі ою оюды жақсы меңгерді.Олар оны апасынан үйренді.Екеуі сырмаққа ою салып жатыр.

ЕБҚ тапсырмасы

Сурет бойынша әңгімелейді

2-тапсырма

45- жаттығу.Мәтінді тиісті тыныс белгілерін қойып  көшіріп жаз.

Ақши-Әминаның ауылы.Ауылда ши өседі.Әмина бір бума ши әкелді.Шешесі одан ши тоқыды.Ши тоқу-өнер.

ЕБҚ тапсырмасы

Суретті боя. Суретті қатыстырып, мәтін құрастыр.

3-тапсырмаБейнежазба көрсету «Кластер» әдісі

46-жаттығу.Сызбадағы ши түрлерін дереккөздерден біліп ал.

Киіз үйдің жасалу жолдарымен танысу және кластер құрастыру. Ши сөзін үш жақта тәуелдеп жаз.

1-топ Үйдің сүйектері(ағаштан жасалған бөліктері)

2-топ Киіздері (ши де осыған жатады)

3-топ Арқан-баулары (баулары, басқұр және арқандары)

Ақ ши - жүн орамаған,құр шиден өзінен тоқылып жасалған төсеніш немесе киіз үйдің және тұрмыста қолланылатын бұйым.

Ораулы ши-боялған жүннен орап тоқыған мәнерлі,әшекейлі ши.

Шым ши - шидің түрлі-түсті жүн орау арқылы өрнектеп тоқылған түрі.

ЕБҚ тапсырмасы

Киіз үйдің бөліктерін атайды.

 

 

 

Ережені еске түсіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сурет бойынша әңгіме құрайды. Тәуелдеулі және туынды зат есімдерді пайдаланады.

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтінді тиісті тыныс белгілерін қойып  көшіріп жазады.

 

 

 

Сызбадағы ши түрлерін дереккөздерден біліп алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-әңгіме құрастырады;(1б)

-тәуелдеулі және туынды зат есімді қолданады.(1б)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-тиісті тыныс белгісін қояды;(1б)

-тәуелдік жалғаулы зат есімдерді анықтайды;(1б)

-тәуелдік жалғаулы зат есімдердің астын сызады.(1б)

 

 

 

Дескриптор:

-киіз үйдің құрылымын талдайды.(1б)

-кластер құрастырады;(1б)

-ши сөзін үш жақта тәуелдейді.(1б)

Қ.Б: топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды

 

Слайд  2

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд  3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 4

 

 

 

 

 

 

Слайд 5

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ 3- сынып, қазақ тілі №77 Зат есімнің тәуелденуі»


Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Д.Кушукбаева

Күні:


Сынып: 3 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

77 Зат есімнің тәуелденуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

3.2.5.1* берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықта

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету

3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу

Сабақтың мақсаты:

мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, әңгіме құрай алады; берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден сызбадағы сөздер туралы маңызды тұстарын анықтап алады; жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жаза алады; тәуелдік жалғауларының қолданысын анықтап жазады.

Құндылықты дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық ахуал қалыптастыру.

ІІ.Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Сұрақ менен, жауап сенен»

-Сөз таптарын ата.

-Зат есім дегеніміз не?

-Зат есімнің түрлерін ата

-Жалқы есім дегеніміз не?

-Жалпы есім дегеніміз не?

-Негізгі зат есім дегеніміз не?

-Туынды зат есім дегеніміз не?

ІІІ.Миға шабуыл (Т.)

Әжемнiң қалпақты таяғы,

Қолына алса жүгiрер,

Шорланып белi бүгiлер.

(Ұршық)

Жүнді жайып өрнектеп, шиге орап тептік төпелеп.

Сосын аштық көрмек боп, дап-дайын тамаша

(Текемет)

Ұқсайтын шеңберге қабырғасы жиылып,керіледі. Жиһазы мол кең бөлме, төбесінен жұлдыздар көрінеді (Киіз үй)

Жұмбақтың жауабын үш жақта тәуелдеп беру

Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады.











Жұмбақтың шешуін табады. Жауабын үш жақта тәуелдеп айтады.


Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.

суреттер









Слайд 1


Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

Ережені еске түсіру

Ережемен жұмыс

Заттың біреуге меншікті екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулар деп атайды:Өнер-ін, әке-м, әже-ң, ат-ы, ата-сы. Тәуелдік жалғаулар үш жақта, жекеше және көпше түрде айтылады: дос-ым, дос-ың, дос-ыңыз, дос-ы; дос-ымыз, достар-ың, достар-ыңыз, достар-ы.

