СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект "Бессоюзное предложения"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Закрепить знание учеников о бессоюзном предложении. Формировать умения правильно раставлять знаки препинания.

Просмотр содержимого документа
«Конспект "Бессоюзное предложения"»

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ 
9-Б КЛАСУ 

РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У СКАЛАДНОМУ БЕЗСПОЛУСНИКОВОМУ РЕЧЕННІ 

МЕТА: повторити й поглибити знання учнів про безсполучникове складне речення, пояснити застосування умовного, протиставного та наслідкового зв’язку в цих реченнях, вивчити правила постановки тире; розвивати пам'ять, увагу, мислення, формувати уміння і навички розрізняти безсполучникові складні речення з умовним, протиставним, наслідковим зв’язками та правильно розставляти розділові знаки; виховувати мовленнєву культуру. 
ОБЛАДНАННЯ: підручник, таблиця. 
ТИП УРОКУ: подання нового матеріалу. 

ХІД УРОКУ 

I. Актуалізація опорних знань учнів 
1) Яке речення називається складним? 
2) Яке речення називається безсполучниковим складним? 
3) Які види смислових зв’язків існують у безсполучникових складних реченнях? 
II. Оголошення теми та мети уроку 

III. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу 
1. Розглянути таблицю (Додаток 1) і сформулювати правила вживання тире в безсполучниковому складному реченні. Навести власні приклади. 
2. Прочитати виразно наведені безсполучникові складні речення. З’ясувати види інтонації в них. 
Натиснув кнопку – і гримить дзвін. Ще сонячні промені сплять – досвітні огні вже горять. Кінчилась битва – стала праця на місце гордої сестри. Над низиною навис туман – пектиме знов цілий день. 

Висновок: перша частина складного речення вимовляється зі значним підвищенням тону і різкою зупинкою голосу в кінці; далі йде пауза, якій на письмі відповідає тире; на початку другої частини тон помітно знижується. 

IV. Закріплення вивченого матеріалу 
1. Відновити прислів’я, переробивши наведені складнопідрядні речення на складні безсполучникові. Записати прислів’я і поставити в них потрібні розділові знаки. 
Хоч кинь правду в калюжу, вона чиста буде. Якщо знаєш, то кажи, якщо не знаєш, то мовчи. Коли здобудеш освіту, то побачиш більше світу. Коли робиш добро, то не кайся, коли робиш зло, то зла й сподівайся. Якщо зрубав дерево, то посади два. Коли стоїш високо, то не будь гордим, коли стоїш низько, то не гнися. Не рубай вище голови, бо тріски тебе запорошать. Мов у лісі родився, нічого не знає. 
2. Скласти складні безсполучникові речення, у яких ставиться такий розділовий знак, як тире. 
3. Перепишіть, вставляючи, де потрібно, пропущені букви, апостроф, розкрити дужки. З’ясуйте до яких правил про розділові знаки у безсполучникових реченнях дібрано цей ілюстративний матеріал. 
1. Синички (з) ранку пищать – чекай (в) ночі мороз… . 2. Мало сніг… на гілках дерев – (в) літку не буде ані грибів, ані ягід. 3. Березень сухий та мокрий май – буде каша й к…р...вай. 4. Береза раніше вільхи листя ро…пустить – літо буде сухим. 5. З…явилися опеньки – літу кінець. 6. (В) ночі, ближче до ранк…, сильно мерехтять зорі – погода змінит…ся. 7. Перший день баб…ного літа (14 вересня) ясний та теплий – осінь буде теплою. 
4. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Пояснити вживання того чи іншого розділового знаку. 
1. Пан гуляв у себе в замку (-) у ярмі стогнали люди…2. В мужика землянка вогка (–) в пана хата на помості…3. У мужички руки чорні (-) в пані рученьки тендітні. 4. За колгосп дбатимеш (-) достаток матимеш. 5. Зобов’язався словом (–) закріпи ділом. 6. Узявся за гуж (-) не кажи, що не дуж. 7. Гляне (-) молоко кисне! 8. Млин меле (-) мука буде, язик меле (-) біда буде. 9. Посієш вчасно (-) вродить рясно. 10. Заграли знов (-) ще гірш нема ладу. 
5. Виконати за підручником вправу 269. 

V. Узагальнення і систематизація вивченого на уроці 
1. Сформулювати правила вживання тире у безсполучникових складних реченнях. 
2. Які види зв’язку наявні у складних безсполучникових реченнях, у яких ставиться тире? 
3. Навести власні приклади складних безсполучникових речень, у яких наявний такий розділовий знак як тире. 
VI. Підсумок уроку