Тема: Дружба
Мета: продовжувати формувати в учнів уявлення про людські чесноти, зміст понять «друг», «дружба»; розвивати вміння осмислювати духовні цінності, мораль, самосвідомість; виховувати у дітей дружелюбне ставлення одне до одного.
Обладнання: паперові листочки; конверти з розрізаними прислів’ями; електронна презентація.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент
(Слайд №1 )
Добрий день діти! Моє ім’я Валерія Сергіївна. Сьогодні я проведу з вами урок з предмета «Я і Україна. Громадянська освіта». І перед тим, як розпочати наш урок я прошу вас посміхнутись веселіше. Який у вас зараз настрій?
Спробуйте передати свій настрій виразом обличчя (сумне, веселе, усмішка). Посміхніться товаришам, мені. Я бачу, що у вас все гаразд. Давайте позначимо настрій нашого класу знаком.
(Слайд № 2)

Повідомлення теми і мети уроку
(слайд № 3)
Перед вами я поклала гілочки. Як ви вважаєте, для чого вони вам потрібні? А хто знає казку «батьківський заповіт?». Про що вона?
« ………батько перед смертю покликав своїх синів, дав їм по гілочці і наказав їх зламати. Сини виконали батькову волю і переламали ці гілочки. Тоді батько зібрав ці гілочки докупи, перев’язав їх і знову попросив зробити теж саме, але сини не змогли цього зробити. Тоді батько сказав: «ось так і в житті. Кожного з вас окремо легко скривдити, образити, а якщо ви будете разом, то ніякі вороги вас не здолають, всі негаразди ви легко витримаєте»
Ось і ми з вами зберемо наші гілочки у пучечок і перев’яжемо стрічкою. Цей пучечок стане символом нашої єдності, нашої щирої дружби!
Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про дружбу, про справжніх друзів. Є різні цінності в житті, але дорожча за золото, сильніша за бурі, міцніша за сталь — дружба.
Робота над темою уроку
1. Розповідь з елементами бесіди
Серед людських стосунків, окрім материнської любові, дружба — одна з найбезкорисливіших. Частіше за все дружба починається з дитинства. Люди постійно спілкуються одне з одним. Вони не можуть жити по-іншому. Кожен добре знає, як страшно бути самотнім. Добре, коли є товариші, друзі, приятелі.
Діти, як ви вважаєте, що таке дружба? ( вислуховуються відповіді 2-3 дітей).
Дякую за відповіді, діти. Дуже багато людей замислювалось над цим словом. Давайте зараз ми звернемся за допомогою до «Довідкового бюро»
(слайд №4)
Діти по черзі читають терміни про дружбу.
Дружба – добрі, приязні стосунки на основі взаємної прихильності , відданості.
Дружити – перебувати в добрих, приязних стосунках, підтримувати дружбу, бути друзями.
3. Робота в парах «Чарівна скринька».
Дружбу як особливі людські взаємини високо цінували в усі часи. Дружба — це святе слово, святе почуття, яке можливе тільки на основі взаємоповаги. Тому в нашого народу існує велика кількість прислів’їв, приказок стосовно дружби.
Сьогодні я привезла вам чарівну скриньку з прислів’ями про дружбу, але по дорозі вони всі змішались…..я прошу вас допомогти мені скласти їх.
Робота над прислів’ями – «Знайди кінцівку»
| 3 ким поведешся, | й вовк не страшний |
| Дружній череді | а лихих стережись |
| 3 добрим дружись, | від того й наберешся |
| То не друг, що хвалить тихо, | а то друг, що хвалить вслух |
| Чого сам собі не зичиш, | не воїн |
| Один у полі | другому не жадай |
| Сила птаха — у крилах, | а старих не забувай |
| Нових друзів май, | а людини — у дружбі |
Вчитель роздає картки кожній парі учнів, на яких стрілочками вони з’єднують половинки прислів’їв (слайд №5), потім зачитують, що вийшло.
4. Фізхвилинка (слайд 6) ????????????
5. Гра «Так чи Ні»
Якби люди були неуважні одне до одного, не раділи успіхам своїх товаришів, не співчували їм у невдачах, життя стало б нестерпно важким і сумним. Товариськість, дружба — важливі показники вихованості учнів. Давайте пограємо в гру «Так чи ні» (слайд № 7) Послухайте твердження: якщо згодні - кажіть «так», якщо не згодні – кажіть «ні». (Як варіант: «Якщо «Так» - плескайте в долоні, якщо «Ні» - сидить тихенько, не ворухніться!»)