Есіңе сақта!

Зат есімнің тәуелдік жалғаулары

Жақ

Жекеше

Көпше

I

жақ

-ым, -ім

-ымыз, -іміз

II жақ

-ың,-ыңыз,

-ің, -іңіз

-ыңыз, -іңіз

IIIжақ

-ы, -і, -сы,-сі

-ы, -і, -сы, -сі



1-тапсырма. (Ұ.Ж)

44-жаттығу.Сурет бойынша әңгіме құра. Әңгімеңде тәуелдеулі және туынды зат есімдерді пайдалан.

Бірінші суретте не бейнеленген?

-Кілемді тоқу үшін қандай құралдар керек деп ойлайсың?

-Екінші суретте қандай ыдыс түрлері бейнеленген?

-Ол ыдыстарды қандай материалдан жасайды?

-Үшінші суретте қандай ұлттық бұйым жасалуда?

Гаухар кішкентай кезінен кесте,өрнек тоқуға құмар болды. Оған әжесі көмектесті,өсе келе ол кілем тоқи алатын дәрежеге жетті.

Алмастың өзінің жеке шеберханасы бар.Ол шеберханасында түрлі ою-өрнек салынған ағаш ыдыстар жасайды.

Әлия мен Мадина екеуі ою оюды жақсы меңгерді.Олар оны апасынан үйренді.Екеуі сырмаққа ою салып жатыр.

ЕБҚ тапсырмасы

Сурет бойынша әңгімелейді

2-тапсырма

45- жаттығу.Мәтінді тиісті тыныс белгілерін қойып көшіріп жаз.

Ақши-Әминаның ауылы.Ауылда ши өседі.Әмина бір бума ши әкелді.Шешесі одан ши тоқыды.Ши тоқу-өнер.

ЕБҚ тапсырмасы

Суретті боя. Суретті қатыстырып, мәтін құрастыр.

3-тапсырмаБейнежазба көрсету «Кластер» әдісі

46-жаттығу.Сызбадағы ши түрлерін дереккөздерден біліп ал.

Киіз үйдің жасалу жолдарымен танысу және кластер құрастыру. Ши сөзін үш жақта тәуелдеп жаз.

1-топ Үйдің сүйектері(ағаштан жасалған бөліктері)

2-топ Киіздері (ши де осыған жатады)

3-топ Арқан-баулары (баулары, басқұр және арқандары)

Ақ ши - жүн орамаған,құр шиден өзінен тоқылып жасалған төсеніш немесе киіз үйдің және тұрмыста қолланылатын бұйым.

Ораулы ши-боялған жүннен орап тоқыған мәнерлі,әшекейлі ши.

Шым ши - шидің түрлі-түсті жүн орау арқылы өрнектеп тоқылған түрі.

ЕБҚ тапсырмасы

Киіз үйдің бөліктерін атайды.




Ережені еске түсіреді.


















Сурет бойынша әңгіме құрайды. Тәуелдеулі және туынды зат есімдерді пайдаланады.



Сұрақтарға жауап береді.












Мәтінді тиісті тыныс белгілерін қойып көшіріп жазады.




Сызбадағы ши түрлерін дереккөздерден біліп алады.























Дескриптор:

-әңгіме құрастырады;(1б)

-тәуелдеулі және туынды зат есімді қолданады.(1б)











Дескриптор:

-тиісті тыныс белгісін қояды;(1б)

-тәуелдік жалғаулы зат есімдерді анықтайды;(1б)

-тәуелдік жалғаулы зат есімдердің астын сызады.(1б)




Дескриптор:

-киіз үйдің құрылымын талдайды.(1б)

-кластер құрастырады;(1б)

-ши сөзін үш жақта тәуелдейді.(1б)

Қ.Б: топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды


Слайд 2

Суреттер



















Слайд 3













Слайд 4







Слайд 5









Соңы

10 мин

Сабақты бекіту «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі

Рефлексия «5-5-1» әдісі

Бүгінгі өткен тақырыпты бес сөйлеммен қорытындылаңдар.


Үйге тапсырма: Ақ ши және ораулы ши туралы дереккөздерден жазу.

жазу.

Бағалау





Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді



Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 6










Слайд 7