|
В гости к зиме |
Окружающий мир. 2 класс |
Подготовила: учитель начальных классов Сейтякубова Тамила Диляверовна 2017г. |
Тема урока: «В гости к зиме».
Цели урока:
Обучающая (познавательная) - сформировать у учащихся представления о зимних изменениях в природе. Познакомить учеников с вращением Земли вокруг Солнца как причиной смены времён года и погодой зимой.
Развивающая - создать условия для формирования действий целеполагания, прогнозирования, постановки и решения проблем связанных с поиском информации и ее структурированием. Умений выражать свои мысли, планировать и реализовать сотрудничество.
Воспитательные:
-воспитывать интерес к предмету через разнообразные виды игровой деятельности;
-прививать умение работать в группах, умение выслушать мнение других, быть доброжелательными и ответственными за себя и за товарищей.
Планируемые результаты:
Предметные: дети называют зимние изменения в природе.
Личностные: осознают важность учебной деятельности как интеллектуального труда и познания нового.
УУД (метапредметные):
Регулятивные: удерживают цель деятельности до получения ее результата.
Познавательные: воспроизводят по памяти информацию, устанавливают причинно-следственные связи.
Коммуникативные: строят понятные для окружающих высказывания.
Тип урока: открытия новых знаний.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, работа в парах.
Материал к уроку: учебник , карточки с заданиями для работы в парах и индивидуально,проектор.
Ход урока:
I. Организационный момент.
Мектепке истеп барам,
Сабадан анда олам,
Дерсни динълеп отураджам,
Чокъ бешлер мен аладжам!
II. Установка.
Гедже узай, кунь къыскъара,
Сувукъ арта, юкселе.
Артыкъ энди агъыр-сабыр,
Акъ аякълы ..? .. келе. ( слайд1)
III. Мотивация.
-Бугуньки дерсте къышлыкъ сеяатымызны девам этемиз ве къыш аляметлерининъ сырларыны чезеджекмиз.
1) Башлайджакъмыз сеяатымывзны булутчыкънынъ суаллеринден. (оюн)

Къыш айларыны айтынъыз?
Къыш аляметлерини айтынъыз?
Къышнынъ биринджи айы, йылнынъ исе сонъки?
Кунешнинъ юксеклиги къышта насыл денъишще?
Энъ темиз къар къайда : шэерде я да орманда? Не ичюн?
« Къыш» о недир?
2) Ребята , а что вы знаете про 22 декабря? (ответы детей)
-А теперь давайте подытожим, что же у нас получилось?
(Слайд 2 прочитать определение)
-Учённые считают, что зима начинается именно 22 декабря. А когда по календарю начинается зима?
3) -Ребята, какие ассоциации у вас возникают при слове «зима»?
-Давайте вспомним, что мы называем «природными явлениями»?
4)-Тахтагъа бакъынъыз. (Слайд3). Берильген сёзлерини окъунъыз. Бу сёзлер нении ифаделей? Насыл эки группагъа оларны больмек мумкюн? (аяз, бузлавукъ, йылдырым, къырав, туман, къарлы боран, ягъмур)
Кузь адиселери Къыш адиселери (Слайд 4)
- Сизинъ фикиринъиз, не ичюн къышта ягъмур ягъмай да, къар ягъа?
IV. Физкультминутка.
V. Работа над новым материалом.
1) Янъы мевзуны илян этюв.
-Демек, бугуньки дерсте насыл мевзу боюнджа чалышаджакъмыз? ( къышта джансыз табиаткъа аит олгъан адиселеринен танышувыны девам этеджекмиз).
- «Къар ягъа» ибарени насыл анълайсыз?
-Къар кучьлю ельнен ягъса бу адисеге «Къарлы боран» дейлер (Слайд 5). Къышнынъ ёлдашы, демек, эр вакъыт «бузлавукъ» ола. (Слайд6). Бу бузлу орьтю ер устюнде, ава арарети юкселип тюшкенде, пейда оло. Я да ягъмурлы къар ягъгъанда, ягъмур ягъып сонъ, аяз олса, о вакъытта да бузлавукъ ола.Бузлавукъта айдавджылор да, пияделер де, ёлда пек дикъкъатлы олмакъ керек.
-«Аязлар» (Слайд7) –бу къышнынъ хавфлы адиселеринден бирисидир. Эгер олар чокъ вакъыткъа девам этселер, кой ходжалыгъына зарар берерлер. Аязлар олгъан сонъ, хавузлар бузнен къаплана. (Слайд8). Бир сой балалар бу буз къатламасында чананен, я да конькинен таймакъ севелер, амма бу пек хавфлы! Акъылынъызда тутынъыз!
-Бизим Къырымымызда «джыллыкъ» (Слайд9) деген шей де чокъ ола. О да къыш табиат адиселерине кире.Ава арарети сыфырдан юкъары олгъанда, къар ирип башлай. Орталыкъ голлене. Амма сонъ кене бир кереден аяз олса, (Слайд10) «къырав» тюше ве тереклернинъ далларыны, теллерини тыныкъ буллюрчыкълар сарып ала.
VI. Первичное закрепление
1) –Биз насыл табиат адиселеринен танышщ олдыкъ? Фоторесимлерге эсасланып айтынъыз (Слайд 11).
-Бугунь бу адиселеринден къайсы бирисини козетмек мумкюн?
2) Чифтлерде чалышув.
-Берильген къыш аляметлерини оларгъа аит олгъан сёзлернен багъланъыз. (Слайд 12).
VII. Рефлексия
«Микрофон» оюни
- Бугуньки дерсте насыл йыл мевсими акъкъында субетлештик?
-Такъвим боюнджа къыш не вакъыт башлана?
-22 декабрь насылдыр бир кунь?
-Къышта насыл адиселерини козетмек мумкюн?
-Къышта сувны насыл вазиетте корьмек мумкюн?
-Не вакъыт сув бузгъа чевирле?
VIII. Итог урока
-Бугунь сиз пек яхшы чалыштынъыз. Машалла! (слайд 13)
IX. Домашнее задание
-Къыш адиселери акъкъында тапмаджалар тапмакъ. С.78-79 окъумакъ.(слайд14).