1. Коли хтось говорить – слухай.
2. Іронічно посміхайся, коли товариш відповідає неправильно.
3. Перебивай того, хто говорить, і викрикуй свою відповідь, щоб учитель тебе похвалив.
4. Кожний говорить по черзі, а не всі разом.
5. Якщо однокласник одержав два бали, про це необхідно розказати сусідам.
6. Якщо хочеш висловитися, піднімай руку.
7. Не заздри тим, хто добре вчиться.
8. Ображайся, коли вчитель викликав до дошки не тебе.
9. Не смійся, коли хтось говорить не правильно.
10. Критикуй свого друга в присутності всього класу.
6. Малювання квітки дружби
— Взаємоповага, чуйність, ввічливість — неодмінні ознаки дружного класу. Вам ще доведеться крокувати з класу в клас пліч-о-пліч. Перед вами буде виникати безліч проблем, але я хочу сподіватись, що ви пронесете у своїх серцях довіру до людей, добро, уміння дорожити дружбою. Давайте перевіримо, чи знайдете ви порозуміння виконуючи одне завдання. У вас на парті лежить листок. Ваше завдання – намалювати на ньому квітку, тримаючись разом за один олівець. (Діти малюють, демонстрація малюнків)
— Скажіть, вам легко було виконувати це завдання? Вдалося відтворити задумане?
Ось так і між справжніми друзями можуть виникнути непорозуміння, головне вміти достойно вийти із неприємних ситуацій.
7. «Абетка дружби».
Ви переконалися, що друзями є ті, хто може разом робити найрізноманітніші справи, розважатися, відпочивати. Та найголовніше – друзі довіряють одне одному, діляться своїми думками, таємницями, тобто покладаються одне на одного. Тож друзів пов’язують не лише спільні справи, інтереси, а й почуття щирості, довіри. Прочитайте «Абетку дружби», що знаходяться на ваших партах, чи згодні ви з тим, що для справжньої, міцної дружби ми всі повинні мати названі риси?
«Абетка дружби» (слайд 8) на кожній парті у дітей є така ж абетка
А — акуратність
Б — бадьорість
В — веселощі
Г — гідність
Ґ –– ґречність (учтивость)
Д — доброта (дружба)
Е — ерудованість
Є — єдність
Ж — життєрадісність
З — злагода
І — інтелігентність
К — красота
Л — любов
М — милосердя (мудрість)
Н — надійність
О — освіченість
П — повага
Р — радість
С — сміливість
Т — талановитість
У — уміння
Ф — фантазія
X — хоробрість
Ц — цілеспрямованість
Ч — чесність
Ш — шанування
Щ — щирість (щедрість)
Ю — юність
Я — ясність
Виберіть із цієї абетки і запишіть по три риси характеру, які ви вважаєте потрібними для вас і ваших друзів, запишіть їх на яблуко і прикріпіть до нашого «Дерева дружби», а з дерева кожен з вас бере квітку собі на згадку про наш урок, хай вона вам принесе вдачу.
8. Відеокліп «Дружба» (слайд 9)
Діти, зараз ми з вами будемо дивитись відео, яке створено з уривків мультфільмів про дружбу. Уважно дивіться, після перегляду ви мені скажете, які мультфільми згадувались. (Пісню можна заспівати з дітьми, слова на партах)
Підсумок уроку
Ви вже багато дізналися про дружбу. Давайте зачитаємо правила товаришування. (слайд 10). Якщо ви згодні з пунктом правила , ви плескаєте в долоні.
Правила товаришування.
1. Бути щирим, відвертим.
2. Не обманювати друзів.
3. Завжди підтримувати друга.
4. Завжди поступатися одне одному.
5. Завжди чинити по справедливості.
6. Не видавати ваших секретів іншим.
7. Ділитися з друзями (другом).
8. Не залишати друзів у біді.
9. Не кривдити та не ображати друзів.
10. Ні до кого не чіплятися, грати чесно, не дражнитися.
11. Не засмучуватися через невдачу.
12. Не боятися попросити пробачення.
Я отримала велике задоволення, працюючи з вами, і прошу вас посміхнутися веселіше мені, сусіду по парті, всьому класу.